Valmieras Ziņas

Laura Arnicāne: Tērēt mazāk, strādāt mazāk, lai dzīvotu vairāk! (1)

Lasīšanas laiks: 4 min

Mākslas dienu ietvaros otrdien, 23.aprīlī, Vidzemes Augstskolas auditorijā notika lekcija ar intriģējošu nosaukumu „Solis pretī efektīvākai dzīvei: strādā mazāk, lai dzīvotu vairāk”. Daudzos interesentus piesaistīja Laura Arnicāne, kas daļai pazīstama no dzīvesstila bloga Seek the simple.

Tikšanās bija aizraujoša, iedvesmojoša, un pusotra stunda paskrēja nemanot, ikvienam liekot padomāt par savas dzīves kvalitāti.

Jau lekcijas sākumā Laura apgāza un salauza iepriekšējo gadu desmitos iesakņojušos stereotipus un utopiskās iedomas par to, ka visa dzīve virzās pa ķēdīti: skola – augstskola – darbs – pensija un atpūta. Tā nenotiek! Jo dzīve ir darbs, un darbs ir dzīve. Vecumdienās visbiežāk nav ne tik daudz finansiālo līdzekļu, ne veselības un gribēšanas, lai baudītu kokteiļus Bali vai kādās citās eksotiskās salās. Viņa arī nesolīja veiksmes formulu, jo katram tā ir citāda, katrs atšķirīgi strādā un atšķirīgi atpūšas.

Tikšanās laikā Laura minēja konkrētus piemērus no savas un savu tuvinieku dzīves un ieteica mācīties no citu cilvēku gūtajām atziņām. Uzskatāms piemērs Lauras dzīvē bijusi Anda mamma, kas garus gadus un darbu veltīja tam, lai nopirktu un uzturētu māju, bet dzīves nogalē saprata, ka svarīgākais dzīvē ir vakariņas ar ģimeni, pārgājiens gar jūru un citi it kā nebūtiski sīkumi. Ja kādreiz svarīgāka likusies māja, mašīna, vasarnīca utt., tad vēlāk izrādījies, ka lielāka vērtība ir tieši mazajām ikdienas lietām.

Laura visiem un ikvienam uzdeva retorisku jautājumu – kāda ir tava sapņu ikdiena?

Vajadzība „mērīties ar krāniņiem” ir kā vāveres ritenis, no kura vairs neredzam izeju. Mēs esam patēriņa sabiedrība – jo vairāk nopelnām, jo vairāk tērējam! Dzenamies pakaļ noteiktiem standartiem tāpat kā suns cenšas noķert savu asti. Vairs nav tik svarīgi, ko un kā mēs darām, bet – ko un cik nopērkam. Lielākā daļa cilvēku koncentrējas uz ienākumiem, bet nedomā par izmaksām.

Laura ir arī Zero waste kustības aizsācēja Latvijā un aicina pievērsties minimālismam. Viņa pastāsta gan citu cilvēku, gan savu dzīves pieredzi. Laura min japānieti Mariju Kondo, kuras rokasgrāmata „Kārtības maģija” izdota arī Latvijā, tāpat vēl kāds cits japānis dzīvē spējot iztikt tikai ar 250 priekšmetiem, skaitot vienu zeķi, otru zeķi, vienu karoti, vienu dakšiņu… Droši vien citam minimālisms ir 500 lietas vai 1000 priekšmeti, minimālisma stadijas ir dažādas, bet tas ir mīts, ka minimālisms ir garlaicīgs, jo minimālisms var būt arī oranžs paklājs vai rožainas tapetes. 

Liekas, ka vajadzību kalns nekad nebeidzas, bet, domājot par atbrīvošanos no mantām, svarīgi atstāt tikai tās lietas, kas 1) patīk un rada prieku, 2) kas patiešām ir nepieciešamas un 3) kas reāli darbojas. Nevajag glabāt ieplīsušus traukus, pulksteņus, kas nedarbojas utt. Laura iesaka padzīvot tukšumā, lai saprastu, kas patiešām ir tas, bez kā nevar iztikt. Piemēram, viņu ģimene iztiek ar vienu katlu un vienu pannu, viņi ietaupa laiku, naudu un enerģiju, kas tiek iztērēta, vazājoties pa veikaliem un pērkot bieži vien nevajadzīgas lietas.

Laura gan saka, ka nav nepieciešams uzreiz ķerties pie „smagās artilērijas” un izmest lietas, kas saistītas ar sentimentālām atmiņām. Der izmantot „Sūdiņu medības” – 30 dienu minimālisma izaicinājumu. Tas nozīmē, ka jāatbrīvojas no tik daudz lietām, kāds ir datums, tātad 1.maijā jāizmet 1 priekšmets, 2.maijā – 2 lietas, 15.maijā – jāatrod 15 nevajadzīgas mantas, 30.maijā – 30… Un atrast var visu ko – sacietējušu līmi, 20 matu gumijas, uzdāvinātu, bet neizmantotu kafijas servīzi utt.

Lekcijas turpinājumā Laura aicināja padomāt par savu darbu un diennakts sadalījumu, kuram vajadzētu būt proporcionāli vienādam 3 daļās: 8 stundas – darbs, 8 stundas – miegs un 8 stundas – atpūta. Bet ļoti bieži daudzi cilvēki atrauj sev brīvo laiku, atpūtu kopā ar ģimeni un ziedo garas stundas darbam. Mēs netaupām savu laiku, bet laiks ir jāciena!

