Valmieras Ziņas

Laura Arnicāne: Tērēt mazāk, strādāt mazāk, lai dzīvotu vairāk! (1)

Lasīšanas laiks: 4 min

Mākslas dienu ietvaros otrdien, 23.aprīlī, Vidzemes Augstskolas auditorijā notika lekcija ar intriģējošu nosaukumu „Solis pretī efektīvākai dzīvei: strādā mazāk, lai dzīvotu vairāk”. Daudzos interesentus piesaistīja Laura Arnicāne, kas daļai pazīstama no dzīvesstila bloga Seek the simple.

Tikšanās bija aizraujoša, iedvesmojoša, un pusotra stunda paskrēja nemanot, ikvienam liekot padomāt par savas dzīves kvalitāti.

Jau lekcijas sākumā Laura apgāza un salauza iepriekšējo gadu desmitos iesakņojušos stereotipus un utopiskās iedomas par to, ka visa dzīve virzās pa ķēdīti: skola – augstskola – darbs – pensija un atpūta. Tā nenotiek! Jo dzīve ir darbs, un darbs ir dzīve. Vecumdienās visbiežāk nav ne tik daudz finansiālo līdzekļu, ne veselības un gribēšanas, lai baudītu kokteiļus Bali vai kādās citās eksotiskās salās. Viņa arī nesolīja veiksmes formulu, jo katram tā ir citāda, katrs atšķirīgi strādā un atšķirīgi atpūšas.

Tikšanās laikā Laura minēja konkrētus piemērus no savas un savu tuvinieku dzīves un ieteica mācīties no citu cilvēku gūtajām atziņām. Uzskatāms piemērs Lauras dzīvē bijusi Anda mamma, kas garus gadus un darbu veltīja tam, lai nopirktu un uzturētu māju, bet dzīves nogalē saprata, ka svarīgākais dzīvē ir vakariņas ar ģimeni, pārgājiens gar jūru un citi it kā nebūtiski sīkumi. Ja kādreiz svarīgāka likusies māja, mašīna, vasarnīca utt., tad vēlāk izrādījies, ka lielāka vērtība ir tieši mazajām ikdienas lietām.

Laura visiem un ikvienam uzdeva retorisku jautājumu – kāda ir tava sapņu ikdiena?

Vajadzība „mērīties ar krāniņiem” ir kā vāveres ritenis, no kura vairs neredzam izeju. Mēs esam patēriņa sabiedrība – jo vairāk nopelnām, jo vairāk tērējam! Dzenamies pakaļ noteiktiem standartiem tāpat kā suns cenšas noķert savu asti. Vairs nav tik svarīgi, ko un kā mēs darām, bet – ko un cik nopērkam. Lielākā daļa cilvēku koncentrējas uz ienākumiem, bet nedomā par izmaksām.

Laura ir arī Zero waste kustības aizsācēja Latvijā un aicina pievērsties minimālismam. Viņa pastāsta gan citu cilvēku, gan savu dzīves pieredzi. Laura min japānieti Mariju Kondo, kuras rokasgrāmata „Kārtības maģija” izdota arī Latvijā, tāpat vēl kāds cits japānis dzīvē spējot iztikt tikai ar 250 priekšmetiem, skaitot vienu zeķi, otru zeķi, vienu karoti, vienu dakšiņu… Droši vien citam minimālisms ir 500 lietas vai 1000 priekšmeti, minimālisma stadijas ir dažādas, bet tas ir mīts, ka minimālisms ir garlaicīgs, jo minimālisms var būt arī oranžs paklājs vai rožainas tapetes. 

Liekas, ka vajadzību kalns nekad nebeidzas, bet, domājot par atbrīvošanos no mantām, svarīgi atstāt tikai tās lietas, kas 1) patīk un rada prieku, 2) kas patiešām ir nepieciešamas un 3) kas reāli darbojas. Nevajag glabāt ieplīsušus traukus, pulksteņus, kas nedarbojas utt. Laura iesaka padzīvot tukšumā, lai saprastu, kas patiešām ir tas, bez kā nevar iztikt. Piemēram, viņu ģimene iztiek ar vienu katlu un vienu pannu, viņi ietaupa laiku, naudu un enerģiju, kas tiek iztērēta, vazājoties pa veikaliem un pērkot bieži vien nevajadzīgas lietas.

Laura gan saka, ka nav nepieciešams uzreiz ķerties pie „smagās artilērijas” un izmest lietas, kas saistītas ar sentimentālām atmiņām. Der izmantot „Sūdiņu medības” – 30 dienu minimālisma izaicinājumu. Tas nozīmē, ka jāatbrīvojas no tik daudz lietām, kāds ir datums, tātad 1.maijā jāizmet 1 priekšmets, 2.maijā – 2 lietas, 15.maijā – jāatrod 15 nevajadzīgas mantas, 30.maijā – 30… Un atrast var visu ko – sacietējušu līmi, 20 matu gumijas, uzdāvinātu, bet neizmantotu kafijas servīzi utt.

Lekcijas turpinājumā Laura aicināja padomāt par savu darbu un diennakts sadalījumu, kuram vajadzētu būt proporcionāli vienādam 3 daļās: 8 stundas – darbs, 8 stundas – miegs un 8 stundas – atpūta. Bet ļoti bieži daudzi cilvēki atrauj sev brīvo laiku, atpūtu kopā ar ģimeni un ziedo garas stundas darbam. Mēs netaupām savu laiku, bet laiks ir jāciena!

Mazāk tērē un mazāk strādā! Mantas un lietas liek cilvēkiem vergot. Viss kārtībā, ja, domājot par darbu, var pozitīvi novērtēt 3 lietas: savus kolēģus, attieksmi un atalgojumu. Ja tā nav, tad jādomā, kas attur cilvēku mainīt darbu? Tās ir bailes! Bailes zaudēt darbu, dzīvokli, draugus, sociālo statusu… Bet jāpadomā, kas ir sliktākais scenārijs, kas var notikt, un tad izrādās, ka sekas nemaz nav tik briesmīgas, ir tikai jāuzdrošinās un jāsper pirmie soļi foršās dzīves virzienā.

Aiziet! – tas ir pēdējais slaids Lauras prezentācijā, kam seko skaļi aplausi no klausītāju puses, bet vēl uz ielas un veikalā dzirdamas sarunas un pārdomas par dzirdēto.

    Sandra - 30.04.2019

    Paldies, par patieso atgādinājumu! Es jau sen esmu pelnījusi dzīvi, kurā esmu laimīga.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Jaunatnes centrs “Vinda” aicina darbā jaunatnes darbinieku/-ci uz nenoteiktu laiku. Ja Tu vēlies: • organizēt darbu ar jaunatni Valmieras pilsētā; • sadarboties ar jaunatnes politikas īstenošanā iesaistītajām personām un institūcijām; • īstenot un koordinēt informatīvus un izglītojošus pasākumus; • konsultēt jauniešus par pasākumu un projektu izstrādi, īstenošanu, kā arī veicināt jauniešu personības attīstību; un Ja Tev ir : • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • labas angļu valodas zināšanas; • kompetences: vēlme strādāt radoši un piemīt pašiniciatīva; labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; pozitīva un atbildīga attieksme pret darbu; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus un organizēt savu darbu, saskaņā ar valsts un pašvaldības izvirzītajām prioritātēm jaunatnes politikas jomā; Par priekšrocību tiks uzskatīta: • pieredze jaunatnes politikas īstenošanā; • zināšanas un izpratne par jaunatnes lietām un tās reglamentējošiem dokumentiem; • augstākā izglītība sociālajās zinībās un apgūta jaunatnes darbinieka apmācību programma; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 720 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 758 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • interesantu, radošu, dinamisku un atbildīgu darbu; • darba vietu Valmieras Jauniešu mājā; • radošu, atsaucīgu kolektīvu; • iespējas profesionāli pilnveidoties un īstenot inovatīvas idejas. Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz vinda@valmiera.edu.lv, vai personīgi Valmieras Jaunatnes centrā “Vinda”, adrese: Rīgas iela 42, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” jaunatnes darbinieka/-ces amatam”, līdz 2023.gada 14.jūnijam. Tālrunis papildu informācijai: 25663933. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: JAUNATNES DARBINIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-06-14

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”  Jāņa Daliņa sporta komplekss aicina pievienoties savai komandai  ADMINISTRATORU/-I Darbs uz nenoteiktu laiku Amata pienākumi: Uzņemt un apkalpot klientus, koordinēt apmeklētāju plūsmu; Reģistrēt un piešķirt viesiem viesnīcas numurus, darbs ar viesnīcas programmatūru; Ierādīt ģērbtuves saskaņā ar treniņu vai sacensību grafiku; Izsniegt un pieņemt telpu un viesnīcu numuriņu atslēgas; Iekasēt maksu par viesnīcas un sporta infrastruktūras izmantošanu; Veikt citus pienākumus saskaņā ar darba pienākumu aprakstu; Prasības kandidātam: Labas latviešu un angļu valodas zināšanas; Teicamas iemaņas darbā ar datoru; Augsta atbildības sajūta, iniciatīva un entuziasms; Elastīga domāšana, spēja veltīt uzmanību vairākiem uzdevumiem vienlaicīgi, nezaudējot kvalitāti; Vēlamas iemaņas darbā ar kases aparātu un POS terminālu; Citu valodu zināšanas, izglītība viesmīlības vai sporta jomā, kā arī iepriekšējā pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: Pilnas slodzes darbu; Summēto darba laiku, darbu maiņās arī nakts maiņās; Dinamisku darbu draudzīgu un profesionālu kolēģu komandā; Iespēju katru dienu sastapt interesantus cilvēkus, kas dod labu pieredzi profesionālajā izaugsmē; Stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; Studentiem viesmīlības jomā apvienot prakses vietu ar darbavietu; Atalgojums: Stundas tarifa likme pārbaudes laikā– 4.80 €/h (pēc pārbaudes laika 5,50 €/h) Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt līdz 16.06.2023. uz e-pastu – megija.stalberga@voc.lv. Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstules. Vairāk informācijas, rakstot e-pastā vai pa tālr. +371 27079858 Profesija: ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-06-16 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā vidējās izglītības skolotāju angļu valodā (uz nenoteiktu laiku). ja Tev ir vēlme: • īstenot izglītības programmu mācību priekšmetā Angļu valoda atbilstoši Valsts izglītības standartam; • piedalīties Iestādes pedagoģiskajās sēdēs, mācību priekšmeta jomas darbā, metodiskajās sanāksmēs; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: psiholoģiskā noturība un augsta emocionālā inteliģence; precizitāte; prasme strādāt komandā; komunikācijas un sadarbības prasmes; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām, kā arī motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: • atalgojumu no 1020 EUR mēnesī par vienu pedagoģisko likmi pirms nodokļu nomaksas; • pilnu darba slodzi (30 kontaktstundas/nedēļā, 1320 kontaktstundas/gadā); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli un CV lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz vdmv@valmiera.edu.lv, vai personīgi Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā, adrese: Purva iela 12, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Angļu valodas skolotājs/-a”, līdz 2023.gada 1.jūlijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207362. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS VIDĒJĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-07-01

Mūsu partneri