Valmieras Ziņas

Tikšanās ar filmas “Dvēseļu putenis” aktieriem kinoteātrī “Gaisma” (3)

Kopš 8.novembra, kad Rīgā „Kino Citadele” 14 zālēs visu vakaru tika demonstrēta ilgi gaidītā Dzintara Dreiberga Latvijas kara drāma „Dvēseļu putenis”, kad visā Latvijā joprojām kinoteātri ir pilni skatītājiem, jau pēc 11 dienām spēlfilma ir sasniegusi rekordlielu skatījumu skaitu, un tā nav Like īkšķīša nospiešana Facebookā

Otrdien, 19.novembrī, Valmieras kinoteātrī „Gaisma” ar skatītājiem tikās masu skatu koordinatore Māra Siliņa un aktieris Mārtiņš Vilsons, kas filmā atveido galvenā varoņa Artūra Vanaga tēvu.

Pagājušajā gadā kino cienītāji baidījās, ka, beidzoties programmai „Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, kinoteātros ilgi vairs nebūs redzamas latviešu filmas, taču, kā tikšanās laikā teica Mārtiņš Vilsons, 101 ir vairāk nekā 100! „Dvēseļu putenis”   (un reklāmā jau nākamā – Viestura Kairiša „Piļsāta pi upis”) pierāda, ka ar latviešu kino viss ir kārtībā un ar Latvijas simtgadi nekas nebeidzas.

Ir diezgan neiespējami pateikt par „Dvēseļu puteni” ko tādu, kas jau nav redzēts internetā vai lasīts presē, jo gan ar režisoru Dzintaru Dreibergu, gan galvenās lomas atveidotāju Oto Brantevicu bijušas intervijas „Dienā”, „Ievā”, „Ir”, „Latvijas Avīzē”… Varbūt mazliet mulsina fakts, ka gandrīz katrā medijā ir minēts atšķirīgs filmas tapšanas laiks, bet Māra Siliņa to skaidro ar to, ka atskaites punkts katram ir savs – tieši filmēšana notikusi pēdējos divus gadus, bet režisoram un scenāristam bijis liels darbs vairāku gadu garumā pirms tam, uz filmas pirmizrādes laiku tie ir 6 gadi.

Jautāts par kurioziem filmas tapšanas laikā, Mārtiņš Vilsons, kas filmu noskatījies jau divreiz, mazliet aizsvilstas: Kādi kuriozi? Tas bija smags darbs! Jelgavas operācijā, kas vairāk pazīstama ar nosaukumu kā Ziemassvētku kaujas, visi saprata, ka latviešiem ir milzīgs gara spēks, kas pārauga cīņas sparā. Sibīriešu pulki atteicās iet kaujā, bet latvieši cīnījās par savu valsti. Aktieriem bija smagi, bet toreiz tiem 15-18 gadus vecajiem jauniešiem bija 20-30 reizes grūtāk!

Aktieri visiem skatītājiem nodeva sveicienus no režisora, bet Māra aicināja apmeklēt filmas mājaslapu https://www.dveseluputenis.lv/lv/, noskatīties arī filmas aizkadrus, kā arī novēlēja, lai „Dvēseļu putenis” paliek katram sirdī!

Filmas tapšanas sākumā scenāriste bija Māra Svīre, taču ar viņu režisora idejas netika realizētas, un par filmas scenāristu kļuva Boriss Frumins, režisora skolotājs Baltijas Filmu un mediju skolā Tallinā. Viņš ir pasaules līmeņa latviešu režisors un scenārists, režijas profesors Ņujorkas Universitātē. Arī filmas mūzikas autore Lolita Ritmanis ir slavena komponiste un Emmy balvas laureāte, bet jaunās paaudzes operatoru Valdi Celmiņu daudzi režisori sauc par savām acīm, rokām un kājām, viņš ir operators vairāk nekā 50 filmām.

Visa filmas komanda un arī režisors par milzīgo darbu ir pelnījuši labi atpūsties, bet Mārtiņš Vilsons, jautāts par režisora nākotnes idejām vai atpūtu, noslēpumaini atbild – režisoram ideja ir, pat veselas trīs, bet nestāsta!…

Filmā piedalījās milzīgs skaits brīvprātīgo, tajā skaitā arī no Valmieras. Viens no tiem – Valdis Ķīķeris – bija ieradies arī uz 19.novembra seansu un dalījās savos iespaidos: Kā brīvprātīgais filmas uzņemšanā piedalījos 3 pilnas dienas. Filmu skatījos pirmo reizi, sevi ieraudzīju. Uzņemšanā jutos štruntīgi, jo biju baņķieris, kas gūst no kara labumu. Es gan būtu priecīgāks ar plinti plecos!

Sarunā atklājās, ka Valdim šī nebūt nav pirmā filma, viņš jau ir kastingu aģentūras datu bāzē, filmējies tādās Latvijas simtgades filmās kā „Baltu ciltis”, „Paradīze 89”, „Nameja gredzens”… Intensīvāka filmēšanās bijusi tieši uz Latvijas simtgadi, bet ir sadarbojies arī ar ārzemniekiem.

Ja Tevi kā otrā plāna aktieri filmē tuvplānā, tad esi „labs produkts”, kuru iesaka turpmākiem projektiem. Svarīgi ir censties, bet nepārcensties! Filmas tapšanas laikā ir daudz atgriezumu, kuri netiek izmantoti. „Dvēseļu putenī” režisors reizēm izmantoja pārsteiguma momentus, kad aktieri pirms tam netika sagatavoti konkrētai darbībai, līdz ar to viss sanāca dabiskāk.

100 gadu sena vēsture ir daudz vai maz? Vai no skolas laikiem kaut ko atceramies par Ziemassvētku kaujām, Tīreļpurvu un Nāves salu? Ja mācību viela ir aizmirsusies vai paslīdējusi garām, tad „Dvēseļu putenis” ir īstā vēstures stunda! Varbūt arī daudzi vaimanologi pēc filmas noskatīšanās sapratīs un novērtēs, cik labi mēs dzīvojam šodien un par kādu cenu ir pirkta Latvijas brīvība…

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Sarmīte - 20.11.2019 Atbildēt

  Filma bija spēcīga.Noskatoties filmu un izejot no kinoteātra nebija tā, ka viss. Nevarēju , no filmas aiziet, tā mani “cieši turēja”. Skatoties no vēstures, no “vectēva stāstiem” filma ir patiesa. Un tā ir jāredz!

  Baiba - 21.11.2019 Atbildēt

  Jums rakstā ir kļūda Pirmdien 19.Novembrī.
  Pirmdiem bija 18. Novembris

   Sandra - 21.11.2019 Atbildēt

   Paldies par vērīgumu! Izlabosim! Trīs brīvdienas sajauca nedēļas dienas:)

"Valmieras ziņas" jautā

Vai ārkārtējās situācijas ieviešana apturēs Covid-19 izplatīšanos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mazsalacas novada pašvaldība, reģistrācijas Nr.90009114167, Pērnavas iela 4, Mazsalaca, Mazsalacas nov., aicina pieteikties Dzimtsarakstu nodaļas un Valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra vadītāju (pilns darba laiks – 1 amata vieta uz noteiktu laiku). Prasības pretendentam: 1) augstākā juridiskā izglītība; 2) valsts un pašvaldības normatīvo aktu pārzināšana; 3) labas komunikācijas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību; 4) labas datora lietošanas iemaņas. Galvenie darba pienākumi: 1) reģistrēt dzimšanas, miršanas faktus un laulības; 2) izsniegt civilstāvokļa aktu reģistrācijas apliecības, izziņas un izrakstus no reģistru ierakstiem; 3) atjaunot, anulēt, papildināt un labot civilstāvokļa aktu reģistru ierakstus; 4) sagatavot dokumentus vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņai un iesniegt tos Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentam; 5) sagatavot un sniegt pārskatus par nodaļas darbību, normatīvajos aktos noteiktajos termiņos; 6) kārtot nodaļas lietvedību atbilstoši normatīvajiem aktiem; 7) veidot reģistru arhīva fondu un nodrošināt arhīva fonda dokumentu glabāšanu, uzskaiti un izmantošanu; 8) sniegt noteiktus Valsts ieņēmumu dienesta, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras un Lauksaimniecības datu centra pakalpojumu; 9) sniegt informāciju un atbalstu e-pakalpojumu pieteikšanā par Nodarbinātības valsts aģentūras, Uzņēmumu reģistra, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Valsts darba inspekcijas, Valsts zemes dienesta, Lauku atbalsta dienesta sniegtajiem pakalpojumiem; 10) sniegt informāciju par pašvaldības sniegtajiem pakalpojumiem. 11) veidot un uzturēt kārtībā pašvaldības pastāvīgi un ilgtermiņa glabājamo dokumentu uzskaiti, sastādot pašvaldības arhīva fonda lietas; 12) sastādīt lietu nomenklatūras. Atalgojums: no 736,65 euro – 802,95 euro  Pretendentus aicinām pieteikties, iesniedzot šādus dokumentus: CV un motivācijas vēstuli. Dokumentus iesniegt līdz 2020. gada 11. decembrim, nosūtot to uz e-pastu: mazsalaca.dome@mazsalacasnovads.lv vai pasta adresi Pērnavas iela 4, Mazsalaca, Mazsalacas novads LV-4215, vai iesniedzot personīgi Mazsalacas novada pašvaldības Kancelejā darba laikā no plkst.8.00 līdz 16.00. Profesija: PAŠVALDĪBAS IESTĀDES VADĪTĀJS /PRIEKŠNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Pērnavas iela 4, Mazsalaca, Mazsalacas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-11 Kontaktpersona: Dokumentus, norādot amatu, iesniegt, nosūtot uz mazsalaca.dome@mazsalacasnovads.lv

Rimi veikals Valmierā, Rīgas ielā 74, aicina darbā PĀRDEVĒJU (vitrīnas zonā). Ja Tev ir svarīgi: Algas pieaugums pēc pārbaudes laika - 3 mēnešiem Atlaides Tev un Tavam tuviniekam līdz 15% pirkumiem mūsu veikalos Apmaksāta pirmreizējā obligātā veselības pārbaude Veselības apdrošināšana pēc 1 gada Apmaksāti nodokļi, atvaļinājums, slimības lapas Elastīgs darba grafiks un bezmaksas pusdienas Kopīgi darba pasākumi, pabalsti, dāvanas Ievad apmācība darbā un karjeras izaugsmes iespējas Apmaksāts transports, braucot strādāt uz Rīgu Draudzīgi, atsaucīgi kolēģi un pozitīva darba vide Ja Tev ir: Vēlme strādāt un iegūt jaunas prasmes un zināšanas Latviešu valodas zināšanas Spēja strādāt precīzi un augsta atbildības sajūta Pozitīva attieksme un spēja strādāt komandā Iepriekšēja pieredze mazumtirdzniecībā vai klientu apkalpošanā tiks uzskatīta par priekšrocību Mēs Tev uzticēsim: Veidot pozitīvu un profesionālu uz klientu orientētu servisa līmeni Nodrošināt efektīvu, ātru pircēju apkalpošanu, konfliktsituāciju novēršanu Veikt skaidras un bezskaidras naudas norēķinus Atalgojums: 3.40 EUR/h – 3.80 EUR/h dienas maiņā (pirms nodokļu nomaksas) 6.80 EUR/h – 7.60 EUR/h svētku dienā (pirms nodokļu nomaksas) Iespēja saņemt ikmēneša bonusu līdz 80 EUR Piesakies, sūtot savu CV uz e-pastu personals@rimibaltic.com (norādot vakanci: Pārdevējs Valmierā) vai zvanot uz tālruni 80007464. Informējam, ka iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat, ka Jūsu un/vai Jūsu likumiski aizbilstamā personas dati tiks apstrādāti, lai izvērtētu pieteikumu Rimi Latvia atlases procesa gaitā, saskaņā ar Rimi Latvia Informāciju par personas datu apstrādi atlases procesu ietvaros, ar kuras pilnu versiju varat iepazīties Rimi mājas lapā sadaļā Privātuma noteikumi. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 74, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-10 Kontaktpersona: CV sūtīt uz personals@rimibaltic.com (norādot amatu_Valmierā) vai zvanot uz 80007464. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri