Valmieras Ziņas

Miniatūru maketu veidotāja Santa Paegle atdzīvina zaudētās arhitektūras vērtības

Lasīšanas laiks: 5 min

Pazīstamā tūrisma gide, velobraucēja un krosmintona entuziaste SANTA PAEGLE no Beverīnas novada nesen pārsteidza plašāku sabiedrību ar savu vaļasprieku – māju miniatūru būvēšanu, publicējot Instagram attēlu ar savu jaunāko veikumu Covid laikā – Alūksnes jaunās pils kopiju.

Santa atzīst, kā sociālajiem tīkliem ir liels spēks, jo interese par viņas hobiju pašlaik ir ļoti liela. Viņa devusi intervijas vairākiem medijiem, daudzi interesenti vēlas klātienē apskatīt viņas radītos darbus. Taču patiesībā tie bijuši apkārtējo acu priekšā jau kopš 2013.gada, kad viņa radījusi savu pirmo miniatūru – Trikātas baznīcas kopiju. Kopš tā laika tapušās miniatūras cauru gadu ir apskatāmas pie viņas mājām Cempu centrā. Pagaidām gan māksliniece aicina atturēties no plašiem apmeklējumiem ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu dēļ.

Santa stāsta, ka ar šo vaļasprieku aizrāvusies, kad pamanījusi internetā informāciju par miniatūru veidošanu. “Tā ir sava veida meditācija. Kad ieeju darbnīcā, aizmirstu par ikdienu. Darba procesā sakārtoju galvu. Nevar visu laiku skriet un skriet. Cits ada vai tamborē, bet man sirdij tuvāks ir miniatūru veidošanas process.”

Savus spēkus miniatūru veidošanā Santa nolēma izmēģināt, atveidojot tuvāko ievērojamo celtni – Trikātas baznīcu. Tāpat viņa vēlējusies godināt savus senčus, kuri bija piederīgi Trikātas draudzei. Lai gan sākums bijis grūts, jo viss tika darīts pirmo reizi, miniatūru veidotāja nav padevusies, un rezultāts bijis gana labs, lai gūtu iedvesmu nākamo darbu veidošanai.

Katru nākamo darbu Santa izvēlējusies arvien sarežģītāku, kāpinot meistarības latiņu. Pēc Trikātas baznīcas tapusi Mēru muižas kopija, Vijciema baznīca un Alūksnes jaunā pils. Pēc īpaša pasūtījuma tapusi Jērcēnu muižas kungu mājas miniatūra, kas pašlaik ir apskatāma Jērcēnos.

Arī pārējie objekti miniatūru veidošana nav izvēlēti nejauši. Santas vecvectēvs savulaik Mēru muižā bijis galdnieks, bet vecmāmiņa mācījusies skolā, kas bija ierīkota muižas telpās. Pārējie divi darbi noskatīti Santas biežo ceļojumu laikā. Vijciema baznīca izceļas ar efektīgo apšuvumu – zvīņveida koka dēlīšiem, ko bijis ļoti grūti atdarināt. Alūksnes jaunā pils izvēlēta, jo māksliniecei gribējies vēl lielāku izaicinājumu. Pilij ir daudz smalku detaļu, kas prasa augstu meistarību, rūpīgu un pacietīgu darbu.

Māksliniece atklāj, ka darbi top no dažādiem būvmateriāliem, kas tiek izmantoti arī parasto māju būvniecībā. Tieši tādēļ miniatūras ir izturīgas un gana smagas, lai varētu izturēt dažādu laikapstākļu ietekmi visa gada garumā. Tiesa gan Trikātas baznīcas miniatūras veidošanā ir pieļauta kāda būtiska kļūda – tā ir pārāk viegla. Tādēļ to vairākas reizes stiprs vējš ir apgāzis un aiznesis vairākus metrus. Reiz vēja brāzma ir apgāzusi miniatūru un baznīcas torņa smaile iedūrusies zemē. Taču tagad miniatūra ir pienācīgi nostiprināta ar balastu.

Lai gan pamudinājums miniatūru būvniecībai ir rasts internetā, taču detalizētas pamācības, kā to darīt, tur Santa nav atradusi. Veidošanas tehnika ir apgūta pašmācības ceļā, mēģinot un eksperimentējot. Bieži nākas apstāties būvniecības procesā, lai izdomātu, kā īstenot kāda elementa izveidi. Tāpat miniatūru būvniecības termiņš ir atkarīgs no laika, cik Santa var veltīt vaļaspriekam. Covid laikā viņa varējusi vairāk pievērsties hobijam, tādēļ vissarežģītākais līdz šim veiktais darbs tapis no maija līdz Ziemassvētkiem. Taču iepriekš tapušās ēkas veidotas pat gadu. Tapšanas laiku ietekmē ne tikai iespēja pieķerties darbam, bet arī materiālu žūšanas process un citas nianses. Piemēram, Mēru muižas cokolstāvs ir mūrēts no akmentiņiem – tieši tāpat, kā reālai ēkai. Tāpat daudzi citi darbi tiek darīti ar rokām. Lai atveidotu ķieģeļus, katrs no tiem ir izgrebts plastikāta materiālā. Tikpat rūpīgi tika izgrebts Vijciema baznīcas zvīņveida koka dēlīšu apšuvums. Taču Santa izmanto arī modernās tehnoloģijas, īpaši sarežģītus un smalkus elementus izgatavojot ar 3D printeri. Kopumā darbu pašizmaksa nav dārga. Lielākais ieguldījums ir laika un darbs. Santa gan piebilst, ka darbu tapšanas termiņam būtu jāpieskaita laiks, kas veltīts izpētei. Katras miniatūras veidošana sākas ar projekta rasējumiem, gluži kā īstai ēkai. Lielākoties ir izdevies sagādāt ēku plānus, taču ir nācies arī veikt mērījumus dabā. Miniatūru izmērs 1:25, salīdzinot ar reālām ēkām.

Santa stāsta, ka viņas hobijs ir licis ar jaunu skatienu novērtēt vēsturiskās ēkas. Viņa ar interesi lasa arhitektūras grāmatas, lai saprastu būvniecības pamatus, pēc tam izpēta katras ēkas tapšanas vēsturi, iedziļinoties niansēs, kā tā izskatījusies tapšanas brīdī, kad un kā pārbūvēta. Vēl lielāku vērtību darbam piešķir apziņa, ka viņai uzticēta sava veida vēstures rekonstrukcija, kā tas bija gadījumā ar Jērcēnu muižas kungu māju. No viņas darba bija atkarīgs, cik precīzi tiks atdarināta ēka, kura vairs neeksistē. Pēc darba pabeigšanas bijusi gandarījuma sajūta, dzirdot no jērcēniešiem, kas vēl bija redzējuši muižu, ka kopija patiešām ir ļoti līdzīga oriģinālam. Arī ceļojumos, apskatot ēkas, Santa pievērš uzmanību dažādām detaļām, ko parasts tūrists noteikti neievērotu. Tūlīt viņas galvā sāk rosīties domas, kā šo ēku varētu atveidot miniatūrā.

Runājot par nākotnes iecerēm, Santa atklāj, ka viņai sirdij tuvākas ir muižas un pilis. Viens no darbības virzieniem ir atveidot miniatūrā zudušās ēkas. Jau ir tapis būvniecības projekts kādai vēsturiskai ēkai, kas dabā ir uz sabrukšanas robežas. Iespējams, ka viņas veidotā miniatūra drīz būs vienīgā liecība par Lazdiņu pusmuižas jeb medību muižas (Variņu pagasts) eksistenci. Šo ēku miniatūru veidotāja atklājusi “nekurienes vidū”, dodoties darba gaitās aktīvā tūrisma jomā. Santa pieļauj, ka šādas gandrīz zudušās arhitektūras vērtības atrodamas daudzviet Latvijā. Lai sevi no jauna izaicinātu ar kādu sarežģītāku darbu, viņai padomā ir radīt Stāmerienas pils kopiju.

Santa atzīst, ka savu vaļasprieku vēlas pārvērst par biznesu. Gūstot iedvesmu no miniatūru parku apmeklējumiem Beļģijā, Francijā un Ungārijā, viņai radusies doma par līdzīga parka izveidi savā īpašumā. Nelielā izstāžu pieredze apliecina cilvēku interesi par šāda veida izklaidi. Līdz šim viņas radītā Trikātas baznīcas kopija bijusi izstādīta Trikātā. Par zudībā gājušo Jērcēnu muižas kungu māju tagad liecina vien Santas radītā kopija, kas pastāvīgi apskatāma Jērcēnos. Kāds uzņēmējs izrādījis interesi vasarā nogādāt uz Alūksni jaunās pils kopiju, lai to varētu apskatīt pilsētnieki un tūristi.

Tā kā Latvija ir ļoti bagāta ar savu arhitektūras un arī industriālo mantojumu, idejas parkam nebūšot grūti atrast. Pilis un muižas var papildināt ar tiltu un citu industriālu būvju kopijām, kā arī miniatūra dzelzceļa izveidi, pieļauj Santa Paegle.

Novēlam māksliniecei veiksmi ideju īstenošanā!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Pašvaldības administrācijas Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā BIROJA ADMINISTRATORU Strenču apvienības pārvaldē (turpmāk – Apvienība) (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • veikt dokumentu un arhīva pārvaldību Apvienībā, sniegt konsultācijas Apvienības darbiniekiem dokumentu pārvaldības jautājumos; • īstenot biroja administrēšanas funkcijas, nodrošinot Apvienības pārvaldes vadītāja darbu; • konsultēt apmeklētājus sniedzot vispārēju informāciju par Pašvaldības un Apvienības sniegtajiem pakalpojumiem, to saņemšanas kārtību, procedūru un nepieciešamajiem dokumentiem; un ja Tev ir: • augstākā izglītība; • vismaz trīs gadu darba pieredze dokumentu pārvaldības jomā tiks uzskatīta par priekšrocību; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī; • labas datorprasmes, prasme strādāt ar MS Office programmām un biroja tehniku; • kompetences: labas komunikācijas prasmes, spēja strādāt gan individuāli, gan komandā, profesionāla attieksme pret darba pienākumiem; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; Mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 9.mēnešalgu grupai no 890 EUR līdz 955 EUR un darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam • profesionālās pilnveidošanās iespējas. Pieteikuma vēstuli, CV un augstākās izglītības dokumenta kopijas var iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā adrese: Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Biroja administrators” līdz 2022.gada 27.janvārim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 16, Strenči, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-27 Kontaktpersona: CV, motivācijas vēst. un izgl.dok.kopiju sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv, t. 64207148. Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

 izsludina konkursu uz vakanto DATORSPECIĀLISTA amatu (0,8 slodze) Prasības pretendentam: augstākā izglītība datorzinībās vai inženierzinātnēs, vai pēdējo kursu students; labas latviešu un angļu valodas zināšanas; augsta atbildības sajūta, precizitāte, labas komunikācijas un sadarbības spējas; prasme patstāvīgi organizēt savu darbu un operatīvi risināt problēmas, augstas darba spējas un radoša pieeja darbam, vēlme apgūt jaunas prasmes un papildināt savas zināšanas; analītiska domāšana, iniciatīva; sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Galvenie pienākumi: nodrošināt IT atbalstu; veikt datortehnikas un aprīkojuma uzturēšanu, tehnisko apkopi un remontu, kā arī programmatūras atjaunināšanu; veikt audio, foto un video tehnikas izsniegšanu, uzturēšanu un apkopi; E-mācību vides sistēmas lietotāju atbalsts (Moodle). Mēs piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu; sociālās garantijas; garantētu atalgojumu par padarīto darbu (768.00 EUR pirms nodokļu nomaksas); papildu atalgojumu projektos vai akadēmiskajā darbā (0,2 slodze) pēc iespējām un intereses. Interesentiem līdz 2022.gada 23.janvārim sūtīt motivācijas vēstuli un CV ViA juristei-personāla speciālistei (adrese: Valmiera, Cēsu iela 4, LV-4201, kabinets Nr.C204 vai e-pasts: agrita.somase@va.lv) ar norādi „Datorspeciālista vakancei”. Profesija: DATORSISTĒMU TEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Informācijas tehnoloģijas / Telekomunikācijas Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-23 Kontaktpersona: Sūtīt CV un motivācijas vēstuli ar amata norādi uz agrita.somase@va.lv, t. 26186555. Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri