Valmieras Ziņas

Memoriālā 2. pasaules karā kritušajiem atklāta atjaunotā kompozīcija “Nenovāktā raža”

Lasīšanas laiks: 4 min

Piektdien, 15. oktobrī, Valmierā,  memoriālā Otrā pasaules karā kritušajiem tika atklāta atjaunotā dekoratīvi dendroloģiskās kompozīcija “Nenovāktā raža”.

Pasākumā piedalījās tēlnieki Zigrīda un Juris Rapas, arhitekts Jānis Lejnieks, kā arī Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks attīstības, sadarbības un sociālajos jautājumos Ričards Gailums. Atklāšanas laikā muzikālu priekšnesumu dāvināja akordeonists Māris Rozenfelds. 

Ričards Gailums pasākumā teica: “Mēs visi zinām, ka Latvijai pāri gājuši neskatāmi kari, kas nesuši iznīcību, salauztas dzīves un likteņus. Katrā karā ir kritušie un bojāgājušie, daudziem nākas atstāt mājas un doties bēgļu gaitās. Šī ir tā vieta, kur blakus karavīriem, guļ arī civiliedzīvotāji. Esam pateicīgi par to, ka, neskatoties uz agrāko laiku bargo cenzūras sietu, mākslinieki ir “dabūjuši cauri” memoriālajā kompleksā šo mākslas objektu “Nenovāktā raža”. Ceru, ka šī darba autori ir gandarīti par to, ka šī skulptūra ir atjaunota un celta atkal saules gaismā. Paldies jums!

Tiem, kas kritizē šīs piemiņas vietas atjaunošanu, vajadzēt dziļāk pamācīties vēsturi, lai saprastu, ko mēs šeit pieminām. Mainās varas un mainās vēstnieki. Vienam ir lielāka interese par memoriālu, bet citam – mazāka. Taču pašvaldībai ir svarīgi, ka šī memoriālā kompleksa daļa, kas ir veltīta karos bojāgājušo un izsūtīto civiliedzīvotāju piemiņai, ir tikusi atjaunota. Esmu pārliecināts, ka visās atceres dienās arī šeit turpmāk iedegsies svecītes.”

Arhitekts Jānis Lejnieks apstiprināja to, ka mākslinieki, veidojot mākslas objektu astoņdesmito gadu vidū, centušies ietvert slēpto vēstījumu, jo padomju režīms tolaik neļāva atklāti runāt par izsūtīšanām. Diemžēl deviņdesmitajos gados mākslas darbs tika nozagts, jo āboli bija veidoti no bronzas. “Mēs, autori, esam ļoti pateicīgi Valmieras novada pašvaldībai, ka tika atrasta iespēja un līdzekļi, mākslas kompozīcijas atjaunošanai – šoreiz citā materiālā, taču, saglabājot sākotnējo ideju. Tagad nosaukums memoriālais ansamblis ir atguvis savu būtību, jo ir atjaunotas abas daļas. Viena daļa ir nodeva tā laika režīmam, savukārt šodien atklātā ir mūžīgā, civiliedzīvotājiem veltītā, kas nezaudēs nozīmi jebkuros laikos.”

“Nenovāktā raža” ir līdzjūtības un cieņas apliecinājums cilvēkiem, kuri bija spiesti 1941. un 1949. gada deportācijās pamest mājas, kā arī holokausta upuriem. Granīta āboli uz granīta pamatnes ir simbolisks vēstījums, stāstot par piedzīvoto traģēdiju – cilvēku mājas palika tukšas, āboli – nesalasīti. Kompozīcijas tapšanas laikā tai blakus 1985. gadā tika iestādīta mežābele, tādējādi mākslinieku veidoto simbolismu – granīta ābolus – papildina āboli, ko ik gadu rudenī dāvina mežābele.

Lai gan “Nenovāktā raža” ir memoriāla daļa, kompozīcijas simboliskais un nozīmes vēstījums ir cits. Kā atklāj autori, tas ir sirdsdarbs, dāvana Latvijai, ko teju neticamā veidā izdevies īstenot, jo tā ir piemiņas vieta deportācijas upuriem, kas tapusi Padomju Savienības laikā. Tādējādi tolaik par kompozīcijas vēstījumu netika runāts, arī memoriāla atklāšanas laikā kompozīcija vēl nebija pabeigta un atklāšanas uzrunās pieminēta netika. Vēsturiskajās fotogrāfijās ir redzama nesen iestādītā mežābele, savukārt bronzas āboli tika uzstādīti pēc memoriāla atklāšanas.

Memoriāla kompleksa, tostarp arī kompozīcijas “Nenovāktā raža”, autori ir tēlnieki Zigrīda un Juris Rapas, arhitekti Ēvalds Fogelis, Andris Vītols, Jānis Rutkis un Jānis Lejnieks.

Kompozīcija “Nenovāktā raža” sākotnēji tika veidota no bronzas āboliem, kas izvietoti uz  Allažu šūnakmens pamata. Kompozīcija tika izpostīta 1990. gadu sākumā, tīkojot pēc konstrukcijā izmantotajiem krāsainā metāla kausējumiem. Memoriāla, tostarp kompozīcijas “Nenovāktā raža”, atjaunošana notika sadarbībā ar autoriem.

Kompozīcija “Nenovāktā raža” finansēta no Valmieras novada pašvaldības budžeta līdzekļiem.

Memoriāls Otrā pasaules karā kritušajiem atklāts 1985. gadā. Izveidotais piemiņas ansamblis respektē dabas formas un pilsētas mērogu. Tā apdarē, tāpat kā Brāļu kapos Rīgā, izmantots Allažu šūnakmens, bet galvenais tēls ir sašķeltā Valmieras ģerboņa liepa.

Memoriāls ir atdusas vieta vairāk nekā 500 karavīriem un vairāk nekā 300 civilpersonām, kuri pārapbedīti no 13 apbedījumu vietām un kapsētām. Karavīru apbedījumu vietu aizsardzību un saglabāšanu Latvijā nosaka starpvalstu līgumi, tostarp arī likums “Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas federācijas valdības vienošanos par Latvijas apbedījumu statusu Krievijas Federācijas teritorijā un Krievijas apbedījumu statusu Latvijas Republikas teritorijā”.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SPOLĒŠANAS OPERATORS / -E TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: · Uzraudzīt ražošanas iekārtu nepārtrauktu un kvalitatīvu darbību; · Ražot produkciju, ievērojot kvalitātes prasības; · Pareizi, korekti un precīzi marķēt, pakot un svērt produkciju; · Savlaicīgi iekārtot darba vietu ar izejmateriāliem un palīgmateriāliem; · Vizuāli novērtēt produkcijas kvalitāti, kā arī veikt attiecīgo kvalitātes rādījumu pierakstus; · Nepieļaut neatbilstoša produkta ražošanu; · Regulāri, rūpīgi un savlaicīgi veikt iekārtu plānveida tīrīšanu; · Sadarbība ar kolēģiem ražošanas mērķu sasniegšanai. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: · Vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; · Augsta atbildības sajūta; · Akurātība un precizitāte; · Spēja strādāt fizisku aktīvu darbu; · Noturīga uzmanība; · Noturība saspringtos darba apstākļos. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: Apmaksātu profesionālo apmācību darbavietā; Paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); Atalgojumu jau apmācību laikā ap 900 EUR pirms nodokļu nomaksas; Atalgojumu pēc apmācību pabeigšanas sākot no 1200-1400 EUR pirms nodokļu nomaksas; Attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; Organizētu transports uz-no darba 5 maršrutos; Veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam; Darbu stabilā ražošanas uzņēmumā ar 58 gadu pieredzi. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi SPOLĒŠANAS OPERATORS / -E sūti uz e-pasta adresi darbs@valmiera-glass.com. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: SPOLĒŠANAS IEKĀRTAS OPERATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-07 Kontaktpersona: Ieva Laktiņa

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā uz noteiktu laiku Valmieras novada Izglītības pārvaldē SPECIĀLISTU/-I VISPĀRĒJĀS IZGLĪTĪBAS JAUTĀJUMOS Ja Tev ir vēlme:   • pārraudzīt un analizēt pedagoģiskā procesa organizāciju vispārējās izglītības iestādēs; • sniegt atbalstu vispārējās izglītības iestāžu pedagoģiskā procesa nodrošināšanai; • uzraudzīt Pašvaldības kompensāciju piešķiršanu par pakalpojumu, kuru bērns saņem pie privātā bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēja vai privātajā pirmsskolas izglītības iestādē; • plānot un organizēt pētījumus, datu ievākšanu un analīzi par mācīšanas darba kvalitāti, sniegt priekšlikumus tās uzlabošanai; • izveidot un uzturēt izglītības kvalitātes datu monitoringa sistēmu; • nodrošināt izglītības kvalitātes monitoringu izglītības iestādēs; un ja Tev ir: • otrā līmeņa augstākā izglītība pedagoģijā vai izglītības vadībā; • darba pieredze pedagoģijā ne mazāk kā trīs gadi; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī un vismaz vienas Eiropas Savienības oficiālās valodas prasmes profesionālajai darbībai nepieciešamajā apjomā; • izpratne un pieredze jomu reglamentējošo normatīvo aktu normu piemērošanā; • kompetences: ļoti labas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas un publiskās uzstāšanās prasmes, radošums, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus, spēja analizēt liela apjoma datus; precizitāte un augsta atbildības sajūta; vēlme strādāt komandā un sasniegt mērķus; • teicamas datorlietošanas prasmes; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • labus darba apstākļus sakārtotā darba vidē; • stabilu atalgojumu (10.mēnešalgu grupa no 1015 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Speciālists/e vispārējās izglītības jautājumos amatam” līdz 2021.gada 13.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: IZGLĪTĪBAS DARBA SPECIĀLISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-12-13

Mūsu partneri