Valmieras Ziņas

Miniatūru maketu veidotāja Santa Paegle atdzīvina zaudētās arhitektūras vērtības

Lasīšanas laiks: 5 min

Pazīstamā tūrisma gide, velobraucēja un krosmintona entuziaste SANTA PAEGLE no Beverīnas novada nesen pārsteidza plašāku sabiedrību ar savu vaļasprieku – māju miniatūru būvēšanu, publicējot Instagram attēlu ar savu jaunāko veikumu Covid laikā – Alūksnes jaunās pils kopiju.

Santa atzīst, kā sociālajiem tīkliem ir liels spēks, jo interese par viņas hobiju pašlaik ir ļoti liela. Viņa devusi intervijas vairākiem medijiem, daudzi interesenti vēlas klātienē apskatīt viņas radītos darbus. Taču patiesībā tie bijuši apkārtējo acu priekšā jau kopš 2013.gada, kad viņa radījusi savu pirmo miniatūru – Trikātas baznīcas kopiju. Kopš tā laika tapušās miniatūras cauru gadu ir apskatāmas pie viņas mājām Cempu centrā. Pagaidām gan māksliniece aicina atturēties no plašiem apmeklējumiem ārkārtējās situācijas laikā noteikto ierobežojumu dēļ.

Santa stāsta, ka ar šo vaļasprieku aizrāvusies, kad pamanījusi internetā informāciju par miniatūru veidošanu. “Tā ir sava veida meditācija. Kad ieeju darbnīcā, aizmirstu par ikdienu. Darba procesā sakārtoju galvu. Nevar visu laiku skriet un skriet. Cits ada vai tamborē, bet man sirdij tuvāks ir miniatūru veidošanas process.”

Savus spēkus miniatūru veidošanā Santa nolēma izmēģināt, atveidojot tuvāko ievērojamo celtni – Trikātas baznīcu. Tāpat viņa vēlējusies godināt savus senčus, kuri bija piederīgi Trikātas draudzei. Lai gan sākums bijis grūts, jo viss tika darīts pirmo reizi, miniatūru veidotāja nav padevusies, un rezultāts bijis gana labs, lai gūtu iedvesmu nākamo darbu veidošanai.

Katru nākamo darbu Santa izvēlējusies arvien sarežģītāku, kāpinot meistarības latiņu. Pēc Trikātas baznīcas tapusi Mēru muižas kopija, Vijciema baznīca un Alūksnes jaunā pils. Pēc īpaša pasūtījuma tapusi Jērcēnu muižas kungu mājas miniatūra, kas pašlaik ir apskatāma Jērcēnos.

Arī pārējie objekti miniatūru veidošana nav izvēlēti nejauši. Santas vecvectēvs savulaik Mēru muižā bijis galdnieks, bet vecmāmiņa mācījusies skolā, kas bija ierīkota muižas telpās. Pārējie divi darbi noskatīti Santas biežo ceļojumu laikā. Vijciema baznīca izceļas ar efektīgo apšuvumu – zvīņveida koka dēlīšiem, ko bijis ļoti grūti atdarināt. Alūksnes jaunā pils izvēlēta, jo māksliniecei gribējies vēl lielāku izaicinājumu. Pilij ir daudz smalku detaļu, kas prasa augstu meistarību, rūpīgu un pacietīgu darbu.

Māksliniece atklāj, ka darbi top no dažādiem būvmateriāliem, kas tiek izmantoti arī parasto māju būvniecībā. Tieši tādēļ miniatūras ir izturīgas un gana smagas, lai varētu izturēt dažādu laikapstākļu ietekmi visa gada garumā. Tiesa gan Trikātas baznīcas miniatūras veidošanā ir pieļauta kāda būtiska kļūda – tā ir pārāk viegla. Tādēļ to vairākas reizes stiprs vējš ir apgāzis un aiznesis vairākus metrus. Reiz vēja brāzma ir apgāzusi miniatūru un baznīcas torņa smaile iedūrusies zemē. Taču tagad miniatūra ir pienācīgi nostiprināta ar balastu.

