Valmieras Ziņas

Matu kopšana – ko visbiežāk darām nepareizi?

Lasīšanas laiks: 4 min

Lai arī vasara ir matu augšanai vislabvēlīgākais laiks, arī tā var atstāt negatīvu ietekmi uz matu veselību un izskatu. Ko darīt, ja saule un sāļais jūras ūdens sausinājis matus? Kā kopt matus, sākoties rudenīgākiem laikapstākļiem? Kādas kļūdas visbiežāk pieļaujam matu kopšanā? 

Vasaras ietekme uz matu veselību

Kopumā vasara ir matu augšanai ļoti labvēlīgs laiks – siltie laikapstākļi nodrošina to, ka asinsvadi paplašinās, tādējādi labāk apgādājot matu saknes, lai tās ir labi pabarotas. Vienīgais lielais matu drauds vasarā ir ultravioletais starojums – tas šķeļ jonu un sēra saitītes, kas atrodas matu stiebrā un satur kopā keratīnu. Sašķeļot šīs saitītes, mata stiebrs kļūst trauslāks. Tādēļ vasarā ir svarīgi no ultravioletā starojuma pasargāt ne vien ādu, bet arī matus.

Reizēm ietekmi uz matiem var atstāt arī jūras ūdens, ja nožūstot sāls gabaliņi no ūdens nonāk starp kutikulas zvīņām, tie var tās piepacelt un deformēt. Tad pēc tam, ķemmējot matus, matu zvīņas var vieglāk sabojāt un paplēst.

Tātad lielākais risks vasarā ir nevis matu saknēm, bet tieši mata stiebram. Ir vienkāršs veids, kā pārbaudīt, vai matus kopjam pareizi: pavērot matus 2-10 centimetrus no saknēm. Ja tie aug kvalitatīvi un tikai galos kļūst bojāti, tas nozīmē, ka ir kādi faktori, kas tos ir sabojājuši – un tie var būt gan ārējās vides, gan nereti arī nepareizi kopšanas ieradumi.

Pirmkārt, vasarā matus vajadzētu pasargāt no ultravioletajiem stariem, lai tie netiktu bojāti. Ja tomēr tas nav pienācīgi izdarīts un mati ir ļoti sabojāti, visticamāk ir jādodas pie friziera un bojātā daļu jānogriež, jo dažkārt to nemaz nav iespējams atjaunot. Vēl viena iespēja ir dažādas maskas un balzāmi, kuru sastāvā ir aktīvās vielas, kas var daļēji šos bojājumus labot.

Biežākās matu kopšanas kļūdas

Visbiežākā kļūda ir pārmērīga matu kopšanas līdzekļu lietošana, jo šobrīd tirgū ir pieejams ļoti plašs dažādu kopšanas līdzekļu klāsts, ko mēs mēdzam lietot pārmērīgi un neatbilstoši, gribot uzlabot savu matu stāvokli.

Mūsu mats pēc savas būtības ir no saknes augoša keratinizēta struktūra, kam viss, ko mēs uz tā uzklājam, ir arī jāiztur un jāpanes. Bieži vien, ja mēs to pārmērīgi noslogojam ar dažādiem ķīmiskiem sastāviem, mēs to vairāk izmokām nekā darām labu. Tāpēc viens no ieteikumiem, ko ārste bieži saka saviem pacientiem – varbūt izvēlēties mazāk nekā vairāk un nepārspīlēt ar kopšanu.

Kopšanas līdzekļu izvēle

Jāatceras, ka nav viena noteikta produkta, kas der visiem. Vienmēr ir jāizmēģina un jāmeklē tieši saviem matiem piemērotie produkti. Viens vienkāršots veids, kā to darīt, ir, dodoties pie friziera – vērot, kā mati reaģē uz lietotajiem produktiem pēc 3-4 dienām (tad ir redzama līdzekļu iedarbība). Ja patīk tas, kā līdzeklis ir iedarbojies arī  trešajā-ceturtajā dienā, tad šo profesionālo kosmētiku var iegādāties un lietot arī mājās. Otra metode ir atcerēties, kas jau agrāk ir lietots un kas matiem paticis, padarījis tos labākus, bet trešā – vienkārši mēģināt un eksperimentēt ar to, kas ir pieejams.

Matu kopšanas rudenīgos laikapstākļos

Vasaras periodā laikapstākļi matiem ir tik labvēlīgi, ka var to izmazgāt ar šampūnu un doties – bieži vien nekas vairāk nav vajadzīgs. Savukārt rudens nāks ar vēsāku laiku un apkuri, kas sausinās mūsu matus. Matu saknes vēsākā laikā vairs netiks tik labi apasiņotas un nesaņems tik daudz barības vielu.

Tādēļ pirmā lieta matu kopšanā rudenī ir savlaicīgi uzvilkt galvā cepuri un uzturēt matiem normālu vidi. Otrkārt, ņemot vērā, ka sausais gaiss ietekmē mata stiebra kvalitāti tā, ka mata zvīņas vairs tik labi nepieguļ, tas elektrizējas. Šādos gadījumos var lietot balzāmus matiem, kas nogludina kutikulu, vai paliekošos serumus, ja mats ir izteikti sauss.

Ieteicams lietot neeļļainas konsistences serums, lai tas matu nesaķepina un vēl vairāk nesabojā, bet krēmveida struktūras serumus, kas paliek matos vai matu galiņos.

Matu veidošana

Būtībā mats ir ļoti elastīgs. Ja mēs paņemam vienu matu un pavelkam to, normāls, elastīgs mats var izstiepties garumā pat apmēram uz pusi. Tā tam ir jābūt veseliem matiem. Tas nozīmē, ka bižu pīšana un dažāda matu veidošana nemaz tik ļoti matus neietekmē un, matus izlaižot, tie atkal kļūst normāli. Savukārt, ja mats ir sausāks un tā struktūra ir bojāta, tas būs arī vieglāk ievainojams.

Tātad, pirmkārt, būtu jācenšas matus uzturēt veselus, lai tie nebūtu sausi un samocīti. Otrkārt, izvēloties dažādas apstrādes, piemēram, ar lokšķērēm, jāsaprot, ka tas vienmēr matu struktūru mazliet pabojās, bet tas parasti notiek mikroskopiskā līmenī un mēs to ar aci neredzēsim. Ja mums šī forma ir ļoti svarīga – var to darīt, jo mats tāpat ataugs, šī ieveidošana matu saknes neietekmē. Tomēr vienmēr ir jāsamēro nepieciešamais efekts ar matu bojājumu – vai iegūtais efekts atsver matu bojājumu? Reizēm to var darīt, bet tad pēc tam mats jāpabaro ar kādu serumu.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras bibliotēka aicina darbā Rencēnu pagasta 2.bibliotēkas (turpmāk – bibliotēka) vadītāju, klientu apkalpošanas punkta speciālistu/-i uz nenoteiktu laiku.   Ja Tev ir vēlme: • nodrošināt bibliotēkas darbību, tai skaitā dokumentu apriti, finanšu plānošanu; • kvalitatīvi veikt bibliotēkas lietotāju bibliotekāro un informacionālo apkalpošanu; • palīdzēt iedzīvotājam digitālo rīku lietošanā un izglītot iedzīvotāju grupas digitālajās prasmēs; • organizēt bibliotēkas profilam atbilstošus pasākumus un sadarboties ar Valmieras novada bibliotēkām un citām organizācijām; • veikt bibliotēkas krājuma uzskaiti, organizēšanu un papildināšanu; • veikt novadpētniecības darbu; • nodrošināt Valmieras novada pašvaldības klientu apkalpošanas punkta darbu Rencēnu pagasta 2. bibliotēkā; • veikt amata aprakstā norādītos saimniecības vadītāja darbus; un ja Tev ir: • augstākā izglītība; • teicamas latviešu valodas zināšanas, labas angļu valodas prasmes; • teicamas zināšanas un iemaņas darbā ar informācijas tehnoloģijām un vēlme tās pilnveidot un praktizēt darbā; • kompetences: labas komunikācijas un prezentācijas prasmes; teicamas darba plānošanas un organizēšanas prasmes; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus, atbildības sajūta, precizitāte, vēlme sasniegt mērķus; spēja strādāt individuāli un komandā; pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • 0,7 slodze - bibliotēkas vadītājs; 0,3 slodze - saimniecības vadītājs; • pamatalgu pārbaudes laikā 900,60 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 948,40 EUR pirms nodokļu nomaksas; ● iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; ● darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; ● profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas; ● interesantu, atbildīgu un dinamisku darbu. CV, motivācijas vēstuli (līdz vienai A4 lapai datorrakstā Arial fontā, ar burtu lielumu “11”) un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz daiga.rokpelne@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras bibliotēkā, adrese: Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras novads ar norādi “Pieteikums Rencēnu pagasta 2. bibliotēkas vadītāja/-as amatam”, līdz 2023.gada 30.jūnijam. Tālrunis papildu informācijai: 64250830. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Bibliotēkas struktūrvienības VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Nākotnes iela 2, Lizdēni, Rencēnu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-06-30

Mūsu partneri