Valmieras Ziņas

VNĪ izvērtēs Valmieras drāmas teātra būvniecībai nepieciešamā papildus finansējuma piesaisti

Lasīšanas laiks: 3 min

VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) būvniecības darbu nepārtrauktības nodrošināšanai veiks Valmieras drāmas teātra (VDT) būvdarbu sadārdzinājuma izvērtējumu un papildus finansējuma piesaisti, aģentūru LETA informēja VNĪ valdes locekle Jeļena Gavrilova.

Teātrī līdz šim veikti nozīmīgākie demontāžas darbi, šobrīd turpinās konstrukciju stiprināšana un inženiertīklu izbūves darbi, kā arī jaunu konstrukciju izbūve. Būtiskas projekta izmaiņas radušās jo, demontāžas darbu laikā atklājās atšķirības starp vēsturiskajā būvniecības projektā norādītajiem risinājumiem un reālo situāciju vidē kā, piemēram, nav izbūvēti projektā norādītie kolonnu pamati, tādēļ tika veikta ekspertīze un meklēti jauni risinājumi, kas nodrošina ēkas ilgtspējību un pilnīgu drošību.

Gavrilova norāda, ka jauno risinājumu izstrāde prasa laiku un papildus finansējumu. Šobrīd tiek izskatīta nepieciešamība konstrukciju stiprināšanas darbu laikā teātri daļēji pārcelt uz pagaidu telpām, tādējādi nodrošinot pilnvērtīgu un drošu teātra un būvniecības darbu īstenošanu, kā arī paātrinātu būvdarbu gaitu.

Gavrilova uzsver, ka korekcijas projektu īstenošanā radījusi arī pēcpandēmijas un straujās ģeopolitiskās situācijas izmaiņas, jo noteiktās kategorijās būvmateriālu cenu pieaugums aizvadītā gada laikā sasniedza līdz pat 80 un vairāk procentiem, it īpaši tas skāra kokmateriālu (vairāk nekā 130%), metāla (80%), betona un darbaspēka izmaksas. Šogad atsevišķās pozīcijās kā, piemēram, betona un metāla izmaksu sadārdzinājums veido 80 – 120%. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka būvniecības izmaksas šī gada aprīlī vien Latvijā pieauga vidēji par 21,6% salīdzinājumā ar 2021.gada attiecīgo periodu.

Plānotās VDT projekta izmaksas ir 9,7 miljoni eiro, kas ietver būvniecības, projektēšanas, autoruzraudzības, aprīkojuma iegādes un citas izmaksas, no tām būvniecības izmaksas – 6, 57 miljoni eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Būvdarbus veic pilnsabiedrība “SBSC”, kuras dalībnieki ir SIA “Skonto būve” un SIA “Skonto Construction”.

Būvkomersanta iesniegto būvdarbu izmaksu sadārdzinājuma pozīciju pamatotību līdz jūlija beigām izvērtē ārējais eksperts. Saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu kapitālsabiedrība var segt sadārdzinājumu līdz 50% no sākotnējās līgumcenas. VNĪ pārstāvji norāda, ka gadījumā, ja papildus finansējums tiks rasts tuvākajā laikā un neradīsies jauni, neparedzēti sarežģījumi saistībā ar energoresursu un būvmateriālu cenu kāpumu, VDT projektu plānots īstenot līdz 2023.gada rudenim.

Gavrilova skaidro, ka VNĪ pakāpeniski rod risinājumus ikvienā no aktīvā būvniecības stadijā esošajiem 23 valsts nozīmes projektiem Rīgā, Valmierā, Daugavpilī un citās pilsētās. Lielākajos nacionāla mēroga projektos – Jaunā Rīgas teātra un Rīgas pils kastelas restaurācijas projektā, ar valdības atbalstu jau ir izdevies rast papildus nepieciešamo finansējumu, tādēļ Gavrilova uzskata, ka VNĪ radīs piemērotākos risinājumus, lai īstenotu VDT projektu. Šobrīd kopā ar iesaistītajām pusēm VNĪ strādā pie papildus nepieciešamā finansējuma piesaistes. 

Valmieras Drāmas teātra ēkai tiks paaugstināta energoefektivitāte un uzlabota energovadība, teātra darbiniekiem nodrošināta komfortablāka darba vide, izbūvēta jauna “black box” zāle, kā arī uzlabota vides pieejamība.

VNĪ vadībā šobrīd turpinās darbs pie 46 dažādiem valstiski nozīmīgiem būvniecības objektiem ar kopējo projektu budžetu vairāk nekā 230 miljoni eiro. 

Uzņēmums dibināts 1996.gadā, tā 100% akcionārs ir Finanšu ministrija.

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri