Valmieras Ziņas

Valmieras Jauniešu mājā atklāts grāmatu maiņas punkts

Pirmdien, 9.martā, Mākslinieku ielā 2 notika grāmatu maiņas punkta svinīgā atklāšana. Šajā mājīgajā un mākslinieciski noformētajā ēkā kopš 2017.gada darbojas Valmieras Jauniešu māja. Zīmējumus uz sienām veidojusi 8.klases skolniece Dita Mušperte. Te norisinās sarunas, diskusijas, koncerti, dažādas tikšanās un spēles, bet kopš pirmdienas te darbosies arī pastāvīgs grāmatu maiņas punkts. Lai nebaida mājas nosaukumā minētais apzīmējums „jauniešu”, te piemērotu lasāmvielu varēs atrast arī gados vecāki cilvēki. Grāmatu maiņas punkts būs atvērts katru darbdienu no plkst. 13.00 līdz 20.00.

Pasākumu atklāja Ričards Edijs Štibe, kas savulaik bija viens no pirmajiem, kurš atbalstīja Valmieras Integrētās bibliotēkas (VIB) ideju iziet pilsētā un ielās, grāmatas piedāvājot apmainīt ārpus ierastajām bibliotēkas telpām. Divus gadus viņu ik pa laikam varēja satikt Hanzas namiņā pie muzeja, vienu gadu koncertzāles „Valmiera” terasē, un nu viņš ir klāt arī Jauniešu mājā. Liekas, ka Ričards ir visur un ne tāpēc, lai pazīmētos, bet gan lai aktīvi darbotos. Viņa aktivitāti augstu novērtēja VIB Bērnu apkalpošanas nodaļas vadītāja Ilze Karsa.

Lai emocionāli un garīgi iekustinātu publiku, dramaturģe, dzejniece un aktrise Agnese Rutkēviča ar klāstošajiem izspēlēja spēli, sacerot uz vietas nelielu stāstiņu – Agnese no vienas grāmatas izlasīja vienu teikumu, kāds cits lasītājs atbildēja ar teikumu no citas grāmatas, piemēram:

  • Ķīnā ir citas uzvedības normas.
  • Domas par dejošanu uzreiz bija prom.

Izvēloties grāmatu, svarīgs ir grāmatas vāks, krāsa, biezums… Kā vēlāk sarunās atklājās, Agnese tieši šī iemesla dēļ nelasa e-grāmatas, jo gribas sajust papīra lapas pieskārienu. Savukārt pati savus dzejoļus viņa daudz pieraksta telefonā un mazliet satraukti atzinās, ka pirmo reizi tie izskan skaļi.

Agnese lasīja savu un citu autoru dzeju, atbildēja uz jautājumiem par pirmo dzejoli, grāmatu lasīšanas paradumiem, mīļākajiem autoriem, jaunatklājumiem, atskaņām dzejā un iedvesmas avotiem. Dzejas fonu un pauzes starp sarunām ar ģitāras spēli aizpildīja Lauris Rozenbaks. Viņš pats nesacer dziesmas, bet uzskata, ka ne katrs dzejolis var kļūt par dziesmu. Svarīgi atrast jaunas formas, nevar rakstīt un dziedāt to pašu par to pašu…

Agnese neatcerējās, cik gados tapis pirmais dzejolis, bet tos kopā ar māsu Madaru viņas rakstījušas savām bārbijām, spēlējot „Skolu”. Par savu pirmo dzejas krājumu Agnese izsakās īsi – dramatiska dzeja! Tagad esot cits skatījums, un otrā grāmata jau 5 gadus gaida izdošanu. Pati autore gan īpaši necenzē savus dzejoļus, visi esot mīļi, ar atsijāšanu nodarbojas grāmatas redaktori. Viņai dzeja visbiežāk rodas kā dzirdes ainava, retāk kā vizuāls novērojums. Iedvesmojošs spēks ir jūrai. Kāds dzejolis radies, izdzirdot kuģa signālu Andrejostā, bet jaunākās dzejas rindas – pagalmā un pilnmēnesī saklausot gulbja atgriešanos:

Nedrebi, koks.
Tumsā gulbis dun
Un gaiss nošalc
Līdz sirdij.

Agnese lasa daudz un vairākas grāmatas reizē, arī krievu un angļu valodā, bet bieži vien nav laika. No pēdējiem atklājumiem prātā palikusi Margita Gūtmane žurnālā „Domuzīmes”, somu romāns „Saules kodols”, paticis Raiņa humors lugā „Pusideālists”, bet jaunā liriķa Raimonda Ķirķa konceptuālo dzeju viņa nesaprot.

Agnese uzskata, ka bibliotēkas, maiņas punkti un papīra grāmatas pastāvēs arī turpmāk, bet viņa ir skeptiska par lasīšanas apjomu, jo mūsdienās daudzi nespēj izlasīt vairāk par 140 rakstu zīmēm… No šāda viedokļa dzeja ir labs formāts. Lai gan viss ir ļoti individuāli, tomēr Agnese uzskata, ka ļoti daudz kas ir atkarīgs no latviešu valodas un literatūras skolotājiem. Svarīgi, lai lasīšanu nevis uzspiestu, bet ar to ieinteresētu, lai atklātu skolēna iekšējo pasauli. Šajā ziņā viņām ar māsu skolas gados bija paveicies.

Par atskaņu trūkumu pēdējo gadu dzejā Agnese nevar atbildēt, viņa to raksturo kā iekšējo sajūtu dzeju, acīmredzot ar laiku mainās izteiksmes veids. VIB bibliotekāre Agita Lapsa gan uzskata, ka bērniem atskaņas, ritms un melodiskums palīdz labāk atcerēties, iemācīties.

Pasākuma noslēgumā Valmieras pašvaldības dāvanu – 3 grāmatas „Baznīcas gailis ir valmierietis” – maiņas punktam pasniedza pilsētas sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Bieziņa.

Agita Lapsa jauniešiem ieteica sekot līdzi arī grāmatu namiņa saturam un kvalitātei, bet Jauniešu mājas koordinatore Dana Āre sirsnīgi aicināja iegriezties biežāk un atrast sabiedrotos gan starp cilvēkiem, gan grāmatām.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras pilsētas 3.pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” aicina darbā speciālo pedagogu (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) uz nenoteiktu laiku pilnai darba likmei (30 stundas nedēļā jeb 1,0 likme) Ja Tev ir vēlme: īstenot pirmsskolas izglītības programmas apguvi izglītojamajiem ar speciālām vajadzībām; sadarboties ar izglītojamo vecākiem un skolotājiem, sniegt konsultācijas un skaidrojumu par veiktās izpētes rezultātiem, attīstības dinamiku un ieteikumus turpmākam izglītības procesam; sagatavot rakstveida atzinumus par izglītojamo pārbaudes rezultātiem; plānot un organizēt savu darbu atbilstoši iestādes mērķiem un uzdevumiem; un ja Tev ir: izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: atalgojumu EUR 790,00 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2021. gada 26. martam personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai 64231434. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: SPECIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-03-26 Kontaktpersona: CV, mot.vēst.un izgl.dok.kopiju iesniegt pers. vai sūtīt uz spriditis@valmiera.edu.lv, 64231434.

Mūsu partneri