Lai gan pamudinājums miniatūru būvniecībai ir rasts internetā, taču detalizētas pamācības, kā to darīt, tur Santa nav atradusi. Veidošanas tehnika ir apgūta pašmācības ceļā, mēģinot un eksperimentējot. Bieži nākas apstāties būvniecības procesā, lai izdomātu, kā īstenot kāda elementa izveidi. Tāpat miniatūru būvniecības termiņš ir atkarīgs no laika, cik Santa var veltīt vaļaspriekam. Covid laikā viņa varējusi vairāk pievērsties hobijam, tādēļ vissarežģītākais līdz šim veiktais darbs tapis no maija līdz Ziemassvētkiem. Taču iepriekš tapušās ēkas veidotas pat gadu. Tapšanas laiku ietekmē ne tikai iespēja pieķerties darbam, bet arī materiālu žūšanas process un citas nianses. Piemēram, Mēru muižas cokolstāvs ir mūrēts no akmentiņiem – tieši tāpat, kā reālai ēkai. Tāpat daudzi citi darbi tiek darīti ar rokām. Lai atveidotu ķieģeļus, katrs no tiem ir izgrebts plastikāta materiālā. Tikpat rūpīgi tika izgrebts Vijciema baznīcas zvīņveida koka dēlīšu apšuvums. Taču Santa izmanto arī modernās tehnoloģijas, īpaši sarežģītus un smalkus elementus izgatavojot ar 3D printeri. Kopumā darbu pašizmaksa nav dārga. Lielākais ieguldījums ir laika un darbs. Santa gan piebilst, ka darbu tapšanas termiņam būtu jāpieskaita laiks, kas veltīts izpētei. Katras miniatūras veidošana sākas ar projekta rasējumiem, gluži kā īstai ēkai. Lielākoties ir izdevies sagādāt ēku plānus, taču ir nācies arī veikt mērījumus dabā. Miniatūru izmērs 1:25, salīdzinot ar reālām ēkām.

Santa stāsta, ka viņas hobijs ir licis ar jaunu skatienu novērtēt vēsturiskās ēkas. Viņa ar interesi lasa arhitektūras grāmatas, lai saprastu būvniecības pamatus, pēc tam izpēta katras ēkas tapšanas vēsturi, iedziļinoties niansēs, kā tā izskatījusies tapšanas brīdī, kad un kā pārbūvēta. Vēl lielāku vērtību darbam piešķir apziņa, ka viņai uzticēta sava veida vēstures rekonstrukcija, kā tas bija gadījumā ar Jērcēnu muižas kungu māju. No viņas darba bija atkarīgs, cik precīzi tiks atdarināta ēka, kura vairs neeksistē. Pēc darba pabeigšanas bijusi gandarījuma sajūta, dzirdot no jērcēniešiem, kas vēl bija redzējuši muižu, ka kopija patiešām ir ļoti līdzīga oriģinālam. Arī ceļojumos, apskatot ēkas, Santa pievērš uzmanību dažādām detaļām, ko parasts tūrists noteikti neievērotu. Tūlīt viņas galvā sāk rosīties domas, kā šo ēku varētu atveidot miniatūrā.

Runājot par nākotnes iecerēm, Santa atklāj, ka viņai sirdij tuvākas ir muižas un pilis. Viens no darbības virzieniem ir atveidot miniatūrā zudušās ēkas. Jau ir tapis būvniecības projekts kādai vēsturiskai ēkai, kas dabā ir uz sabrukšanas robežas. Iespējams, ka viņas veidotā miniatūra drīz būs vienīgā liecība par Lazdiņu pusmuižas jeb medību muižas (Variņu pagasts) eksistenci. Šo ēku miniatūru veidotāja atklājusi “nekurienes vidū”, dodoties darba gaitās aktīvā tūrisma jomā. Santa pieļauj, ka šādas gandrīz zudušās arhitektūras vērtības atrodamas daudzviet Latvijā. Lai sevi no jauna izaicinātu ar kādu sarežģītāku darbu, viņai padomā ir radīt Stāmerienas pils kopiju.

Santa atzīst, ka savu vaļasprieku vēlas pārvērst par biznesu. Gūstot iedvesmu no miniatūru parku apmeklējumiem Beļģijā, Francijā un Ungārijā, viņai radusies doma par līdzīga parka izveidi savā īpašumā. Nelielā izstāžu pieredze apliecina cilvēku interesi par šāda veida izklaidi. Līdz šim viņas radītā Trikātas baznīcas kopija bijusi izstādīta Trikātā. Par zudībā gājušo Jērcēnu muižas kungu māju tagad liecina vien Santas radītā kopija, kas pastāvīgi apskatāma Jērcēnos. Kāds uzņēmējs izrādījis interesi vasarā nogādāt uz Alūksni jaunās pils kopiju, lai to varētu apskatīt pilsētnieki un tūristi.

Tā kā Latvija ir ļoti bagāta ar savu arhitektūras un arī industriālo mantojumu, idejas parkam nebūšot grūti atrast. Pilis un muižas var papildināt ar tiltu un citu industriālu būvju kopijām, kā arī miniatūra dzelzceļa izveidi, pieļauj Santa Paegle.

Novēlam māksliniecei veiksmi ideju īstenošanā!

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat ielu un ceļu uzturēšanas kvalitāti Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Burtnieku apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā palīgstrādnieku/-ci (Valmieras pagastā) uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • veikt saimnieciskos darbus Valmieras pagasta teritorijā: • apsekot Pašvaldības autoceļus, veikt neliela apjoma remontdarbus, ceļmalu apkopšanu, pļaušanu, krūmu izciršanu, zāģēšanu, novākšanu; • palīdzēt kopt, formēt un izzāģēt kokus un krūmus, palīdzēt likvidēt vēja vai citādā veidā nodarītos postījumus un novākt bīstamos kokus, kas apdraud ēkas, elektrolīnijas, autoceļus un citus objektus; • piedalīties teritorijas labiekārtošanā un uzturēšanā; • rūpēties par Pārvaldes atbildībā esošo ēku un telpu tehnisko stāvokli; un ja Tev ir: • pamatizglītība un pamatiemaņas vai pamata pakāpes profesionālā izglītība; • teicamas latviešu valodas zināšanas; • zināšanas par ēku, telpu, teritoriju un autoceļu ikdienas uzturēšanas un remontu darbiem, to apjomu noteikšanu; • pamatiemaņas būvdarbu un remontdarbu plānošanā un veikšanā; • iemaņas darbā ar traktortehniku, dārza tehniku, dažādiem mehānismiem un iekārtām; mēs piedāvājam: • stabilu atalgojumu (atbilstoši 2. mēnešalgu grupai no 515 EUR līdz 521 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu burtniekuapvieniba@valmierasnovads.lv, ar norādi „Pieteikums palīgstrādnieka/-ces Valmieras pagastā amatam”, līdz 2022.gada 15.jūlijam. Papildu informācija, zvanot pa tālruni 29388422 vai 26434663. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PALĪGSTRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Burtnieku apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā dārznieku/-ci Valmieras pagastā uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • rūpēties par Valmiermuižas parka un Valmieras pagasta publisko teritoriju apstādījumiem: • veikt apstādījumu ierīkošanu, kopšanu, atjaunošanu; • piedalīties dekoratīvo augu, koku un krūmu stādīšanā, kopšanā, formēšanā; • uzraudzīt teritorijas kopšanas darbu kvalitāti; • sniegt teritorijas labiekārtošanas priekšlikumus; ja Tev ir: • pamata vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība dārzkopībā; • labas latviešu valodas zināšanas; • zināšanas par ainavas ierīkošanas arhitektūru, plānošanu, augu stādīšanu; • darba pieredze parka dārznieka, dārzkopības jomā; • prasme organizēt savu darbu; • spēja strādāt komandā, precīzi, ar iniciatīvu un augstu atbildības sajūtu, labām komunikācijas un saskarsmes prasmēm; mēs piedāvājam: • normālo darba laiku 40 stundas nedēļā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 7.mēnešalgu grupai no 690 līdz 865 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu burtniekuapvieniba@valmierasnovads.lv, ar norādi „Pieteikums dārznieka/-ces Valmieras pagastā amatam”, līdz 2022.gada 15.jūlijam. Papildu informācija, zvanot pa tālruni 29388422 vai 26434663. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām.   Profesija: DĀRZNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība aicina darbā Kultūras darba ORGANIZATORU Burtnieku kultūras centrā uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • plānot, organizēt un veidot kultūras, atpūtas un izglītojošus pasākumus, koncertus, izstādes un citus notikumus; • koordinēt un organizēt kultūras pasākumus Burtnieku apvienībā, izstrādāt un īstenot šo pasākumu radošos konceptus; • izstrādāt ar kultūras jomu saistītus radošos projektus; • vadīt un koordinēt amatiermākslas kolektīvu darbību; • administrēt viesmākslinieku koncertu un pasākumu norisi; un ja Tev ir: • augstākā izglītība (par priekšrocību tiks uzskatīta izglītība kultūras jomā); • iepriekšēja darba pieredze kultūras jomā, projektu vadībā, pasākumu organizēšanā; • zināšanas par kultūras procesiem; • valsts valodas prasme augstākā līmenī, labas svešvalodu zināšanas; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office programmām, interneta pārlūkprogrammām un sociālajiem tīkliem); • kompetences: teicamas organizatoriskās prasmes, radošs skatījums, prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus; atbildība, iniciatīva, labas komunikācijas un sadarbības prasmes; mēs piedāvājam: • stabilu atalgojumu (atbilstoši 9.mēnešalgu grupai no 850 EUR līdz 1035 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • iespējas īstenot radošo potenciālu un kultūras projektu idejas; • personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu. Motivācijas vēstuli, CV un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv ar norādi „Kultūras darba organizators/-e Burtnieku kultūras centrā” līdz 2022.gada 15.jūlijam. Tālrunis papildu informācijai 64207148, 27891656, 26119906. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: KULTŪRAS PASĀKUMU ORGANIZATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jaunatnes iela 15, Burtnieki, Burtnieku pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Kultūra / Māksla Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Mūsu partneri