Valmieras Ziņas

Šarpejs – mājdzīvnieks vai ģimenes loceklis?

Lasīšanas laiks: 4 min

“Krunkainais ķīnietis” – tā šarpeju mēdz dēvēt viņa izcelsmes un neparastā izskata dēļ. Šarpeju sugas vēsture ir gadsimtiem sena. Tās pirmsākumi meklējami senajā Ķīnā, kur šarpeji tika izmantoti cīņas sporta veidos. Tomēr gadsimtiem ejot, šarpejs ir kļuvis par lielisku cilvēka draugu un ģimenes locekli.  Par sava suņa īpatnībām un ikdienas dzīvi stāsta portāla “Valmieras Ziņas” lasītāja Elga.

Kā Jums radās interese par suņiem?

Es mīlu dzīvniekus. Kā gan tos var nemīlēt? Tomēr īpaši tuvi mani ir suņi. Pirms Šēras man ir bijuši 4 suņi, gan šķirnes, gan bezšķirnes un visi kā viens savu ceļu pie manis atraduši paši, katrs ar savu, priecīgo un ne tik priecīgo, stāstu. Jau tad es sapratu, ka man tiem ir jāpalīdz, jāsniedz savas rūpes un mīlestība. Tā arī tas gadu gaitā ir iegājies – nevaru vienaldzīgi paiet garām dzīvniekiem, kam nepieciešama mana palīdzība.

Kāpēc izvēlējāties šarpeju?

Pēc pēdējā suņa pāragrās aiziešanas viņsaulē nolēmu, ka pārdzīvojumu pietiek, tomēr mana ģimene, īpaši mans dēls, bija lēmuši citādāk. Pirms deviņiem gadiem savā dzimšanas dienā kā milzīgu pārsteigumu saņēmu ar sarkanu lenti aptītu šarpeja kucēnu! Cik neviltots bija mans prieks ieraudzīt mazo krunku kamoliņu, un tad apjautu, ka laikam ne tikai es, bet arī mani tuvākie saprot, ka mana dzīve bez suņa nav iedomājama.

Kādas ir sugas īpatnības?

Šarpejs ir suns, kura uzticības iemantošanai vajag ilgāku laiku, tomēr, kad uzticība ir pierādīta, tas neizsakāmi mīl savus tuvākos. Runājot par barošanu, pagāja vairāk nekā gads, kamēr caur pārdzīvojumiem un neatlaidību, sapratu, kas ir vispiemērotākais Šērai. Šarpeju var raksturot kā alerģisku suni. Protams, tādi nav visi, bet Šēra gadījās viena no tiem, kurai nepareiza barošana izsauca dažādas alerģiskas reakcijas, kas izpaudās uz ādas. Ļoti lielu palīdzību barošanas un kopšanas jautājumos man sniedza šarpeju audzētāji, no kuriem Šēra tika iegādāta. Daudz runājām, jautāju padomus, lai varētu izprast kaut ko vairāk par to, kas rakstīts grāmatās, žurnālos vai internetā.

Kad Šēra bija jau paaugusies, audzētāji pieteicās ciemos, lai varētu aplūkot kā viņu “bērns” aug, kas lika kārtējo reizi secināt, ka ir labi, ja suns ir ņemts no zinošiem cilvēkiem, kuri nepaliek vienaldzīgi, izrāda rūpes un interesi pat pēc suņa nodošanas citā ģimenē.

Tas, ka ikdienā esmu mājās ar viņu, arī, iespējams, ir atsaucies uz Šēras uzvedību, jo brīžiem tiešām liekas – viņa pati domā, ka ir tāds pats cilvēks kā mēs! Diez kā viņa vispār var saprast, ka ir suns? Gulēšana gultā uz spilvena, acu skatiens, kad runāju ar viņu. Nevis tikai liekas, bet zinu – viņa visu saprot! Tas nav tikai mājdzīvnieks, tā ir mūsu ģimenes daļa.

Vai Šēra ir piedalījusies izstādēs?

