Valmieras Ziņas

Aivars Flemings: Latvijas bēda – izzūd inženieri, savairojušās profesijas, kurās viegli nopelnīt (4)

Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas izglītības jomā esam pieļāvuši daudz kļūdu, uzskata SIA VALPRO valdes priekšsēdētājs Aivars Flemings.

“Latvijā ne tikai pazuda rūpniecība, bet arī profesijas. Strauji samazinājās inženieru un tehnologu skaits. To vietā nāca profesijas, kurās ir viegli nopelnīt. Droši vien arī šobrīd daudzi jaunieši apsver domu, ka ir vērts mācīties par juristu, lai kļūtu par maksātnespējas administratoru.

Ģimenēs izaug bērni, kas līdzinās saviem vecākiem. Ja Latvija līdzinātos Vācijai, kas ir inženiertehniska valsts, mūsu bērni izaugtu vidē, kas rosina apgūt inženierzinātnes. Diemžēl situācija mums ir pretēja. Lai juristu ģimenē bērns nolemtu kļūt par inženieri, vecākiem ir jābūt ļoti uzņēmīgiem un jārosina atvasei interesi. Tas ir izdarāms, bet ir jāmaina sabiedrības domāšana kopumā. Bērni mums nesekos, ja paši nemainīsimies,” uzskata Aivars Flemings.

VALPRO vadītājs atklāja, ka 80 procentu uzņēmuma darbinieku veic pienākumus, ko nav apguvuši izglītības iestādēs. Rūpnīcā strādā darbinieki pat ar muzikālo un kultūras darbinieka izglītību. Viņaprāt, tas apliecina, ka ar izglītības sistēmu Latvijā nav kaut kas kārtībā.

“Mūsu uzņēmuma un visas nozares lielākā problēma ir vidēja posma vadītāju trūkums.

Šobrīd darba tirgū ir pieejami vai nu labi tehniskie speciālisti, vai nu labi cilvēkresursu vadītāju. Taču mums ir nepieciešams darbinieks ar labām tehniskām zināšanām un spēju vadīt darbiniekus. Mēs zaudējam ražību nevis augstākā līmeņa menedžmentā, bet vidējā posma struktūrvienību vadībā. Mēs nevarēsim uzlabot ražību, ja nespēsim prasmīgi izmantot savus cilvēkresursus.”

Runājot par speciālistu sagatavošanu, Aivars Flemings uzsvēra, ka Valmieras tehnikumā būtu jāveic stingrāka audzēkņu atlase.

“Ņemot vērā ieguldītos 20 miljonu eiro tehnikuma modernizācijā, mēs nevaram atļauties uzņem audzēkņus pēc pārpalikuma principa. Ir jāpanāk, lai tehnikumā nonāk spējīgi audzēkņi un to absolvē zinoši vidējā posma speciālisti.

Izglītības iestādes vienas pašas to nevar panākt, tādēļ sadarbībai starp skolām, tehnikumiem, augstskolām un darba devējiem ir jābūt ciešākai. Manuprāt, lai sagatavotu zinošus un pieredzējušus pasniedzējus, tiem vajadzētu daļu laika strādāt uzņēmumā un daļu laika apmācīt topošos speciālistus, veicinot savstarpēju zināšanu pārnesi.”

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Māris - 09.03.2018 Atbildēt

  Nevis viegli nopelnīt, bet iespēja nopelnīt, lai varētu kaut cik normālai, pieticīgai izdzīvošanai, izglītībai šajā valstī liela jēga nav, tik cik bez konkursa tikt pie apkopēja amata… atalgojumi ir pārāk niecīgi, lai būtu interese kādai specialitātei, par minimālo algu, ja būtu tikai ar to jādzīvo, tad ģimeni un dzīves vietu uzturēt nav iespējams, ar to var iztikt tikai dzīvojot zem tilta…

  Juris - 11.03.2018 Atbildēt

  Vai Jūs, Valpro, esiet izveidojusi stipendijas Tehniskajā universitāte, lai piesaistītu speciālistus?
  Ko Valpro var dot inženierim, tehnologam, lai vins izvēlētos strādāt pie jums?

  VIKTOR - 13.03.2018 Atbildēt

  JA NAU NOSLEPUMS -CIK LIELAS PIE JUMS ALGAS? VARBUT UN TA IR VISA ‘BEDA’?

  QQ - 25.04.2018 Atbildēt

  Skolotāji čīkst, ka mūsdienās skolnieki ir slinki un neko nemāk. Bet kāpēc? Jābūt nevis stingrākai skolnieku atlasei, bet gan tehnikumiem un citām izglītības iestādēm jāatrod tādi pasniedzēji, kas spēj iedvesmot skolniekus, nevis kuri liek kladēs pārrakstīt teikumus no 1950. gadu tehniskajām grāmatām un iegaumēt jēdzienus kontroldarbiem. Kurš strādās ar bērniem, ja ne paši pasniedzēji?

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

ReTV Ziņu dienests aicina darbā ŽURNĀLISTU/-I Ja esi gatavs mesties izaicinājumos un kļūt par žurnālistu vienā no straujāk augošajiem Ziņu dienestiem, pievienojies ReTV komandai! Darba pienākumi: • Raidījumu un sižetu veidošana – informācijas meklēšana un informācijas avotu pārbaude, dalība filmēšanas procesā, montāžas plāna veidošana un dalība montāžas procesā, sižeta/raidījuma iesniegšana vadītājiem; • Radošu ideju ģenerēšana un ieteikumu iesniegšana producentam; • Sekot aktualitātēm politikā, kultūrā, ekonomikā un sabiedrībā. Nepieciešams: • Izpratne par TV nozares specifiku; • Teicamas komunikācijas, analītikas un argumentācijas prasmes; • Teicamas laika plānošanas prasmes un atbildība par padarīto; • Labas latviešu valodas zināšanas. Piedāvājam: • Profesionālo un personīgo attīstību; • Iespēju patstāvīgi plānot savu darba laiku; • Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; • Algu EUR 600-1200 (bruto) – atkarībā no padarītā apjoma; • Darba vietu Valmierā. Ja vēlies pievienoties ReTV Ziņu dienestam, sūti savu CV un motivētu pieteikumu līdz 20.maijam uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv ar norādi "Žurnālista vakance". Profesija: ŽURNĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv

Mūsu partneri