Valmieras Ziņas

Skanēs Helmera Pavasara mūzikas koncerts

Lasīšanas laiks: 3 min

Viņa mūzika ir skanējusi Dziesmu svētkos 1990. gadā, viņš šo saviļņojošo mirkli arī klātienē piedzīvojis. Komponists, ērģelnieks, vijolnieks, diriģents, mūzikas pedagogs un publicists Helmers Pavasars (1903–1998) sakomponējis ap 80 kora dziesmu, četras kantātes un apmēram 40 solo dziesmu, instrumentālo mūziku stīgu kvartetiem, vijolei un klavierēm, simfonisko mūziku vijolei un orķestrim. Viņš mācījies Valmieras Mūzikas skolā un vēlāk tur pasniedzis arī vijoles spēli. Atzīmējot komponista 120 gadu jubileju, Valmieras Mūzikas skola aicina uz Helmera Pavasara mūzikas koncertu 21. maijā plkst. 14.00 Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

Koncerta klausītājus uzrunās Valmieras Mūzikas skolas absolvents, muzikologs, Helmera Pavasara piemiņas fonda (Lielbritānija) pārstāvis Latvijā Arvīds Bomiks.

Koncertā skanēs Helmera Pavasara 1935. gadā tapušā skaņdarba “Andante con moto” pirmatskaņojums Latvijā pianista Venta Zilberta izpildījumā. Dzirdēsim flautas un vijoles duetu, izpildīs Liene Denisjuka-Straupe un Paula Šūmane, duetu klavierēm un vijolei Paulas Šūmanes un Venta Zilberta izpildījumā. Helmera Pavasara fantāziju par latviešu tautas dziesmu “Karavīri bēdājās” izpildīs ērģelniece Līga Ivāne.  

Uzstāsies kori: latviešu tautas dziesmu “Skaisti, skaisti meitas dzied” Helmera Pavasara apdarē un skaņdarbu “Latvijai” izpildīs Valmieras Kultūras centra vīru koris “Imanta”. Helmera Pavasara “Zaķīšu pirtiņa” ar Viļa Plūdoņa vārdiem dziedās Valmieras Mūzikas skolas koris “SolLaRe”, savukārt dziesmas “Vasarai” un “Bērīts manis kumeliņš” – Kocēnu Kultūras nama jauktais koris “Imera” un Strenču Kultūras centra jauktais koris “Rītu puse”. “Spīdolām” ar Raiņa vārdiem izpildīs Valmieras Kultūras centra sieviešu koris “Jumara”. Visi kori koncerta beigās apvienosies latviešu tautas dziesmā Helmera Pavasara apdarē “Mazs bij’ tēva novadiņis”. 

Skanēs skaņdarbi vijolei no krājuma “Mazais vijolnieks” Valmieras Mūzikas skolas audzēkņu izpildījumā. 

“Mēs aicinām uzzināt vairāk par ievērojamiem cilvēkiem mūzikā, kuriem bijusi saistība ar Valmieras Mūzikas skolu. Pērn iznāca Ingas Jērumas grāmata “Komponists Helmers Pavasars un viņa laiks”. Tās tapšanā piedalījās arī mūsu skolas absolvents, muzikologs Arvīds Bomiks, kurš strādājis kopā gan ar komponistu, gan viņa meitu Daci un darījis daudz, lai iemūžinātu dzimtas stāstu. Viņš rosināja, lai komponista 120. jubilejas gadā arī Valmierā par viņu stāstām vairāk. Tādējādi sadarbībā ar Valmieras muzeja Novadpētniecības un apmeklētāju centra vadītāju Ingrīdu Zīriņu tapusi izzinoša izstāde par Helmera Pavasaru un viņa dzimtu. To aicinājām apskatīt Muzeju naktī, bet tagad tā ir skatāma Valmieras Mūzikas skolā. Iesaistījās arī Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņi Ineses Jercumas-Jurjānes vadībā, mūzikas skolu pārvēršot par izstāžu zāli – tagad skolā ir skatāmi darbi, kuros atainoti dažādi mūzikas instrumenti. Manuprāt, par Helmeru Pavasaru zinām pārāk maz, bet viņa atstātais mantojums Latvijai noteikti ir lepošanās vērts stāsts. Helmers Pavasars Valmieru apmeklēja 1990. gadā. Esam gandarīti, ka pēc tik daudz gadiem viņš atkal ir klātesošs valmierietis mūzikā,” stāsta Valmieras Mūzikas skolas direktore Inese Sudraba.

