Valmieras Ziņas

Laulības ārkārtējās situācijas apstākļos: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās

Lasīšanas laiks: 4 min

Kā liecina cilvēces vēsture, lai arī cik grūti laiki ir piedzīvoti, cilvēki viens otru sastop, iemīlas un vēlas veidot kopīgu ģimeni. Tuvojas vasara, kad daudzi pāri ir ieplānojuši svinēt savu lielo dienu. Taču ārkārtējās situācijas apstākļos laulību reģistrācijā un kāzu svinēšanā ir ieviesti stingri ierobežojumi. Ar ko jārēķinās jaunajam pārim šajā neparastajā laikā, pastāstīja Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu (VPDz) nodaļas vadītāja Ieva Miķīte-Plusniņa. Savukārt raksta noslēgumā informāciju sniegs arī katoļu un luterāņu draudžu mācītāji.

Darbs Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā arī ārkārtējās situācijas laikā tiek organizēts iestādē noteiktajos darba un klientu pieņemšanas laikos, vienlaikus ievērojot noteiktos piesardzības pasākumus.

Attiecībā uz laulības reģistrāciju ir šādi ierobežojumi (tie attiecas gan uz publiskām iekštelpām, gan publiskām ārtelpām):

  • personām ir jāievēro savstarpēja divu metru distance;
  • personām ir jāievēro citi valstī noteiktie sociālās (fiziskās) distancēšanās un epidemioloģiskās drošības pasākumi.

Izvērtējot noteiktos ierobežojumus, VPDz nodaļā:

  • ir iespējams veikt tikai laulības kā juridiska fakta reģistrāciju. Valstī ir aizliegti jebkādi privāti pasākumi, tai skaitā kāzu svinību pasākumi, kuros plānots pulcēties vairākiem cilvēkiem vienkopus;
  • laulības reģistrācija tiek veikta, klātesot tikai personām, kuras vēlas noslēgt laulību, un diviem pilngadīgiem lieciniekiem;
  • pēc valstī noteiktās ārkārtējās situācijas noslēguma (pagaidām tā noteikta līdz 12.05.2020.) tiks izvērtēta iespēja laulības reģistrēt arī brīvā dabā, vienlaikus, protams, ievērojot valstī noteiktos ierobežojumus.

Civillikuma 41.pants cita starpā noteic, ka laulību noslēdz ne agrāk kā viena mēneša un ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc iesnieguma un citu laulības noslēgšanai nepieciešamo dokumentu iesniegšanas dzimtsarakstu nodaļā. Saistībā ar ārkārtējo situāciju valstī:

  • gadījumos, ja abas laulājamās personas ir LR valsts piederīgie un par šīm personām ir visa nepieciešamā informācija “Iedzīvotāju reģistrā”, ir iespējam pagarināt laulības noslēgšanas termiņu. Šādos gadījumos laulība jānoslēdz gada laikā pēc iesnieguma (par laulības reģistrāciju) un citu nepieciešamo dokumentu iesniegšanas dzimtsarakstu nodaļā. Šādās situācijās personām ir jāiesniedz papildu rakstveida iesniegums dzimtsarakstu nodaļā, kurā izteikts lūgums pārcelt laulības noslēgšanas termiņu, kurš pievienojams sākotnējam iesniegumam par laulības noslēgšanu.

Pilngadīgi Latvijas pilsoņi vai pilngadīgi Latvijas nepilsoņi iesniegumu par laulības noslēgšanu var iesniegt arī elektroniski tajā dzimtsarakstu nodaļā, kurā vēlas noslēgt laulību, ja iesniegums parakstīts ar drošu elektronisko parakstu un tam ir laika zīmogs.

Ieva Miķīte-Plusniņa pastāstīja, ka

Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu (VPDz) nodaļas līdz šī gada 30.aprīlim ir pieteiktas 90 laulības. No tām 2 laulības reģistrācijas iesniegumi ir atsaukti, bet 4 pāri noteikto laulības reģistrācijas datumu ir pārcēluši par 1 līdz 3 mēnešiem.

Pāri, kuriem laulības reģistrācija šī gada marta un aprīļa mēnešos bija plānota ar viesu piedalīšanos un māksliniecisko daļu, bija saprotoši un piekrita izmaiņām laulības reģistrācijas veidā – laulības tika veiktas tikai kā juridiska fakta reģistrācija, ievērojot iepriekš minētos ierobežojumus.

