Valmieras Ziņas

Valmierā notiek ūdeņraža auto izmēģinājuma braucieni, rosinot domāt par videi draudzīga transporta ieviešanu

Lasīšanas laiks: 3 min

Lai sekmētu ūdeņraža tehnoloģiju ieviešanu un atbalstītu videi draudzīgu energoresursu izmantošanu, 15.septembrī Valmierā notika izmēģinājuma braucieni ar ražošanā jau pieejamo ūdeņraža elektriskā dzinēja darbināmo automašīnu “Toyota Mirai”. Izmēģinājuma braucienu veica arī Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.

Pašvaldības vadītājs pēc brauciena atzina, ka ūdeņraža auto ir ērts, jaudīgs un dinamisks, kas braukšanas ziņā ir kaut kas vidējs starp iekšdedzes dzinēja un elektroauto. Tas paātrinās straujāk, nekā ar benzīnu vai dīzeli darbināmie spēkrati, taču sabremzēšanās pēc “gāzes” pedāļa atlaišanas ir laidenāka, nekā elektrauto. 

Būtībā “Toyota Mirai” ir elektroauto, kura elektromotorus darbina ūdeņradis, nevis uzlādējamas baterijas. Ar pilnu ūdeņraža tvertni tas spēj nobraukt ap 650 km, turklāt tas nerada kaitīgas emisijas, tikai tīru ūdeni. Ūdeņraža tvertni var uzpildīt trīs minūšu laikā, kas ir būtiska priekšrocība, salīdzinot ar elektroauto. To uzlāde var ilgt no stundas līdz diennaktij un pat ilgāk, atkarībā no baterijas ietilpības un uzlādes iekārtas jaudas. Taču elektroauto un ūdeņraža auto ir kāda kopīga iezīme – šīs joprojām ir dārgas tehnoloģija, kas lielākajai daļai iedzīvotāju ir nesasniedzams sapnis. Piemēram, “Toyota Mirai” cena ir no 67500 eiro. Līdzīgi maksā arī luksusa klases elektroauto. Taču tehnoloģijas attīstās un kļūst aizvien pieejamākas cenas ziņā vismaz valsts, pašvaldību un privātiem uzņēmumiem, jo sevišķi ņemot vērā piedāvātās subsīdijas.

Latvijas Ūdeņraža asociācijas pārstāvis Ģirts Greiškalns uzsvēra, ka viņa vizītes mērķis nav reklamēt konkrēto automašīnu, bet pievērst uzmanību ūdeņraža tehnoloģijai. Lai kopīgi risinātu plašai sabiedrībai svarīgus jautājumus, sadarbības partneri no Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Ūdeņraža Asociācijas izveidotā Viedās ūdeņraža enerģētikas zinātnes ekselences un inovāciju centra veic pētījumus atjaunojamo energoresursu potenciāla apgūšanā kā vienu no risinājumiem klimata neitralitātes sasniegšanai, ko Eiropas Savienība ir apņēmusies sasniegt 2050.gadā. 

Kā skaidroja Ģ. Greiškalns, ceļā uz klimata neitralitāti jau pašlaik Latvija veic vairākus soļus, kas paredz valsts sektorā kāpināt “zaļo iepirkumu” īpatsvaru, kā arī palielināt CO2 izmešu nodokli. Iekļaujot šīs izmaiņas aprēķinos, tas būtiski ietekmēs izmaksas sabiedriskā transporta jomā. Tādēļ Latvijas Ūdeņraža asociācija mudina valsts un pašvaldības institūcijas, kā arī citus iesaistītos partnerus jau laikus domāt par klimatam draudzīgu un ekonomiski pamatotu risinājumu ieviešanu. Piemēram, kā liecina aprēķini, ūdeņraža tehnoloģiju ieviešana dzelzceļa transportā ir ekonomiski izdevīga pat bez subsīdijām, salīdzinot ar dīzeļdzinējiem vai elektriskām baterijām. Līdzīgi aprēķini un pētījumi ir nepieciešami arī autobusu pārvadājumos. Tādēļ Latvijas Ūdeņraža asociācijas pārstāvis mudināja Jāni Baiku Valmieras novada pašvaldību izvērtēt iespēju iesaistīties projektā un rast iespēju sabiedriskā transporta pārvadājumos izmantot autobusus ar ūdeņraža elektriskajiem dzinējiem, tos pārbaudot arī praksē. 

Ģ. Greiškalns atturējās minēt konkrētus termiņus, kad Valmieras ielās varētu sākt kursēt ar ūdeņradi darbināti autobusi. “Trīs līdz pieci gadi būtu saprātīgs termiņš, ja vien uzņēmējiem būs interese izveidot ūdeņraža ražošanas un uzpildes infrastruktūru, kā arī būs klienti ar pietiekami lielu autoparku. Starp šiem klientiem varētu būt ne tikai pasažieru pārvadājumu uzņēmumi, bet arī atkritumu apsaimniekotāji. Piemēram, Skotijā, kas ir līdere pasaulē ūdeņraža tehnoloģiju izmantošanā, šo enerģijas veidu plaši izmanto pilsētu komunālās saimniecības transporta darbināšanai.

Runājot par iespējām izmantot ūdeņraža tehnoloģijas Valmieras novadā, J.Baiks norādīja, ka vispirms būtu jāsaprot valsts nostāja attiecībā uz šī enerģijas veida attīstību Latvijā. Pirmais priekšnoteikums ir ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveide visā valstī, kas nav pašvaldību kompetence. “Izvērtējot to, kāda veida transportu izmantot, visa pamatā ir ekonomiskie aprēķini. Pašlaik Valmierā pasažieru pārvadājumos tiek izmantoti hibrīdautobusi, kas šobrīd ir labākais risinājums. Taču mēs sekojam tehnoloģiju attīstībai un jau izvērtējam, kādu transportu turpmāk izmantot pilsētas un starppilsētu pārvadājumiem. Mūsu izvēli noteiks gan valsts noteiktās prasības, kas kļūst arvien stingrākas, gan ekonomiskie aprēķini, gan infrastruktūras pieejamība. Tuvākajā nākotnē esam iecerējuši iegādāties izmantošanai pilsētā arī vienu elektrisko autobusu, lai iegūtu pieredzi arī šajā jomā un saprastu, kura tehnoloģiju ir izdevīgāka tieši mūsu apstākļos.”

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat ielu un ceļu uzturēšanas kvalitāti Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „Firma Madara’89”- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “top!” Valmierā,Rīgas ielā 64. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā,mūsdienīgu darba vidi; Papildus sociālās garantijas pēc nostrādāta gada; Svētku dāvanas; Atmaksātus papildatvaļinājumus; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas; Darba alga no EUR 740-800 (bruto); Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs Valmierā,Rīgas ielā,vai pieteikties WhatsApp +371 22307468. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 64, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv vai pieteikties sūtot ziņu uz WhatsApp +371 22307468 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Ugunsdzēsības aparātu korpusu un metāla degvielas kannu ražošanas uzņēmums Valmierā, SIA VALPRO, aicina darbā: Pārdošanas asistentu/-i (uz noteiktu laiku) Galvenie pienākumi: Klientu pasūtījumu apstrāde Informācijas un dokumentācijas apstrāde un uzturēšana Ikdienas atbalsts pārdošanas komandai Sagaidām kandidātu ar: interesi par pārdošanas un ražošanas procesiem labām angļu valodas zināšanām/ vēlamas krievu valodas zināšanas labām datorlietošanas prasmēm (MS Office) vēlama augstākā izglītība atbilstošā jomā vēlama augstākā izglītība vai atbilstošas specialitātes pēdējā kursa students pieredzi pārdošanā un tehniskas zināšanas uzskatīsim par priekšrocību loģisko domāšanu, analītiskām spējām un prasmi strādāt ar lielu informācijas apjomu precizitāti, atbildību un iniciatīvu darbā aktīvu, komunikablu ,uz sadarbību un rezultātu orientētu personību Piedāvājam: Interesantu un dinamisku darbu stabilā, uz attīstību orientētā Latvijas kapitāla uzņēmumā Iespēju mācīties, gūt profesionālu pieredzi un realizēt sevi dinamiskā darba vidē un darbā ar starptautiskiem tirgiem Darba rezultātiem, prasmēm un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu no EUR 900 mēnesī Dažādus papildu labumus un bonusus Sakārtotu, ērtu darba vidi draudzīgā kolektīvā E-pasts pieteikuma nosūtīšanai: darbs@valpro.lv Tālrunis papildus informācijai: 64207235. Pateicamies par atsaucību un informējam, ka sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! Nosūtot pieteikumu, Jūs piekrītat, ka personas datu pārzinis SIA "VALPRO" (Reģ. nr. 40003058280) iekļauj Jūsu personas datus savā datubāzē un uzglabā 1 gadu no pieteikuma saņemšanas brīža. Piekrišanu Jums ir tiesības atsaukt, rakstot uz norādīto e-pasta adresi. VALPRO ir viens no lielākajiem metāla apstrādes uzņēmumiem Latvijā. Jau vairāk kā 50 gadus piedāvājam augstākās kvalitātes metāla produktus un metāla apstrādes pakalpojumus klientiem visā pasaulē. 91% saražoto produktu piedāvājam vairāk kā 30 valstīs. Uzņēmuma produkti ir iemantojuši atpazīstamību un lietotāju atzinību civilajā un militārajā sektorā ne vien Eiropā, bet arī Austrālijā, Ziemeļamerikā, Āzijā un Āfrikā. Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTA ASISTENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-01 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv; Tālr.: 64207235; Adrese:Alejas iela 12A,Valmiermuiža,Valmieras pag.

Aicina darbā IT PROJEKTU VADĪTĀJU DARBA PIENĀKUMI: apzināt un dokumentēt informācijas sistēmu lietotāju prasības izstrādāt datu analīzes sistēmas modeli, veikt tā ieviešanu un uzturēšanu veikt atskaišu prasību izzināšanu, analīzi un izstrādi, pārskatu veidošanu un datu modelēšanu, tehniskās dokumentācijas izstrādi ieviest esošo informācijas sistēmu uzlabojumus (sadarbībā ar iekšējiem/ārējiem partneriem) pārstāvēt uzņēmuma intereses grāmatvedības uzskaites sistēmas jaunas versijas izstrādē, veikt lietotāju prasību apzināšanu un koordinēt sadarbību ar izstrādātāju PRASĪBAS PRETENDENTIEM: izglītību IT vai finanšu jomā un pieredzi līdzvērtīgu projektu izstrādē pieredzi darbā ar Microsoft Power BI vai līdzvērtīgu risinājumu izstrādi Microsoft piedāvāto tehnoloģiju un pakalpojumu pārzināšana un pielietošana teicamas zināšanas datu bāzu tehnoloģijās, vēlams SQL vēlamas zināšanas datu izgūšanā no Microsoft Dynamics NAV un Horizon analītisku domāšanu un spēju proaktīvi risināt problēmsituācijas labas sadarbības un komunikācijas prasmes ļoti labas latviešu un angļu valodas zināšanas precizitāti un augstu atbildības sajūtu prasmi efektīvi apgūt jaunas tehnoloģijas spēju efektīvi strādāt gan individuāli, gan komandā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba samaksu 1550 EUR (bruto) pilnas sociālās garantijas veselības apdrošināšanas iespējas dinamisku un profesionālu darba vidi CV un pieteikuma vēstuli ar norādi vakancei „IT projektu vadītājs” līdz š.g. 12. jūlijam (ieskaitot) iesniegt: sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: PROJEKTA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-12 Kontaktpersona: CV un piet. vēstuli ar vakances norādi sūtīt uz info@vtu-valmiera.lv

Mūsu partneri