Valmieras Ziņas

No Šūberta līdz zupai – Palejas ielā izskanējis mūzikas un dzejas koncerts

Lasīšanas laiks: 4 min

Siltais un saulainais sestdienas vakars bija kā radīts, lai atpūstos, baudītu mūziku, klausītos dzeju, un tas viss – brīvā dabā, ozola un ābeļu paēnā. 15.augusta koncerts Palejas ielā 13 bija turpinājums ciklam „Mūzikas svētki Burkānciemā”, kuru organizē un vada Aivars Cepītis. Vairāki dalībnieki bija jau piedalījušies 20.jūlija koncertā Namdaru ielā, bet bija arī jauni mūziķi.

Šī vakara mājasmāte Ieva Ruka koncerta sākumā pastāstīja, ka pasākumam viņas dārzā ir svarīgi iemesli. Šis koncerts ir kā viņas veltījums divām kundzēm – Ilzei Runkai un Jautrītei Putniņai. Ilze Runka savulaik bijusi kordiriģente un Valmieras Mūzikas skolas skolotāja. Māju, kurā Ieva dzīvo, savulaik cēluši Ilzes Runkas vecāki, tajā vienmēr skanējusi mūzika, savukārt pavisam netālu atradusies pianistes Jautrītes Putniņas māja, no kuras skanējusi skaista klaviermūzika. Lai gan Jautrīte Putniņa jau trīs gadus spēlē citā dimensijā, šajā vakarā viņa bija klāt Burkānciemā – viņas klavieres spēlēja jaunie mūziķi, bet viņa pati noraudzījās uz klātesošajiem no fotogrāfijas pie mājas sienas.

Koncerts sākās ar F.Šūberta skaņdarbu „Nāc, paklausies, draudziņ, kā Vīnē dzied!””, ko Aivars Cepītis interpretēja kā „Paklausies, draudziņ, kā dzied Valmierā un Burkānciemā!”. Un jāteic, bija ar` ko dzirdēt! Operdziedātāja Naura Indzera baritons skanēja ne tikai Palejas ielā, viņa dziesmas no cikla „Skaistā dzirnavniece” bija dzirdamas arī tuvākajā apkārtnē. Nauris atzina, ka bez klavieru pavadījuma dziedājums nebūtu pilnīgs, un to lieliski izpildīja pianiste Helēna Kundrāta. Nauris mācījies Viesturskolā un jau tad zinājis, ka būšot dziedātājs, bet, kā jau daudzi bērni, puikas gados Burkānciema dārzos zadzis ābolus…

Koncerts ilga vairāk nekā trīs stundas, tajā skanēja vijoles, flauta, klarnete, kokle, bija solo skaņdarbi, dueti un trio, uzstājās jauni mākslinieki un jau pieredzes bagātas mūziķes kā Anita Balčuna, Biruta Vaivode. Viņas izpildīja divus Vitorio Monti čardašus un doinu – rumāņu un moldāvu tautasdziesmu, kas nāk no Balkāniem. Mazliet maģisks skanējums bija Zanes Sniķeres elektriskajai koklei un Daniēla Grozas marimbai. Mūzikas skolas „Universum” audzēkne Eva Viļumsone uzstājās gan ar pašsacerētu dzeju „Tukšās kanvas” (startējusi konkursā „Garā pupa”, ieraksts Latvijas Radio 3 Klasika), gan rotaļīgo N.Toropovas skaņdarbu klavierēm „Humoreska”. Koncertā uzstājās arī citi „Universum” mūzikas skolas audzēkņi, kā arī Ulbrokas Mūzikas un mākslas skolas absolventes.

Nelielā pauzē starp skaņdarbiem ar koncerta viesiem sasveicinājās „Universum” skolas direktors Andis Apsītis. Viņš ar gandarījumu atzina, ka laikā, kad Latvijā daudzas skolas tiek slēgtas, „Universum” atver savas filiāles Rīgā un Ogres novada Krapē. Ar jaunumiem interesenti varēja iepazīties izdevumā „Svētdienas Vēstis”. Savukārt Aivaru Cepīti Andis pazīst jau no bērnības gadiem Vaidavā.

Droši vien daudzi valmierieši ir pazīstami ar Tamāras Skrīnas trīsrindēm, kas regulāri tiek publicētas „Liesmā” un šogad iznākušas grāmatiņā „Mini”. Lai arī trīsrindes vārdu apjoms ir mazs, izteiktās domas ir dziļas un pamatīgas. Palejas ielas koncerta apmeklētājiem bija iespēja dzirdēt šīs trīsrindes pašas dzejnieces izpildījumā un ne tikai no jaunās grāmatiņas, bet arī ar roku rakstītas klades. Droši vien daudz kas tā arī paliktu tikai kladēs, ja nebūtu dzejnieces Dainas Sirmās iniciatīvas, viņa arī grāmatiņas redaktore, bet šajā vakarā – vienkārši klausītāja. Tamāra Skrīna atzinās, ka jau 17 gadu vecumā viņai licies, ka jābūt pavisam cita satura dzejai, bet tikai tagad, savos 70 gados, ir tas, ko gribējusi. Viņai Burkānciema nosaukums liekas tik sulīgs, ka gribas kūleni mest, un to viņa dara ar savām trīsrindēm:

Liktenis sevi pārsūdzēja
Eiropas tiesā.
Atbilde pakārās gaisā.

Tu saņemsi visu
No visuma,
Ja pats kļūsi viss.

Jau lielā krēslā un vakara dzestrumā uzstājās mūziķi Līga un Ivars Reņģes. Nākot uz koncertu vai promejot, varēja apskatīt arī tēlnieces un keramiķes Līgas Merginas darbus. Pēc garā koncerta apmeklētāji, kuri izturēja līdz galam, varēja baudīt karstu un sātīgu gulašzupu no Līgas veidotajām melnās keramikas bļodiņām. Un, ja ar to vēl nebija gana, saldajā ēdienā – āboli un lielais „Liepkalnu” kliņģeris. Mājas saimniece Ieva Ruka, kas sākumā satraukti sagaidīja ciemiņus, vakara noslēgumā bija gandarīta par labo laiku un saka lielu paldies visiem kaimiņiem par palīdzību un atbalstu zupas vārīšanā, krēslu izīrēšanā un vienkārši labo domu apmaiņā.

Zvaigžņu putekšņi
Nosēžas uz plakstiem.
Augusts. /T.Skrīna/

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca”  aicina savā komandā uz nenoteiktu laiku: Apkopēju uz pilnu darba slodzi Darba pienākumi: veikt nodaļas telpu tīrīšanas un uzkopšanas darbus atbilstoši higiēniskā un pretepidēmiskā režīma plāna prasībām; uzturēt darba kārtībā nepieciešamo inventāru. Prasības kandidātiem: godprātīga attieksme pret darbu un augsta atbildības sajūta; spēja strādāt kvalitatīvi un intensīvi, spēja strādāt komandā; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valodas likumu; Piedāvājam: amatam atbilstošu, konkurētspējīgu un stabilu atalgojumu;  pretimnākošus un profesionālus kolēģus;  darbam nepieciešamo apmācību; teicamus darba apstākļus sakārtotā vidē; veselības apdrošināšanu pēc 6 mēnešu darba slimnīcā. Darbs uzsākams nekavējoties vai pēc vienošanās. Atalgojums: stundas tarifa likme 5.12 EUR pirms nodokļu nomaksas, papildus noteikta piemaksa par darbu kaitīgos apstākļos. Atbilstoši VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” iekšējiem normatīvajiem aktiem un darba vides risku novērtējumam ir noteikta piemaksa par darbu īpašos apstākļos – 10% no noteiktās mēnešalgas. Pretendenti aicināti pieteikties, iesniedzot profesionālās darbības aprakstu (CV) sūtot uz e-pastu - svetlana.karanikova@strencupns.lv vai pa pastu uz adresi - Valkas iela 11, Strenči, Valmieras novads, LV-4730, ar norādi vakancei “Apkopējs” līdz 27.06.2024. Jautājumu gadījumā zvanīt VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” personāla vadītājai Svetlanai Karaņikovai, tālr. 25480530. 1) Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs atlases konkursa norisi. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 11, Strenči, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-27

Mūsu partneri