Valmieras Ziņas

Sadzīves higiēna: vai mēs tiešām zinām, cik bieži jāmaina gultas veļa un dvieļi?

Lasīšanas laiks: 4 min

Pandēmija ir piespiedusi daudzus atkārtot higiēnas noteikumus, bet vai mēs patiešām pietiekami bieži mainām gultas veļu un dvieļus, vai mazgājam drēbes pārāk reti, vai arī pārspīlējam ar higiēnu? Uz šiem jautājumiem atbild farmaceits.

Pēc „Gintarinės vaistinės” farmaceites Giedres Tautkevičienes teiktā, COVID-19 pandēmija mums patiešām ir atgādinājusi par noteiktām higiēnas un etiķetes normām, un tam būs pozitīva ietekme ilgtermiņā.

„Ne reizi vien klients man ir vienkārši uzklepojis, un nācies no sejas notīrīt siekalu paliekas. Tikmēr no pandēmijas sākuma līdz pat šim brīdim klienti, kuriem ir slimības simptomi, parasti valkā maskas, ievēro drošu distanci un neklepo tieši sejā. Tas vien ir liels solis uz priekšu,” viņa saka.

Mazgāt gultas veļu reizi nedēļā

Kā stāsta farmaceite, runājot par sadzīves higiēnu, rodas jautājumi par to, cik bieži jāmazgā gultas veļa – tā un dvieļi jāmazgā vismaz reizi nedēļā.

„Traipi uz gultas veļas nerodas īpaši bieži, un dzīves ritma dēļ tie bieži tiek aizmirsti. Taču, ieliekot gultas veļu zem palielināmā stikla, skats būtu šokējošs. Gultas veļa uzkrāj tūkstošiem atmirušo ādas šūnu, kas nolobās no ādas, putekļu ērcītes, sviedru daļiņas un ziedputekšņus, kas iekļuvuši pa atvērtu logu. Ja guli bez drēbēm, arī izdalītie ķermeņa šķidrumi paliek gultasveļā. Guļot kopā ar mājdzīvniekiem, gultas veļā var nonākt mati, blaugznas un šķidrumi. Tāpēc mums ir tik daudz baktēriju un sēnīšu. Arī dvielis ir ļoti labvēlīga vide baktēriju vairošanai, jo tas ir mitrs un silts,” saka G. Tautkevičiene.

Ja āda ir neskarta un pareizi pilda savu aizsargfunkciju, farmaceite saka, ka otrajā nedēļā, kad izmantojat to pašu gultas veļu vai dvieļus, ādas kairinājums var nebūt jūtams. Tomēr cilvēkiem ar alerģijām, kontaktdermatītu vai ekzēmu var rasties ādas problēmas. Tiem, kam ir problemātiska sejas āda, regulāri nemainot spilvendrānu, ādas poras var aizsprostot intensīvāk.

Urīnceļu infekciju risks

“Apakšveļa un zeķes jāmaina katru dienu. Drēbju mazgāšanas biežums ir atkarīgs no tā, cik bieži tās valkājam un cik ilgi pie tām paliekam, cik intensīvi svīstam. Ja jautā, cik bieži vajadzētu pirkt jaunu apakšveļu, ieteikums ir ik pēc 6 līdz 12 mēnešiem, atkarībā no tās stāvokļa,” skaidro farmaceite.

Kas ir ļaunākais, kas var notikt, pārāk bieži mazgājot drēbes? Tās nolietosies ātrāk, bet, mazgājot retāk, problēmu būs daudz vairāk. Ja drēbēm nav traipu, pēc G. Tautkevičienes teiktā, bieži vien var pietikt tikai ar to noskalošanu ar ūdeni, neizmantojot mazgāšanas līdzekli.

„Tikmēr apakšveļā uzkrājas ievērojams daudzums sviedru un citu ķermeņa šķidrumu. Tai ir tiešs kontakts ar mūsu ķermeni, tāpēc var būt lielāks risks saslimt ar urīnceļu, maksts un dzimumlocekļa infekcijām. Mazgājot zeķes reti, palielinās sēnīšu infekcijas risks,” viņa apgalvo.

Baktērijas un sēnītes pastāvīgi ieskauj cilvēku – tās netraucē, kamēr imūnsistēma ir spēcīga, cilvēkam ir pietiekams daudzums labo baktēriju un darbojas ādas aizsargfunkcija. Ja ķermenī ir balanss, tas var izraisīt infekciju vai iekaisumu.  

„Higiēnisko ieliktnīšu parādīšanās ir ievērojami atvieglojusi ikdienas dzīvi – daudzas sievietes biežāk tos lieto, jo, kā pašas saka, jūtas drošāk un atzīst, ka apakšveļa jāmaina retāk. Tomēr ikdienas higiēnas salvešu lietošana palielina urīnceļu infekciju risku. Man ir vairāki klienti, kuri bieži cieš no šīs problēmas, un viņi visi izmanto ieliktnīšus ikdienā. Sievietēm, kuras bieži slimo ar urīnceļu infekcijām, tam vajadzētu pievērst uzmanību,“ uzsver G. Tautkevičiene.

Vai var būt pārāk daudz higiēnas?

Farmaceite atzīst, ka dažkārt ir gadījumi, kad arī pārmērīga higiēna var nodarīt ļaunumu. Tāpēc, ja ir sausa āda, rūpīgi jāizvēlas higiēnas līdzekļi, lai āda pārāk nesausinātu.

„Sausa, zvīņaina āda ir bojāta āda, kas vairs nespēj nodrošināt nepieciešamo aizsardzību. Šajā gadījumā ir piemēroti eļļas tīrīšanas līdzekļi, kas nav tik sausinoši, un pēc mazgāšanas ir svarīgi lietot krēmus un mīkstinošus līdzekļus. Man ir vairāki aptiekas klienti, kuri sūdzas par ļoti sausu ādu, viņi vairs nevar lietot nekādus tīrīšanas līdzekļus un ir spiesti samazināt mazgāšanu ar ūdeni, jo nepārtraukti izjūt niezi, sasprindzinājumu un sāpes. Dažas sievietes intensīvi lieto arī maksts skalošanas līdzekļus, kas izjauc dabisko pH, izraisot biežākas infekcijas un sausumu,” saka G. Tautkevičiene.

Viņa turpina, sakot, ka pārmērīga higiēnas aprūpe izjauc normālu organisma mikrofloru, kas var izraisīt iekaisuma procesus un biežākas infekcijas.

„Piemēram, cilvēkiem ar taukainu galvas ādu bieži vien ir nepieciešami produkti, kas ievērojami samazina sebuma veidošanos. Tā rezultātā tiek izvēlēti produkti, kas intensīvi sausina galvas ādu, bet kuriem pēc intensīvas lietošanas ir pretējs efekts. Galvas āda kļūst vēl taukaināka. Tas notiek tāpēc, ka tad, kad āda ir pārāk sausa, organisms sāk kompensēt un izdalīt vēl vairāk taukvielu. Tāpēc intensīvus tīrīšanas līdzekļus vajadzētu lietot ne biežāk kā reizi nedēļā,” saka farmaceite.

Tāda pati problēma var rasties, ja regulāri lieto mutes skalojamos līdzekļus ar hlorheksidīnu. „Tā ir ļoti vērtīga viela smaganu iekaisumam, pēc dažādām ķirurģiskām iejaukšanās darbībām, taču, ilgstoši lietojot, tiek izjaukta dabiskā mikroflora, biežāk var uzkrāties aplikumi, un gļotāda kļūst jutīga,” atzīmē G. Tautkevičiene.

Aktuālais jautājums

Vai jūs apmierina ietvju un ceļu tīrība Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (0,380 likmes jeb 12 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • īstenot sociālpedagoģisko darbību Iestādē; • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • mācību un audzināšanas darba satura, korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2023.gada 22.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-12-22

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība aicina darbā Dikļu kultūras centrā (turpmāk – Iestāde) saimniecības vadītāju uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • organizēt Iestādes saimniecisko darbu, Iestādei nepieciešamā inventāra un iekārtu saņemšanu un piegādi; • veikt uzdevumus, kas saistīti ar Iestādes pasākumu norisi (telpu un apkārtnes iekārtošanu, dažādu materiālu atvešanu/aizvešanu); • nodrošināt Iestādes valdījumā esošā kustamā un nekustamā īpašuma uzturēšanu tehniskā kārtībā; • apkopot informāciju par saimniecisko darbu un sīko remonta darbu nepieciešamību, veikt nelielus remontdarbus vai organizēt to izpildi; • sistemātiski sekot apkures sistēmas, ūdensvadu un sanitāro mezglu darbībai; un ja Tev ir: • vidējā vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība; • pieredze saimniecisko darbu veikšanā; • pamatiemaņas būvdarbu un remontdarbu plānošanā un veikšanā; • labas valsts valodas zināšanas; • B kategorijas vadītāja apliecība; • labas prasmes darbā ar datoru, MS Office programmām un citu biroja tehniku; • spēja patstāvīgi veikt darbu un uzņemties atbildību par noteikto uzdevumu izpildi; mēs piedāvājam: • nepilnu darba laiku 16 stundas nedēļā (0,4 slodze); • pamatalgu pārbaudes laikā 344 EUR (par 0,4 slodzi) pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 362 EUR (par 0,4 slodzi) pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv ar norādi „Saimniecības vadītājs/-a Dikļu kultūras centrā” līdz 2023.gada 19.decembrim. Tālrunis papildu informācijai 26486115 vai 27891656. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Straumes, Dikļi, Dikļu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-12-19

Mūsu partneri