Valmieras Ziņas

Cīņa ar hepatīta B vīrusiem

Vīrusu infekcijas ir iemesls smagām saslimšanām, epidēmijām, ir bīstamas dzīvībai un nodara lielu postu tautsaimniecībai un visai cilvēcei. Pietiek minēt gripu, HIV, herpes vīrusus, Zika vīrusu, arī hepatītu B un C vīrusus u.c..

B hepatīts ir infekcijas slimība, kura ietekmē aknas. Hroniskā B hepatīta slimniekiem var attīstīties ciroze un aknu vēzis. Apmēram trešā daļa pasaules iedzīvotāju kādā savas dzīves posmā inficējas ar hepatītu B, savukārt 240 – 350 miljoniem cilvēku ir hroniska infekcija. Vīrusu infekciju apkarošana balstās uz sīki izpētīto vīrusu dzīves ciklu – šūnu inficēšanos, vīrusu replikāciju, izkļūšanu no šūnas. Zinātnieki cenšas atrast inhibitorus dažādām vīrusu attīstības stadijām. Līdz šim galvenokārt vērību pievērsa vīrusu iekļūšanai šūnā (saistīšanās pie šūnu membrānas, izkļūšana caur šūnas membrānu, transports šūnā), vīrusa nukleīnskābes atbrīvošanās no apvalka, nukleīnskābes replikācijai, vīrusa izkļūšanai no šūnas. Uz šī pamata veidoti daudzi pretvīrusu preparāti. Diemžēl šie preparāti galvenokārt tikai samazina vīrusu vairošanās ātrumu, radikālu izārstēšanu grūti panākt. Pārtraucot ārstniecisko preparātu lietošanu, slimība atkal intensificējas.

Ievērību radījusi cita pieeja: replicētās nukleīnskābes iekļaušanās proteīna apvalkā – kapsīdā, kura nepieciešama, lai aizsargātu vīrusa nukleīnskābi ārpus šūnas līdz iekļūšanai nākamajā mērķī – citā šūnā. Kapsīdas veidojas no kapsīdas proteīna – monomēra, tam vispirms asociējoties par dimēru, tad par dimēra trimēru, pēc tam poliasociējoties par noslēgtu stingri regulāru kapsīdu.

Latvijā kapsīdu pētīšanā lieli nopelni ir Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centram. Tur izpētīti hepatīta B vīrusa kapsīdu izdalīšana, sastāvs, proteīnu biosintēze – operācijas ar tā saucamajām vīrusam līdzīgajām daļiņām. Šie pētījumi ir stingrs pamats tālākai detalizētai izstrādei.

Lai kapsīdas būtu darboties spējīgas, tām jābūt precīzi uzbūvētām no pamatelementiem – kapsīdu proteīna dimēriem, veidojot pareizu arhitektūru. Kapsīdām jābūt pietiekoši izturīgām, aizsargājot vīrusa nukleīnskābi šūnas iekšpusē un ārpusē un šķērsojot šūnas membrānu, bet vajadzīgajā brīdī ātri atbrīvojot nukleīnskābi.

Pašlaik strauji attīstās hepatīta B vīrusu (HBV) ķimioterapija, mērķējot uz kapsīdu uzbūves izjaukšanu ar mazām, bet specifiskām molekulām, tā saucamiem HAP. Šīs molekulas virza hepatīta B vīrusa kapsīdu proteīnu savākšanos nepareizā virzienā. Nozīmīgi ir tas, ka cilvēka organismā analogu veidojumu – kapsīdu – nav, tādēļ sagaidāms, ka minētie savienojumi HAP varētu būt mazāk kaitīgi pacientam, salīdzinot ar nukleīnskābju fragmentu atvasinājumiem, kurus līdz šim galvenokārt lieto HBV ķimioterapijā.

Latvijas Organiskās sintēzes institūtā Dr. ķīm. Brigitas Vīgantes vadībā Anda Sīpola strādā par hepatīta B vīrusa kapsīdu uzbūves modifikatoriem sadarbībā ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru (Dr.hab. Tatjanas Kozlovskas un Dr. Karīnas Spundes vadībā Unda Dubova). Kopīgā darbā konstatēti savienojumi ar vairāku tipu iedarbību uz kapsīdu veidošanos. Tas ir tikai neliels, bet interesants sasniegums, kuru, cerams, varētu izlietot tālākiem pētījumiem hepatīta B vīrusu ķimioterapijā.  Šāda pieeja – vīrusu kapsīdu veidošanās denormalizācija (izjaukšana, redirekcija) attīstās arī attiecībā uz citiem vīrusiem.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā vērtējat jauno mākslas objektu "Krodera ābele"?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „Firma Madara’89”- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā piedāvā darbu pārdevējam/-ai veikalā “top!” Rīgas ielā 64, Valmierā. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; Mūsdienīgu darba vidi; Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba alga: 500-650 EUR (bruto). Darba laika veids un režīmos: summētais darba laiks, pēc grafika maiņās no plkst. 8.00-22.00. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu cv@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs VALMIERĀ, Rīgas ielā 64. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 64, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-08-24 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv ar amata un vietas norādi. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA „Firma Madara’89”- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā piedāvā darbu pārdevējam/-ai veikalā “top!” Brīvības ielā 62, Valmierā. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; Mūsdienīgu darba vidi; Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba alga: 500-650 EUR (bruto). Darba laika veids un režīmos: summētais darba laiks, pēc grafika maiņās no plkst. 8.00-22.00. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu cv@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs VALMIERĀ, Brīvības ielā 62. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Brīvības iela 62, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-08-24 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv ar amata un vietas norādi. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA „Firma Madara 89” - viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā un ēdināšanā, piedāvā darbu pāvāram/-ei ēdināšanas uzņēmumā “Pasēdnīca”, Rīgas ielā 64, Valmierā. Prasības kandidātiem: vēlama atbilstoša izglītība vai darba pieredze pavāra amatā; godīgums un augsta atbildības sajūta; pozitīva attieksme pret darbu; spēja strādāt komandā un maiņu darbā. Galvenie darba pienākumi: garšīga un kvalitatīva ēdiena gatavošana saskaņā ar kalkulācijām; tehnoloģisko procesu pārzināšana un ievērošana; sekot produkcijas kvalitātei, produktu glabāšanas un gatavās produkcijas realizācijas termiņiem. Piedāvājam: atbildīgu un dinamisku darbu lielā un stabilā uzņēmumā; sociālās garantijas; mūsdienīgus darba apstākļus – jaunu un modernu virtuves tehnisko aprīkojumu. Darba alga no EUR 650-750 (bruto) CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv ar norādi - PAVĀRS VALMIERĀ. Sīkāka informācija pa telefonu 26167218. Profesija: PAVĀRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 64, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-08-24 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv ar amata un vietas norādi.

Mūsu partneri