Valmieras Ziņas

VIDEO: VUGD demonstrē cietušā glābšanu no avarējušas automašīnas

Šī gada septembrī Vidzemē avārijās dzīvību zaudēja septiņi cilvēki, tajā skaitā viens bērns. Šīm traģiskajām avārijām nav īsti vienojošu elementu, bet galvenais iemesls bija vadītāju bezatbildība pret ceļu satiksmes noteikumiem un pret līdzcilvēkiem, kas atrodas mašīnā, pārgalvība vai nogurums.

Notiekot ceļu satiksmes negadījumam, bieži vien transporta līdzekļi ir tiktāl bojāti, ka cietošie nevar paši izkļūt no tiem laukā. Arī no ārpuses durvis nav iespējams atvērt. Tādēļ ir nepieciešana ugunsdzēsēju glābēju palīdzība, kuri vien ar īpaša aprīkojuma palīdzību atbrīvo cietušos. 

Aizvadītajā piektdienā Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) kopā ar policijas un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāvjiem Smiltenes pievārtē metāllūžņu savākšanas laukumā pulcēja žurnālistus, lai parādītu, kā notiek cietušo atbrīvošana no bojātā transporta līdzekļa pēc ceļu satiksmes negadījuma. 

Žurnālistiem bija iespēja vērot, kā rīkojas visu operatīvo dienestu pārstāvji, ierodoties negadījuma vietā. Cietušā lomā iejutās viens no VUGD darbiniekiem, kuru pārējiem kolēģiem bija jāatbrīvo un jānodod mediķu aprūpē.

Mediju pārstāvji varēja pārliecināties, kā glābēji, sekojot rūpīgi izstrādātam un daudzas reizes atkārtotam darbību algoritmam, veica “cietušā” atbrīvošanu no “avarējušās” automašīnas. Ar speciālās tehnikas palīdzību tika izlauztas durvis. Sekojot mediķi norādēm, “cietušais” tika saudzīgi novietots uz nestuvēm un pēc tam neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnā. 

Lai arī glābēji un mediķi ātri un precīzi veica labi iestudētās darbības, taču “cietušā” atbrīvošana prasīja krietnu laiku. VUGD dienesta Smiltenes posteņa komandieris Renārs Zeļezkins norādīja, ka šis paraugdemonstrējums apliecina – pēc negadījuma ir svarīga katra sekunde. Tādēļ, esot negadījuma lieciniekam, ļoti svarīgi ir nekavējoties izsaukt glābējus un pārliecināties par cietošo stāvokli, nevis filmēt notikušo un publicēt sociālajos tīklos. 

Smiltenes neatliekamās palīdzības punkta ārsta palīdze Ilona Niedra, skaidrojot rīcību autoavārijas vietā, norādīja, ka Jebkurā ceļu satiksmes negadījumā pieņem, ka cietušajam var būt traumēts mugurkauls. Ieraugot autoavāriju, ir jānovērtē situāciju un, neapdraudot sevi, jāsāk cietušā glābšanas pasākumus:

 • apstādini savu automašīnu drošā attālumā no negadījuma vietas;
 • ieslēdz savas automašīnas avārijas gaismas signalizāciju;
 • paņem automašīnas aptieciņu, avārijas zīmi;
 • novieto avārijas zīmi nepieciešamajā attālumā no negadījuma vietas;
 • centies iekļūt automašīnas salonā.

Palīdzība:

 • izvērtē situāciju un cietušā stāvokli, ja nepieciešams, izsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību;
 • atstāj cietušo automašīnas salonā, izņemot gadījumus, kad ir briesmas cietušā dzīvībai vai cietušais ir bez samaņas.
 • ja nepieciešams, saudzīgi izvelc cietušo ar ‘’pērtiķa tvērienu’’;
 • sniedz nepieciešamo palīdzību.
 • Atceries! Atvērušies gaisa spilveni nav bīstami Tev un cietušajiem! Taču uzmanies, ja spilveni nav atvērušies!

Rīcība motocikla avārijas vietā

Jebkurā ceļu satiksmes negadījumā pieņem, ka cietušajam var būt traumēts mugurkauls.

Palīdzība:

 • nekustini un nepārvieto cietušo;
 • izsauc Neatliekamo medicīnisko palīdzību;
 • aizsargķiveri noņem ļoti uzmanīgi, saudzējot cietušā kaklu, tikai ja ir bezsamaņa vai asiņošana no ķiveres apakšas.
 • palīdzi noņemt ķiveri, ja cietušais to grib, piemēram, ja ir asiņošana, vemšana;
 • sniedz nepieciešamo palīdzību.

