Valmieras Ziņas

Ceļvedis auto pircējiem: kā novērtēt lietotas automašīnas stāvokli?

Automašīnas iegāde ir priekpilns, taču reizē arī atbildīgs process. Galu galā ar nopirkto transportlīdzekli parasti plānots pārvietoties vairākus gadus, un pēc pirkuma veikšanas noteikti nevēlies doties uz servisu, lai novērstu problēmas, kas pirms lielā pirkuma palikušas nepamanītas. To, kā par noskatīto automašīnu uzzināt visu no A līdz Z un kāpēc auto diagnostika jāveic pat salīdzinoši lētākiem spēkratiem, uzzināsi šī raksta turpinājumā!

Viss sākas ar mājasdarbu

Lielākā daļa cilvēku šobrīd savu nākamo auto meklē ar interneta palīdzību, proti, dažādos sludinājumu portālos, un virkni noderīgas informācijas priekšā pasaka automašīnas sludinājums. Lūk, kam vajadzētu pievērst pastiprinātu uzmanību:

  • Fotogrāfijām – lai kā sludinājumam pievienotie foto nebūtu uzlaboti, kopējās tendences tie noteikti pateiks priekšā. Attēlā pievērs uzmanību gan virsbūvei (vai nav redzamas aizdomīgi lielas vai nesimetriskas spraugas starp auto detaļām, rūsas pleķi, buktes un skrāpējumi), gan salonam (vai tas nav pārlieku “izsēdēts”, salīdzinot ar odometra rādījumu);
  • Cenai – ja sanācis atrast īpaši vilinošu piedāvājumu, kas izceļas ar pārliecinoši labāko cenu savā kategorijā, laiks kļūt piesardzīgam – tas var liecināt par slēptiem defektiem, kurus vēl iespējams noslēpt, un tādēļ pārdevējs auto izmisīgi cenšas pārdot pēc iespējas ātrāk.

Foto: Shutterstock.com

Protams, vērts iepazīties arī ar sludinājumā esošo auto aprakstu, taču jārēķinās, ka tajā pārdevējs var sarakstīt praktiski jebko, tāpēc tur esošajām uzslavām jāpieiet ar zināmu piesardzību vai pat skepsi.

Daudz priekšā pasaka gan reģistrācijas numurs, gan VIN kods

Ļoti daudz informācijas par to, ko automašīna piedzīvojusi, priekšā var pateikt dažādas datubāzes. Sākt vari ar bezmaksas informāciju, kas pieejama CSDD mājaslapā sadaļā “Transportlīdzeklis” (apakšsadaļā “Informācija par transportlīdzekli”). Bez maksas vari uzzināt gan nobraukumu, gan pēdējās tehniskās apskates datus, savukārt, ja atvēlēsi visai simbolisku summu (0,85 eiro par SMS, 1 eiro par aplikācijas izmantošanu vai 1,38 eiro minūtē par zvanu), iegūsi informāciju par:

  • tehnisko specifikāciju;
  • īpašnieku skaitu Latvijā;
  • ekspluatācijas nodokļa likmi;
  • reģistrētajiem liegumiem vai to neesamību;
  • iepriekšējām tehniskajām skatēm, u.c.

To, kāda informācija katrā veidā iegūstama, atrodama jau minētajā CSDD mājaslapas sadaļā.

Savukārt ar VIN numura palīdzību vari iegūt vēl detalizētāku informāciju, piemēram, datus no ceļu satiksmes negadījumiem (ja tādi bijuši), arhīva fotogrāfijas, un daudz ko citu. VIN numura pārbaudi piedāvā vesela virkne interneta mājaslapu, tāpēc pirms tam salīdzini gan pakalpojuma cenu, gan informāciju, kas tiek piedāvāta.

Uz vietas jāaplūko gan virsbūve, gan salons

Ja pēc “mājasdarba” joprojām šķiet, ka esi atradis auto, ko vērts pirkt, laiks doties to aplūkot dzīvē! Perfekti, ja automašīnu vari aplūkot saulainā dienā bez nokrišņiem – šādos laikapstākļos ir īpaši viegli pamanīt dažādus defektus.

Virsbūves pārbaude

Foto: Shutterstock.com

Nopietnākās problēmas, ko mēdz slēpt auto virsbūve, ir dažādas pēdas no ceļu satiksmes negadījumiem. Tos mēdz nodot nekvalitatīvs remonts (pamanāmas, asimetriskas spraugas starp atsevišķām auto detaļām), kā arī atšķirīgs krāsojums vai krāsas slāņa biezums, ko iespējams pārbaudīt ar speciālu mērierīci. Tāpat pārbaudi, vai automašīnu neklāj švīkas vai rūsas pleķi, un vai tās riepas un diski ir labā stāvoklī.

Salona pārbaude

Pārlieku nolietots auto salons netraucē pārvietoties, taču diezin vai vēlēsies ikdienā braukt mašīnā, kurā jāsēž pavisam izdilušos, pleķainos un cigarešu dūmiem pievilkušos sēdekļos. Īpaši aizdomīgam jākļūst, ja transportlīdzeklī pamani ūdens atstātas pēdas vai pelējumam raksturīgu aromātu. Šādā gadījumā auto, visticamāk, ir cietis plūdos.

Pēdējie soļi: testa brauciens un pārbaude autoservisā

Ja arī pēc vizuālas apskates auto šķiet īstais, laiks ar to doties testa izbraucienā. Tā laikā pārliecinies, vai auto bremžu sistēma, dzinējs un ātrumkārba darbojas, kā nākas; tāpat pievērs uzmanību dažādiem trokšņiem un vibrācijām, kas var liecināt par visai nopietnām problēmām. Ja par savām prasmēm novērtēt auto stāvokli klātienē un testa braucienā neesi pārliecināts, noderīga ideja ir līdzi pasaukt kādu pieredzējušāku šoferi.

Foto: Pixabay.com

Savukārt pēc testa brauciena nepieciešama auto diagnostika. To, kādā autoservisā transportlīdzekli pārbaudīt, obligāti izvēlies Tu pats. Lai gan šāda pārbaude izmaksās dažus (vai vairākus) desmitus eiro, un reizēm pircēju prātos piezogas taupības gēns, pirkt mašīnu bez tās pārbaudes servisā nav gudrs lēmums – rezultātā vari attapties, ka jau pēc dažām dienām auto servisu jau nāksies apmeklēt piespiedu kārtā, un izdevumu ailīti redzēsi nevis divciparu, bet trīsciparu vai pat četrciparu skaitļus.

Secinājumi? Neatkarīgi no tā, kāds auto tiek meklēts, bez rūpīgas tā izpētes neiztikt. Ja arī Tu plāno iegādāties automašīnu un gribi noskaidrot, no kādas naudas summas auto īpašniekiem mēnesī nākas šķirties, ieskaties SMScredit.lv bloga rakstā “Cik vidēji izmaksā auto uzturēšana? – tur atradīsi detalizētu atbildi uz šo jautājumu!

SIA “ZAAO”, VRN 44103015509, ir vadošais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Vidzemē, kas nodrošina kvalitatīvu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu izmantojot modernas un mūsdienīgas tehnoloģijas, un ir atvērts jaunu tehnoloģiju ieviešanai procesu optimizācijai. AICINĀM DARBĀ: Atkritumvedēja vadītāju 8332 01 MĒS PIEDĀVĀJAM: Pilnu darba slodzi, normālo darba laiku ar summētā darba laika organizāciju četru mēnešu pārskata periodā; Labus darba apstākļus; Bruto atalgojumu no 1200 Eur mēnesī; Sociālās garantijas; Kvalifikācijas celšanas iespējas; Veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšana. DARBA PIENĀKUMI: Sadzīves atkritumu , lielgabarīta atkritumu un šķiroto atkritumu savākšana saskaņā ar maršruta lapu; Pārvietojot konteinerus (smags fizisks darbs) un strādājot ar hidrauliskajiem manipulatoriem ievērot darba drošības noteikumus; Uzturēt automašīnu tehniski labā stāvoklī un savlaicīgi ziņot par tehniskajiem bojājumiem.  PRASĪBAS: Vidējā vai vidējā speciālā izglītība ; C kategorijas autovadītāja apliecība; 95 kods; Vismaz trīs gadu pieredze automašīnas vadīšanā; Vēlama pieredze darbā ar hidrauliskajiem manipulatoriem; Labas tehniskās zināšanas; Prasme rīkoties ārkārtas situācijās; Komunikācijas prasmes, kas orientētas uz klientu apkalpošanu; Prasme pielietot darbā tehnisko inventāru; Organizatoriskās prasmes. PIETEIKTIES: CV (dzīves apraksts), motivācijas vēstuli un atsauksmes vai rekomendācijas lūdzam sūtīt e-pastā silvija.vilcane@zaao.lv līdz 2021. 31.janvārim Tālrunis: 64281250; 26568230. Pateicamies par atsaucību un lūdzam ievērot, ka izskatot iesūtītos piedāvājumus, sazināsimies ar pretendentiem, kuri tiks izvirzīti nākamajai atlases kārtai. Informējam, ka Jūsu pieteikumu dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “ZAAO”, Rīgas iela 32, Valmiera, LV-4201 Profesija: ATKRITUMVEDĒJA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-01-31 Kontaktpersona: Silvija Vilcāne Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

 Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija (www.sosbernuciemati.lv) ir starptautiska, sociāla labdarības organizācija, kas nodrošina ilgtermiņa ģimenes modeļa aprūpi bez vecāku gādības palikušiem bērniem un sniedz palīdzību ģimenēm ar bērniem Latvijā kopš 1997.gada. Aicinām pievienoties Valmieras SOS Bērnu ciematu komandai: SOS AUDŽUMAMMAS ASISTENTI/U (aukli) (uz nepilnu darba slodzi) Galvenie darba pienākumi: Aicinām atsaukties kandidātus ar: Pieredzi darbā ar dažāda vecuma bērniem un jauniešiem. Priekšroka kandidātiem ar izglītību pedagoģijas, sociālā darba, medicīnas un/vai psiholoģijas jomā. Pieredzi komandas darbā ar pieaugušajiem. Prasmi organizēt ģimenes un mājas saimniecisko dzīvi. Pievienojoties mūsu komandai Jūs iegūsiet: iespēju strādāt nevalstiskā organizācijā ar ievērojamu pieredzi bērnu aprūpes un ģimeņu atbalsta jomā; profesionālu apmācību darbu uzsākot; labus darba apstākļus. Sīkākai informācijai lūdzam zvanīt Valmieras SOS Bērnu ciemata direktoram Edijam Pētersonam mob. tālrunis: 27873444 CV un motivācijas vēstuli lūdzam sūtīt līdz 10.02.2021.personāla vadītājai Elīnai Niemiro uz e-pasta adresi: elina.niemiro@sosbca.lv. ar norādi Profesija: AUKLIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Ganību iela 3, Valmiera Darba laika veids: Nepilnais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-02-10 Kontaktpersona: Elīna Niemiro elina.nemiro@sosbca.lv

Mūsu partneri