Lasīšanas laiks: 5 min
Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā (VPVĢ) aprīlis šogad ir Vērtību mēnesis. Pēc Lieldienu brīvdienām notika Erudīcijas dienas, kad ar Kahoot spēles palīdzību tika noskaidroti Pārgaujas gudrinieki pamatskolas un vidusskolas grupā, šonedēļ noritēja Sadarbības dienas, bet aprīļa pēdējā nedēļā paredzētas Radošuma dienas.
Sadarbības dienu ietvaros trīs dienas norisinājās sarunu cikls “Tikšanās ar skolas absolventiem”. Jāteic, ka Absolventu stundas Pārgaujas ģimnāzijā notikušas jau 2009.-2011.gadā, tikai toreiz tās, protams, notika skolā. Šoreiz tikšanos tiešsaistē organizēja un vadīja 2012.gada absolvents, VPVĢ direktores vietnieks mācību darbā Rūdolfs Roķis. Vairums no uzaicinātajiem absolventiem ir Rūdolfa klasesbiedri, un jāatzīst, ka 2012. gada 12.c klasē ar dabaszinību novirzienu mācījās gudri un motivēti jaunieši, tāpēc likumsakarīgi, ka pēc deviņiem gadiem viņu izaugsme un karjeras kāpnes vedušas tikai augšup.
Trešdien, 21.aprīlī, sarunā piedalījās divi medicīnas darbinieki. Elīnas Tauvēnas studijas un profesija liecina par spēcīgu krampi. Elīna beigusi Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un šobrīd ir vispārējās ķirurģijas rezidente. Viņa bija sagatavojusi prezentāciju ar nelielu teoriju un iespaidīgām fotogrāfijām: sastrutojušu aizkuņģa dziedzeri, lielu brūci pakausī, melnu, gangrēnas pārņemtu kāju un patoloģiskiem zarnu izaugumiem. Elīna apstiprināja jau daudzkārt dzirdēto par RSU:
Jāmācās ir daudz, ĻOTI DAUDZ! Tiem, kas domā studēt medicīnu, vidusskolā noteikti pastiprināta uzmanība jāpievērš bioloģijai un ķīmijai, bet tā īsti sagatavoties medicīnas studijām tāpat nevar. Ir ļoti liels atbirums. Ja sākotnēji uzņem 400 studentus, tad studijas beidz kādi 180… Līdz šim ilgākā bijusi transplantācijas operācija – 15 stundas! Liels ir arī papīru darbs, dažreiz jūtos kā sekretāre. Saspringtais studiju un darba režīms bijis tāds, ka brīvākā brīdī spēju aizmigt jebkur!
Elīnas stāstītais un rādītais tiešsaistes dalībniekiem lika aizdomāties, vai medicīna tiešām ir tas, ko viņi vēlas studēt. Elīna par saviem nākotnes plāniem bijusi pārliecināta jau pamatskolā. Mācoties Mazsalacas vidusskolas 7.klasē, viņa zinājusi, ka būs ārste, vienīgi novirziens vēl nebija skaidrs.
Trešdienas otrais viesis Daniels Veremejs, zobārsts-mutes ķirurgs, 2018.gadā nominēts kā Gada zobārsts 2018. Daniels divus gadus strādājis Valmierā, tagad apkalpo klientus Mazsalacā un Lejasciemā, ir privātprakse Rīgā, pievērsies arī nekustamajiem īpašumiem. Tāpat kā Elīna, arī Daniels beidzis RSU. Un arī viņš piekrīt – jāmācās ir ļoti daudz, nekādu tusiņu! Viņš uzsvēra, ka par zobārstu mācīties ir ļoti dārgi. Ja netiek budžetā, tad jāatvadās no apmēram 11 000 eiro gadā. Daniels studēja budžetā, jo labi mācījās jau vidusskolā (paldies arī skolotājiem!). Zobārstiem labi jāpārzina ne vien bioloģija un ķīmija, bet arī fizika – vektori, spēki… Praksē sākumā jāurbj plastmasas zobi, bet no 3.kursa – jau reāli zobi. Interesanta pieredze – ieraudzīt zobu zobā! Viņaprāt, galvenais ieguvums no Stradiņiem – tur iemācīja domāt, iedeva smadzenes, jo svarīgi ir iemācīties mācīties!
Vai Daniels meitenēs redz tikai zobus? Nē, viņš pamanot un novērtējot visu!
Ceturtdienas pēcpusdienā VPVĢ interesentiem tiešsaistē pieslēdzās Uvis Kalniņš. Pēc Pārgaujas ģimnāzijas absolvēšanas Uvis devās pāri Atlantijas okeānam, lai studētu Misūri Valsts universitātē ASV. Viņš joprojām ir Amerikā, dzīvo Hjūstonā un tiešsaistei pēc vietējā laika pieslēdzās plkst. 7.30 no rīta. Uvi daudzi atceras kā izcilu peldētāju, viņš piedalījās Londonas (2012) un Riodežaneiro (2016) vasaras olimpiskajās spēlēs, bet tagad vairs nepeldot, esot aizgājis pensijā… Uvis ir investīciju bankas maksājumu nodaļas speciālists. Darbā, protams, ļoti svarīgas ir izcilas angļu valodas zināšanas, analītiskā un kritiskā domāšana, spēja daudzas lietas darīt vienlaicīgi (kas teica, ka vīrieši to nemākot?). Darba dienas ir visai saspringtas, jo uzņēmumam ir ap 15 000 darbinieku un 30 ofisi visā pasaulē. Gadās arī kļūdīties, tāds sīkums kā aizskaitīt 50 miljonus uz nepareizo kontu…
Mārcis Pikšēns vidusskolas laikā guva labus panākumus ģeogrāfijas olimpiādēs, bieži bija redzams pie globusa vai ar pasaules atlantu rokās. Jāteic, ka arī šobrīd viņš cieši saistīts ar zemeslodi – Mārcis ir operatīvo apkalpju plānošanas dispečers „AirBaltic” kontroles centrā. Covid pandēmijas laikā reisi ir krasi samazinājušies, bet stundu darbs maiņā palielinājies – šobrīd jāstrādā 17 stundas. Tāpat kā Uvim, arī Mārča ikdienas darbā ir augsta stresa tolerance, un, jā, arī aviācijas pasaulē galvenā ir angļu valoda. Tāpat jāprot ātri pieņemt lēmumus, jāredz un jādara vairāki darbi reizē, jābūt apveltītam ar analītisko un kritisko domāšanu.
Emīls Adata pēc vidusskolas divus gadus Latvijas Universitātē studējis Ekonomikas un vadības fakultātē, tad devies uz Banku Augstskolu, vienu semestri pavadījis arī Grieķijā Erasmus+ programmā, bet tagad ir maksājumu karšu riska monitoringa speciālists. Emīls uzskata, ka nevajag mācīties mācīšanās dēļ, bet nozīmīgi ir augstskolā iegūtie kontakti, kursabiedri, svarīgi arī mācīties no savām kļūdām. Viņa darbā būtiska ir ne tikai angļu, bet arī krievu valoda, tāpat arī analītiskā domāšana, intuīcija.
Piektdien, 23.aprīlī, uz tikšanos ar interesentiem Zoomā pieslēdzās Kristaps Skrastiņš, IT projektu vadītājs ASV uzņēmumā „Ubiquiti” un sava uzņēmuma „xTimer” izveidotājs. Pretēji mediķiem, Kristaps studijas RTU neuzskata par grūtām un jau 2.kursā veiksmīgi apvienojis studijas ar darbu. Uzņēmums ir likumsakarīgs turpinājums Kristapa interesei un hobijiem skolas gados. Jaunietis bija labs vieglatlēts, viņam padevās eksaktās zinības un daudz laika pavadīja arī robotikas pulciņā un sacensībās.
Skola iedod pamatzināšanas, bet interesei un vēlmei mācīties jābūt pašiem!
Kristaps uzskata, ka uzņēmumiem lielākais pārbaudījums ir pirmie trīs gadi, bieži vien no 10 uzņēmumiem izdzīvo tikai viens.
Sarunu ciklu noslēdza AS „Valmieras stikla šķiedra” galvenais mehānikas inženieris Sandis Eglītis. Viņš pusgadu strādājis arī kā projektu inženieris VSŠ meitas uzņēmumā ASV. Tur pavadīto laiku Sandis atceras kā visai saspringtu – darbs ar dažādu mentalitāšu cilvēkiem dažādās valodās, bijis jāstrādā arī brīvdienās, pat 1.janvārī. Bet no studiju gadiem par galveno viņš uzskata nevis zināšanas, bet prasmi risināt problēmas, vienmēr pabeigt iesākto un nekad nepadoties. Tāpat svarīga arī laika plānošana, lasīšana un informācijas filtrēšana. Ja ir pareiza darba organizācija, studijas RTU var apvienot arī ar vaļaspriekiem – dejošanu, dziedāšanu korī.
Ir jāciena savs laiks, bet vēl vairāk – citu cilvēku laiks, ko viņi velta jums.
Jāatzīst, ka skolēni novērtēja viņiem veltīto laiku. Tāpat par tikšanos, lai arī tikai tiešsaistē, priecājās un ar absolventiem lepojās bijusī audzinātāja Aija Ignate.
Skolēni pateicās saviem priekšgājējiem par iedvesmu un iedrošinājumu, redzesloka paplašināšanu, par atklātību un reālo dzīves pieredzi.
- Draudzīga un neformāla atmosfēra. Vērtīga saruna!
- Tikšanās sniedza patiesu ieskatu par to, kas gaidāms, ja pēc vidusskolas beigšanas izvēlas nākotni saistīt ar medicīnu, kā arī lika apjēgt, cik lielam ir jābūt gribasspēkam un motivācijai, lai sasniegtu iecerēto.