Renārs Zeļezkins uzsvēra, ka nereti ceļu satiksmes negadījumu rezultātā transporta līdzekļi aizdegas vai arī pastāv aizdegšanās risks. Ja pamanāt, ka citā transportlīdzeklī ir izcēlies ugunsgrēks, nekavējoties ir jāzvana uz vienoto ārkārtas izsaukumu tālruņa numuru 112. Nevajag paļauties, ka kāds cits jau to ir izdarījis! Mūsdienās ugunsdzēsēji glābēji nereti novēro, ka aculiecinieki aktīvi filmē un fotografē notiekošo, bet nezvana uz 112. Šādas rīcības sekas visbiežāk ir pilnībā nodedzis transportlīdzeklis un lieli zaudējumi tā īpašniekam.

Katru gadu, veicot dzēšanas darbus pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās, vairāki cilvēki gūst apdegumus un citas traumas, tāpēc pirms uzsākt ugunsgrēka dzēšanu, jāizvērtē iespējamo apdraudējumu. Atcerieties, ka spēcīgā karstuma un liesmu ietekmē var sprāgt transportlīdzekļa riepas un degvielas bāka, savukārt, atverot motora pārsegumu vai durvis, logus, straujš skābekļa pieplūdums ugunij var veicināt degšanu un vairākkārtīgi palielināt liesmu apjomu.

Ugunsgrēka radītos zaudējumus un iespējamās traģiskās sekas iespējams mazināt pareizi un ātri rīkojoties. Pārvietojoties ar transportlīdzekli un sajūtot deguma smaku vai pamanot dūmus, ir:

 • nekavējoties jāapstājas un jāizslēdz transportlīdzekļa aizdedze;
 • nekavējoties jāizkāpj. Durvis un logi pirms tam jāaizver, lai automašīnas salonā ieplūstošais skābeklis neveicinātu degšanu;
 • jāzvana uz vienoto ārkārtas izsaukumu tālruņa numuru 112 un jāizstāsta, kas un kur ir noticis;
 • ja ir pārliecība par savām iemaņām un nepastāv apdraudējums veselībai un dzīvībai (piemēram, liesmas nav degvielas tvertnes tuvumā / nav pārņēmušas visu automašīnu), var uzsākt dzēšanas darbus ar ugunsdzēsības aparātu;
 • jāpaņem ugunsdzēsības aparāts un tikai tad lēnām jāatbloķē motora pārsegs. Ja salonā jau redzama atklāta liesma, neveriet vaļā durvis, lai neveicinātu degšanu;
 • lēnām, nedaudz paverot motora pārsegu, uzsāciet dzēšanas darbus;
 • ja neatrodieties labi pārredzamā vietā vai nevariet nosaukt precīzu adresi, norīkojiet kādu vai arī pats sagaidiet ugunsdzēsējus glābējus, lai viņi pēc iespējas ātrāk varētu ierasties notikuma vietā un uzsākt dzēšanas darbus. Ugunsdzēsēji glābēji ir jāsagaida jebkurā situācijā, arī tad, ja ir izdevies saviem spēkiem nodzēst ugunsgrēku.

Kā liecina VUGD statistika, šī gada astoņos mēnešos ugunsdzēsēji glābēji jau dzēsuši vairāk nekā 300 ugunsgrēkus transportlīdzekļos un tajos cietuši deviņi, bet gājuši bojā trīs cilvēki. Aizvadītajā gadā transportlīdzekļi deguši 600 reizes, bet 2018.gadā – 622 reizes. 2019.gadā šādos ugunsgrēkos cieta 11 cilvēki, bet gadu iepriekš – septiņi cilvēki.

Biežākie iemesli tam, ka transportlīdzekļos izceļas ugunsgrēks, ir:

 • problēmas transportlīdzekļa elektronikā, kā rezultātā rodas īssavienojums. Tā cēloņi ir dažādi – piemēram, nodilusi izolācija, sakusuši vadi, jo ar maksimālo noslodzi ilgstoši darbināta apkures sistēma u.c.;
 • nekvalitatīvi veikts transportlīdzekļa remonts;
 • neuzmanīga apiešanās ar uguni, piemēram, smēķēšana transportlīdzeklī;
 • ļaunprātīga dedzināšana.

 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri