Valmieras Ziņas

Monitori – pēc kādiem parametriem tos atšķirt?

Monitoru klāsts gan parastajos, gan internetveikalos ir ļoti plašs – izvēlei pieejami vairāki simti dažādu modeļu. Tieši tāpēc ir svarīgi saprast, kas ir tie parametri, kurus vajadzētu ņemt vērā, lai monitors perfekti pildītu visas nepieciešamās funkcijas. Lasi un noskaidro!  

Izšķirtspēja

No izšķirtspējas atkarīgs viens no pašiem svarīgākajiem aspektiem, proti, cik ass būs ekrānā redzamais, līdz ar to, jo augstāka izšķirtspēja, jo labāk. Paskaidrosim arī, protams, ko tad īsti šie cipari, piemēram, 3840 x 2160, nozīmē – monitora ekrāns sastāv no daudziem tūkstošiem (pēdējā laikā – miljoniem) punktiņu, un izšķirtspējas ailē tiek norādīts, cik punktu (pa horizontālu un vertikālu līniju) tajā ir.

Ekrāna izmērs

Vēl viens īpaši svarīgs parametrs. Jo lielāks ekrāns, jo vieglāk ar to būs strādāt vai izklaidēties, turklāt lielizmēra monitori var tikt izmantoti arī kā televizori – divi vienā! Taču, ja attālums no acīm līdz monitoram ir neliels, ar ekrāna izmēru nevajadzētu pārspīlēt. Nereti tiek bilsts, ka ekrāna izmēram pa diagonāli vajadzētu sastādīt aptuveni divas trešdaļas no attāluma starp ekrānu un tā lietotāju. 

Ekrāna veids (matēts vs glancēts)

Vai Tevi kaitina, ja ekrānā iespīd saules stari vai lampas gaisma, uz ekrāna notiekošo padarot grūti redzamu? Tādā gadījumā Tev nepieciešams monitors ar matētu ekrānu – pateicoties speciālajam pārklājumam, gaisma tiks izkliedēta, un tieši tāpēc šos monitorus iecienījuši cilvēki, kuri pie datora pavada lielu laiku no savas darba dienas. Savukārt glancēta ekrāna priekšrocības ir spilgtākas krāsas, izteiktāks kontrasts un arī labāks asums, tāpēc tas ir piemērotāks, ja grasies daudz laika pavadīt, skatoties filmas, spēlējot datorspēles vai arī monitoru plāno izmantot kā televizoru.

Ieliekts ekrāns

Ieliekta ekrāna galvenā priekšrocība ir klātbūtnes efekts, ko tas piešķir – ekrāna sānos redzamais šķitīs tuvāks nekā plakana ekrāna gadījumā. Turklāt monitori ar ieliektu ekrānu arī izskatās visai pievilcīgi!

Pieslēguma veidi

Lai monitoru varētu savienot ar datoru un citām ierīcēm, pārliecinies, vai noskaitītajam modelim ir atbilstoši pieslēguma veidi. Tāpat uzmanību pievērs pieslēguma vietu skaitam – ja monitoru gribēsi savienot ar vairākām ierīcēm vienlaicīgi, tam ir izšķiroša nozīme.

Regulācijas iespējas

Atrodoties pie datora, ir tikai dabiski, ka laiku pa laikam kaut nedaudz, bet vēlamies pamainīt sēdēšanas pozu, taču līdz ar to mainās arī skatīšanās leņķis, tāpēc nereti vajadzīga arī neliela monitora pārvietošana. Dzīvi šādos brīžos atvieglo regulācijas iespējas, proti, ja ekrānam vari mainīt augstumu un slīpumu, kā arī to rotēt (Pivot) vai pagriezt vertikāli (Swivel).

Iebūvēti skaļruņi

Protams, lielākoties, izmantojot datoru, tiek iegādāti arī atsevišķi skaļruņi, taču pastāv arī alternatīva – izvēlēties monitoru ar tajā jau iebūvētiem skaļruņiem! Līdz ar to Tev nevajadzēs uztraukties par vadiem un kabeļiem vēl vienai ierīcei (vai bezvadu skaļruņu gadījumā – par to, vai ierīce drīzumā neizlādēsies).

Skārienjutīgs ekrāns

Lai gan lielākais vairums monitoru ir ar “parasto” ekrānu, daļai no tiem ir arī skārienjutīgs ekrāns. Ja gadījumā esi tik ļoti pieradis pie skārienjutīgajām ierīcēm, ka ekrāns bez šīs funkcijas Tev sagādātu neērtības, nekādu problēmu – iegādāties iespējams arī skārienjutīgus monitorus.

Vai arī Tevi interesē datoru monitori? Ielūkojies 1a.lv viedveikala piedāvājumā – šeit atradīsi simtiem dažādus monitoru modeļus!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Mūsu partneri