Valmieras Ziņas

Padomi veselīgākiem Ziemassvētkiem

Gada sirsnīgāko svētku – Ziemassvētku – laiks ir klāt. To cenšamies pavadīt ģimenes un savu tuvāko cilvēku lokā, izbaudot mieru un svētku gaisotni. Veselības likstas un pavisam vienkāršas, aizmirstas ikdienas lietas ne vien nav vēlamas, bet diemžēl var neatgriezeniski sabojāt svētku sajūtu. Kas palīdzēs izvairīties no svētku laikam raksturīgām veselības problēmām un citiem svētku traucēkļiem – padomos dalās BENU Aptiekas mēneša farmaceite Sabīne Kozlovska.

Svētku galds un pārēšanās

Kā uzsver farmaceite, lai svētku ēdienkarte izdotos pēc iespējas veselīgāka, ieteicams to veidot pārdomātāku un daudzveidīgāku, protams, neizslēdzot arī kādu saldumu, ko gan  ieteicams ēst pēc vakariņu mielasta, kad organismā būs jau radusies sāta sajūta. Tas palīdzēs izvairīties no pārlieku liela saldumu un našķu patēriņa. Svētki ir tas laiks, kad atļaujamies ēst vairāk un arī neveselīgāk, tomēr der padomāt arī par dārzeņu un augļu iekļaušanu svētku mielastā, kaut vai kā nelielas uzkodas, tādējādi padarot svētku galdu veselīgāku, daudzveidīgāku un uzturvielu ziņā vērtīgāku.

Savukārt, lai izvairītos no pārēšanās, ieteicams ēst nelieliem gabaliņiem, kārtīgi sakošļājot un noteikti nesteidzoties – tiešām izbaudot mielastu un kopā būšanu. Ēšanas laikā nav ieteicams aizrauties ar lielu ūdens vai citu dzērienu lietošanu, jo tas aizkavē gremošanas procesu. Ja tomēr ir sanācis pārēsties, noteikti palīdzēs dažādi gremošanas fermenti, zāļu tējas (kumelīšu, ķimeņu, fenheļa, raudenes), kas uzlabos gremošanu un darbosies arī spazmolītiski, noderēs arī oglīte un citi līdzekļi, kas mazinās vēdera uzpūšanos un sāpes. Ja cilvēkam mēdz būt dedzināšanas sajūta pakrūtē, noteikti jāpadomā arī par kādu līdzekli šim nolūkam. Mājas apstākļos vieglus gremošanas traucējumus var uzlabot arī gāzēts un mineralizēts ūdens.

Kā mazināt kāri pēc saldumiem?

Kāri pēc saldumiem parasti mazina dažādi hroma preparāti, lai gan, ja tos nelieto ikdienā, diez vai svētku laikā tie būs ļoti noderīgi, saka farmaceite. Tādēļ ieteicams ēst saldumus nesteidzoties un noteikti pēc vakariņu mielasta, kad organismā būs jau radusies sāta sajūta, tad kāre pēc saldumiem būs mazāka. Tāpat, jau plānojot svētku galdu, centieties tajā ieplānot pēc iespējas mazāk saldumu, lai tie nebūtu visur pa rokai – tas ir vienkāršs veids, kā samazināt saldumu daudzumu, ko apēdam, jo liela daļa problēmas slēpjas tajā, ka svētku laikā saldumi ir visu laiku pieejami. Tādējādi ļaujot gandrīz nemanot patērēt tos daudz lielākā daudzumā nekā ikdienā.

Par aktīvākiem svētkiem

Svētku laikā mēs tiešām pavadām ļoti daudz laika pie svētku galda. Lai gan tas arī sniedz mums kopības un ģimeniskuma sajūtu, ko šajos svētkos mēs tik ļoti arī sagaidām, vienlaikus tas liedz mums veselīgu izkustēšanos un mudina vairāk ēst. Tādēļ farmaceite iesaka padomāt par aktivitātēm svētku svinēšanas laikam. No tradicionālajām aktivitātēm noteikti noderēs rotaļas pie svētku eglītes, īpaši mazākiem bērniem. Tas palīdzēs ne vien izkustēties maziem un lieliem, bet arī jautri pavadīt laiku. Ja palaimēsies svētkus sagaidīt ar sniegu, noteikti var uzcelt arī kādu sniegavīru, kas ne tikai iepriecinās apkārtējos, bet arī pašiem palīdzēs izkustēties svaigā gaisā. Taču visaktīvāk jebkurus svētkus var aizvadīt, uzņemot ciemiņus pie sevis, laikus padomājot par kādu jautru rotaļu vai pat kopīgu sportisku aktivitāti.

Atceramies par drošību

S.Kozlovska aicina būt atbildīgiem un noteikti padomāt par drošību, it īpaši, ja mājās ir mazi bērni un mājdzīvnieki. Nededzināt svecītes audumu, piemēram, aizkaru, un citu viegli uzliesmojošu materiālu, tuvumā, kā arī neatstāt tās bez uzraudzības un bērniem un mājdzīvniekiem viegli pieejamās vietās. Noteikti jāņem vērā, ka, lietojot pirotehniku, ir precīzi jāievēro lietošanas instrukcijas. Lai svētki patiešām būtu izdevušies, farmaceite iesaka visiem svētkus pavadīt nesteidzoties – tad viss noteikti izdosies bez starpgadījumiem!

Ja svinat svētkus ārpus mājām

S.Kozlovska atgādina – katram no mums noteikti ir savas lietas, kas ir jāpaņem līdzi. Senioriem, dodoties ciemos pie bērniem, mazbērniem un radiem, ieteiktu atcerēties paņemt līdzi arī ikdienā nepieciešamos medikamentus, lai svētki nesāktos ar galvassāpēm par to, ka nav līdzi kādas asinsspiedienu pazeminošās vai citas ikdienā nepieciešamās zāles. Visādi citādi noteikti pietiks atcerēties par pirmās nepieciešamības lietām – kādu oglīti, gremošanas fermentiem, vēdera pūšanos un spazmas mazinošiem līdzekļiem, kādu pretsāpju tableti.

Farmaceite novēl ikvienam svētkus sagaidīt sirsnīgi un svinīgi, nosvinēt tos ģimenes vai draugu lokā nesteidzīgi, patiesi izbaudot katru kopā būšanas mirkli. Lai visas šīs jaukās un priekpilnās sajūtas saglabājas ne vien svētku laikā, bet arī ikdienā – lai visiem ir gaiši, sirdssilti un priecīgi Ziemassvētki!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS „Valmieras piens” aicina pievienoties komandai PIENA PRODUKTU PĀRSTRĀDĀTĀJU  GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: • Ražot piena produktus atbilstoši tehnoloģiskām instrukcijām; • Pārbaudīt iepakojamā materiāla, piena produktu un ražošanas iekārtu stāvokli; • Veikt pasūtījuma komplektēšanu, sagatavošanu, iekraušanu; • Veikt darba telpu, iekārtu un inventāra mazgāšanu un dezinfekciju. PRASĪBAS KANDIDĀTAM: • Vidējā vai vidējā profesionālā izglītību (vēlams pārtikas rūpniecībā); • Darba pieredze pārtikas rūpniecībā (vēlams); • Iespēja strādāt fizisku darbu un summēto darba laiku; • Augsta atbildības sajūta. DARBA LAIKA VEIDS UN REŽĪMS: summētais darba laiks pēc grafika. Jāstrādā 4-5 darba dienas nedēļā, arī sestdienās un svētdienās, ja sanāk pēc grafika. Darba laiks 8:oo – 17:oo, atsevišķos gadījumos pēc nepieciešamības pagarināts darba laiks līdz 20:00. MĒS PIEDĀVĀJAM: • Iespēju strādāt un pilnveidoties lielā un starptautiskā uzņēmumā; • Dinamisku darba vidi; • Apmācību, uzsākot darbu; • Atalgojumu sākot no 611 EUR pirms nodokļu nomaksas; • Bezmaksas uzņēmuma produkciju un citus labumus. Ja vēlies kandidēt uz šo amatu, CV ar norādi "Piena produktu pārstrādātājs" sūti uz e-pasta adresi sannija.novika@foodunion.lv Vairāk informācijas pa tālr. 27883303. Sazināsimies tikai ar tiem, kandidātiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Profesija: PIENA PRODUKTU PĀRSTRĀDĀTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 93, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-06-30 Kontaktpersona: CV ar amata norādi sūtīt uz sannija.novika@foodunion.com, t. 27883303. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri