Valmieras Ziņas

Uzsākti biotopu kvalitātes uzlabošanas pasākumi dabas liegumā “Zilaiskalns”

Lasīšanas laiks: 3 min

Šonedēļ dabas liegumā “Zilaiskalns” tiek uzsākti meža darbi, to mērķis – uzlabot biotopu kvalitāti un palielināt bioloģisko daudzveidību, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vides komunikācijas projektu vadītāja Lita Dudele-Krastiņa.

Šobrīd notiek egļu zāģēšana veco priežu audzēs, lai atēnotu bioloģiski veco priežu stumbrus, kuriem dabiski nepieciešams daudz saules gaismas. Tiks zāģētas tās otrā stāva un paaugas egles, kas noēno šīs priedes vai ir ieaugušas to vainagos. Nozāģētie koki no meža tiks izvesti, lai samazinātu barības vielu uzkrāšanos, kas attiecīgajos biotopos nav vēlama. Tāpat pēc žāvēšanas perioda tiks savākti un izvesti ciršanas darbu atlikumi, galvenokārt egļu zari un galotnes. Darbus organizē AS “Latvijas valsts meži”. Darbi saskaņoti ar Dabas aizsardzības pārvaldi, un koku ciršanai saņemts ciršanas apliecinājums no Valsts meža dienesta.

Novembra vidū Valmieras novada pašvaldība izsludinājusi iepirkumu arī pārējiem plānotajiem biotopu apsaimniekošanas pasākumiem, kas tiks veikti nākamā gada ziemā un vasaras beigās – krūmu paaugas retināšanai, audzes struktūras dažādošanai, mirušās koksnes apjoma palielināšanai un zemsedzes virskārtas noņemšanai, kā arī apsaimniekošanas darbu veikšanas laikā radīto augsnes bojājumu novēršanai un zaru vai krūmu atlieku izvākšanai pēc visu darbu veikšanas. Mirušās koksnes apjoma palielināšana ilgtermiņā radīs jaunas dzīvotnes speciālajām biotopu sugām. Zemsedzes virskārtas noņemšana un mineralizētas augsnes laukumu veidošana radīs piemērotu vidi meža silpurenei. Lai arī dabas liegumā “Zilaiskalns” šī suga šobrīd nav konstatēta, biotopi ir uzskatāmi par piemērotiem silpurenes augšanai.

Projekta gaitā dabas liegumā “Zilaiskalns” mežu biotopu apsaimniekošanas pasākumi tiks veikti 38,40 hektāru platībā. Visu projektā plānoto darbību antropogēnās slodzes mazināšanai un biotopu apsaimniekošanas pasākumu īstenošanai izstrādāts sertificēta dabas eksperta atzinums.

Latvijas un Eiropas īpaši aizsargājamā dabas teritorija dabas liegums “Zilaiskalns“  dibināts 2004. gadā meža biotopu – nogāžu, gravu mežu un boreālo mežu – saglabāšanai, tā platība ir 118,2 ha. Dabas liegums vienlaikus ir arī “Natura 2000” teritorija un iekļaujas ĪADT Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Teritorija ir nozīmīga Eiropas nozīmes meža biotopu saglabāšanā – “Veci vai dabiski boreāli meži”, “Ozolu meži (ozolu, liepu un skābaržu meži)” un “Veci jaukti platlapju meži”.

Dabas lieguma “Zilaiskalns” teritorijā līdz šim reģistrētas 20 īpaši aizsargājamas vai speciālās biotopu sugas. Tajā ir prioritāri aizsargājamas teritorijas arī vairākām putnu sugām — bikšainajam apogam, apodziņam, trīspirkstu dzenim, vidējam dzenim un baltmugurdzenim. 2004. gadā te izveidoti trīs mikroliegumi biotopu aizsardzībai.

Aktivitātes tiek veiktas projekta “Antropogēnās slodzes samazināšana un kompleksu apsaimniekošanas pasākumu īstenošana dabas liegumā “Zilaiskalns”” ietvaros. Projektā plānotas arī citas aktivitātes. Paredzēts demontēt esošo ugunsnovērošanas torni un uzbūvēt publiski pieejamu skatu torni. Jaunā skatu torņa plānotajā atrašanās vietā šobrīd aktīvi noris arheoloģiskās izpētes darbi un to laikā atrastie apbedījumi nodoti tālākai antropoloģiskai izpētei. Plānota arī teritorijas labiekārtošana antropogēnās slodzes mazināšanai un veselības maršruta izveide, kā arī dabas liegumā esošo ceļu, taku un stāvlaukuma segumu sakārtošana.

Projekta Nr.5.4.3.2/22/A/006 “Antropogēnās slodzes samazināšana un kompleksu apsaimniekošanas pasākumu īstenošana dabas liegumā “Zilaiskalns”” aktivitātes plānots veikt laikā no 2022. gada 1. maija līdz 2023. gada 31. oktobrim. Tas tiek īstenots, piesaistot Kohēzijas fonda finansējumu.

Aktuālais jautājums

Vai jūs apmierina ietvju un ceļu tīrība Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

  SIA „VTU Valmiera” aicina darbā Telpu un teritorijas uzkopēju (Valmieras AO) uz noteiktu laiku DARBA PIENĀKUMI: · uzkopt darba, palīgtelpas un autoostas teritoriju PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · pamatizglītība · vēlama iepriekšēja darba pieredze uzkopšanas un tīrīšanas darbos · iemaņas darbā ar sadzīves tehniku · vēlamas zināšanas telpaugu kopšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: · darbu stabilā uzņēmumā · sociālās garantijas · darba algu – valstī noteikto minimālo stundas tarifa likmi CV vēstuli ar norādi vakancei „Telpu un teritorijas uzkopējs” lūdzam līdz 2023. gada 06.decembrim iesniegt: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi Valmieras autoostas kasē Stacijas ielā 1, Valmierā vai SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļos, Kocēnu pagastā, Valmieras novadā, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 Ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai, sazināsimies divu nedēļu laikā pēc sludinājumā norādītā pieteikšanās termiņa beigām. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Informācija 26558027 Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas iela 1, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-12-06 Kontaktpersona: CV ar norādi vakancei sūtīt uz e-pastu info@vtu-valmiera.lv, tālr. 26558027.

Aicinām darbā TEHNISKĀS PALĪDZĪBAS AUTOMOBIĻA VADĪTĀJU DARBA PIENĀKUMI: · tehniskās palīdzības sniegšana · transportlīdzekļu evakuācija · transportlīdzekļu remonts · transportlīdzekļu sagatavošana tehniskai apskatei PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · profesionālā vai vispārējā vidējā izglītība · DE, CE kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība · vēlama D, CE kategorijas transportlīdzekļa vadītāja pieredze vismaz 2 gadi · labas saskarsmes un komunikācijas prasmes · pieredze transportlīdzekļu remontu veikšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba samaksu no 1300 EUR (bruto) darba laiku pēc grafika: 1.dežūra 0800 - 1700, 2.dežūra 1630 - 0100, 7.dežūra 0800 - 2100. pilnas sociālās garantijas veselības apdrošināšanas iespējas dinamisku un profesionālu darba vidi CV ar norādi vakancei „Tehniskās palīdzības automobiļu vadītājs” iesniegt līdz 15.decembrim (ieskaitot): · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 („Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Valmieras novads) · 1 nedēļas laikā pēc konkursa termiņa beigām sazināsimies ar pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz tikšanos klātienē. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-12-15

Aicinām darbā AUTOVIRSBŪVJU REMONTATSLĒDZNIEKU (uz nenoteiktu laiku) DARBA PIENĀKUMI: · transportlīdzekļu remonts · transportlīdzekļu tehniskās apkopes PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · arodizglītība vai profesionālā vidējā izglītība · vēlama pieredze transportlīdzekļu remontu veikšanā · labas saskarsmes un komunikācijas prasmes UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba samaksu 1000 - 1400 EUR (bruto) motivējošu bonusu sistēmu atbilstoši sasniegtajiem darba rezultātiem normālu darba laiku – piecu dienu darba nedēļa, 40 stundas nedēļā pilnas sociālās garantijas veselības apdrošināšanas iespējas dinamisku un profesionālu darba vidi CV ar norādi vakancei „Autoatslēdznieks” iesniegt līdz š.g. 15. decembrim: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 („Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Valmieras novads) * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: AUTOVIRSBŪVJU REMONTATSLĒDZNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-12-15

Mūsu partneri