Aicinot uzzināt vairāk par ievērojamiem cilvēkiem mūzikā, kuri mācījušies Valmieras Mūzikas skolā, jau notikusi meistarklase un koncertlekcija, kas veltīta komponistam, diriģentam un pianistam Jānim Ķepītim (1908–1989). “Ar bērniem tikās muzikoloģe Nora Lūse, atklājot, cik daudz Jāņa Ķepīša kompozīciju joprojām ir rokrakstā un nav iespiestas, tādējādi nav pieejamas plašākai publikai. Viņa bija atradusi un spēlēja īstus dimantiņus. Jāpiemin, ka Jānis Ķepītis ir mūsu skolas pirmais absolvents. Vēloties turpināt šādu īpašo stāstu atklāšanu, šajā nedēļā ikvienu gaidīsim Helmeram Pavasaram veltītā koncertā,” aicina Inese Sudraba.

Tāpat arī, gaidot XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkus, mūzikas skolas audzēkņiem bija iespēja uzzināt vairāk par pedagogu, kordiriģentu, folkloras vācēju un komponistu, kurš centies profesionālajā mūzikā ieviest kokli un citus tautas instrumentus, Artūru Salaku (1891–1984). Viņa meita Ausma Dzintare stāstīja par tēvu, ģimeni, latviešu paražām, tēva gatavotajām koklēm, pēdējo tēva darināto kokli uzdāvinot Valmieras Mūzikas skolai. 

Komponists Helmers Pavasars mūžībā devās 1998. gadā Londonā, 1999. gadā pārapbedīts Valmieras Centra kapos.    

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (0,380 likmes jeb 12 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • īstenot sociālpedagoģisko darbību Iestādē; • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • mācību un audzināšanas darba satura, korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2023.gada 22.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-12-22

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība aicina darbā Dikļu kultūras centrā (turpmāk – Iestāde) saimniecības vadītāju uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • organizēt Iestādes saimniecisko darbu, Iestādei nepieciešamā inventāra un iekārtu saņemšanu un piegādi; • veikt uzdevumus, kas saistīti ar Iestādes pasākumu norisi (telpu un apkārtnes iekārtošanu, dažādu materiālu atvešanu/aizvešanu); • nodrošināt Iestādes valdījumā esošā kustamā un nekustamā īpašuma uzturēšanu tehniskā kārtībā; • apkopot informāciju par saimniecisko darbu un sīko remonta darbu nepieciešamību, veikt nelielus remontdarbus vai organizēt to izpildi; • sistemātiski sekot apkures sistēmas, ūdensvadu un sanitāro mezglu darbībai; un ja Tev ir: • vidējā vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība; • pieredze saimniecisko darbu veikšanā; • pamatiemaņas būvdarbu un remontdarbu plānošanā un veikšanā; • labas valsts valodas zināšanas; • B kategorijas vadītāja apliecība; • labas prasmes darbā ar datoru, MS Office programmām un citu biroja tehniku; • spēja patstāvīgi veikt darbu un uzņemties atbildību par noteikto uzdevumu izpildi; mēs piedāvājam: • nepilnu darba laiku 16 stundas nedēļā (0,4 slodze); • pamatalgu pārbaudes laikā 344 EUR (par 0,4 slodzi) pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 362 EUR (par 0,4 slodzi) pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv ar norādi „Saimniecības vadītājs/-a Dikļu kultūras centrā” līdz 2023.gada 19.decembrim. Tālrunis papildu informācijai 26486115 vai 27891656. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Straumes, Dikļi, Dikļu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-12-19

Mūsu partneri