Nē, nolēmu paturēt savu mīluli tikai sev, ne citu apskatei.  Nenosodu cilvēkus, kas ar to nodarbojas, tomēr pati nebiju gatava iesaistīties šajos atbildīgajos procesos, kas saistās ar izstādēm un konkursiem. Tomēr esmu dzirdējusi daudz un dažādus komplimentus gan no suņu audzētājiem, gan vetārstiem, gan šarpeju pazinējiem, ka Šēras augums un izskats ir ļoti atbilstošs visiem standartiem.

Vai Šēra labi pakļaujas dresūrai?

Vienīgais, ko savā ziņā nožēloju, ir tas, ka Šēru nevedu uz suņu skolu. Lai gan pastāv uzskats, ka šī suga slikti pakļaujas dresūrai, uzskatu, ka šiem suņiem vienkārši vajag atrast pareizo pieeju un viss nāks pats no sevis. Mūsu ģimenes mīlule pavisam nejauši sāka pakļauties komandai “dod ķepu”, līdz ar to sapratu, ka arī pārējās pamatkomandas viņai būs tīrais nieks. Tāpēc uzskatu, ka tas lielā mērā ir stereotips, ka šarpejus ir grūti skolot. Ar pareizo pieeju, pacietību un rūpēm viss ir iespējams!

Kādi būtu jūsu ieteikumi cilvēkiem, kuri vēlas šo šķirni?

Šarpejs nav parasts suns – nepērciet suni no apšaubāmiem audzētājiem vai privātpersonām, kuras vismaz nav šarpeju sugas pazinēji! Šarpeji Latvijā nav ļoti izplatīti, kas norāda uz to, ka suga ir īpaša un to, ka suņa iegādei ir jāpievērš lielāka vērība. Noteikti vajadzētu sazināties ar šarpeju audzētājiem, kas ne tikai suni pārdos, bet pēcāk izrādīs arī interesi un atbalstu, ja gadīsies raizes suņa audzināšanā. Suns nav rotaļlieta, tā iegādei ir jāpieiet nopietni! Šī suga ir piemērota tikai atbildīgiem cilvēkiem, jo šarpeji prasa disciplīnu gan raksturā, gan ēdiena izvēlē.

Kopumā šarpeji ir neizsakāmi mīļi, miermīlīga rakstura un tai pašā laikā neuzbāzīgi suņi. Šēra ir ienesusi patiesu prieku mūsu ģimenes ikdienas dzīvē un ik dienu esmu pateicīga, ka toreiz, pirms deviņiem gadiem, mana ģimene lēma citādāk.

Valmieras tehnikums aicina darbā SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTU (profesiju klasifikatora koda Nr. 2432 08) uz noteiktu laiku (līdz 06.2023.) Piedāvājam: 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā Stabilu atalgojumu (no 835 līdz 1190 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas) Apmaksātu profesionālo pilnveidi Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā Prasības pretendentam: Augstākā izglītība humanitāro, komunikācijas vai sociālo zinātņu jomā Zināšanas un pieredze sociālo mediju komunikācijas īstenošanā Profesionālās iemaņas un pieredze informatīvo, publicitātes un reprezentatīvo materiālu sagatavošanā Valsts valodas zināšanas augstākajā līmenī, ļoti labas angļu valodas zināšanas Spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību Par priekšrocību tiks uzskatīta iepriekšējā pieredze komunikāciju jomā Par priekšrocību tiks uzskatīta prasme strādāt ar vizuālās apstrādes programmām B kategorijas autovadītāja apliecība Sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts Galvenie darba pienākumi: Nodrošināt atvērtu komunikāciju starp izglītības iestādi un sabiedrību Plānot komunikācijas projektus, kampaņas un pasākumus, atspoguļot tos masu medijos Izstrādāt un realizēt jauno audzēkņu uzņemšanas kampaņu Vadīt komunikāciju sociālajos medijos Gatavot preses relīzes (ziņas medijiem) par izglītības iestādes aktualitātēm Sadarboties ar masu medijiem (laikrakstiem, televīziju, žurnāliem, avīzēm, portāliem) Izstrādāt izglītības iestādes reprezentācijas materiālus atbilstoši iestādes zīmola vadlīnijām Veidot izglītības iestādes mājas lapas un sociālo tīklus saturu (Facebook, TikTok, Youtube, Instagram) Tālrunis informācijai: Attīstības nodaļas vadītāja Linda Riba T: 20083787. CV, motivētu pieteikumu (uz 1 A4 lapas) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Sabiedrisko attiecību speciālista vakancei” līdz 2022.gada 28.janvārim plkst.16:00. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-28

SIA L.P. JANA  aicina darbā LIETVEDI Galvenie darba pienākumi: Nodrošināt lietvedības procesu uzņēmumā (dokumentu saņemšanu, reģistrāciju, noformēšanu, apriti, sistematizāciju, lietu veidošanu, uzglabāšanu, sagatavošanu nodošanai arhīvā); Sagatavot dažāda veida pārskatus, izziņas, vēstules, rīkojumus u.tml. savas kompetences ietvaros. Prasības pretendentam: Dokumentu pārvaldības (lietvedības) procesa pārzināšana; Zināšanas lietvedību reglamentējošo normatīvo aktu jomā; Vēlama darba pieredze dokumentu pārvaldības jomā; Komunikabilitāte, teicamas saskarsmes spējas, precizitāte un augsta atbildības sajūta; Labas prasmes darbā ar biroja tehniku un datoru (MS Office); Ievērot darba kārtību un ētikas normas; Prasme plānot savu laiku un noteikt prioritātes; Psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; Valsts valodas prasme augstākajā līmenī; Darba pienākumu veikšanai nepieciešamā izglītība: minimālā – vidējā izglītība, vēlama – augstākā izglītība. Atalgojums: no 750 euro mēnesī. Darba vieta: Beātes iela 21 - 16, Valmiera, Valmieras novads. CV un pieteikuma vēstuli sūtīt uz lpjana@inbox.lv, tālrunis uzziņām – 26685222, Harijs. Pieteikumu iesniegšanas termiņš - 03.02.2022. Profesija: LIETVEDIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 20, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Cita Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-03 Kontaktpersona: CV un pieteikuma vēstuli sūtīt uz lpjana@inbox.lv, tālrunis uzziņām – 26685222, Harijs. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Valsts meža dienests (turpmāk – VMD) izsludina konkursu uz vakanto Ziemeļvidzemes virsmežniecības vecākā referenta amatu Valmieras mežniecībā. Prasības pretendentiem: nozarei atbilstoša akadēmiskā vai profesionālā augstākā izglītība (jebkura līmeņa izglītība mežsaimniecībā tiks uzskatīta par priekšrocību), vēlama pieredze ilgāka par gadu attiecīgajā profesijā vai specialitātē, atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām, precizitāte un augsta atbildības sajūta, labas prasmes darbā ar datoru (MS Office), vēlme apgūt specializētās VMD informācijas sistēmas, stājoties amatā, nepieciešams uzrādīt derīgu sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Galvenie amata pienākumi: konsultēt klientus par VMD sniegtajiem pakalpojumiem, operatīvi apkalpot klientus (pieņemt privātpersonu iesniegumus un citus dokumentus atļauju saņemšanai, koordinēt saņemto dokumentu izskatīšanu, atbildes vēstuļu sagatavošanu, izsniegt attiecīgās atļaujas), nodrošināt dokumentu sagatavošanu, apriti un glabāšanu atbilstoši noteiktajai kārtībai, pārzināt un izmantot darba pienākumu veikšanai VMD informācijas sistēmas. Piedāvājam: mēnešalgu no 835.00 - 950.00 EUR (bruto alga), atbildīgu un stabilu darbu draudzīgā un profesionālā kolektīvā, sociālās garantijas. Motivētu pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības un izglītības aprakstu (CV) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu: personals@vmd.gov.lv (tālrunis uzziņām 26384474). Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valsts meža dienests informē, ka pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu konkursa norisi. Pieteikuma dokumentos norādīto personas datu apstrādes pārzinis ir Valsts meža dienests, kontaktinformācija: 13. janvāra iela 15, Rīga, LV-1932. Profesija: VECĀKAIS REFERENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 40, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-31 Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri