Valmieras Ziņas

Zināt(ne?) nākotnei

“Plāno nākotni – tā būs vieta, kur pavadīsi atlikušo mūžu,” reiz teica Marks Tvens, ievērojams sava laika amerikāņu rakstnieks, kuru atceramies vēl šodien. Lai gan dažiem izaicinājumu sagādā iepazīšanās ar Haklberija Fina un Toma Sojera dēkām, visai ievērojama sabiedrības daļa par grūtu, sarežģītu un nesaprotamu “bubuli” uzskata zinātni un tās jaunāko sasniegumu izprašanu. Mēģinot paskaidrot sarežģītus terminus un likumsakarības vienkārši, jau vairākus gadus visā Eiropā risinās Zinātnieku nakts, veicinot sabiedrības informētību par zinātnes daudzveidību un ieinteresētību par to. 2019. gada tēmas – “Zinātne nākotnei” – labākā izprašanā ikvienu interesentu aicināja Valmieras integrētās bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa.

27. septembrī, pulksten 19:00 nākotnes portāls vēra durvis ikvienam, simbolizējot, ka pasākums ir sācies. Pirmie desmit, kuri tika cauri portālam, saņēma nelielas balvas – virtuālās realitātes tīrītājus. Sanākušie varēja izvēlēties, vai vispirms vēlas iepazīties ar zintnieku Zinti vai apmeklēt “Škirotavu” vai mākslas telpu “Jaunā elpa”. Katrā no telpām, kā arī uz trenažiera “Kustība nākamībai 3000” par aktīvu piedalīšanos un atbildēšanu uz jautājumiem apmeklētāji varēja saņemt zīmogus, ko vēlāk apmainīt pret kokteiļiem bufetē “Pa priekšu mazliet jāierauj”. Mākslas telpā “Jaunā elpa” sanākušie varēja iepazīties ar attēliem no nākotnes un izteikt savas prognozes par ieraugāmo un tā esību tuvākā vai tālākā rītdienā. Bez kvēlajām sarunām, kur katrs vēlējas sniegt savu artavu ar personīgo redzējumu, drošākie varēja uzspēlēt “Jengas” torņa spēli, pie reizes uzzinot šķietami pārsteidzošus faktus, kas radīja iespaidu – mēs dzīvojam nākotnē. Nodrošinot radošu atmosfēru, gan attēlu analizēšanas, gan torņa spēlēšanas laikā apmeklētāji varēja iepazīties ar japāņu mūzikas instrumentu Otamatone un klausīties tā radītajās melodijās.

Turpinot iesākto analoģiju ar M. Tvenu, “ja vēlaties mainīt nākotni, ir jāmaina tas, ko darāt tagadnē”. Arvien biežāk tiek runāts par vides un klimata problēmām, tajā pašā laikā valstīs (tostarp arī Latvijā), kur to radītās sekas tiek mazāk izjustas, sabiedrība mēdz izturēties ar visai vienaldzīgu attieksmi. Uzskatu – vides piesārņojuma problēmas ietekmē arī mūs, centās veicināt “Škirotavā”. Ikdienā vairāk zināmā “Nākotnes lasītava” jeb “Xbox telpa” bija pārvērtusies par drazām un maisiņiem noklātu istabu, ikdienā stūrī esošais oranžais varonis, kuru bieži bibliotēkas apmeklētāji bija iesaukuši par Čiekuriņu, bija ietīts plastmasā tāpat kā putni vai zivis citviet pasaulē, nespēdami paelpot un rezultātā mirstot. Interaktīvā tāfele rādīja attēlus ar nevainīgiem dzīvniekiem, kuri mūsu, cilvēces, nolaidības un slinkuma dēļ masveidā mirst. Tiesa, atnākušie tika aicināti uzlabot situāciju, piedāvājot atrisinājumus dabai kaitīgiem iepakojumiem un priekšmetiem. Tika arī praktiski pārbaudītas zināšanas par atkritumu šķirošana. Protams, arī par dalībniekiem, kuri joprojām kavējās pārdomās par mākslas telpā “Jaunā elpa” piedzīvoto, bija padomāts – tika piedāvāta iespēja uzrakstīt vai uzzīmēt oriģinālu, iespējams, pilnīgi neprātīgu risinājumu radīto atkritumu samazināšanai. Apzinoties, ka jau pašlaik atsevišķās valstīs vairums iedzīvotāju (it īpaši jaunatnes) cieš no liekas masas, pasākuma apmeklētāji varēja izmēģināt nākotnes trenažieri “Kustība nākamībai 3000”, ar kura palīdzību ikviens varēs saglabāt labu fizisko formu vien pēc minūtes uz tā.

