Valmieras Ziņas

Bibliotēkas Ziemassvētku brīnums – suņu meitene Marta

Valmieras integrētajā bibliotēkā Bērnu apkalpošanas nodaļā kopš septembra darbojas suņu meitene Marta. Viņa ne tikai palīdz bērniem pilnveidot lasītprasmi, bet ir arī lielisks rotaļu biedrs. “25.decembrī Marta nosvinēja savu pirmo dzimšanas dienu. Viņa ir kā Ziemassvētku brīnums, maza brīnumsvecīte – žiperīga un mīļa,” stāsta Valmieras bibliotēkas galvenā bibliotekāre Līga Bujane.

To, ka suns var būt lasītprasmes uzlabošanas skolotājs, mācot bērniem arī izpratni par dzīvnieku, Valmieras bibliotēkā var piedzīvot jau trešo gadu. “Suns ar nedalītu interesi klausās, kā bērns lasa, apskata ilustrācijas un nekad neizsaka aizrādījumus. Tas palīdz atbrīvoties, nedomāt par to, ka kaut kas nesanāks, un lasīšanas prieku dalīt ar uzticamu četrkājaino draugu. Turklāt bērni māca sunim dažādus trikus, kopā ejam pastaigāties. Ir ļoti svarīgi saprast, ka suns nav rotaļlieta, ka viņš grib izstaigāties, izskrieties, būt kopā ar saimniekiem. Nodarbībās izprotam arī mīlestību, rūpes, pacietību un cieņu pret dzīvnieku,” stāsta Līga.

Divus gadus lasītprasmes skolotāja bija Ņūfaundlendietis Zum Zum. Nākamgad viņa svinēs 10.dzimšanas dienu. “Jutām, ka mūsu Zumīte grib doties pensijā. Tāpēc nodarbību vadīšanu uzticējām “jaunajai maiņai” – Norvičas terjeram Martai. Viņai brīvajos brīžos mēdz pievienoties arī Ņūfaundlendietis Nika. Gan Zum Zum, gan Nika ir liela auguma, pūkainas, lēnīgas un ārkārtīgi mierīgas dāmas. Ne tikai bērniem, bet arī Martai patīk ierušināties viņu mīkstajā kažociņā. Pašlaik mācāmies būt kopā ar mazo brīnumsvecīti Martu. Bet sirds viņai ir liela – bērnu mīlestību saņēma ātri, arī pati neslēpj savu prieku būt kopā. Marta ir ārkārtīgi uzmanīga un atbildīgi izturas pret pienākumiem. Skatās, ko katrs dara, ātri apgūst savu “darbiņu”, izzina pasauli, uzmana arī, kas notiek bibliotēkā, piemēram, informē, ja pa logu ir redzams kāds neparasts skats,” tā Līga.

Arī Marta ir nokārtojusi eksāmenu un kļuvusi par kvalificētu kanisterapijas suni. Kanisterapija ir rehabilitācijas veids, izmantojot speciāli selekcionētu un apmācītu suni. Gan Zum Zum un Nikas, gan Martas saimniece ir kinologs, apmācības trenere, kanisterapijas asistente un kanisterapijas suņu eksaminatore Ingūna Tihomirova. Savukārt bibliotekāre Līga ir kļuvusi par kanisterapijas brīvprātīgo.

Šogad Marta, īstajā vārdā Savenkoff Margo Impress of Ring, ir ieguvusi titulu “Latvijas Jaunais čempions” un ir apņēmības pilna turpināt bibliotēkā tikties ar bērniem. Kā kanisterpijas suns viņa ir lielisks atbalsts, palīdzot atveseļošanās procesā arī dažādu saslimšanu gadījumos.

Ir bērni, kuri nodarbībās piedalās jau kopš to pirmsākumiem, ir jauni neparasto nodarbību apmeklētāji. “Suņi ir bijuši nenovērtējami palīgi ne tikai, lai palīdzētu bērnam uzlabot lasītprasmi, bet arī lai vienkārši atpūstos pēc garās skolas dienas un mācībām. Ir bērni, kuriem sākumā ir bail no suņa, bet tagad viņi kļuvuši par nešķiramiem draugiem. Panākumi ir labi ne tikai lasītprasmes uzlabošanā. Bērni sarunājas, iesaka viens otram grāmatas, sadraudzējas. Arī man ir pārmaiņas. Tagad man ir maza “astīte”, kas seko, skatās, ko daru, gaida,” stāsta Līga.

Nodarbība sākas ar spēlēm, bērns aicināts uzcienāt suni un lūgt tam izpildīt trikus. Tad sunītim bērnu izpildījumā tiek veltīts kāds “lasāmais gabals”, bet pēc tam visi dodas pastaigā. Sandija, kura bibliotēkas neparastās nodarbības apmeklē jau kopš to pirmsākumiem, stāsta, ka, tā kā mājās ir kaķis, ļoti patīkot ne tikai lasīt kopā ar suni, bet arī mācīt trikus, iet pastaigāties. Marta ir kļuvusi par labu draudzeni un spēļu biedru.

Valmieras bibliotēku, lai uzzinātu vairāk par lasīšanu kopā ar suni, joprojām apmeklē bibliotekāri no dažādām Latvijas pusēm. Arī Līga dodas izbraukumos, lai iepazīstinātu, cik lielisks atbalsts bērna attīstībā var būt suns.

Ceturtdienas Valmieras bibliotēkā ir Ķepu dienas. Par iespēju piedalīties nodarbībā vecāki vai skolotāji aicināti sazināties ar bibliotēku.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „Firma Madara’89”- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “ top!” Valkas ielā 1, Valmierā. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; Mūsdienīgu darba vidi; Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba alga no EUR 500-650 (bruto) Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00 CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs VALMIERĀ, Valkas ielā 1. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 1, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-06-19 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv ar amata un vietas norādi.

Mūsu partneri