Valmieras Ziņas

Valmierā skolēniem piedāvā izglītības grozus vai kurvīšus?

Lasīšanas laiks: 5 min

Vasara ir tas laiks, kad lielākā daļa skolotāju, skolēnu un viņu vecāku var uz laiku aizmirst par mācību programmām, izglītības saturu un visu, kas saistīts ar skolu. To gan šobrīd nevar attiecināt uz Valmieras (un ne tikai) 9.klašu absolventiem, jo situācija vairākos desmitos ģimeņu izvērtusies visai sarežģīta un spraiga – daudzi 9.klašu absolventi karājas gaisā. Tas noticis tāpēc, ka pilsētas dome noteikusi griestus – cik kura skola drīkst uzņemt skolēnus 10.klasēs.

2019.gada 30.janvāra Valmieras domes sēdē tika lemts par skolēnu skaitu katrā Valmieras izglītības iestādē. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijai (VPVĢ) 10.klasēs tika atvēlētas 90 vietas, tātad 3 klašu komplekti. Būtu gan interesanti uzzināt, kā tika izlemts, ka skola drīkstēs uzņemt tieši 90 skolēnus, nevis 100 vai 108? Matemātiski atšķirība nebūtu liela, bet iznāktu četras normālas klases. Ar piebildi, ka uzņemtie atbilstu uzņemšanas prasībām un sava veida konkurss saglabātos. Tāpat būtu interesanti zināt, vai pašvaldība mēģinās regulēt gadījumus, kad tiek mainīta izglītības iestāde mācību gada laikā. Iemesli var būt ļoti dažādi.

Janvārī neviens nevarēja paredzēt ne novadu reformas iznākumu, ne to, ka sāksies Covid-19 pandēmija un 9.klasēm nenotiks eksāmeni, ne to, ka uz šīm vietām pieteiksies 132 skolēni no 22 (!) Latvijas pašvaldībām. Un tie nav tikai skolēni no Valmierai tuvākajām pagastu skolām, ir skolēni no Liepnas, Gulbenes, Iecavas, Straupes un citiem attāliem novadiem.

Vasaras saulgrieži 42 ģimenēs pagāja stresa režīmā, jo tika gaidīta 29.jūnija Valmieras domes ārkārtas sēde, kas lems par vai pret papildus klases atvēršanu, ar cerību, ka Valmierā tomēr ir vajadzīgi gudri un spējīgi jaunieši. Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija bija (un joprojām ir) gatava uzņemt līdz 120 skolēniem, tātad četras 10.klases. Arī Valmieras pašvaldība mājaslapā rakstīts: Jau 2020.gada jūnijā 9.klašu absolventi – topošie vidusskolēni, varēs izvēlēties savām interesēm, spējām un nākotnes plāniem piemērotāko vidusskolas programmu.

Diemžēl ne VPVĢ, ne skolēnu un viņu vecāku cerības uz papildus klases atvēršanu nepiepildījās, jo 29.jūnijā vairums deputātu nobalsoja PRET. Bet 3.jūlijā Valmieras mājaslapā atkal lepni skan virsraksts: „Valmierā mācīties ir iespēja ikvienam!” un teksts ar neatbilstību reālajai situācijai – Valmieras pilsētas pašvaldība lepojas ar pilsētas izglītības iestādēm un to piedāvājumu, kura labo kvalitāti apliecina arvien pieaugošais skolēnu skaits. Tas ir arī izaicinājums, lai ikviens, kurš to vēlas, varētu mācīties Valmierā.

Vai tiešām? Vai tā var rakstīt laikā, kad daudzi skolēni jau ir devušies prom no Valmieras? Parasti saka, ka izglītībā galvenā prioritāte ir skolēns. Būtu labi, ja tas būtu ne tikai vārdos, uz papīra vai datorā, bet arī darbos un rīcībā.

  „Mērnieku laikos” ir labs teikums: „Bet runas vīriem ir spēks rokā; ko tie nospriež, tas paliek.” Tātad, ja 30.janvārī deputāti nolēma, tad tā tam būs būt? Nevis mainīt lēmumu atbilstoši pieprasījumam, bet strikti turēties pie reiz nolemtā? Mūsdienās gan daudz tiek runāts par fleksibilitāti un elastīgumu, bet šis laikam nav tas gadījums…

Skolas ilgi un pamatīgi strādāja, lai izveidotu izglītības programmas jeb grozus, bet tagad, kad skolēns ir izvēlējies, viņam piedāvā nevis izglītības grozu, bet iedod kurvīti un pasaka, ka viņa izvēle nav būtiska – ej uz citu skolu un mācies tur! Redz, ir vēl 6 brīvas vietas Valmieras Valsts ģimnāzijā, 2 vietas – 5.vidusskolā, 19 vietas – Valmieras Viestura vidusskolā, un vēl taču ir arī Valmieras 2.vidusskola! Realitātē rodas milzīgas pretrunas. Salīdzinājumam – varbūt pašvaldība nākotnē noteiks, arī kurus veikalus drīkst apmeklēt un kas jāpērk? Un pat pie varbūtības, ka skolēni izvēlas kādu no šīm skolām, visiem mācīties gribošajiem Valmierā vietas nepietiek, jo neviena skola nav bezizmēra!  Šo visu var noklausīties domes sēdes audio ierakstā.

