Valmieras Ziņas

Novadniecei Mirdzai Paeglei – 110

Lasīšanas laiks: 2 min

Mirdzas Paegles vārds Mazsalacas vēsturē ieausts ar rakstaino cimdu un svītraino Vidzemes šatiersegu krāsām – tās ir neuzkrītošas, dabīgas, tomēr atmiņā paliekošas un bagātas. Viņas devumu Mazsalacai un visas Latvijas kultūrtelpai atceras daudzi, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Ginta Gailīte.

5. maijā atzīmēsim Mirdzas Paegles 110. jubileju. Viņa nākusi pasaulē 1914. gada 5. maijā.

Izcila personība Mazsalacas Kultūras nama un Tautas lietišķās mākslas studijas “Mazsalaca” vēsturē. Mīļi dēvēta par Paeglīti vai Paegliņu. Mirdza Paegle, pēc profesijas skolotāja, bija ilggadēja kultūras nama mākslinieciskās daļas vadītāja. Ar savu smaidu un laipnību sagaidīja un pavadīja katru pašdarbnieku, pārzināja katru sīkumu kultūras nama darbā un bija direktores Nellijas Nurmikas labā roka. Par pašaizliedzīgu un apzinīgu darbu M.Paeglei tika piešķirts pilsētas Goda pilsones tituls, kā arī apbalvojumi par ieguldījumu lietišķās mākslas attīstībā Mazsalacā.

Savu brīvo laiku M.Paegle ziedoja lietišķajai mākslai, būdama aizrautīga rokdarbniece, kļuva par vienu no pirmajām Mazsalacas Tautas daiļamata meistarēm. 1969. gadā Mazsalacas Kultūras nama kamīnzālē darbojās rokdarbu pulciņš, 1972. gadā Mākslas aušanas pulciņš, bet 1982. gadā izveidojās Tautas lietišķās mākslas studija “Mazsalaca”. Studija darbojās ar milzīgiem panākumiem – darbi tika izstādīti ne vien Mazsalacā un Valmierā, bet arī Igaunijā un citās valstīs, pat Šrilankā.  

Paeglīte bija liela cimdu adītāja. Katru brīvo brītiņu viņai rokā bija adīklis. Jauks un sirsnīgs cilvēks, pie kura pēc padoma varēja vērsties droši – zināja atbildes uz gandrīz visiem jautājumiem. Pateicoties dzimtas saknēm Igaunijā, M.Paegle prata igauņu valodu un varēja sazināties ar viesiem no Igaunijas, kuri Mazsalacā viesojās itin bieži.

Tagad Mazsalacas lietišķās mākslas entuziastēm ir sava Amatu māja, kur dodas  tie, kuri vēlas darboties vai vienkārši pabūt šajā gaisotnē, kā arī tie, kuri darbus vēlas pasūtīt vai nopirkt. Tautas lietišķās mākslas studija “Mazsalaca” nosvinējusi pusgadsimta jubileju, turpina aktīvi darboties. Mazsalacas adīšanas meistaru īpašā tehnika – dubultcimdu darināšanas prasme – ir viena no Nacionālā nemateriālā kultūras mantojuma vērtībām.

Mirdza Paegle nodzīvoja garu un bagātu mūžu, aizsaulē devās 2006. gada augustā 92 gadu vecumā.

Avoti: www.periodika.lv ; www.garamantas.lv

“Rūjienas saldējums”, pieaugot ražošanas apjomiem, aicina savā komandā saldējuma masas vārītāju Darba pienākumi: Saldējuma masas sagatavošana un vārīšana; Izejvielu sagatavošana atbilstoši receptūrām; Iekārtu, līniju mazgāšana, dezinfekcija; Iekārtu uzturēšana labā darba kārtībā; Telpu un iekārtu uzturēšana atbilstoši sanitārajām prasībām u.c.   No Tevis sagaidām: Spēju strādāt fizisku darbu, intensīvos darba apstākļos; Spēju uzņemties atbildību un veikt darba pienākumus ar precizitāti; Spēju organizēt un plānot savu darbu; Iniciatīvu un labas komunikācijas prasmes; Vēlmi mācīties, apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u.   Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 8 EUR stundā pirms nodokļu nomaksas; Maiņu darbu – dienas un nakts maiņas; Sociālās garantijas; Veselības apdrošināšanu pēc 3 nostrādātajiem mēnešiem; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: VĀRĪTĀJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-12-15 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

reģ.Nr.LV90001342592 izsludina konkursu uz vakantajiem amatiem Vidzemes Augstskolas Zinātniskajā institūtā: vadošais pētnieks - 1 vieta; zinātnes nozare Plašsaziņas līdzekļi un komunikācija, apakšnozare Komunikācijas teorija Uz vadošā pētnieka amatu var pretendēt persona ar doktora grādu, kurai ir pētījumu profilam atbilstošas zinātniskās publikācijas un/vai patenti, kura spēj patstāvīgi veikt zinātniskos pētījumus, veidot zinātnisko projektu pieteikumus, vadīt citu zinātnieku pētniecisko darbu un kuram zinātniskā un akadēmiskā darba stāžs kopumā nav mazāks par pieciem gadiem. Pretendentu zinātnisko kvalifikāciju izvērtē institūta zinātniskā padome atbilstoši “Nolikums par vēlēšanām akadēmiskajos amatos Vidzemes Augstskolā” (https://va.lv/dokumenti). Pretendentiem uz vakantajiem amatiem līdz 2025.gada 19.decembrim (ieskaitot) jāiesniedz institūta zinātniskajai padomei adresēts iesniegums-motivācijas vēstule par dalību konkursā, norādot, uz kādu amatu un kādā zinātņu nozarē/apakšnozarē kandidāts pretendē, izglītību un zinātnisko grādu apliecinošu dokumentu kopijas, publicēto zinātnisko darbu saraksts, CV ar iekļautu informāciju par angļu valodas zināšanu līmeni. Pieteikumu sūtīt Vidzemes Augstskolas juristei-personāla speciālistei: kabinets Nr.222, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4202 vai pa e-pastu agrita.somase@va.lv ar norādi „Konkurss uz zinātnisko amatu”; tālr.: 26442256. Samaksa vadošajam pētniekam: 17,54-52,62 EUR/h,atbilstoši konkrētajam veiktajam darbam. Profesija: VADOŠAIS PĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-12-19 Kontaktpersona: CV,mot.vēst.,lūdzam sūtīt uz e-pastu: agrita.somase@va.lv

Mūsu partneri