Valmieras Ziņas

Pirmais sarkanbaltsarkanais karogs izgatavots tieši Valmierā

Lasīšanas laiks: 2 min

“Latviešu strēlnieki, dibinot bataljonus, kā vienu no prioritātēm izvirzīja karoga izveidi. Bija jādomā par savu karogu – tas bija vai nu jāatrod vai jārada no jauna. Nacionālā karoga idejas autors Jānis Lapiņš neko jaunu neradīja. Viņš kā pētnieks vēsturē meklēja izejmateriālu karoga idejai,” Stāstu vakarā par Latvijas neatkarības idejas popularizētāju Jāni Lapiņu un Latvijas karoga saistību ar Valmieru stāstīja vēstures skolotāja un gide Ineta Amoliņa.

Stāstu vakara gaitā bija iespēja iepazīties ar žurnālista un skolotāja Jāņa Lapiņa dzīvesgājumu, darbību un ieguldījumu nacionālā karoga tapšanā. Stāsta laikā Ineta Amoliņa atklāja, kāda ir nacionālā karoga, Jāņa Lapiņa un Valmieras saistība. Stāstu vakaru ar muzikāliem priekšnesumiem papildināja Alberts Rokpelnis.

Par karogu jau Atskaņu hronikā bija rakstīts, ka tas ir sarkans ar baltu pa vidu. Par to, kādam tieši jābūt sarkanbaltsarkanajam karogam, idejas izteica daudzi, bet Jānis Lapiņš iestājās par savu ideju, aizrāva ar to citu. Savu ideju viņš uzskicēja, un 1916.gadā Valmierā karogu pēc zīmējuma izgatavoja Marianna Straumane, kura vēlāk kļuva par J.Lapiņa dzīvesbiedri.

“J.Lapiņš ļoti mīlēja latvju dainas, kur par sauli ir ļoti daudz stāstu. Saule ir dzīvības devēja. Ja valsts dzimst, tai arī vajag to dzinuli – saulīti,” tā saules nozīmi J.Lapiņa sarkanbaltsarkanajā karogā skaidroja I.Amoliņa.

J.Lapiņš Valmierā paveicis ļoti daudz – strādājis par pedagogu, pirmā pasaules kara laikā darbojies bēgļu organizācijā, bet 1917.gadā Valmierā dibināja pirmo Tautas universitāti, norādot, ka pieaugušam cilvēkam ir jābūt izglītotam, jo tikai tad viņam var būt savs viedoklis un viņš to var aizstāvēt.

Pēc J.Lapiņa zīmējuma izgatavotais karogs restaurēts atrodas Cēsu muzejā. 1997.gadā Cēsu muzejam to uzdāvināja J.Lapiņa meita Lija Poga.

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gada ziema un aukstums tev sagādāja kādas problēmas ar apkuri vai ūdensapgādes pakalpojumiem?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Projektēšanas birojs SIA Projekti LL aicina savā komandā BIROJA ADMINISTRATORU/-I Galvenie pienākumi: Nodrošināt informācijas apmaiņu un dokumentu apriti. Dažāda veida lietvedības dokumentu sagatavošana un noformēšana. Biroja ikdienas darba organizēšana un nepieciešamā aprīkojuma nodrošināšana. Atbalsts komandai projektu un klientu jautājumos. Prasības: Pieredze biroja administratores/-a vai lietveža/-es amatā. Labas organizatoriskās prasmes, precizitāte, spēja risināt vairākus uzdevumus vienlaikus. Teicamas komunikācijas un sadarbības prasmes. Ļoti labas datorprasmes, it īpaši ar Microsoft word, excel. Mēs piedāvājam: Komfortablus darba apstākļus labiekārtotā birojā Valmierā. Draudzīgu, atsaucīgu, profesionālu komandu. Iespēju profesionāli attīstīties un pilnveidoties. Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: info@projektill.lv Mēs izskatīsim visus pieteikumus, taču sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz klātienes intervijām. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-04-20 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: info@projektill.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri