Valmieras Ziņas

Šķirošana – dabas saudzēšanai un ietaupīšanai

SIA ZAAO (ZAAO) piedāvā arvien plašākas atkritumu šķirošanas iespējas, lai otrreizējai pārstrādei tiku atgrieztas pēc iespējas vairāk izejvielas un iedzīvotāji varētu samazināt savus rēķinus par nešķirotu atkritumu izvešanu. Valmierā darbojas divi EKO laukumi un ir izvietoti vairāk nekā 50 EKO punkti.

Ieguldījumu jaunu lietu radīšanā

Atkritumu šķirošana nodrošina vairākus ieguvumus. Atdalot iepakojumu no sadzīves atkritumiem, samazinās kopējais apglabājamo atkritumu daudzums. Atkritumu šķirošana palīdz taupīt enerģiju un saudzēt dabu, jo iepakojuma materiālu pārstādei ir nepieciešams mazāk resursu kā ražošanai no jaunām izejvielām. Nodalot pārstrādājamos atkritumus no kopējās atkritumu plūsmas, samazinās ikmēneša mājsaimniecības izdevumi par atkritumu izvešanu, jo sašķiroto atkritumu izvešana iedzīvotājiem ir bez maksas. No šķirošanas konteineriem savākto materiālu ZAAO atbilstoši kvalitātes prasībām sagatavo transportēšanai uz pārstrādes rūpnīcām. No makulatūras tiek ražots, piemēram, biroja papīrs, no izkausēta stikla atkal ražo stikla iepakojumu, to var izmantot arī kā piedevu celtniecības materiālos, asfalta ražošanā, no plastmasas, kas tiek pārstrādāta granulās vai pārslās, tiek izgatavoti jauni plastmasas izstrādājumi. Attiecībā uz metālu, piemēram, alumīnija ražošanai no otrreizējām izejvielām nepieciešams desmitiem reižu mazāk elektroenerģijas, nekā to ražojot no pirmreizējām izejvielām.

Nodrošinātas šķirošanas iespējas

Valmierā ir 51 EKO punkts – šķirošanas konteineru pāris, arī vairāk nekā 20 PET režģi un atsevišķi izvietoti konteineri iepakojuma (papīrs, plastmasa, metāls) izmešanai. Otrreizējai pārstrādei derīgo atkritumu konteineru adreses var noskaidrot uzņēmuma mājas lapā interaktīvajā šķirošanas sistēmas kartē vai zvanot ZAAO speciālistiem t.64281250.

Iesakām izmantot arī EKO laukumu sniegtās iespējas. EKO laukumos Dzelzceļa ielā 5 un Beātes ielā 47 privātpersonām iespējams bez maksas nodot dažādus šķirotos atkritumus, tai skaitā pudeļu stiklu, papīru, kartonu, plastmasu (LDPE, HDPE), PET pudeles, metālu, kā arī nolietotu, neizjauktu sadzīves tehniku un logu stiklu, kuru pudeļu stiklam paredzētajos konteineros nedrīkst mest. Laukumos privātpersonas var nodot arī sadzīvē radušos bīstamos atkritumus: krāsu bundžas, luminiscentās spuldzes, baterijas un akumulatorus. EKO laukumā Dzelzceļa ielā 5 par maksu, kas ir mazāka kā ZAAO darbiniekiem braucot uz klienta adresi, no privātpersonām pieņem arī lielgabarīta atkritumus, zaļos atkritumus un būvgružus.

Atlaižu karte

Nogādājot uz jebkuru EKO laukumu vismaz 0.25 m3 otrreizējās izejvielas (papīru, kartonu, polietilēna plēves, PET dzērienu pudeles, pudeļu stiklu vai metālu), privātpersonas var saņemt zīmodziņu atlaižu kartē. Sakrājot 10 zīmodziņus ZAAO klientiem ir iespēja saņemt 2,85 EUR atlaidi maksai par nešķirotu sadzīves atkritumu izvešanu.

Pareizas šķirošanas nozīme

Atgādinām, ka, metot šķiroto atkritumu konteineros otrreizējai pārstrādei nederīgus materiālus, tiek sabojāts to cilvēku darbs, kuri atkritumus ir šķirojuši, jo konteinera saturs vairs nav izmantojams paredzētajam mērķim. Šāda problēma vairākkārt konstatēta arī, piemēram, Brīvības ielas galapunktā, Beverīnas, Loku, Rūjienas ielu krustojumā, Brīvības un Beverīnas ielu krustojumā, Imantas un Mednieku ielu krustojumā izvietotajos šķirošanas konteineros.

Ja konteinera saturu nevar izmantot otrreizējai pārstrādei, tad ZAAO izraksta pašvaldībai rēķinu par savākto apjomu kā par nešķirotiem sadzīves atkritumiem. Minētais pašvaldībai rada neparedzētus izdevumus, kā rezultātā, situācijai atkārtojoties, pašvaldība var lemt par šķirošanai uzstādīto atkritumu konteineru noņemšanu, kā tas ir noticis Dīvaliņu ielas stāvlaukumā. Iedzīvotāji ir aicināti fiksēt gadījumus, kad notiek nelegāla atkritumu izmešana un par to ziņot pašvaldības policijai pa tālr.64222951.

Konsultācijas

ZAAO izsaka lielu pateicību visiem, kas līdz šim jau ieklausījušies padomos par atkritumu šķirošanas nepieciešamību un šķirošanas pareizu veikšanu, aicinājuši speciālistus uz māju sanāksmēm, iepazinušies ar informatīviem materiāliem.

Ja rodas jautājumi par pareizu atkritumu šķirošanu, lūgums sazināties ar ZAAO pa tālruni 64281250, e-pastā zaao@zaao.lv vai uzdot jautājumu uzņēmuma mājas lapā. Atgādinām, ka tiem iedzīvotājiem, kuriem vēl nav līguma par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, to iespējams noslēgt klātienē ZAAO birojā Valmierā, Rīgas ielā 32 darba dienās no plkst.8.00 līdz 17.00. Līguma noslēgšanu var pieteikt arī pa tālruni 64281250 vai e-pastā zaao@zaao.lv. 

Šķiro atkritumus pareizi!

ddz_celvedis_valmiera-001

Lai palielinātu, spied uz attēla!Privatmaju_gala versija_valmiera

Juridiskajam_valmiera-001

Lai palielinātu, spied uz attēla!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri