Valmieras Ziņas

Arī šodien Latvijā būs slikta gaisa kvalitāte

Šī brīža RigaAirText, Copernicus Atmosfēras Monitoringa servisa un ECMWF prognozes liecina, ka paaugstināts PM2,5 piesārņojums Latvijā saglabāsies arī šodien un gaisa kvalitātes indekss (GKI) būs slikts. Rīt, mainoties meteoroloģiskai situācijai, gaisa kvalitāte uzlabosies un slikts GKI gaidāms vien blīvi apdzīvotās vietās, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

LVĢMC aicina jutīgo iedzīvotāju grupām sekot līdzi gaisa kvalitātes indeksa (GKI) ietekmei uz veselību https://videscentrs.lvgmc.lv/lapas/gaisa_kvalitates_indekss. Ja rodas tādi simptomi kā iekaisušas acis, klepus vai iekaisis kakls, jutīgo iedzīvotāju grupām jāapsver iespēja samazināt fiziskās aktivitātes, sevišķi brīvā dabā.

Paaugstināta PM2,5 piesārņojuma dēļ Latvijā GKI, jau sākot ar 20.februāri, novērtējams kā slikts, bet sestdien Rīgā un no svētdienas Latvijas rietumdaļā – pat ļoti slikts. Zemāk redzamais valsts tīkla staciju PM2,5 un PM10 diennakts vidējo vērtību grafiskais attēlojums uz gaisa kvalitātes indeksa novērtējuma robežvērtībām, papildināts ar Valsts vides dienesta datiem.

Sliktās gaisa kvalitātes iemesls

Latvijā esošie laika apstākļi neveicina gaisa masu vertikālo sajaukšanos un palēnina gaisa piesārņojuma izkliedes ātrumu. Iemels tam ir gaisa temperatūras inversija, kad siltā gaisa “kupols” pārklāj samērā lielu teritoriju un neļauj apakšējiem gaisa slāņiem pacelties uz augšu, un dominē lēns vējš līdz bezvējš. Parasti šādas gaisa temperatūras inversijas ilgst tikai dažas stundas, bet tad, kad virs teritorijas nostabilizējas augsta spiediena gaisa masas, inversija var turpināties ilgāku laika periodu. Šāda situācija nav nekas unikāls, parasti notiek vairākas reizes gadā.

Sahāras putekļi

Analizējot satelītu datus (mākoņu pārvietošanos pāri Eiropai), redzams, ka no Sahāras tuksneša paceltās smiltis un putekļi tiek iekļauti mākoņu zonā (koši rozā krāsā vēl virs Āfrikas un Vidusjūras), kas saistīta ar plašu atmosfēras fronti. Līdz ar kopējo gaisa masu plūsmu tie aizvakar, 21. februārī, pāri Francijai virzījās uz ziemeļiem, ziemeļaustrumiem, šonakt jau pietuvojoties Latvijas teritorijai, bet samazinātā koncentrācijā, jo līdz ar nokrišņiem daļēji nonākuši uz zemes virsmas. Tādēļ satelīta attēlā tie vairs nav koši rozā krāsā, bet krāsa mainījusies uz maigi persiku rozā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras Viestura vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā lietvedības sekretāru/-i uz noteiktu laiku Ja Tev ir vēlme: noformēt, veidot, kārtot, uzglabāt dokumentus atbilstoši nomenklatūrai, dokumentu pārvaldības kārtībai; pārvaldīt Iestādes arhīvu; veikt personāla lietvedību (darba līgumu slēgšana, rīkojumu sagatavošana); veikt ierobežotas pieejamības dokumentu apstrādi (reģistrācija un nosūtīšana adresātiem); sagatavot Iestādes personāla atvaļinājuma grafikus, kontrolēt to izpildi; nodrošināt savlaicīgu informācijas un dokumentu apriti ar Iestādes administrāciju, darbiniekiem, Valmieras pilsētas pašvaldību un citām institūcijām; un ja Tev ir: vidējā profesionālā vai augstākā izglītība lietvedības jomā; iepriekšēja pieredze lietveža amatā izglītības iestādē tiks uzskatīta par priekšrocību; prasme strādāt ar datoru Windows vidē, izmantot interneta iespējas un datu bāzes; prasme orientēties normatīvajos aktos un pielietot tos darbā; labas saskarsmes un komunikācijas prasmes, precizitāte, augsta atbildības sajūta; precizitāte un atbildība darbā; mēs piedāvājam: atalgojumu 720 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; darbu radošā, draudzīgā kolektīvā; stabilu, sakārtotu darba vidi renovētā izglītības iestādē. Pretendentus aicinām pieteikties, iesniedzot savu profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi „Lietveža vakancei” uz e-pastu: vvv@valmiera.edu.lv vai iesniegt personīgi Valmieras Viestura vidusskolas lietvedībā (108.kabinetā, Viestura alejā 3, Valmierā) līdz 2021.gada 15 martam (ieskaitot). Tālrunis informācijai: 29286619. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: LIETVEDĪBAS SEKRETĀRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Viestura aleja 3, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-03-15 Kontaktpersona: CV ar amata norādi iesniegt pers. vai sūtīt uz vvv@valmiera.edu.lv, t. 29286619.

Mūsu partneri