Valmieras Ziņas

Tik svarīgais D vitamīns – kā izvairīties no tā deficīta?

Lasīšanas laiks: 3 min

Saīsinoties dienas gaišajam laikam, arvien retāk baudām saules gaismu un aktuāls kļūst D vitamīna deficīta jautājums. Ja vasarā to pietiekamā daudzumā var uzņemt ar saules gaismu, tad šobrīd tas ir grūti izdarāms. Kā parūpēties par to, lai organismam netrūktu D vitamīna un kāpēc tas ir tik svarīgs mūsu veselībai, konsultē farmaceite Zanda Ozoliņa.

Kāpēc D vitamīns ir tik svarīgs?

Kā skaidro farmaceite, D vitamīns palīdz regulēt kalcija un fosfāta daudzumu organismā. Šis vitamīns ir nepieciešams, lai uzturētu mūsu kaulus, zobus un muskuļus veselus. Turklāt D vitamīna trūkums var izraisīt kaulu deformācijas, piemēram, bērniem rahītu, un kaulu sāpes, ko sauc par osteomalāciju pieaugušajiem. Tāpat šis vitamīns ir nepieciešams kaulu atjaunošanai. D vitamīnam ir arī citas būtiskas lomas organismā, piemēram, šūnu augšanas modulācijā, neiromuskulārā un imūnā funkcija, kā arī iekaisuma mazinošas funkcijas.

Kā uzņemt?

No marta beigām-aprīļa sākuma līdz septembra beigām lielākajai daļai cilvēku jāspēj iegūt visu nepieciešamo D vitamīnu no saules gaismas. Ķermenis organismā no ultravioletā (UV) B starojuma (viļņa garums ir 290-320 nanometri), veido dabisko D vitamīnu no tiešiem saules stariem, kas nonāk uz mūsu ādas. Taču ir vairāki faktori, kas ietekmē dabisko D vitamīna veidošanos, piemēram, sezonalitāte, diennakts laiks, dienas ilgums, mākoņi, smogs, ādas melanīna saturs un sauļošanās intensitāte. Tāpat jāpatur prātā, ka, neskatoties uz saules vitamīna sintēzes nozīmīgumu, ir lietderīgi ierobežot saules staru iedarbību uz ādas un izvairīties no pārlieku ilgas sauļošanās, jo šis starojums ir arī kancerogēns un spēj izraisīt ādas vēzi.

Nelielos daudzumos D vitamīns ir atrodams arī pārtikas produktos, piemēram, treknās zivīs (lasis, sardīnes, siļķes, makreles), sarkanajā gaļā (īpaši liellopa aknās), kā arī sierā un olas dzeltenumā.

Rudenī un ziemā – pēc saules uz aptieku!

Ja ir iespēja sekot līdzi un sabalansēt savu uzturu un nav novērojams D vitamīna trūkums, to varam uzņemt ar pārtiku, skaidro Z.Ozoliņa. Tomēr rudens un ziemas periodā tas ir grūti izdarāms, īpaši, ja jau ir izveidojies D vitamīna deficīts. Šādā gadījuma vislabāk pēc “saules” doties uz aptieku, lai noteikto diennakts devu varētu uzņemt ar uztura bagātinātājiem vai ārsta nozīmēto medikamentu ar fiksētam un noteiktām devām.

D vitamīna izvēle

Aptieku plauktos D vitamīna uztura bagātinātāju piedāvājums ir ļoti plašs. Katrs var izvēlēties sev atbilstošāko lietošanas veidu, devas un biežumu. D vitamīns ir pieejams gan pilienu, gan kapsulu, gan tablešu un aerosola veidā. To  var lietot gan katru dienu, gan tikai vienu reizi nedēļā. Taču ieteicams to uzņemt no rīta, jo tas ir rīta vitamīns un tā lietošana vakarā var pasliktināt iemigšanu.

Lietojot D vitamīnu, ir svarīgi ievērot lietošanas instrukcijā norādītās devas un ņemt vērā, ka maziem bērniem 0-6 mēnešu vecumā maksimālā diennakts deva ir 1000 SV, 7-12 mēnešos – 1500 SV, 1-3 gados – 2500 SV, 4-8 gados – 3000 SV, 9-18 gados – 4000 SV un sākot no 19 gadiem –  4000 SV. Jāņem vērā, ka bez nozīmējuma no speciālista dienas devu nevajadzētu pārsniegt. Turklāt vislabāk katram dienas D vitamīna devu ir noteikt, vēršoties pie ārsta un vadoties pēc D vitamīna līmeņa asinīs, ko uzrāda analīzes.

Aktuālais jautājums

Vai jums traucē mācību transporta līdzekļu pārvietošanās Valmieras ielās?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA Lat Metaicina darbā RAŽOŠANAS DARBINIEKU metālapstrādes cehā Galvenie amata pienākumi: Detaļu zāģēšana uz lentzāģa Urbšanas darbi Metāla lokšņu ciršana ar giljotīnu Krāsošana Pakošana SIA "Lat Met" nodrošina: Darba veikšanai nepieciešamos apstākļus, vidi un iekārtas Paveiktajam darbam un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu no 900 līdz 1000 EUR/bruto Prasības pretendentiem: Darba pieredze tehnisku uzdevumu veikšanā Pozitīva attieksme, motivācija strādāt un mācīties Loģiskā domāšana un veselais saprāts Par priekšrocību tiks uzskatīts: Pieredze metālapstrādē Darba vieta: Rubenes metāla apstrādes cehs "Meistari", Rubene, Kocēnu pag., Valmieras nov., LV-4227 (300 metri no Rubenes baznīcas). Darbā iespējams pieteikties aizpildot aptaujas anketu šeit – http://www.latmet.eu/vakances/ vai sūtot motivācijas vēstuli un CV uz e-pastu: metal@latmet.com Papildus informācija Mob. 26644785 (Mārtiņš) SIA "Lat Met" pamatā ir metālapstrādes uzņēmums, kas specializējies praktisku dekoratīvo metāla izstrādājumu ražošanas jomā (Vieglie metāla izstrādājumi), pasūtījumi tiek izgatavoti gan pēc privātpersonu, gan industriālo klientu pasūtījumiem. Margas, kāpnes, tirdzniecības stendi, vides priekšmeti, parka soliņi, velo statīvi, nojumes, metināti nestandarta izstrādājumi būvniecībai un mašīnbūvei. Sadarbības partneri Latvijā un Skandināvijā. www.latmet.com Profesija: CEHA STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Meistari, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-10-20 Kontaktpersona: Mārtiņš

SIA Lat Metaicina darbā Metāla izstrādājumu MONTĒTĀJU Galvenie amata pienākumi: Montēt un sagatavot detaļas Savienot, skrūvēt, iepakot detaļas Montāžas darbi objektos (vārti, žogi, margas u.c. detaļu montāža) SIA "Lat Met" nodrošina: Darba veikšanai nepieciešamos apstākļus, vidi un iekārtas Paveiktajam darbam un kvalifikācijai atbilstošu atalgojum no 900 līdz 1000 EUR/bruto Prasības pretendentiem: Darba pieredze montāžas darbos Pozitīva attieksme, motivācija strādāt un mācīties B kategorijas autovadītāja apliecība Par priekšrocību tiks uzskatīts: Pieredze metālapstrādē Darba vieta: Rubenes metāla apstrādes cehs "Meistari", Rubene, Kocēnu pag., Valmieras nov., LV-4227 (300 metri no Rubenes baznīcas). Darbā iespējams pieteikties aizpildot aptaujas anketu šeit – http://www.latmet.eu/vakances/ vai sūtot motivācijas vēstuli un CV uz e-pastu: metal@latmet.com Papildus informācija Mob. 26169555 (Indra) SIA "Lat Met" pamatā ir metālapstrādes uzņēmums, kas specializējies praktisku dekoratīvo metāla izstrādājumu ražošanas jomā (Vieglie metāla izstrādājumi), pasūtījumi tiek izgatavoti gan pēc privātpersonu, gan industriālo klientu pasūtījumiem. Margas, kāpnes, tirdzniecības stendi, vides priekšmeti, parka soliņi, velo statīvi, nojumes, metināti nestandarta izstrādājumi būvniecībai un mašīnbūvei. Sadarbības partneri Latvijā un Skandināvijā. www.latmet.com Profesija: METĀLA IZSTRĀDĀJUMU MONTĒTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Meistari, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-10-20 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt uz e-pastu: metal@latmet.com

Zvanu centrs, kurš veiksmīgi darbojas jau 9 gadus un ir: PAR ētisku pārdošanu, PAR ambiciozu mērķu izvirzīšanu un to sasniegšanu, PAR sadarbību ar fleksibliem, zinošiem, radošiem un atsaucīgiem darbiniekiem, PAR darbinieku attīstību, izaugsmi un labbūtību. Aicina pievienoties savai strauji augošajai komandai Pārdošanas speciālista amatā un sākt mācības unikālā darbinieku personiskās attīstības programmā - BPO AKADĒMIJA! BPO Akadēmijā padziļināti tiek apgūti tādi temati kā, bet ne tikai,- stresa vadība, efektīva plānošana, emocijas un to pārvaldība, konfliktu vadība, deleģēšana, motivēšana, vadība, utt. Šis noteikti IR ceļš uz panākumiem!  Pie mums Tu saņemsi: Profesionālas apmācības pārdošanā un klientu apkalpošanā Nenovērtējamas studijas BPO Akadēmijā Regulāru atgriezenisko saiti no vadītāja Personīgo izaugsmi un vēl neapzināto talantu apzināšanu Spēju izprast lietas padziļinātāk Analizēt dažādas situācijas un, iespējams, veiksmīgāk sakārtot savu dzīvi arī ārpus darba Apziņu, ka Tavām spējām nav robežu Draudzīgu kolēģu atbalstu jebkurā sarežģītā situācijā Apziņu, ka pārdošana ir Dāvana Rezultātiem atbilstošu atalgojumu no 700 Eur līdz 1400 Eur Tas no Tevis prasīs: Spēju ātri apgūt jaunas lietas Spēju aktīvi un ilgtermiņā strādāt ar sevi Spēju uzņemties atbildību par sevi Spēju tikt galā ar savām un citu emocijām Spēju analizēt, RĪKOTIES un mainīties Spēju sadzirdēt Spēju objektīvi izanalizēt atgriezenisko saiti Spēju iedziļināties un spēju risināt situācijas pēc būtības Spēju brīvi komunicēt latviešu un krievu valodā (krievu valoda obligāta) Darba laiks 08:30-17:00 Svarīgi! Attālinātā darba veicējiem nepieciešams aktīvs elektroniskais paraksts vai Smart-ID. Attālinātā darba veicējiem nodrošinām darbam nepieciešamo tehnisko aprīkojumu. (dators, austiņas u.c.) Ja Tu esi gatavs jauniem izaicinājumiem, saņemt kolēģu atbalstu un iegūt stabilitāti, PIEVIENOJIES mūsu komandai! Sazināsimies ar visiem kandidātiem, kas iesūtīs savus pieteikumus. Piesakoties, Jūs piekrītat iesniegto personas datu apstrādei konkrētajā atlases procesā. Jums ir iespēja atsaukt piekrišanu savu iesniegto datu apstrādei. Dati tiks saglabāti 2 mēnešus skaitot no saņemšanas brīža. CV sūtīt uz e-pastu: vakances@bposervices.lv Tālr.23079063 Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Uzņēmuma līgums Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Uzņēmuma līgums Aktuāla līdz: 2022-11-01 Darba sākšanas datums: 2022-11-01 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri