Valmieras Ziņas

Mūsdienu STEM nometnes: pašu veidota robota roka, darbošanās ar 3D pildspalvu un pirmie soļi programmēšanā

Lasīšanas laiks: 3 min

STEM zināšanām kļūstot arvien pieprasītākām gan akadēmiskajā vidē, gan darba tirgū, AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA šogad pirmo reizi organizēja bezmaksas izglītojošas vasaras nometnes darbinieku atvasēm. Praktiskas darbošanās un spēļu veidā bērni apguva pirmos soļus STEM jomā un pārliecinājās, ka zinātne un tehnoloģijas var būt saistošas ikvienam. Pateicoties veiksmīgai dalībai Sabiedrības integrācijas fonda grantu programmā “Ģimenei draudzīga darbavieta”, iegūts 3000 eiro līdzfinansējums nometņu īstenošanai, portālu “Valmieras Ziņas” informēja AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA Sabiedrisko attiecību un mārketinga projektu vadītāja Marika Upnere.

No jūnija līdz augustam Valmierā norisinājās trīs AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA rīkotās dienas nometnes, katra nedēļas garumā, un tajās dalību ņēma 90 uzņēmuma darbinieku atvases vecuma grupā no 1. līdz 6. klasei. Nometņu galvenais mērķis bija atraktīvā veidā radīt interesi par STEM jomu – zinātni, tehnoloģijām, inženierzinātnēm un matemātiku, – tādējādi ne tikai atraisot zinātkāri un radošumu un attīstot kritisko un loģisko domāšanu, bet arī radot bērnos paliekošu interesi, kas mudinās šo jomu turpināt apgūt arī nākotnē.

“Šodien pasaulē darbavietu skaits STEM jomā arvien palielinās, taču kvalificētu darbinieku pieejamība ievērojami atpaliek. To izjūtam arī AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA. Organizējot nometnes, vēlamies bērniem jau no agra vecuma parādīt, cik STEM joma var būt aizraujoša, un potenciāli atklāt jaunos Latvijas talantus, kuri, izmantojot savas zināšanas un atklājēja garu, kādudien, iespējams, radīs pasaulē pieprasītas inovācijas,” stāsta AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA valdes priekšsēdētājs Stefans Jugels (Stefan Jugel).

STEM joma ikvienam

Bērni nometņu laikā darbojās ar 3D printeriem un 3D pildspalvām, kopā ar lego robotikas skolotāju, Vidzemes augstskolas Informācijas tehnoloģiju studenti Karīnu Annu Lapiņu izzināja elektronisko savienojumu un energoefektivitātes pamatus, pašiem veidojot dažādas shēmas un eksperimentējot ar dažādām komponentēm. Tehniskā radošuma skolotāja Evita Ziplāne-Bērziņa palīdzēja bērniem attīstīt tehniskās prasmes, izmantojot radošus paņēmienus, piemēram, veidojot olu izpletņus, robotisko roku un Ņūtona šūpuli, pierādot, ka arī tehniskajā jomā nepieciešama radoša domāšana un drosme eksperimentēt. Savukārt FIRST LEGO League nacionālo sacensību organizatores un Lego robotikas skolotājas Anna Skruodes vadībā bērni komandās veidoja kustīgus, ar lego motoriem darbināmus modeļus. Tāpat bērni darbojās ar Matatalab un Scottie Go programmēšanas spēlēm, apgūstot arī programmēšanas pamatus.

Nedēļas garumā neizpalika arī kopīgas spēles un aktivitātes, ekskursijas AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA ražotnē un kino apmeklējums nometnes noslēguma dienā.

Nometne kā atbalsts vecākiem

Skolēnu vasaras brīvlaiks ģimenēm mēdz būt sarežģīts laiks, jo vecākiem jādomā, kā bērnus nodarbināt ar saturīgām brīvā laika aktivitātēm. Uzrunātie AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA darbinieki uzņēmuma īstenoto STEM vasaras nometni vērtē atzinīgi, jo bērni tās ietvaros ne tikai apguvuši praktiskas iemaņas aktuālajā STEM jomā, bet arī izveidojuši jaunas draudzības.

“Meita priecājās par nometnē satiktajiem draugiem un ar aizrautību stāstīja par tajā pavadīto laiku – pašu veidoto robota roku, darbošanos ar 3D pildspalvu un arī redzētajām tehnoloģijām – 3D printeri. Noteikti ieteiktu nometni rīkot arī turpmāk, jo meita jau tagad interesējas, vai būs iespējams uz šādu nometni doties atkal,” par atvases pieredzi nometnē stāsta Mārtiņš Freimanis, AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA vecākais darba aizsardzības speciālists.

Arī Gatis Ķirsis, AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA maiņu vadītājs Apdares nodaļā, priecājas par meitas dalību nometnē: “Meitai patika darboties ar elektrību un 3D lietām, kā arī veidot robotus. Uzskatu, ka šāda nometne jāorganizē arī nākamgad, jo tad varētu pieteikt arī vecāko meitu, lai arī viņa uzzinātu ko jaunu un, iespējams, gūtu interesi mācīties šajā jomā arī nākotnē.”

Mūsu partneri