Mazāk tērē un mazāk strādā! Mantas un lietas liek cilvēkiem vergot. Viss kārtībā, ja, domājot par darbu, var pozitīvi novērtēt 3 lietas: savus kolēģus, attieksmi un atalgojumu. Ja tā nav, tad jādomā, kas attur cilvēku mainīt darbu? Tās ir bailes! Bailes zaudēt darbu, dzīvokli, draugus, sociālo statusu… Bet jāpadomā, kas ir sliktākais scenārijs, kas var notikt, un tad izrādās, ka sekas nemaz nav tik briesmīgas, ir tikai jāuzdrošinās un jāsper pirmie soļi foršās dzīves virzienā.

Aiziet! – tas ir pēdējais slaids Lauras prezentācijā, kam seko skaļi aplausi no klausītāju puses, bet vēl uz ielas un veikalā dzirdamas sarunas un pārdomas par dzirdēto.

    Sandra - 30.04.2019

    Paldies, par patieso atgādinājumu! Es jau sen esmu pelnījusi dzīvi, kurā esmu laimīga.

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Nacionālie Bruņotie Spēki Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde (reģ.Nr. 90000040549) VALMIERĀ un GULBENES NOVADA STĀMERIENĀ aicina pieteikties pievienoties dienestam KAREIVJUS Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē tiek veidota jauna profesionālā dienesta apakšvienība. Apakšvienības sastāvs tiek komplektēts ar kandidātiem, kuri ir beiguši vismaz pamatizglītību, arodskolas un citas profesionālās izglītības iestādes bruņotajiem spēkiem nepieciešamajās specialitātēs. Latvijas armija aicina: Esi viens no mums - kļūsti karavīrs! PAMATPRASĪBAS: Latvijas Republikas pilsonis/-e vecumā no 18 līdz 40 gadiem; Valsts valodas zināšanas; Nav kriminālās sodāmības; Atbilstošs veselības stāvoklis un fiziskā sagatavotība; Vismaz pamatizglītība. PIEŅEMŠANA: Iesniedz atlasei nepieciešamos dokumentus; Nokārto atlasi (medicīnisko un fiziskās sagatavotības pārbaudes, psiholoģisko izpēti); Paraksti līgumu un uzsāc profesionālo dienestu. PIEDĀVĀJAM: Dažādu speciālistu amatus kareivju, instruktoru vai virsnieku profesijās; Bezmaksas apmācību un karjeras izaugsmi; GARANTIJAS: Motivējošu atalgojumu sākot no 900 EUR un piemaksas karavīrs saņem mēnešalgu atkarībā no viņa dienesta pakāpes, izdienas un militārās izglītības; mēnešalgu nosaka arī atbilstoša kvalifikācijas kategorija, kas to var palielināt līdz pat 30%; karavīrs saņem piemaksas par dienestu starptautiskajās operācijās, pedagoģisko darbu, par apmācību vadību, kā arī naudas balvas. Plašas sociālās garantijas Veselības aprūpi, zobārstniecības pakalpojumus, optisko redzes korekciju līdzekļu iegādes kompensāciju; Atvaļinājuma pabalstu, apmaksātu papildatvaļinājumu, apmaksātu mācību atvaļinājumu; Ar pārcelšanos saistīto izdevumu kompensāciju; Mantisko apgādi (formas tērpi, apavi un apakšveļa, speciālais apģērbs, apavi un aizsargierīces); Kompensāciju mācību izdevumu segšanai, ja karavīrs mācās valsts akreditētā izglītības iestādē; Karavīru bērnus ir tiesības ārpus kārtas iekārtot pirmsskolas izglītības iestādēs; Garantētu izdienas pensiju, kas var sasniegt līdz pat 80 % no saņemtā atalgojuma,  Atvaļināta karavīra veselības aprūpi, PIETEIKŠANĀS: Zvani – 26317364. Profesija: KAREIVIS /MATROZIS (JŪRAS SPĒKOS) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 54, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-09-12 Kontaktpersona: Zvani uz Zemessardzes 22.kaujas nodrošinājuma bataljonu – 26317364. Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā sociālo pedagogu.   Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarbībā ar sociālajiem dienestiem, bāriņu un pagasttiesām, citām valsts un pašvaldību iestādēm sekmējot bērnu un jauniešu sociālo vajadzību nodrošināšanu; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī komunicēt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties izglītības iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Sociālā pedagoga amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola (turpmāk – Skola) uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā izglītības psihologu/-i uz 0.5 likmēm Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības un audzināšanas procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši Skolas mērķim un uzdevumiem; • veikt izglītojamo psiholoģisko izpēti, sagatavot atzinumus un ieteikumus izglītojamo atbalsta procesam mācībās un adaptācijas periodā; • plānot un realizēt Skolas atbalsta komandas darbu; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • zināšanas par izglītības jomas un psihologa darbības reglamentējošiem tiesību aktiem; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme strādāt komandā, atbildība, elastība un iniciatīva; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Skolas izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Psihologa/-es amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Mūsu partneri