Neviens neapšauba, ka arī citās Valmieras skolās ir gudri un spējīgi skolotāji, arī šajās skolās ir padomāts par groziem, bet stāsts ir par ko citu, ko Facebookā izklāstījis VPVĢ bijušais absolvents, tagad skolotājs Rūdolfs Roķis:

Valmieras pilsētas pašvaldības 29.jūnija lēmums ir “aizķēris” šo mūsu lielāko vērtību – skolēnu! Tāpēc tas mums ir tik sāpīgi un smagi, jo kaut kādu iemeslu dēļ šajā situācijā ierauti ir bērni. Uzskatu, ka bērniem nebūtu jābūt cietējiem. Īpaši šobrīd, kad jaunais standarts liek uzsvaru uz “bērns izvēlas grozu, nevis skolu”. Šobrīd situācija ir absurda, jo bērni izvēlas to, ko vēlas, bet viņiem to liedz…

Konkrētas skolas „grozs” 9.klases skolēniem un viņu vecākiem nebija mirkļa iegriba, bet gan apzināta un rūpīga izvēle. Protams, gan jau bija arī skolēni, kuri izvēlējās skolu un tikai pēc tam skatījās tās piedāvājumu, bet viņi savu izvēli bija izdarījuši. Tomēr skolēns, kas izvēlējies matemātikas programmu vai dabaszinību jomu, diezin vai dosies uz teātra vai policijas klasi. Pārgaujieši droši vien atradīs vietu citās Valmieras skolās, bet skolēni, kas atbrauca stāties VPVĢ no Cēsīm, Limbažiem, Mazsalacas, Lejasciema, nesaņēmuši atbilstošo grozu, dodas atpakaļ uz savām skolām. Vai Valmierai tas nebūs zaudējums?

To, ka izvēles grozu sistēma radīs problēmas, paredzēja kāda IZM strādājoša paziņa jau pāris gadus atpakaļ. Tagad tā ir realitāte. Esošajā situācijā bumba ir vecāku pusē. Varat rakstīt sūdzības tiesībsargam, jo daļēji tiek pārkāptas Satversmē garantētās tiesības iegūt izglītību. Tikai atcerieties, ka mūsu birokrātijā nozīmīgākas ir 10 vēstules, nevis viena ar 10 parakstiem…

Var piekrist Valmieras Izglītības pārvaldes vadītāja amata pienākumu izpildītājas Solvitas Andžānes domes sēdē teiktajam, ka vienmēr jau iznāk novilkt robežu un atstāt kādu aiz strīpas, bet tie tomēr nav ne 5, ne 15 skolēni, tās ir gandrīz divas klases! Protams, konkurence un konkurss būs arī augstskolās un darba tirgū, bet jāpiebilst, ka 132 skolēni atbilda skolas uzņemšanas kritērijiem, daļa atsijājās jau krietni ātrāk. Pirmskara Latvijā pamatskolas beidzēji liecībās varēja saņemt ierakstu – „Atļauts mācīties ģimnāzijā”. Lai to iegūtu, vidējam vērtējumam vajadzēja būt vismaz 3,8 piecu ballu sistēmā. Ātri pārrēķinot, iznāk 7,6 mūsdienu variantā. Skumji, bet vietas nepietika arī jauniešiem ar daudz augstākiem vērtējumiem.

Quo vadis, Valmiera?

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 2.vidusskolas struktūrvienība “Varavīksne” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (profesiju klasifikatora kods 5312 01), darba vietas adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) uz noteiktu laiku (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likme). Ja Tev ir vēlme: • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; • veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; • rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; • nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība (vēlams auklītes sertifikāts vai praktiskā pieredze darbā ar bērniem); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām (C līmenis); • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu no 520 EUR līdz 620 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2022.gada 8.decembrim personīgi (adrese: Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā: v2v@valmiera.edu.lv Tālrunis papildu informācijai: 64207544 vai 64281559. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 11, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-08

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola uz nenoteiktu laiku aicina darbā remontstrādnieku (1,0 slodzes). Ja Jūs vēlaties: • veikt ikdienas sanitārtehniskos, galdniecības, elektromontāžas, kosmētiskos un remontu darbus; • veikt telpu uzturēšanu, mēbeļu, inventāra pārvietošanu, citus remontdarbus un saimnieciskus darbus; • dažāda cita inventāra, priekšmetu, ierīču u.c. uzstādīšanu un remontdarbus; un Jums ir:   mēs piedāvājam: • atalgojumu 505 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV, pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv vai iesniegt personīgi Valmieras sākumskolā, L.Paegles ielā 40A, Valmierā, Valmieras novadā, līdz 2022. gada 16.decembrim plkst.12.00. Tālrunis papildu informācijai: 64223208. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: REMONTSTRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola (turpmāk – Iestāde) uz noteiktu laiku aicina darbā izglītības psihologu uz 0.5 likmēm. Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības un audzināšanas procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • veikt izglītojamo psiholoģisko izpēti, sagatavot atzinumus un ieteikumus izglītojamo atbalsta procesam mācībās un adaptācijas periodā; • plānot un realizēt Iestādes atbalsta komandas darbu; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • zināšanas par izglītības jomas un psihologa darbības reglamentējošiem tiesību aktiem; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme strādāt komandā, atbildība, elastība un iniciatīva; mēs piedāvājam: • iespējas piedalīties Iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • atalgojumu 900 EUR par 1 (vienu) likmi; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV, pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „ Izglītības psihologs/-ģe” līdz 2022. gada 16.decembrim plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224737. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16

Mūsu partneri