Valmieras Ziņas

Saeima atbalsta ciešāku profesionālās izglītības sistēmas sasaisti ar darba tirgu, diskusijas par tēmu notikušas arī Valmierā

Lasīšanas laiks: 3 min

Saeima ceturtdien, 26.februārī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Profesionālās izglītības likumā, kas paredz ciešāku profesionālās izglītības sistēmas un programmas sasaisti ar darba tirgus vajadzībām, informē aģentūra BNS.

Grozījumu mērķis ir sakārtot profesionālās izglītības sistēmu, ceļot šādas izglītības kvalitāti, padarot to atbilstošu darba tirgus prasībām, veicinot tās pieejamību, tai skaitā nodrošinot mobilitātes iespējas audzēkņiem, un tādejādi uzlabojot arī profesionālās izglītības iestāžu prestižu.

Papildu izglītības ciešāku saikni ar darba devējiem cer uzlabot, ieviešot konventu jeb koleģiālu pārvaldes institūciju, kuras mērķis ir veicināt profesionālās izglītības iestādes attīstību, nosakot tās darbības stratēģiskos virzienus atbilstoši darba tirgus prasībām.

Darba vidē balstītas mācības, kas kā pilotprojekts 2013./2014.mācību gadā sāktas sešās profesionālās izglītības iestādēs, tostarp arī Valmieras tehnikumā, sadarbojoties ar 29 darba devējiem, tostarp arī a/s “Valmieras stikla šķiedru”, guvušas gan starptautisku atzinību, gan veicinājušas audzēkņu lielāku interesi.

Likumprojekts tiek izstrādāts sadarbībā ar partneriem no Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Amatniecības kameras.

Par to, kā nodrošināt darba tirgus sasaisti ar izglītību un motivēt uzņēmējus dot prakses vietas jauniešiem, Valmierā februāra sākumā notika Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras, Latvijas  Darba devēju konfederācijas, Valsts izglītības satura centra un konsultāciju uzņēmuma “Dynamic University” organizēta diskusija „Kā motivēt uzņēmējus piedāvāt prakses vietas”.

A/s “Valmieras stikla šķiedra” personāldaļas vadītāja Doloresa Volkopa diskusijā atzina, ka pašlaik skolas vecuma jaunieši nereti neizprot, ko dažādu profesiju pārstāvji dara:

“Vidusskolā jaunieši sāk pamazām apjaust, ko gribētu studēt, bet ne to, kāda būs viņu profesija pēc studijām. Tāpēc liela nozīme ir karjeras nedēļām, ekskursijām uz uzņēmumiem, Ēnu dienai, praksei. Mēs vēlētos, lai arī skolotāji iespēju robežās piedalītos praksē, iepazīstot konkrēto profesiju no citas puses.”

Uzņēmēji norādīja, ka audzēkņu uzņemšana praksē palīdz sagatavot potenciālo darbinieku, rādot to, ko mācību procesā izrunā teorētiski. No otras puses, tendence, kas parādās mazākos uzņēmumos, ir nevēlēšanās apmācīt topošo profesionāli, kurš zināšanas varētu izmantot citā organizācijā vai pat kļūt konkurents prakses vadītājam.

“Jaunieši aizpildītajās izvērtējuma anketās mēdz arī norādīt, ka prakses vadītājs audzēkni uztveris kā konkurentu. Tāpat arī prakses vadīšana atņem laiku tiešo darba pienākumu pildīšanai,”

norādīja Valmieras tehnikuma izglītības metodiķis Vasilijs Kasjaņenko.

Cēsu Profesionālās vidusskolas direktore Maira Apsīte atzina, ka jaunieši nepiesakās praksē sev vēlamā vietā arī finansiālo ierobežojumu dēļ.

“Ar stipendiju nepietiek, lai nokļūtu līdz uzņēmumam un atpakaļ mājās, ja tas nav dzīvesvietas tuvumā, paēstu vai pat dzīvotu prakses laiku citā pilsētā. Tāpēc liela nozīme ir arī organizāciju atbalstam, kaut vai pusdienu nodrošināšana.”

Savukārt V.Kasjaņenko norādīja, ka jādiskutē ne tikai par uzņēmēju motivācijas trūkumu pieņemt praktikantus, jo liela daļa organizāciju vēlas ieinteresēt un sagatavot sev nākamos profesionāļus, bet arī par jauniešu motivācijas trūkumu.

