Valmieras Ziņas

Vidzemes Augstskolā lekcijā par politiskās elites saistību ar noziedzību uzstājas ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers

Lasīšanas laiks: 3 min

Trešdien, 22.aprīlī, Vidzemes Augstskolā (ViA) norisinājās atvērtā lekcija “Politiskā elite, noziedzība un tautsaimniecība”, kurā referātus lasīja ViA rektors un vēsturnieks Gatis Krūmiņš un ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers.

Lekcijas ievadā ViA rektors un vēsturnieks Gatis Krūmiņš iepazīstināja auditoriju ar Latvijas vēsturē svarīgo pirmo brīvvalsts periodu 20.gadsimta 20. un 30.gados. Šajā laika posmā Latvijas politiskā sistēma piedzīvoja izveides un attīstības periodu, kurā, līdztekus tautas patriotisma pacēlumam, veidojās pirmās partijas un notika pirmās Saeimas vēlēšanas, kurā varēja piedalīties ikviens pilsonis. Veidojās pirmās bankas, no kurām viena pastāv vēl joprojām – Latvijas Banka. Šajā posmā tika īstenota spilgtākā politiskā reforma ar tautas favorītu – Kārli Ulmani – priekšgalā. Taču ļoti maldīgs ir uzskats, ka 20. un 30. gadu Latvijā viss bija skaists un rožains, savukārt dažādi ekonomiski noziegumi un skandāli ir vairāk raksturīgi tieši mūsdienu Latvijai. 

G.Krūmiņš savā referātā atklāja, kā savu un savas politiskās partijas ekonomisko ietekmi centās stiprināt Kārlis Ulmanis, Zigfrīds Anna Meirovics, Ādolfs Klīve un daudzi citi politiķi, kas aktīvi iesaistījās uzņēmējdarbībā un nekautrējās savu uzņēmumu stiprināšanai izmantot arī politisko ietekmi. 

Ar vēsturisko ievada daļu rektors vēlējās uzsvērt, ka vēsture bieži atkārtojas, bet situācijas atšķiras. G.Krūmiņa vēsturisko faktu uzskaitījums par pirmo brīvvalsts periodu uzvedina uz pārdomām par to, vai cēls mērķis attaisno šaubīgus līdzekļus un kā “rakšanās” pagātnē maina dažādu vēsturisko personāžu tēlu mūsdienās.

Lekcijas turpinājumā Latvijas ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers ar statistikas datu palīdzību iepazīstināja galvenokārt ar ēnu ekonomikas noziegumiem. Lai arī klātesošajiem tika demonstrēts apjomīgs statistikas datu daudzums, ģenerālprokurors atzina, ka dati ir relatīvi un nepilnīgi parāda reālo kriminālo situāciju valstī, jo pastāv tā saucamā latentā jeb slēptā noziedzība. Kā apgalvo Ē.Kalnmeiers, ikviens Latvijas iedzīvotājs ir savas dzīves laikā neapzināti balstījis ēnu ekonomiku, piemēram, par preci vai pakalpojumu maksājot bez čeka saņemšanas.

Pēdējos gados ir nācies sastapties arī ar “ļaunatūru” jeb programmatūru, kas tiek izmantota daļā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu manipulācijām ar kases aparātiem. Tika minēts, ka daļa uzņēmumu izmanto viltotas kvītis un zīmogus, nodokļu samazināšanai, kuras ģenerālprokurors ironiski nosauca par īstu “džentlmeņa komplektu”.

Runājot par kontrabandu, Ē.Kalnmeiers atklāja, ka Latvijā legāli tirgotās cigaretes ir trīs reizes dārgākas, nekā Baltkrievijas kontrabandas cigaretes. Attiecībā uz cigarešu kontrobandu darbojas “savienoto trauku princips”, respektīvi, jo stingrāk kontrolē preces ievešanu no vienas valsts, jo vairāk nelegāla prece ieplūst no citām valstīm.

Runājot par kriminālo līmeni Latvijā, ģenerālprokurors ar grafika palīdzību akcentē, ka visdrošākā starp Latvijas republikas nozīmes pilsētām ir Valmiera.

Pēdējos gados palielinās finanšu ekonomisko noziegumu skaits, kā arī strauji paaugtinās dzimumnoziegumu skaits. Intelektuālā īpašuma piesavināšanās noziedzības līmenis, Ē.Kalnmeiera vārdiem sakot, ir “novests līdz kliņķim”, jo valstī trūkst speciālistu, kuri spētu risināt šāda veida problēmas.

Lekcijas nobeigumā ģenerālprokurors pieskārās arī tēmai par lielo mirstību uz ceļiem, atzīmējot, ka katra cilvēka nāve valstij izmaksā pusmiljonu eiro. Latvijā uz ceļiem bojāgājušo skaita rādītāji ir visaugstākie Eiropas Savienībā.

Vērtējot kriminālo situāciju Latvijā kopumā, Ē.Kalnmeiers uzsver, ka preses radītais valsts kriminālās situācijas attēlojums ir pārspīlēti dramatisks, jo kopumā noziedzības rādītāji ir vidēji, salīdzinot ar citām ES valstīm.

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola aicina darbā vispārējās pamatizglītības skolotāju uz nenoteiktu laiku (no 2025.gada 1.septembra). Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • plānot un organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības Iestādes mērķim un uzdevumiem; • plānot un realizēt mācību un audzināšanas darbu, kas ietver mācību priekšmeta metodikas pārzināšanu; un ja Tev ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: psiholoģiskā noturība un augsta emocionālā inteliģence; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; prasmes strādāt komandā;  mēs piedāvājam: • atalgojumu 1410.00 EUR pirms nodokļu nomaksas par 1 (vienu) likmi; • iespējas piedalīties Iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam. CV, pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Vispārējās pamatizglītības skolotājs/-a” līdz 2025.gada 30.maijam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224737. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Pāvila Rozīša iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-30 Kontaktpersona: vs@valmiera.edu.lv 64224737

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola aicina darbā sētnieku/-ci (1 likme jeb 40 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • nodrošināt Trikātas pamatskolas teritorijas kārtību – gājēju celiņiem, piebraucamām vietām, parku celiņiem, tīrot sniegu, pļaujot zālienu, savācot atkritumus un lapas; • veikt palīgdarbus gan iekštelpās, gan āra darbos; ja Tev ir: • pamatizglītība un pamatiemaņas vai pamata pakāpes profesionālā izglītība; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • fiziskā izturība un gatavība veikt fizisku darbu neatkarīgi no laika apstākļiem; • kompetences: pozitīva, atbildīga attieksme pret darbu; prasmes noteikt prioritātes un plānot ikdienas darbu atbilstoši savai kompetencei, uzticētos darba pienākumus veikt kvalitatīvi; spēja strādāt ātri un rūpīgi; mēs piedāvājam: • pamatalgu 740 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2025.gada 23.maijam pl.17.00 e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv, tālrunis informācijai: 20364920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-23 Kontaktpersona: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv 20364920

Mūsu partneri