Valmieras Ziņas

Laura Arnicāne: Tērēt mazāk, strādāt mazāk, lai dzīvotu vairāk! (1)

Mākslas dienu ietvaros otrdien, 23.aprīlī, Vidzemes Augstskolas auditorijā notika lekcija ar intriģējošu nosaukumu „Solis pretī efektīvākai dzīvei: strādā mazāk, lai dzīvotu vairāk”. Daudzos interesentus piesaistīja Laura Arnicāne, kas daļai pazīstama no dzīvesstila bloga Seek the simple.

Tikšanās bija aizraujoša, iedvesmojoša, un pusotra stunda paskrēja nemanot, ikvienam liekot padomāt par savas dzīves kvalitāti.

Jau lekcijas sākumā Laura apgāza un salauza iepriekšējo gadu desmitos iesakņojušos stereotipus un utopiskās iedomas par to, ka visa dzīve virzās pa ķēdīti: skola – augstskola – darbs – pensija un atpūta. Tā nenotiek! Jo dzīve ir darbs, un darbs ir dzīve. Vecumdienās visbiežāk nav ne tik daudz finansiālo līdzekļu, ne veselības un gribēšanas, lai baudītu kokteiļus Bali vai kādās citās eksotiskās salās. Viņa arī nesolīja veiksmes formulu, jo katram tā ir citāda, katrs atšķirīgi strādā un atšķirīgi atpūšas.

Tikšanās laikā Laura minēja konkrētus piemērus no savas un savu tuvinieku dzīves un ieteica mācīties no citu cilvēku gūtajām atziņām. Uzskatāms piemērs Lauras dzīvē bijusi Anda mamma, kas garus gadus un darbu veltīja tam, lai nopirktu un uzturētu māju, bet dzīves nogalē saprata, ka svarīgākais dzīvē ir vakariņas ar ģimeni, pārgājiens gar jūru un citi it kā nebūtiski sīkumi. Ja kādreiz svarīgāka likusies māja, mašīna, vasarnīca utt., tad vēlāk izrādījies, ka lielāka vērtība ir tieši mazajām ikdienas lietām.

Laura visiem un ikvienam uzdeva retorisku jautājumu – kāda ir tava sapņu ikdiena?

Vajadzība „mērīties ar krāniņiem” ir kā vāveres ritenis, no kura vairs neredzam izeju. Mēs esam patēriņa sabiedrība – jo vairāk nopelnām, jo vairāk tērējam! Dzenamies pakaļ noteiktiem standartiem tāpat kā suns cenšas noķert savu asti. Vairs nav tik svarīgi, ko un kā mēs darām, bet – ko un cik nopērkam. Lielākā daļa cilvēku koncentrējas uz ienākumiem, bet nedomā par izmaksām.

Laura ir arī Zero waste kustības aizsācēja Latvijā un aicina pievērsties minimālismam. Viņa pastāsta gan citu cilvēku, gan savu dzīves pieredzi. Laura min japānieti Mariju Kondo, kuras rokasgrāmata „Kārtības maģija” izdota arī Latvijā, tāpat vēl kāds cits japānis dzīvē spējot iztikt tikai ar 250 priekšmetiem, skaitot vienu zeķi, otru zeķi, vienu karoti, vienu dakšiņu… Droši vien citam minimālisms ir 500 lietas vai 1000 priekšmeti, minimālisma stadijas ir dažādas, bet tas ir mīts, ka minimālisms ir garlaicīgs, jo minimālisms var būt arī oranžs paklājs vai rožainas tapetes. 

Liekas, ka vajadzību kalns nekad nebeidzas, bet, domājot par atbrīvošanos no mantām, svarīgi atstāt tikai tās lietas, kas 1) patīk un rada prieku, 2) kas patiešām ir nepieciešamas un 3) kas reāli darbojas. Nevajag glabāt ieplīsušus traukus, pulksteņus, kas nedarbojas utt. Laura iesaka padzīvot tukšumā, lai saprastu, kas patiešām ir tas, bez kā nevar iztikt. Piemēram, viņu ģimene iztiek ar vienu katlu un vienu pannu, viņi ietaupa laiku, naudu un enerģiju, kas tiek iztērēta, vazājoties pa veikaliem un pērkot bieži vien nevajadzīgas lietas.

Laura gan saka, ka nav nepieciešams uzreiz ķerties pie „smagās artilērijas” un izmest lietas, kas saistītas ar sentimentālām atmiņām. Der izmantot „Sūdiņu medības” – 30 dienu minimālisma izaicinājumu. Tas nozīmē, ka jāatbrīvojas no tik daudz lietām, kāds ir datums, tātad 1.maijā jāizmet 1 priekšmets, 2.maijā – 2 lietas, 15.maijā – jāatrod 15 nevajadzīgas mantas, 30.maijā – 30… Un atrast var visu ko – sacietējušu līmi, 20 matu gumijas, uzdāvinātu, bet neizmantotu kafijas servīzi utt.

Lekcijas turpinājumā Laura aicināja padomāt par savu darbu un diennakts sadalījumu, kuram vajadzētu būt proporcionāli vienādam 3 daļās: 8 stundas – darbs, 8 stundas – miegs un 8 stundas – atpūta. Bet ļoti bieži daudzi cilvēki atrauj sev brīvo laiku, atpūtu kopā ar ģimeni un ziedo garas stundas darbam. Mēs netaupām savu laiku, bet laiks ir jāciena!

Mazāk tērē un mazāk strādā! Mantas un lietas liek cilvēkiem vergot. Viss kārtībā, ja, domājot par darbu, var pozitīvi novērtēt 3 lietas: savus kolēģus, attieksmi un atalgojumu. Ja tā nav, tad jādomā, kas attur cilvēku mainīt darbu? Tās ir bailes! Bailes zaudēt darbu, dzīvokli, draugus, sociālo statusu… Bet jāpadomā, kas ir sliktākais scenārijs, kas var notikt, un tad izrādās, ka sekas nemaz nav tik briesmīgas, ir tikai jāuzdrošinās un jāsper pirmie soļi foršās dzīves virzienā.

Aiziet! – tas ir pēdējais slaids Lauras prezentācijā, kam seko skaļi aplausi no klausītāju puses, bet vēl uz ielas un veikalā dzirdamas sarunas un pārdomas par dzirdēto.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Sandra - 30.04.2019 Atbildēt

    Paldies, par patieso atgādinājumu! Es jau sen esmu pelnījusi dzīvi, kurā esmu laimīga.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā nepieciešams izveidot iekštelpu bērnu rotaļu laukumu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Darbinieku darba tiesiskās attiecības regulē Darba likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem amatam nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība – sertificēts ārsts specialitātē; latviešu valodu zināšanas C līmeņa 2. pakāpē; veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 10.03.2009. noteikumi Nr.219 "Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude"); datorprasmes; labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu, darba samaksa norādīta par pilnu slodzi; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 28 kalendāra dienas; papildatvaļinājums – ja darbs saistīts ar īpašu risku – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir trīs vai vairāki bērni vecumā līdz 16 gadiem vai bērns invalīds līdz 18 gadu vecumam – 3 darba dienas; papildatvaļinājums – ja aprūpē ir mazāk par trim bērniem vecumā līdz 14 gadiem - ne mazāk par vienu darba dienu; veselības apdrošināšana; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: PSIHIATRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-31 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Amatpersona ir persona ar atbilstošu profesionālo izglītību, kvalifikāciju un speciālo dienesta pakāpi, kura devusi zvērestu un dienē Pārvaldē. Amatpersonas tiesības un pienākumus nosaka Ieslodzījuma vietu pārvaldes likums un Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv,  valmieras.cietums@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem Atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā noteiktajām prasībām: ir Latvijas pilsonis; vecums no 18 līdz 40 gadiem; amatam nepieciešama augstākā izglītība – augstākās izglītības diploms par akreditētas bakalaura studiju programmas un akreditētas maģistra studiju programmas psiholoģijā apguvi vismaz 200 kredītpunktu apjomā, turklāt vismaz viena no šīm programmām ir profesionālā studiju programma; latviešu valodas zināšanas C līmeņa 2. pakāpē; fiziskā sagatavotība atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 28.05.2013. noteikumi Nr.288 "Fiziskās sagatavotības prasības Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm"); veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 21.11.2006. noteikumi Nr.970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību"); nav sodīts par tīšu noziedzīgu nodarījumu – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas; nav notiesāts par tīšu noziedzīgu nodarījumu, atbrīvojot no soda; nav saukts pie kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, izņemot gadījumu, kad amatpersona ir saukta pie kriminālatbildības, bet kriminālprocess pret to izbeigts uz reabilitējoša pamata; nav atzīts par rīcībnespējīgu likumā noteiktajā kārtībā; nav atvaļinātas no dienesta Iekšlietu ministrijas sistēmā vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē sakarā ar to, ka tām piemērots disciplinārsods – atvaļināšana no dienesta. labas komunikācijas prasmes, augsta psiholoģiskā noturība; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Apmācības amata pienākumu veikšanai; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 30 kalendāra dienas, pēc katriem pieciem izdienas gadiem ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pagarina par trim kalendāra dienām; apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; nelaimes gadījuma pabalsts; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: IESLODZĪJUMA VIETAS VECĀKAIS INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2019-11-30 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (maģistra grāds)

Ieslodzījuma vietu pārvalde ir Tieslietu ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku apcietinājuma kā drošības līdzekļa un brīvības atņemšanas kā kriminālsoda izpildes jomā. Amatpersona ir persona ar atbilstošu profesionālo izglītību, kvalifikāciju un speciālo dienesta pakāpi, kura devusi zvērestu un dienē Pārvaldē. Amatpersonas tiesības un pienākumus nosaka Ieslodzījuma vietu pārvaldes likums un Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likums. CV un motivācijas vēstuli sūtīt – ievp@ievp.gov.lv , valmieras.cietums@ievp.gov.lv Prasības kandidātiem Atbilstība Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likumā noteiktajām prasībām: ir Latvijas pilsonis; vecums no 18 līdz 40 gadiem; amatam nepieciešama vismaz vidējā izglītība un izglītība civilās un militārās aizsardzības izglītības tematiskajā jomā; latviešu valodas zināšanas vismaz B līmeņa 1.pakāpē; fiziskā sagatavotība atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 28.05.2013. noteikumi Nr.288 "Fiziskās sagatavotības prasības Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm"); veselības stāvoklis un psiholoģiskās īpašības atbilst Ministru kabineta noteiktajām prasībām (Ministru kabineta 21.11.2006. noteikumi Nr.970 "Noteikumi par Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonām ar speciālajām dienesta pakāpēm un amatpersonu amata kandidātiem nepieciešamo veselības stāvokli un psiholoģiskajām īpašībām un veselības stāvokļa un psiholoģisko īpašību pārbaudes kārtību"); nav sodīts par tīšu noziedzīgu nodarījumu – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas; nav notiesāts par tīšu noziedzīgu nodarījumu, atbrīvojot no soda; nav saukts pie kriminālatbildības par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, izņemot gadījumu, kad amatpersona ir saukta pie kriminālatbildības, bet kriminālprocess pret to izbeigts uz reabilitējoša pamata; nav atzīts par rīcībnespējīgu likumā noteiktajā kārtībā; nav atvaļinātas no dienesta Iekšlietu ministrijas sistēmā vai Ieslodzījuma vietu pārvaldē sakarā ar to, ka tām piemērots disciplinārsods – atvaļināšana no dienesta. labas komunikācijas prasmes, augsta psiholoģiskā noturība; spēja strādāt kā komandā, tā arī individuāli. Iestāde piedāvā Stabilu atalgojumu; Profesionālās izaugsmes un attīstības iespējas; Apmācības amata pienākumu veikšanai; Sociālās garantijas: ikgadējais apmaksātais atvaļinājums – 30 kalendāra dienas, pēc katriem pieciem izdienas gadiem ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pagarina par trim kalendāra dienām; apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus; pabalsts sakarā ar ģimenes locekļa vai apgādājamā nāvi; pabalstu līdz 50 procentiem no mēnešalgas vienu reizi kalendāra gadā, aizejot ikgadējā apmaksātajā atvaļinājumā; nelaimes gadījuma pabalsts; speciālo medicīniski optisko redzes korekcijas līdzekļu (briļļu lēcu) iegādes izdevumus kompensēšana līdz 50,00 EUR apmērā. Profesija: IESLODZĪJUMA VIETAS UZRAUGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Dzirnavu iela 32, Valmiermuiža, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 3 Aktuāla līdz: 2019-11-30 Kontaktpersona: CV nosūtīšanai: ievp@ievp.gov.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri