Valmieras Ziņas

Valmierā pirmā renovētā daudzdzīvokļu ēka ar saules kolektoriem (3)

Pagājušā gada nogalē Valmierā tika pabeigta vēl vienas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas siltināšana un renovācija. Taču šis projekts Rīgas ielā 18 ir īpašs ne tikai Valmierā, bet arī visā Latvijā.

Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa portālam “Valmieras Ziņas” pavēstīja, ka nams Rīgas ielā 18 ir pirmā SIA “Valmieras Namsaimnieks” apsaimniekotā daudzdzīvokļu māja, kurai ir uzstādīti saules kolektori.

Saules kolektoru uzstādīšana tika iekļauta mājas energoefektivitātes paaugstināšanas projektā saskaņā ar mājas dzīvokļu īpašnieku lēmumu.

Uz ēkas Rīgas ielā 18 uzstādīto saules kolektoru izmaksas ir 27 000 eiro, tai skaitā PVN. Saules kolektoru uzstādīšana ir daļa no kopējā ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas projekta, no kura 50% izmaksu sedz “Attīstības un finanšu institūcija ALTUM”. Kopējās projekta izmaksas ir 261855,79 eiro, no kurām 133427,89 eiro sedz ERAF līdzfinansējums.

“Attīstības finanšu institūcija ALTUM” informēja, ka Rīgas ielas 18 daudzdzīvokļu māja ar saules kolektoriem esot vienīgais šāds projekts Latvijā.

Ēkas fasādes pārbūves veicējs, SIA “Cleanhouse” celtniecības daļas vadītājs Kaspars Banga pastāstīja, ka saules kolektori paredzēti ūdens uzsildīšanai. Tie darbojas, savācot saules siltuma enerģiju. Tā tiek nodota caur siltumnesēju un siltummaini, kas atrodas karstā ūdens tvertnē. Izmantojot solāro sistēmu, var iegūt 60-70% nepieciešamās enerģijas ūdens sildīšanai gadā. Solārā iekārta Latvijā darbojas 6-7 mēnešus (no aprīļa līdz oktobrim).

SIA “Valmieras Namsaimnieks” saules kolektoru uzstādīšanu ēku energoefektivitātes paaugstināšanas projektos paredz, ja ēkas dzīvokļu īpašnieki to vēlas. Saules kolektoru uzstādīšanai nepieciešami lielāki sākotnējie izdevumi, kas atmaksāsies ilgtermiņā. Taču tam nepieciešams papildu ēkas dzīvokļu īpašnieku lēmums.

Jāpiebilst, ka vēl saules kolektori Valmierā ir uzstādīti uz ēkas Rīgas ielā 45, uz SOS bērnu ciemata ēkām Ganību ielā 3, kā arī uz Valmieras pilsētas pašvaldībai piederošās ēkas Ūdens ielā 2C.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Laura - 15.01.2019 Atbildēt

  Rakstā ieviesusies kļūda! Pirmie saules kolektori daudzdzīvokļu ēkai uzstādīti 2010. gadā Siguldā.
  https://www.solarpower.lv/2011/10/15/saules-kolektoru-sistema-daudzdzivoklu-majai-sigulda/

   Redaktors - 15.01.2019 Atbildēt

   No Altum atbalstītajiem projektiem šis ir vienīgais Latvijā, kā jau tas rakstā minēts.

  Guntars - 15.01.2019 Atbildēt

  viss labi, bet nu maigi izsakoties būtu nedaudz pārspīlēti teikt, ka pirmā renovētā ēka Latvijā ar sauli, tur būtu jāpaskatās vismaz 10 gadu vecā pagātnē :D.

  Varbūt domāts pirmā ēka Valmierā? Bet to arī vajadzētu pārbaudīt, savādāk fake news

Mūsu partneri