“Liela daļa audzēkņu neizvirza augstus mērķus, bet grib palikt sev ierastajā līmenī, piemēram, baidoties pieteikties praksē pie Mārtiņa Rītiņa. Turklāt sarunās ar audzēkņiem ir manāms, ka līdz devītajai klasei vēlamo profesiju bērniem iesaka vecāki. Tādējādi liela nozīme ir vecāku attieksmei pret dažāda veida profesijām.”

Tam piekrita arī M.Apsīte, norādot, ka profesijas ir jārāda uzņēmējiem, nevis skolai.

Arī kāda no diskusijas dalībniecēm, kura bijusi skolotāja, atzina, ka esošā sistēma, kurā audzēkņiem skolās nav atļauts veikt praktiskus darbus, tos attālina no domas par profesionālas izglītības iegūšanu.

Arī cita diskusijas dalībniece norādīja, ka daudz jauniešu nenovērtē prakšu nozīmību:

“Man tikt praksē sev interesējošā uzņēmumā bija liels gods. Ir jāmaina sistēma – nevis aizstāvēt jaunieti, bet dot viņam iespēju būt atbildīgam.”

Valmierā notikušajā diskusijā sanākušie apsprieda dažādas motivēšanas iespējas gan uzņēmējiem, gan audzēkņiem, iesakot arī vairākus praktiskus risinājumus, piemēram, plašāku profesiju un profesionālo skolu darbības atspoguļošanu valsts televīzijā.

Kopumā līdz aprīlim dažādās Latvijas pilsētas būs notikušas astoņas šīs tēmas diskusijas, priekšlikumus iesniedzot Ekonomikas un Izglītības un zinātnes ministrijās.

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: Kreditoru uzskaite - ienākošo rēķinu apstrāde, grāmatošana, kontrole; Ienākošo rēķinu nodokļu (PVN un UIN) uzskaite grāmatvedībā atbilstoši LR likumdošanai; Pamatlīdzekļu rēķinu apstrāde; Savstarpējo realizācijas rēķinu izrakstīšana; Avansa norēķinu un NĪN grāmatošana; Savstarpējo norēķinu salīdzināšana; Dalība ikmēneša un gada slēgšanas procesā; Dalība dažādos grāmatvedības procesos un projektos.  MĒS PIEDĀVAJAM: Profesionālas pilnveides iespējas; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; Mūsdienīgu un ērtu darba vidi Beātes ielā 5, Valmierā, LV-4201; Pieredzei un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu sākot no EUR 1400 pirms nodokļu nomaksas. GALVENĀS PRASĪBAS: Izglītība grāmatvedības, finanšu vai ekonomikas jomā; Darba pieredze līdzvērtīgā amatā; Izcilas iemaņas ar MS Office, pieredze darbā ar MS Navision; Vēlme nepārtraukti attīstīties, apgūt jaunas prasmes un rīkus; Prasme plānot savu laiku, noteikt prioritātes; Augsta atbildības sajūta, precizitāte; Labas saskarsmes prasmes; Teicamas latviešu valodas zināšanas. Pieteikumu sūtīt uz e-pasta adresi - ruta.lacberga@bonotimber.com Profesija: GRĀMATVEDIS (CETURTĀ LĪMEŅA KVALIFIKĀCIJA) Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-06-09 Kontaktpersona: Rūta Lacberga

Pieaugot pasūtījumiem, aicinām pievienoties saldējuma ražotājus “Rūjienas saldējums” komandai! Mēs Tev uzticēsim: Veikt darbu pie ražošanas līnijām saldējuma ražotnē; Veikt gatavās produkcijas, iepakojuma kvalitātes, marķējuma novērtēšanu; Veikt citus līdzīga rakstura uzdevumus pēc maiņas vadītāja norādēm. No Tevis sagaidām: Precizitāti, atbildības sajūtu, spēju produktīvi darboties intensīvos darba apstākļos; Spēju strādāt maiņu grafikā; Vēlmi mācīties un apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u. Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 1000 – 1300 EUR pirms nodokļu nomaksas; Darba attiecības līdz 2025.gada 30.septembrim; Sociālās garantijas; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Darbu maiņu grafikā – dienas un nakts maiņas; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Bezmaksas kafiju un saldējumu; Iespēju iegādāties saldējumu par darbiniekiem draudzīgām cenām; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) līdz 30.maijam uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: CEHA STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 5 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-30 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

Mūsu partneri