Valmieras Ziņas

Biežāk uzdotie jautājumi par ultrasonogrāfiju grūtniecības laikā

Lai gan ultrasonogrāfiju izmanto dažādu orgānu un ķermeņa daļu diagnostikai, tomēr viena no jomām, kur ultrasonogrāfijai ir īpaša nozīme, ir grūtniecības uzraudzība. Mūsdienās bez ultrasonogrāfijas vairs nav iedomājama pilnvērtīga aprūpe topošajām māmiņām un viņu gaidāmajiem mazuļiem.

Esam apkopojuši dažus biežāk uzdotos jautājumus un atbildes par ultrasonogrāfiju grūtniecības laikā.

Vai ultrasonogrāfija nekaitē mazulim?

Nē, ultrasonogrāfija ir pilnībā drošs izmeklējums, kurš mazulim nekaitē. Laiks, kurā mazulis tiek apskatīts ir salīdzinoši īss, ārsts apskata tikai nepieciešamo, veic mērījumus. Mīts, kas ir samērā izplatīts, ir par to, ka USG uzsilda augļūdeņus, bet kaut kas tāds iespējams tikai tad, ja iekārta uz vēderu iedarbojas vismaz 40 minūtes. Normāla apskate tieši ar USG iekārtu parasti neilgst vairāk par 10-15 minūtēm, tāpēc par šādu ietekmi nav nekādu bažu.

Vai izmeklējuma laikā klāt var būt bērna tēvs vai kāds cits?

Parasti ne ginekologam, ne USG speciālistam nav nekādu iebildumu, ka topošo māmiņu uz izmeklējumu pavada bērna tēvs vai cita atbalsta persona. Protams, pirms tam var pajautāt personālam, bet mūsdienās kam tādam vispār nevajadzētu būt problēmai. To tieši pat vajadzētu veicināt, jo brīdis, kad tēvs ierauga ekrānā mazuli, ir ļoti īpašs. Bieži vien vīrieši tikai tad apjauš faktu, ka sievietes vēderā patiesi ir mazs cilvēciņš, ka tas ir viņu mazulis. Tas nākotnē palīdzēs veidot ciešāku emocionālo saikni ar bērnu.

Kad ar USG jau droši var pateikt bērna dzimumu?

Bērna dzimumu droši un ticami var noteikt jau pēc 16. grūtniecības nedēļas. Protams, var gadīties, ka izmeklējuma laikā mazulis slēpj savu dzimumu, jo atrodas pozā, kurā vajadzīgā zona nav labi saskatāma. Ja ārstam izdodas noķert brīdi, kad dzimumorgāni ir labi saredzami, tad mazuļa dzimums tiek noteikts nekļūdīgi. Vienmēr gan pastāv kļūdas iespējamība, bet tas gadās ļoti reti, jo USG iekārtas ir modernas, kā arī ārsti pieredzējuši.

Kurās grūtniecības nedēļās veic USG skrīningu?

Pirmā ultrasonogrāfija parasti tiek veikta jau 4-6 grūtniecības nedēļā, kad sievietei ir aizdomas par grūtniecības iestāšanos. Šajā ultrasonogrāfijas pārbaudē ārsts konstatē grūtniecības faktu, pārliecinās, ka grūtniecība attīstās, ka tā nav ārpusdzemdes.

Pēc tam, kad sieviete ir stājusies “uzskaitē”, tiek nozīmētas ultrasonogrāfijas ģenētiskā skrīninga pārbaudes, kas paredzētas:

  • 11.-13. grūtniecības nedēļā, kad tiek noteikts precīzs grūtniecības laiks, tiek pārbaudīta sirds, asinsrite, veikta iespējamo pataloģiju pārbaude;
  • 18.-22. grūtniecības nedēļā, kad sīkāk tiek pārbaudīti iekšējie orgāni un arī izvērtēti pataloģiju riski;
  • no 24. grūtniecības nedēļas — pēc nepieciešamības, bet šī pārbaude nav obligātajā uzraudzības plānā, tā var arī nenotikt, ja nav sūdzību un ārsts neredz tam nepieciešamību.

Uzziniet vairāk par ultrasonogrāfijas pakalpojumiem I. Vasaraudzes privātklīnikā.

Cik reizes var saņemt valsts apmaksātu USG izmeklējumu?

Plānveida aprūpē ir noteiktas divas valsts apmaksātas USG pārbaudes, kas ir pirmajā un otrajā trimestrī. Tomēr katra ārsta kompetencē ir nozīmēt tik pārbaudes, cik nepieciešams, ja to nosaka veselības stāvoklis. Tāpēc grūtniece bez maksas var saņemt arī vairāk USG pārbaudes. Te gan jāatzīmē, ka tas attiecas uz tām pacientēm, kuras stājušās uzskaitē pie ginekologiem, kuri ir līgumattiecībās ar valsti.

Cik nozīmīga ir USG grūtniecības procesā?

Ultrasonogrāfijas loma mūsdienīgā un efektīvā grūtnieču aprūpē ir ļoti būtiska, jo tas ir veids, kā ātri un precīzi noteikt mazuļa un grūtnieces veselības stāvokli, kā arī agrīni atklāt dažādas pataloģijas. Savlaicīga diagnostika dod iespēju uz efektīvu ārstēšanu. USG izmeklējumi ļauj samazināt riskus sievietes un mazuļa veselībai un dzīvībai, kas kopumā ir ievērojami uzlabojis grūtnieču aprūpes kvalitātes rādītājus.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā ir nepieciešama diennakts aptieka?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni” (reģ.Nr.4418000073) aicina pastāvīgā darbā internāta skolotāju. Pretendentiem izvirzītās prasības: Augstākā izglītība pedagoģijā vai augstākā izglītība citā nozarē un gatavība apgūt B programmu pedagoģijā 72 stundu apjomā; Komunikācijas un sadarbības prasmes, pozitīva attieksme; Spēja pieņemt lēmumus, risināt konfliktus un prasme rīkoties nestandarta situācijās. Galvenie amata pienākumi: Izglītojamo audzināšanas darba plānošana un īstenošana atbilstoši normatīvo aktu prasībām; Nodrošināt iekšējo kārtības noteikumu, dienas režīma ievērošanu un uzdoto pienākumu izpildes kvalitāti izglītojamajiem. Darba vietas adrese: Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni”, „Naukšēnu muiža”, Naukšēnu pagasts, Naukšēnu novads. Mēnešalga 975,00 EUR. Darbs maiņās. Stundu apmaksa. Pieteikumu un CV lūdzam sūtīt uz e-pastu info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi Sociālās korekcijas izglītības iestādē „Naukšēni”. Telefons papildus informācijai 292936360 (direktors). Profesija: INTERNĀTA, DIENESTA VIESNĪCAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Naukšēnu muiža, Naukšēni, Naukšēnu pag., Naukšēnu nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-08-30 Kontaktpersona: CV sūtīt uz info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi, t. 29293630

Darbs Valmierā, Voldemāra Baloža ielā 11 - elektroinstrumentu tirdzniecība Makita. Ja jums patīk pārdot, meklējat jaunus izaicinājumus, klienti ir svarīgi jums, un, ja jums ir izpalīdzoša un profesionāla attieksme pret klientiem - šis darbs ir domāts jums. Kā elektroinstrumentu Makita Tirdzniecības aģents būsiet atbildīgs par: - apgrozījuma mērķa sasniegšanu; - darbu ar jau esošajiem un jaunajiem klientiem. Prasības kandidātiem: - interese par elektroinstrumentiem; - dinamiska un izlēmīga lēmumu pieņemšana;  - fokuss uz mērķa sasniegšanu; - komunikācijas un organizatoriskas iemaņas; - datorprasme. Uzņēmums piedāvā:  - strādāt jaunā un dinamiskā komandā; - stabilu ilgtermiņa darbu; - labus darba apstākļus; - konkurētspējīgu atalgojumu; - sociālās garantijas. Jūs varat būt daļa no mūsu komandas un palīdzēt mums attīstīties. Izaugsmes iespējas. Gaidīsim Jūsu motivācijas vēstuli ar CV uz e-pastu info@tespars.lv ! Tālrunis informācijai: 29147247. Sazināsimies ar tiem kandidātiem, kas tiks izvirzīti uz nākamo kārtu - interviju. Profesija: TIRDZNIECĪBAS AĢENTS Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Voldemāra Baloža iela 11, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-08-25 Darba sākšanas datums: 2019-08-16 Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri