Valmieras Ziņas

Miniatūru maketu veidotāja Santa Paegle atdzīvina zaudētās arhitektūras vērtības

Lasīšanas laiks: 5 min

Pazīstamā tūrisma gide, velobraucēja un krosmintona entuziaste SANTA PAEGLE no Beverīnas novada nesen pārsteidza plašāku sabiedrību ar savu vaļasprieku – māju miniatūru būvēšanu, publicējot Instagram attēlu ar savu jaunāko veikumu Covid laikā – Alūksnes jaunās pils kopiju.

Santa atzīst, kā sociālajiem tīkliem ir liels spēks, jo interese par viņas hobiju pašlaik ir ļoti liela. Viņa devusi intervijas vairākiem medijiem, daudzi interesenti vēlas klātienē apskatīt viņas radītos darbus. Taču patiesībā tie bijuši apkārtējo acu priekšā jau kopš 2013.gada, kad viņa radījusi savu pirmo miniatūru – Trikātas baznīcas kopiju. Kopš tā laika tapušās miniatūras cauru gadu ir apskatāmas pie viņas mājām Cempu centrā. Pagaidām gan māksliniece aicina atturēties no plašiem apmeklējumiem ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu dēļ.

Santa stāsta, ka ar šo vaļasprieku aizrāvusies, kad pamanījusi internetā informāciju par miniatūru veidošanu. “Tā ir sava veida meditācija. Kad ieeju darbnīcā, aizmirstu par ikdienu. Darba procesā sakārtoju galvu. Nevar visu laiku skriet un skriet. Cits ada vai tamborē, bet man sirdij tuvāks ir miniatūru veidošanas process.”

Savus spēkus miniatūru veidošanā Santa nolēma izmēģināt, atveidojot tuvāko ievērojamo celtni – Trikātas baznīcu. Tāpat viņa vēlējusies godināt savus senčus, kuri bija piederīgi Trikātas draudzei. Lai gan sākums bijis grūts, jo viss tika darīts pirmo reizi, miniatūru veidotāja nav padevusies, un rezultāts bijis gana labs, lai gūtu iedvesmu nākamo darbu veidošanai.

Katru nākamo darbu Santa izvēlējusies arvien sarežģītāku, kāpinot meistarības latiņu. Pēc Trikātas baznīcas tapusi Mēru muižas kopija, Vijciema baznīca un Alūksnes jaunā pils. Pēc īpaša pasūtījuma tapusi Jērcēnu muižas kungu mājas miniatūra, kas pašlaik ir apskatāma Jērcēnos.

Arī pārējie objekti miniatūru veidošana nav izvēlēti nejauši. Santas vecvectēvs savulaik Mēru muižā bijis galdnieks, bet vecmāmiņa mācījusies skolā, kas bija ierīkota muižas telpās. Pārējie divi darbi noskatīti Santas biežo ceļojumu laikā. Vijciema baznīca izceļas ar efektīgo apšuvumu – zvīņveida koka dēlīšiem, ko bijis ļoti grūti atdarināt. Alūksnes jaunā pils izvēlēta, jo māksliniecei gribējies vēl lielāku izaicinājumu. Pilij ir daudz smalku detaļu, kas prasa augstu meistarību, rūpīgu un pacietīgu darbu.

Māksliniece atklāj, ka darbi top no dažādiem būvmateriāliem, kas tiek izmantoti arī parasto māju būvniecībā. Tieši tādēļ miniatūras ir izturīgas un gana smagas, lai varētu izturēt dažādu laikapstākļu ietekmi visa gada garumā. Tiesa gan Trikātas baznīcas miniatūras veidošanā ir pieļauta kāda būtiska kļūda – tā ir pārāk viegla. Tādēļ to vairākas reizes stiprs vējš ir apgāzis un aiznesis vairākus metrus. Reiz vēja brāzma ir apgāzusi miniatūru un baznīcas torņa smaile iedūrusies zemē. Taču tagad miniatūra ir pienācīgi nostiprināta ar balastu.

Lai gan pamudinājums miniatūru būvniecībai ir rasts internetā, taču detalizētas pamācības, kā to darīt, tur Santa nav atradusi. Veidošanas tehnika ir apgūta pašmācības ceļā, mēģinot un eksperimentējot. Bieži nākas apstāties būvniecības procesā, lai izdomātu, kā īstenot kāda elementa izveidi. Tāpat miniatūru būvniecības termiņš ir atkarīgs no laika, cik Santa var veltīt vaļaspriekam. Covid laikā viņa varējusi vairāk pievērsties hobijam, tādēļ vissarežģītākais līdz šim veiktais darbs tapis no maija līdz Ziemassvētkiem. Taču iepriekš tapušās ēkas veidotas pat gadu. Tapšanas laiku ietekmē ne tikai iespēja pieķerties darbam, bet arī materiālu žūšanas process un citas nianses. Piemēram, Mēru muižas cokolstāvs ir mūrēts no akmentiņiem – tieši tāpat, kā reālai ēkai. Tāpat daudzi citi darbi tiek darīti ar rokām. Lai atveidotu ķieģeļus, katrs no tiem ir izgrebts plastikāta materiālā. Tikpat rūpīgi tika izgrebts Vijciema baznīcas zvīņveida koka dēlīšu apšuvums. Taču Santa izmanto arī modernās tehnoloģijas, īpaši sarežģītus un smalkus elementus izgatavojot ar 3D printeri. Kopumā darbu pašizmaksa nav dārga. Lielākais ieguldījums ir laika un darbs. Santa gan piebilst, ka darbu tapšanas termiņam būtu jāpieskaita laiks, kas veltīts izpētei. Katras miniatūras veidošana sākas ar projekta rasējumiem, gluži kā īstai ēkai. Lielākoties ir izdevies sagādāt ēku plānus, taču ir nācies arī veikt mērījumus dabā. Miniatūru izmērs 1:25, salīdzinot ar reālām ēkām.

Santa stāsta, ka viņas hobijs ir licis ar jaunu skatienu novērtēt vēsturiskās ēkas. Viņa ar interesi lasa arhitektūras grāmatas, lai saprastu būvniecības pamatus, pēc tam izpēta katras ēkas tapšanas vēsturi, iedziļinoties niansēs, kā tā izskatījusies tapšanas brīdī, kad un kā pārbūvēta. Vēl lielāku vērtību darbam piešķir apziņa, ka viņai uzticēta sava veida vēstures rekonstrukcija, kā tas bija gadījumā ar Jērcēnu muižas kungu māju. No viņas darba bija atkarīgs, cik precīzi tiks atdarināta ēka, kura vairs neeksistē. Pēc darba pabeigšanas bijusi gandarījuma sajūta, dzirdot no jērcēniešiem, kas vēl bija redzējuši muižu, ka kopija patiešām ir ļoti līdzīga oriģinālam. Arī ceļojumos, apskatot ēkas, Santa pievērš uzmanību dažādām detaļām, ko parasts tūrists noteikti neievērotu. Tūlīt viņas galvā sāk rosīties domas, kā šo ēku varētu atveidot miniatūrā.

Runājot par nākotnes iecerēm, Santa atklāj, ka viņai sirdij tuvākas ir muižas un pilis. Viens no darbības virzieniem ir atveidot miniatūrā zudušās ēkas. Jau ir tapis būvniecības projekts kādai vēsturiskai ēkai, kas dabā ir uz sabrukšanas robežas. Iespējams, ka viņas veidotā miniatūra drīz būs vienīgā liecība par Lazdiņu pusmuižas jeb medību muižas (Variņu pagasts) eksistenci. Šo ēku miniatūru veidotāja atklājusi “nekurienes vidū”, dodoties darba gaitās aktīvā tūrisma jomā. Santa pieļauj, ka šādas gandrīz zudušās arhitektūras vērtības atrodamas daudzviet Latvijā. Lai sevi no jauna izaicinātu ar kādu sarežģītāku darbu, viņai padomā ir radīt Stāmerienas pils kopiju.

Santa atzīst, ka savu vaļasprieku vēlas pārvērst par biznesu. Gūstot iedvesmu no miniatūru parku apmeklējumiem Beļģijā, Francijā un Ungārijā, viņai radusies doma par līdzīga parka izveidi savā īpašumā. Nelielā izstāžu pieredze apliecina cilvēku interesi par šāda veida izklaidi. Līdz šim viņas radītā Trikātas baznīcas kopija bijusi izstādīta Trikātā. Par zudībā gājušo Jērcēnu muižas kungu māju tagad liecina vien Santas radītā kopija, kas pastāvīgi apskatāma Jērcēnos. Kāds uzņēmējs izrādījis interesi vasarā nogādāt uz Alūksni jaunās pils kopiju, lai to varētu apskatīt pilsētnieki un tūristi.

Tā kā Latvija ir ļoti bagāta ar savu arhitektūras un arī industriālo mantojumu, idejas parkam nebūšot grūti atrast. Pilis un muižas var papildināt ar tiltu un citu industriālu būvju kopijām, kā arī miniatūra dzelzceļa izveidi, pieļauj Santa Paegle.

Novēlam māksliniecei veiksmi ideju īstenošanā!

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA SAPATA ir kūdras ražošanas uzņēmums, kas darbojas nozarē jau vairāk kā 25 gadus, aicina pievienoties kolektīvam : Bilancspējīgs grāmatvedis(-e). · Darba pienākumi: Grāmatvedības dokumentu apstrāde, uzskaite un kontrole; Pārskata perioda apkopojums un atskaišu sagatavošana uzņēmuma vadībai; Bankas operāciju uzskaite; Debitoru/kreditoru kontrole, rēķinu izrakstīšana; Avansa norēķinu dokumentu apstrāde; Darba laika uzskaite, darba samaksas un nodokļu aprēķini; Izejošo un ienākošo rēķinu apstrāde; Inventāra, materiālu un gatavās produkcijas ražošanas un realizācijas uzskaite; Pamatlīdzekļu un mazvērtīga inventāra uzskaite; Dažādu grāmatvedības aktu sagatavošana; Darba līgumu, rīkojumu un iesniegumu sagatavošana; VID un statistikas atskaišu sagatavošana un iesniegšana. Prasības: Augstākā izglītība finansēs, ekonomikā vai grāmatvedībā; Ne mazāk kā 3 gadu pieredze grāmatveža amatā; Labas zināšanas grāmatvedības un nodokļu likumdošanā; Analītiskā domāšana un spēja strādāt patstāvīgi; Precizitāte un atbildības sajūta; Lietvedības un dokumentu aprites principu zināšanas; Teicamas latviešu valodas prasmes, krievu – sarunvalodas līmenī; “B” kategorijas autovadītāja apliecība; Labas MS Office zināšanas. Grāmatvedības programmas Kentaurs Pro pārzināšana tiks uzskatīta par priekšrocību. Piedāvājam: Atbildīgu, interesantu un dinamisku darbu stabilā ražošanas uzņēmumā; Labus darba apstākļus mūsdienīgā birojā Valmierā; Veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšana (pēc noteikta nostrādātā laika); Darba laiku no 8.00 līdz 17.00; Profesionālas attīstības un izaugsmes iespējas; Darba algu no 1280 līdz 2000 EUR pirms nodokļu nomaksas. Atalgojuma apmērs ir atkarīgs no pretendenta darba pieredzes un atbilstības izvirzītajām amata prasībām. Lūdzam sūtīt Jūsu CV un motivācijas vēstuli uz norādīto e- pasta adresi: naro@naro.lv līdz 20.12.2022. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz intervijām. Profesija: GRĀMATVEDIS (CETURTĀ LĪMEŅA KVALIFIKĀCIJA) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-20 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Zvanu centrs, kurš veiksmīgi darbojas jau 9 gadus un ir: PAR ētisku pārdošanu, PAR ambiciozu mērķu izvirzīšanu un to sasniegšanu, PAR sadarbību ar fleksibliem, zinošiem, radošiem un atsaucīgiem darbiniekiem, PAR darbinieku attīstību, izaugsmi un labbūtību. Aicina pievienoties savai strauji augošajai komandai Pārdošanas speciālista amatā un sākt mācības unikālā darbinieku personiskās attīstības programmā - BPO AKADĒMIJA! BPO Akadēmijā padziļināti tiek apgūti tādi temati kā, bet ne tikai,- stresa vadība, efektīva plānošana, emocijas un to pārvaldība, konfliktu vadība, deleģēšana, motivēšana, vadība, utt. Šis noteikti IR ceļš uz panākumiem!  Pie mums Tu saņemsi: Profesionālas apmācības pārdošanā un klientu apkalpošanā Nenovērtējamas studijas BPO Akadēmijā Regulāru atgriezenisko saiti no vadītāja Personīgo izaugsmi un vēl neapzināto talantu apzināšanu Spēju izprast lietas padziļinātāk Analizēt dažādas situācijas un, iespējams, veiksmīgāk sakārtot savu dzīvi arī ārpus darba Apziņu, ka Tavām spējām nav robežu Draudzīgu kolēģu atbalstu jebkurā sarežģītā situācijā Apziņu, ka pārdošana ir Dāvana Rezultātiem atbilstošu atalgojumu no 700 Eur līdz 1400 Eur Tas no Tevis prasīs: Spēju ātri apgūt jaunas lietas Spēju aktīvi un ilgtermiņā strādāt ar sevi Spēju uzņemties atbildību par sevi Spēju tikt galā ar savām un citu emocijām Spēju analizēt, RĪKOTIES un mainīties Spēju sadzirdēt Spēju objektīvi izanalizēt atgriezenisko saiti Spēju iedziļināties un spēju risināt situācijas pēc būtības Spēju brīvi komunicēt vismaz vienā svešvalodās Labas datorprasmes obligātas! Darba laiks 08:30-17:00 Svarīgi! Attālinātā darba veicējiem nepieciešams aktīvs elektroniskais paraksts vai Smart-ID. Attālinātā darba veicējiem nodrošinām darbam nepieciešamo tehnisko aprīkojumu. (dators, austiņas u.c.) Ja Tu esi gatavs jauniem izaicinājumiem, saņemt kolēģu atbalstu un iegūt stabilitāti, PIEVIENOJIES mūsu komandai! Sazināsimies ar visiem kandidātiem, kas iesūtīs savus pieteikumus. Piesakoties, Jūs piekrītat iesniegto personas datu apstrādei konkrētajā atlases procesā. Jums ir iespēja atsaukt piekrišanu savu iesniegto datu apstrādei. Dati tiks saglabāti 2 mēnešus skaitot no saņemšanas brīža. CV sūtīt uz e-pastu: vakances@bposervices.lv Tālr.23079063 Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Uzņēmuma līgums Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Uzņēmuma līgums Aktuāla līdz: 2022-12-30 Darba sākšanas datums: 2022-12-15 Kontaktpersona: E-pasts: liepaja@bposervices.lv, tālr. 23079063 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri