Valmieras Ziņas

Miniatūru maketu veidotāja Santa Paegle atdzīvina zaudētās arhitektūras vērtības

Lasīšanas laiks: 5 min

Pazīstamā tūrisma gide, velobraucēja un krosmintona entuziaste SANTA PAEGLE no Beverīnas novada nesen pārsteidza plašāku sabiedrību ar savu vaļasprieku – māju miniatūru būvēšanu, publicējot Instagram attēlu ar savu jaunāko veikumu Covid laikā – Alūksnes jaunās pils kopiju.

Santa atzīst, kā sociālajiem tīkliem ir liels spēks, jo interese par viņas hobiju pašlaik ir ļoti liela. Viņa devusi intervijas vairākiem medijiem, daudzi interesenti vēlas klātienē apskatīt viņas radītos darbus. Taču patiesībā tie bijuši apkārtējo acu priekšā jau kopš 2013.gada, kad viņa radījusi savu pirmo miniatūru – Trikātas baznīcas kopiju. Kopš tā laika tapušās miniatūras cauru gadu ir apskatāmas pie viņas mājām Cempu centrā. Pagaidām gan māksliniece aicina atturēties no plašiem apmeklējumiem ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu dēļ.

Santa stāsta, ka ar šo vaļasprieku aizrāvusies, kad pamanījusi internetā informāciju par miniatūru veidošanu. “Tā ir sava veida meditācija. Kad ieeju darbnīcā, aizmirstu par ikdienu. Darba procesā sakārtoju galvu. Nevar visu laiku skriet un skriet. Cits ada vai tamborē, bet man sirdij tuvāks ir miniatūru veidošanas process.”

Savus spēkus miniatūru veidošanā Santa nolēma izmēģināt, atveidojot tuvāko ievērojamo celtni – Trikātas baznīcu. Tāpat viņa vēlējusies godināt savus senčus, kuri bija piederīgi Trikātas draudzei. Lai gan sākums bijis grūts, jo viss tika darīts pirmo reizi, miniatūru veidotāja nav padevusies, un rezultāts bijis gana labs, lai gūtu iedvesmu nākamo darbu veidošanai.

Katru nākamo darbu Santa izvēlējusies arvien sarežģītāku, kāpinot meistarības latiņu. Pēc Trikātas baznīcas tapusi Mēru muižas kopija, Vijciema baznīca un Alūksnes jaunā pils. Pēc īpaša pasūtījuma tapusi Jērcēnu muižas kungu mājas miniatūra, kas pašlaik ir apskatāma Jērcēnos.

Arī pārējie objekti miniatūru veidošana nav izvēlēti nejauši. Santas vecvectēvs savulaik Mēru muižā bijis galdnieks, bet vecmāmiņa mācījusies skolā, kas bija ierīkota muižas telpās. Pārējie divi darbi noskatīti Santas biežo ceļojumu laikā. Vijciema baznīca izceļas ar efektīgo apšuvumu – zvīņveida koka dēlīšiem, ko bijis ļoti grūti atdarināt. Alūksnes jaunā pils izvēlēta, jo māksliniecei gribējies vēl lielāku izaicinājumu. Pilij ir daudz smalku detaļu, kas prasa augstu meistarību, rūpīgu un pacietīgu darbu.

Māksliniece atklāj, ka darbi top no dažādiem būvmateriāliem, kas tiek izmantoti arī parasto māju būvniecībā. Tieši tādēļ miniatūras ir izturīgas un gana smagas, lai varētu izturēt dažādu laikapstākļu ietekmi visa gada garumā. Tiesa gan Trikātas baznīcas miniatūras veidošanā ir pieļauta kāda būtiska kļūda – tā ir pārāk viegla. Tādēļ to vairākas reizes stiprs vējš ir apgāzis un aiznesis vairākus metrus. Reiz vēja brāzma ir apgāzusi miniatūru un baznīcas torņa smaile iedūrusies zemē. Taču tagad miniatūra ir pienācīgi nostiprināta ar balastu.

Lai gan pamudinājums miniatūru būvniecībai ir rasts internetā, taču detalizētas pamācības, kā to darīt, tur Santa nav atradusi. Veidošanas tehnika ir apgūta pašmācības ceļā, mēģinot un eksperimentējot. Bieži nākas apstāties būvniecības procesā, lai izdomātu, kā īstenot kāda elementa izveidi. Tāpat miniatūru būvniecības termiņš ir atkarīgs no laika, cik Santa var veltīt vaļaspriekam. Covid laikā viņa varējusi vairāk pievērsties hobijam, tādēļ vissarežģītākais līdz šim veiktais darbs tapis no maija līdz Ziemassvētkiem. Taču iepriekš tapušās ēkas veidotas pat gadu. Tapšanas laiku ietekmē ne tikai iespēja pieķerties darbam, bet arī materiālu žūšanas process un citas nianses. Piemēram, Mēru muižas cokolstāvs ir mūrēts no akmentiņiem – tieši tāpat, kā reālai ēkai. Tāpat daudzi citi darbi tiek darīti ar rokām. Lai atveidotu ķieģeļus, katrs no tiem ir izgrebts plastikāta materiālā. Tikpat rūpīgi tika izgrebts Vijciema baznīcas zvīņveida koka dēlīšu apšuvums. Taču Santa izmanto arī modernās tehnoloģijas, īpaši sarežģītus un smalkus elementus izgatavojot ar 3D printeri. Kopumā darbu pašizmaksa nav dārga. Lielākais ieguldījums ir laika un darbs. Santa gan piebilst, ka darbu tapšanas termiņam būtu jāpieskaita laiks, kas veltīts izpētei. Katras miniatūras veidošana sākas ar projekta rasējumiem, gluži kā īstai ēkai. Lielākoties ir izdevies sagādāt ēku plānus, taču ir nācies arī veikt mērījumus dabā. Miniatūru izmērs 1:25, salīdzinot ar reālām ēkām.

Santa stāsta, ka viņas hobijs ir licis ar jaunu skatienu novērtēt vēsturiskās ēkas. Viņa ar interesi lasa arhitektūras grāmatas, lai saprastu būvniecības pamatus, pēc tam izpēta katras ēkas tapšanas vēsturi, iedziļinoties niansēs, kā tā izskatījusies tapšanas brīdī, kad un kā pārbūvēta. Vēl lielāku vērtību darbam piešķir apziņa, ka viņai uzticēta sava veida vēstures rekonstrukcija, kā tas bija gadījumā ar Jērcēnu muižas kungu māju. No viņas darba bija atkarīgs, cik precīzi tiks atdarināta ēka, kura vairs neeksistē. Pēc darba pabeigšanas bijusi gandarījuma sajūta, dzirdot no jērcēniešiem, kas vēl bija redzējuši muižu, ka kopija patiešām ir ļoti līdzīga oriģinālam. Arī ceļojumos, apskatot ēkas, Santa pievērš uzmanību dažādām detaļām, ko parasts tūrists noteikti neievērotu. Tūlīt viņas galvā sāk rosīties domas, kā šo ēku varētu atveidot miniatūrā.

Runājot par nākotnes iecerēm, Santa atklāj, ka viņai sirdij tuvākas ir muižas un pilis. Viens no darbības virzieniem ir atveidot miniatūrā zudušās ēkas. Jau ir tapis būvniecības projekts kādai vēsturiskai ēkai, kas dabā ir uz sabrukšanas robežas. Iespējams, ka viņas veidotā miniatūra drīz būs vienīgā liecība par Lazdiņu pusmuižas jeb medību muižas (Variņu pagasts) eksistenci. Šo ēku miniatūru veidotāja atklājusi “nekurienes vidū”, dodoties darba gaitās aktīvā tūrisma jomā. Santa pieļauj, ka šādas gandrīz zudušās arhitektūras vērtības atrodamas daudzviet Latvijā. Lai sevi no jauna izaicinātu ar kādu sarežģītāku darbu, viņai padomā ir radīt Stāmerienas pils kopiju.

Santa atzīst, ka savu vaļasprieku vēlas pārvērst par biznesu. Gūstot iedvesmu no miniatūru parku apmeklējumiem Beļģijā, Francijā un Ungārijā, viņai radusies doma par līdzīga parka izveidi savā īpašumā. Nelielā izstāžu pieredze apliecina cilvēku interesi par šāda veida izklaidi. Līdz šim viņas radītā Trikātas baznīcas kopija bijusi izstādīta Trikātā. Par zudībā gājušo Jērcēnu muižas kungu māju tagad liecina vien Santas radītā kopija, kas pastāvīgi apskatāma Jērcēnos. Kāds uzņēmējs izrādījis interesi vasarā nogādāt uz Alūksni jaunās pils kopiju, lai to varētu apskatīt pilsētnieki un tūristi.

Tā kā Latvija ir ļoti bagāta ar savu arhitektūras un arī industriālo mantojumu, idejas parkam nebūšot grūti atrast. Pilis un muižas var papildināt ar tiltu un citu industriālu būvju kopijām, kā arī miniatūra dzelzceļa izveidi, pieļauj Santa Paegle.

Novēlam māksliniecei veiksmi ideju īstenošanā!

Aktuālais jautājums

Vai jūs apmierina jaunie elektroenerģijas tarifi?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai!Valmieras novada pašvaldība aicina pieteikties uzValmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas direktora/-es amatu(uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • plānot un vadīt Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas (turpmāk – Skola) stratēģisko attīstību; • vadīt un kopējam mērķim motivēt Skolas pedagogus/darbiniekus; • veidot labvēlīgu vidi pedagogu, audzēkņu, to vecāku radošai un inovatīvai darbībai; • nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu, jaunā izglītības satura ieviešanu un profesionālu pārmaiņu vadību; • rūpēties par Skolas reputāciju, sekmēt audzēkņu piesaisti; • iedvesmot, virzīties uz izaugsmi, mācīties un palīdzēt mācīties citiem, rast inovācijas un radošus risinājumus; • iesaistīt Skolu izglītības attīstības projektos; • nodrošināt Skolas resursu efektīvu izmantošanu; • pārstāvēt Skolas intereses valsts un pašvaldību institūcijās, sadarbības projektos u.c.; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likumā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktām prasībām; • vismaz triju gadu pedagoģiskā darba pieredze izglītības jomā vai izglītības vadības darbā; • izglītības jomas reglamentējošo normatīvo aktu pārzināšana un pieredze to sagatavošanā; • stratēģisks redzējums par Skolas attīstību, izpratne par inovācijām izglītībā, prasmes tās ieviest; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī, vismaz viena Eiropas Savienības oficiālā valoda profesionālajai darbībai nepieciešamajā apjomā; • kompetences: līdera dotības, prasme organizēt un vadīt komandas darbu; spēja argumentēt savu viedokli un pieņemt lēmumus, iedvesmot kolektīvu; labas komunikācijas, sadarbības un prezentācijas prasmes; augsta atbildības sajūta, precizitāte un spēja vadīt pārmaiņas; • teicamas prasmes darbā ar MS Office programmām; • vēlama B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (pārbaudes laikā 1995 EUR pirms nodokļu nomaksas); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Motivācijas vēstuli, CV, augstākās izglītības dokumenta kopiju, kā arī stratēģisko redzējumu par Skolas attīstības prioritārajiem virzieniem (redzējumu) līdz divām A4 lapām datorrakstā, Arial fontā, ar burtu lielumu “11”, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas direktora/-es amatam”, līdz 2023.gada 20.oktobrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148 vai 64207139. Ar nolikumu "Pretendentu atlases nolikums Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas direktora/-es amatam" varat iepazīties šeit. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VADĪTĀJS /DIREKTORS /PĀRVALDNIEKS (IZGLĪTĪBAS JOMĀ) Darba vietas adrese: LATVIJA, Zvaigžņu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-10-20

Pievienojies mūsu komandai!Valmieras novada pašvaldība aicina pieteikties uzValmieras Jaunatnes centra "Vinda" (turpmāk-Vinda)direktora/-es amatu(uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • plānot un vadīt Vindas darbu, tās stratēģisko attīstību; • vadīt un kopējam mērķim motivēt centra pedagogus/darbiniekus; • veidot pedagogu un audzēkņu radošai un inovatīvai darbībai labvēlīgu vidi; • nodrošināt interešu izglītības programmu īstenošanu kultūrizglītības, tehniskās jaunrades un citās jomās; • rīkot saturīgus brīvā laika pavadīšanas pasākumus un nometnes skolēnu brīvlaikā; • nodrošināt Vindas iekšējo normatīvo aktu izstrādi un to ievērošanu; • piesaistīt finanšu līdzekļus dažādu projektu ietvaros Vindas darbības uzlabošanai un attīstībai; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likumā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktām prasībām; • vismaz triju gadu pedagoģiskā darba pieredze izglītības jomā vai izglītības vadības darbā; • zināšanas un izpratne izglītības jomas normatīvo aktu pielietošanā; • stratēģisks redzējums par interešu izglītības attīstību un izpratne par inovācijām izglītībā, jaunāko tendenču pārzināšana interešu izglītībā; • pieredze darbā ar finanšu līdzekļu piesaistes un sadarbības projektiem (norādot konkrētus piemērus motivācijas vēstulē); • valsts valodas prasme ir augstākajā līmenī atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām un vismaz vienas Eiropas Savienības oficiālās valodas zināšanas profesionālajai darbībai nepieciešamajā apjomā; • kompetences: līdera dotības, prasme organizēt un vadīt komandas darbu; spēja argumentēt savu viedokli un pieņemt lēmumus, iedvesmot kolektīvu; labas komunikācijas, sadarbības un prezentācijas prasmes; augsta atbildības sajūta, precizitāte un spēja vadīt pārmaiņas; • teicamas prasmes darbā ar MS Office programmām; • vēlama B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (no 1331 EUR līdz 1530 EUR pirms nodokļu nomaksas); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Motivācijas vēstuli, CV, augstākās izglītības dokumenta kopiju, kā arī stratēģisko redzējumu par Vindas attīstības prioritārajiem virzieniem (redzējumu) līdz divām A4 lapām datorrakstā, Arial fontā, ar burtu lielumu “11”, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Valmieras Jaunatnes centra "Vinda" direktora/-es amatam”, līdz 2023.gada 20.oktobrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148 vai 64207139. Ar nolikumu "Amata pretendentu atlases NOLIKUMS Valmieras Jaunatnes centra "Vinda" direktora amatam" varat iepazīties šeit. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VADĪTĀJS /DIREKTORS /PĀRVALDNIEKS (IZGLĪTĪBAS JOMĀ) Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-10-20

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība aicina pieteikties uzTrikātas pamatskolas direktora/-es amatu(uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • plānot un vadīt Trikātas pamatskolas (turpmāk – Skola) stratēģisko attīstību; • vadīt un kopējam mērķim motivēt Skolas pedagogus/darbiniekus; • veidot labvēlīgu vidi pedagogu, audzēkņu, to vecāku radošai un inovatīvai darbībai; • nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu, jaunā izglītības satura ieviešanu un profesionālu pārmaiņu vadību; • rūpēties par Skolas reputāciju, sekmēt audzēkņu piesaisti; • iedvesmot, virzīties uz izaugsmi, mācīties un palīdzēt mācīties citiem, rast inovācijas un radošus risinājumus; • iesaistīt Skolu izglītības attīstības projektos; • nodrošināt Skolas resursu efektīvu izmantošanu; • pārstāvēt Skolas intereses valsts un pašvaldību institūcijās, sadarbības projektos u.c.; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likumā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktām prasībām; • vismaz triju gadu pedagoģiskā darba pieredze izglītības jomā vai izglītības vadības darbā; • izglītības jomas reglamentējošo normatīvo aktu pārzināšana un pieredze to sagatavošanā; • stratēģisks redzējums par Skolas attīstību, izpratne par inovācijām izglītībā, prasmes tās ieviest; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī, vismaz viena Eiropas Savienības oficiālā valoda profesionālajai darbībai nepieciešamajā apjomā; • kompetences: līdera dotības, prasme organizēt un vadīt komandas darbu; spēja argumentēt savu viedokli un pieņemt lēmumus, iedvesmot kolektīvu; labas komunikācijas, sadarbības un prezentācijas prasmes; augsta atbildības sajūta, precizitāte un spēja vadīt pārmaiņas; • teicamas prasmes darbā ar MS Office programmām; • vēlama B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu 1428 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Motivācijas vēstuli, CV, augstākās izglītības dokumenta kopiju, kā arī stratēģisko redzējumu par Skolas attīstības prioritārajiem virzieniem (redzējumu) līdz divām A4 lapām datorrakstā, Arial fontā, ar burtu lielumu “11”, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi Trikātas pamatskolas direktora/-es amatam”, līdz 2023.gada 20.oktobrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148 vai 64207139. Ar nolikumu "Pretendentu atlases nolikums Trikātas pamatskolas direktora/-es amatam" varat iepazīties šeit. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VADĪTĀJS /DIREKTORS /PĀRVALDNIEKS (IZGLĪTĪBAS JOMĀ) Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-10-20

Mūsu partneri