Valmieras Ziņas

ReTV: Valmierieši gan saviļņoti, gan satraukti par lapsu ģimeni līdzās dzīvojamām mājām

Lasīšanas laiks: 3 min

Ar video, kurā redzama lapsu ģimenīte, ko iemūžinājuši savos viedtālruņos, pēdējās dienās savā starpā un sociālajos medijos dalās daudzi valmierieši. Šur tur klīstam kāda vientuļniece lapsa pilsētvidē gan jau manīta arī iepriekš, taču tā, ka tuvumā var apskatīt arī lapsas kucēnus, tā nav gadījies, stāsta divas valmierietes.

Valmieriete Nora Urbāne sala, ka nedēļas nogalē esot pastaigājusies un pamanījusi, ka cilvēki stāv un skatās uz dīķīti – tur skraidījušas daudz, mazas lapsiņas. Esot bijis satraucoši, ka tas ir tik tuvu pilsētai. Viņa arī piebilst, ka lapsas nebaidoties no cilvēkiem.

Lai arī ir interesanti paskatīties, kā mazie lapsēni bezbailīgi, bet brīžiem arī piesardzīgi ļaujas rotaļām turpat līdzās cilvēkiem un nejūtas traucēti, ka viņus vēro, tomēr pārņem arī neliels satraukums un neziņa, vai un kā reaģēt. Savu dzīves vietu lapsu ģimene radusi blakus privātmāju rajonam, un pieaugusī lapsa jau viesojusies arī māju pagalmos. Svetlana Tomsone, valmieriete, domā, vai lapsas nemedīs vistas un mājdzīvniekus.

Vai tas ir noticis pēdējo dienu laikā, bet arī Latvijā zināmais mūziķis Gacho jeb Gatis Irbe, iespējams, bijis Valmierā un arī dalījies ar video, kurā redzams, kā lapsa no privātmāju puses uz savas mājvietu zobos nes vistu.

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis piebilst, ka cilvēkiem ir jāpieņem tas, ka meža dzīvnieki mēdz ienākt pilsētvidē. Tā ir visas attīstītās pasaules tendence. Ir jāsaprot, ka cilvēks jau pats rada meža dzīvniekiem tādus apstākļus – gan ar dažāda veida saimniecisko darbību, būtībā izspiežot viņus no savas dabiskās dzīves vides, gan ar visai vieglu pieeju barībai.

PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis saka, ka lauksaimniecība esot diezgan intensīva pilsētām apkārt. Pamatbarību savvaļā uz tīrumiem nevarot atrast, tādēļ tas nav nekas unikāls, ka, piemēram, lāči nāk uz apdzīvotām vietām ēst, jo esot sapratuši, ka tā esot vienkāršāk viņiem izdzīvot.

Lapsa pamatā ēdot visu – pauž PVD pārstāvis. Viņa ir gaļēdājs. Pamatbarība – mazie graudzēji, putniņi. Tas, ka tiek nočiepta vista, tā neesot pamatbarība, bet gan tas, ko viegli varot dabūt. Meža dzīvniekus var pievilināt arī suņiem un kaķiem atstātā barība, kā arī atkritumos izmestā pārtika.

PVD ik pa laikam saņem iedzīvotāju zvanus, ka redzējuši pilsētā meža dzīvniekus un par lapsām satraucas, ka var būt slimas ar trakumsērgu. Mārcis Ulmanis vēl piebilst – Latvijā vismaz pēdējos desmit gadus savvaļas dzīvniekiem nav konstatēta trakumsērga, taču tas nenozīmē, ka nevajadzētu uzmanīties. Laikus jādomā arī par savu mājdzīvnieku vakcināciju, bet ne tikai – nevajadzētu arī pieļaut, ka viņi brīvi klīst apkārt un var nonākt kontaktā ar meža dzīvnieku.

Kas notiks, kad lapsēni izaugs, vai radīs kādas nepatīkamas situācijas vai apdraudējumu, par to pāragri spriest. Tas ir komplicēts jautājums – vēl piebilst Mārcis Ulmanis. Svarīgi, lai cilvēki paši viņas netraucētu un viņām netuvotos.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Pašvaldības administrācijas Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJU (uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • pārzināt Pašvaldības autoparku, kā arī nepieciešamības gadījumā sniegt atbalstu Pašvaldības iestādēm/struktūrvienībām tā uzturēšanā; • koordinēt darbības, kas saistītas ar Pašvaldības autotransporta reģistrēšanu Ceļu satiksmes drošības direkcijā, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā, pasažieru autobusu licenču saņemšanu Autotransporta direkcijā; • nodrošināt Pašvaldības administrācijas ēku Lāčplēša ielā 2 un Rīgas ielā 25C, Valmierā, Valmieras novadā funkcionālo uzturēšanu; • piedalīties saimniecisko preču iegādes, uzskaites un izsniegšanas organizēšanā; • sagatavot specifikācijas noteiktu preču iepirkumu konkursiem Pašvaldības administrācijas vajadzībām - mēbeļu iegādei, grīdas segumu un logu mazgāšanai, ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem u.c.; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība; • vismaz 2 gadu darba pieredze līdzīgā amatā; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī; • labas prasmes darbā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām; • B kategorijas autovadītāja apliecība; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva, precizitāte, spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 1015 EUR līdz 1045 EUR, un darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Saimniecības vadītāja/-as amatam” līdz 2021.gada 21.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-12-21 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

TEHNISKAIS STRĀDNIEKS TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: pārvietot un novietot norādītajā vietā saražoto produkciju, palīgmateriālus u.c.; veikt primāro produkcijas kvalitātes novērtēšanu, šķirot neatbilstošas kvalitātes produkciju; sagatavot produkciju tālākai pārstrādei (šķirošana, svēršana, ievadīšana datu bāzē, pavadzīmes izdrukāšana, reģistrēšana žurnālā); racionāli organizēt savu darbu, iekļauties maiņas uzdevuma izpildei noteiktajā laikā. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja strādāt fizisku aktīvu darbu; noturīga uzmanība un precizitāte. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: apmaksātu profesionālo apmācību darbavietā; paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); atalgojumu sākot no 900-1100 EUR pirms nodokļu nomaksas; attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam; darbu stabilā ražošanas uzņēmumā ar 58 gadu pieredzi. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi TEHNISKAIS STRĀDNIEKS sūti uz e-pastu adresi darbs@valmiera-glass.com. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: TEHNISKAIS STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-07 Kontaktpersona: Ieva Laktiņa

Mūsu partneri