“Prognozēt ir sevišķi sarežģīti, ja tas ir saistīts ar nākotni,” atzina M. Tvens. Tiesa, to apstrīdēt centās zintnieks Zintis, kurš gan vadīja sarunas lielākai cilvēku grupai, stāstīdams par pareģošanas un zīlēšanas daudzveidību, gan sniedza privātas konsultācijas. Kopīgajās sarunās, kā tas bieži vien mēdz gadīties, nācās saskarties ar daudziem skeptiķiem, kuri neatzina pareģošanu vai zīlēšanu. Tiesa, atbildi vienā no diskusijām sniedza astragalomantija (zīlēšana, izmantojot metamos kauliņus) – pēc skaļi uzprasītā jautājuma (“Vai kāda no šīm metodēm tiešām strādā?”) kāds no apmeklētājiem palaida metamo kauliņu vaļā no rokām, ļaudams tam sniegt atbildi. Pēc kritiena un dažiem pagriezieniem metamais kauliņš piezemējās, atsedzot skaitli četri, kas kā pāra skaitlis noteica – atbilde uz jautājumu ir apstiprinoša. Citiem īsto atbildi, kuru gan bija jāmāk atšifrēt, sniedza grāmata – apmeklētāji bija izvēlējies bibliomantiju jeb pareģošanu, izmantojot grāmatu. Individuālās konsultācijās sanākušie kļuva vairāk domīgi, apsvērdami, ko konkrētās un pašu izvēlētās kārtis vēlas pateikt.

Par sakrātajiem zīmogiem, kurus varēja iegūt visās minētajās aktivitātēs, pasākuma dalībnieki varēja tikt pie kokteiļiem no nākotnes bufetes, kur viss pagatavotais bija ar kūpošiem baltiem dūmiem. Drošības labad jāpiebilst –, ienākot nākotnē caur portālu, paveras skaidrs un labi saprotams skats, tamdēļ arī visi kokteiļi, ko piedāvāja bufetē “Pa priekšu mazliet jāierauj”, bija bezalkoholiski.

Paralēli visām notiekošām sarunām un aktivitātēm ikviens interesents, starp kuriem bija arī atbraucēji no tālākām vietām, varēja uzrakstīt vai nu novēlējumu, vai nu redzējumu nākotnei, kas arī pasākuma noslēgumā tika nolasīts. Spilgtākais domu grauds – “nevis sev, bet pašam!”

Pēc divām stundām ar gūtām pārdomām, iespaidiem, izklāstītiem, redzējumiem un izdzertiem kokteiļiem nākotnes portālam pienāca laiks slēgties, līdz ar to pasākums bija beidzies. Nākotnes portāla slēgšanās nav zīme, ka viss neizdarītais ir nokavēts un bezcerīgs, tieši otrādi – visu vēl var paspēt mainīt. Ja katrs atrastu sev jaunu ikdienas rutīnu, kā nodošanos fiziskām aktivitātēm (tostarp meditatīvai pastaigai) vismaz stundas garumā, līdzcilvēku informēšanu par patieso stāvokli, kādā savas laiskās ikdienas dēļ esam Zemi noveduši, nodošanos radošo prasmju attīstībai, veicinot inovatīvu ideju rašanos, ko tālāk zinātniekiem un inženieriem realizēt, tad, iespējams, cilvēki būtu vairāk aizņemti ar risinājumu veidošanu, nevis nākotnes uzticēšanu, piemēram, skaitlim, ko parāda uzmests metamais.

“Nepārtraukti uzlabojumi ir labāki nekā aizkavēta pilnība.” – M. Tvens

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā samazināt kopējo atkritumu apjomu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS “Seda” aicina darbā “Kravas automobiļa vadītāju" (prof.kods 8332 03) (darba vietas atrašanās vieta: “Lakstīgalas”, Rūpnieki, Valmieras pagasts, Burtnieku novads, LV-4219, t.i. 6 km no Valmieras). Darba pienākumi: Darbs patstāvīgs, uz nenoteiktu laiku. Kūdras produkcijas pārvadāšana. Uzturēt tehniskā kartībā kravas automobili, nodrošinot efektīvu un drošu ikdienas darbu. Prasības: Vadītāja apliecība – attiecīgās kravas a/m (Scania 114L) kategorijas, 95.kods. Tehniskās zināšanas par kravas automobiļiem. Iemaņas: Pozitīva attieksme pret darbu un darba kolēģiem, prasme strādāt komandā, pozitīva komunikācija. Vēlme mācīties apgūt darba specifiku un strādāt ar atbildību, nezaudējot darba kvalitātes līmeni. Piedāvājam: Darbu stabilā uzņēmumā, labus darba apstākļus un atsaucīgus kolēģus. Darba alga no EUR 55 līdz EUR 63 / par vienu darba maiņu (darba maiņa saskaņā ar MK noteikumiem nr.474). Darba laika veids: normālais darba laiks, sestdienas, svētdienas un svētku dienas brīvas. Pieteikšanās: savu CV ar norādi "Kravas automobiļa vadītājs" sūtīt uz info@seda.lv līdz 10.01.2020. Jautājumu gadījumā zvanīt darba dienās no 8:00 -17:00 uz tālruni 64722113. Profesija: KRAVAS AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, "Lakstīgalas", Rūpnieki, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-01-10 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz info@seda.lv, tālr. 64722113

SIA „Firma Madara’89”,- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “top!” Ausekļa ielā 29, Valmierā. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; Mūsdienīgu darba vidi; Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba alga no EUR 470-700 (bruto). Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00 CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs Valmierā,Ausekļa ielā. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Ausekļa iela 29, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-23 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv ar amata un vietas norādi. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri