Valmieras Ziņas

Valmierā notiek ūdeņraža auto izmēģinājuma braucieni, rosinot domāt par videi draudzīga transporta ieviešanu

Lasīšanas laiks: 3 min

Lai sekmētu ūdeņraža tehnoloģiju ieviešanu un atbalstītu videi draudzīgu energoresursu izmantošanu, 15.septembrī Valmierā notika izmēģinājuma braucieni ar ražošanā jau pieejamo ūdeņraža elektriskā dzinēja darbināmo automašīnu “Toyota Mirai”. Izmēģinājuma braucienu veica arī Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.

Pašvaldības vadītājs pēc brauciena atzina, ka ūdeņraža auto ir ērts, jaudīgs un dinamisks, kas braukšanas ziņā ir kaut kas vidējs starp iekšdedzes dzinēja un elektroauto. Tas paātrinās straujāk, nekā ar benzīnu vai dīzeli darbināmie spēkrati, taču sabremzēšanās pēc “gāzes” pedāļa atlaišanas ir laidenāka, nekā elektrauto. 

Būtībā “Toyota Mirai” ir elektroauto, kura elektromotorus darbina ūdeņradis, nevis uzlādējamas baterijas. Ar pilnu ūdeņraža tvertni tas spēj nobraukt ap 650 km, turklāt tas nerada kaitīgas emisijas, tikai tīru ūdeni. Ūdeņraža tvertni var uzpildīt trīs minūšu laikā, kas ir būtiska priekšrocība, salīdzinot ar elektroauto. To uzlāde var ilgt no stundas līdz diennaktij un pat ilgāk, atkarībā no baterijas ietilpības un uzlādes iekārtas jaudas. Taču elektroauto un ūdeņraža auto ir kāda kopīga iezīme – šīs joprojām ir dārgas tehnoloģija, kas lielākajai daļai iedzīvotāju ir nesasniedzams sapnis. Piemēram, “Toyota Mirai” cena ir no 67500 eiro. Līdzīgi maksā arī luksusa klases elektroauto. Taču tehnoloģijas attīstās un kļūst aizvien pieejamākas cenas ziņā vismaz valsts, pašvaldību un privātiem uzņēmumiem, jo sevišķi ņemot vērā piedāvātās subsīdijas.

Latvijas Ūdeņraža asociācijas pārstāvis Ģirts Greiškalns uzsvēra, ka viņa vizītes mērķis nav reklamēt konkrēto automašīnu, bet pievērst uzmanību ūdeņraža tehnoloģijai. Lai kopīgi risinātu plašai sabiedrībai svarīgus jautājumus, sadarbības partneri no Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Ūdeņraža Asociācijas izveidotā Viedās ūdeņraža enerģētikas zinātnes ekselences un inovāciju centra veic pētījumus atjaunojamo energoresursu potenciāla apgūšanā kā vienu no risinājumiem klimata neitralitātes sasniegšanai, ko Eiropas Savienība ir apņēmusies sasniegt 2050.gadā. 

Kā skaidroja Ģ. Greiškalns, ceļā uz klimata neitralitāti jau pašlaik Latvija veic vairākus soļus, kas paredz valsts sektorā kāpināt “zaļo iepirkumu” īpatsvaru, kā arī palielināt CO2 izmešu nodokli. Iekļaujot šīs izmaiņas aprēķinos, tas būtiski ietekmēs izmaksas sabiedriskā transporta jomā. Tādēļ Latvijas Ūdeņraža asociācija mudina valsts un pašvaldības institūcijas, kā arī citus iesaistītos partnerus jau laikus domāt par klimatam draudzīgu un ekonomiski pamatotu risinājumu ieviešanu. Piemēram, kā liecina aprēķini, ūdeņraža tehnoloģiju ieviešana dzelzceļa transportā ir ekonomiski izdevīga pat bez subsīdijām, salīdzinot ar dīzeļdzinējiem vai elektriskām baterijām. Līdzīgi aprēķini un pētījumi ir nepieciešami arī autobusu pārvadājumos. Tādēļ Latvijas Ūdeņraža asociācijas pārstāvis mudināja Jāni Baiku Valmieras novada pašvaldību izvērtēt iespēju iesaistīties projektā un rast iespēju sabiedriskā transporta pārvadājumos izmantot autobusus ar ūdeņraža elektriskajiem dzinējiem, tos pārbaudot arī praksē. 

Ģ. Greiškalns atturējās minēt konkrētus termiņus, kad Valmieras ielās varētu sākt kursēt ar ūdeņradi darbināti autobusi. “Trīs līdz pieci gadi būtu saprātīgs termiņš, ja vien uzņēmējiem būs interese izveidot ūdeņraža ražošanas un uzpildes infrastruktūru, kā arī būs klienti ar pietiekami lielu autoparku. Starp šiem klientiem varētu būt ne tikai pasažieru pārvadājumu uzņēmumi, bet arī atkritumu apsaimniekotāji. Piemēram, Skotijā, kas ir līdere pasaulē ūdeņraža tehnoloģiju izmantošanā, šo enerģijas veidu plaši izmanto pilsētu komunālās saimniecības transporta darbināšanai.

Runājot par iespējām izmantot ūdeņraža tehnoloģijas Valmieras novadā, J.Baiks norādīja, ka vispirms būtu jāsaprot valsts nostāja attiecībā uz šī enerģijas veida attīstību Latvijā. Pirmais priekšnoteikums ir ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveide visā valstī, kas nav pašvaldību kompetence. “Izvērtējot to, kāda veida transportu izmantot, visa pamatā ir ekonomiskie aprēķini. Pašlaik Valmierā pasažieru pārvadājumos tiek izmantoti hibrīdautobusi, kas šobrīd ir labākais risinājums. Taču mēs sekojam tehnoloģiju attīstībai un jau izvērtējam, kādu transportu turpmāk izmantot pilsētas un starppilsētu pārvadājumiem. Mūsu izvēli noteiks gan valsts noteiktās prasības, kas kļūst arvien stingrākas, gan ekonomiskie aprēķini, gan infrastruktūras pieejamība. Tuvākajā nākotnē esam iecerējuši iegādāties izmantošanai pilsētā arī vienu elektrisko autobusu, lai iegūtu pieredzi arī šajā jomā un saprastu, kura tehnoloģiju ir izdevīgāka tieši mūsu apstākļos.”

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Kārliena” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā SOCIĀLO PEDAGOGU (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 10,53 stundu slodzi nedēļā (0,351 likmes). Ja Tev ir vēlme: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • veidot lietišķu sadarbību ar Iestādes darbiniekiem, izglītojamiem, viņu vecākiem un citu institūciju darbiniekiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī sniegt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un ja Tev ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 315,90 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumentu kopijas gaidīsim līdz 2022.gada 29.decembrim personīgi (adrese: Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā karliena@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 27856005. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-29 Kontaktpersona: CV, piet vēst.un izgl.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu karliena@valmiera.edu.lv

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada būvvaldes (turpmāk – Būvvalde) juriskonsultu/-i (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • izvērtēt būvniecības dokumentāciju atbilstoši Latvijas Republikā spēkā esošajiem lietu un saistību tiesību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem; • sagatavot atbilžu, administratīvo aktu un uzziņu projektus uz fizisko un juridisko personu iesniegumiem par Būvvaldes kompetencē esošajiem jautājumiem; • atbilstoši Būvvaldes pilnvarojumam pārstāvēt Būvvaldi tiesā; • piedalīties Pašvaldības lēmumu, saistošo noteikumu un Būvvaldes iekšējo normatīvo aktu izstrādāšanā un sniegt ieteikumus par citu iestāžu sagatavoto ārējo normatīvo aktu projektiem; • sniegt juridiskas konsultācijas Būvvaldes darbiniekiem par Būvvaldes kompetencē esošajiem jautājumiem; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība tiesību zinātnēs; • vismaz 2 (divu) gadu darba pieredze specialitātē; • būvniecības procesu regulējošo normatīvo aktu pārzināšana; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, BIS portālā vai BIS 2 profilā un biroja tehniku; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 970 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV) un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Juriskonsulta/-es amatam” līdz 2022.gada 15.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207124. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: JURISKONSULTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 25C, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-15 Kontaktpersona: CV, piet.vēst.,augst.izgl.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:personals@valmierasnovads.lv

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā BŪVINŽENIERI (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • organizēt un piedalīties būvniecības procesos Pašvaldības un tās iestāžu būvprojektu realizācijas laikā; • piedalīties būvprojektēšanas uzdevumu sagatavošanā, izvērtēt būvprojektus to izstrādes procesā; • veikt Pašvaldības būvju vizuālo/ tehnisko apsekošanu, atzinumu sagatavošanu, sniegt priekšlikumus un ieteikumus par prioritāri nepieciešamajiem Pašvaldības ēku un būvju remontdarbiem; • izstrādāt/ organizēt Pašvaldības vajadzībām nepieciešamās remontdarbu tāmes, veikt izmaksu aplēses investīciju projektiem; • piedalīties ES struktūrfondu līdzfinansēto būvobjektu projektu pieteikumiem un atskaitēm nepieciešamās būvprojektu un būvniecības dokumentācijas sagatavošanā; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība) būvniecības jomā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze būvniecības jomā; • sertifikāts ēku būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā tiks uzskatīts par priekšrocību; • normatīvo aktu pārzināšana būvniecības jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, “Būvniecības informācijas sistēma” (BIS) portālā, Būvju informācijas modelēšanas (BIM) sistēmā un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1535 EUR līdz 1645 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Būvinženiera/-es amatam” līdz 2022.gada 15.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BŪVINŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-15 Kontaktpersona: CV, piet.vēst. un izgl.dok.kopiju ar norādi sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv, 64207138.

Mūsu partneri