“Ceram arī uz turpmāku elastīgu sadarbību ar pāriem, kuriem laulības pieteiktas vai plānotas šī gada vasaras mēnešos, pielāgojoties situācijai un noteiktajiem ierobežojumiem, kas pagaidām nav zināmi.

Šobrīd biežāk izvēlētie datumi laulības reģistrācijai šajā vasarā VPDz nodaļā ir 02.05.2020.; 30.05.2020.; 20.06.2020.; 08.08.2020.

Aprīļa mēnesī esam saņēmuši ap 20 telefona zvanus, kad pāri izsaka vēlmi rakstīt iesniegumu laulības reģistrācijai, taču, ievērojot valstī noteikto ārkārtējo situāciju, esam vienojušies, ka iesniegumu laulībām pāri rakstīs pēc 12.maija.

Ir pāri, kuri neiebilst pret valstī noteiktajiem ierobežojumiem un laulības reģistrēšanu nepārceļ, tieši pretēji – velta šo dienu tikai sev.

Šī situācija ierobežojumu dēļ ir neierasta mums visiem, tostarp cilvēkiem, kuri vēlas dibināt ģimeni. Ieteiktu katram pārim pārrunāt, kādas ir viņu vēlmes un mērķi, stājoties laulībā. Kāds vēlas pavadīt šo dienu divvientulībā, bet citiem ir sapnis par svētkiem tuvāko cilvēku, draugu lokā. Tas palīdzēs izvēlēties, vai laulības reģistrāciju veikt šobrīd, neskatoties uz ierobežojumiem, vai tomēr laulības reģistrācijas datumu noteikt citā laikā. Lai kāds arī būtu lēmums, galvenais, lai jaunā ģimene šajā īpašajā dienā justos laimīga,” uzsvēra Ieva Miķīte-Plusniņa.

VPDz nodaļas vadītāja aicināja ārkārtējās situācijas dēļ iespēju robežās saziņu ar VPDz nodaļas darbiniekiem veikt attālināti, izmantojot tālruni, e-pasta adresi, portālu Latvija.lv. VPDz nodaļa apmeklētājus pieņem atbilstoši iepriekš veiktam pierakstam.

Kontaktinformācija:

Tālruņi: 642 25313; 642 25913;   2 5620055

E-pasta adrese: dzimtsaraksti@valmiera.lv

Valmieras Romas katoļu baznīcas prāvests Lauris Malnačs portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja, ka ārkārtējās situācijas laikā neviens pāris nebija plānojis laulības katoļu baznīcā. Tuvākās laulības ir pieteiktas maija beigās un jūnija sākumā, bet kopumā vasarā pagaidām ir pieteiktas 7 laulības. Līdz šim neviens pāris nav vērsies pie priestera ar lūgumu laulības pārcelt vai atcelt. Lauris Malnačs uzskata, ka pāri gaida turpmākos valdības lēmumus pēc 12.maija.

Priesteris pastāstīja, ka ierobežojumu dēļ baznīcā atceltas vairākas kristības, kā arī nav notikušas individuālās grēksūdzes. 

Valmieras Sv.Sīmaņa evaņģēliski luteriskās draudzes virsmācītājs Edijs Kalekaurs pastāstīja, ka baznīcā ārkārtējās situācijas laikā ir notikusi viena laulību ceremonija. Jaunais pāris jau iepriekš bija plānojis laulāties šaurā lokā, tikai liecinieku klātbūtnē, tādēļ viņiem nav bijis iebildumu pret ieviestajiem ierobežojumiem.

Mācītājs atklāja, ka pagaidām neviens pāris nav atlicis vasarā plānotās laulības, gaidot turpmākos valdības lēmumus. Savukārt tuvākās kristības paredzētas Vasarsvētkos, 31.maijā. Pagaidām neesot skaidrības, kā rīkot kristības, jo nav zināms, kādi ierobežojumi tiks noteikti pēc 12.maija. Iespējams, ka nāksies katrai ģimenei rīkot individuālu dievkalpojumu, lai ievērotu noteiktos ierobežojumus.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GRĀMATVEDI (profesiju klasifikatora koda Nr. 3313 01) uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: · 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā · Stabilu atalgojumu (no 1071 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas, ar iespēju papildus iesaistīties projektos) · Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise, papildatvaļinājums) · Apmaksātu profesionālo pilnveidi · Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā · Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Galvenie darba pienākumi: · Atlīdzības, avansa norēķinu, stipendiju, bezskaidras naudas darījumu un krājumu grāmatvedības uzskaite, aprēķināšana un pārskaitīšana · Grāmatvedības uzskaite finanšu vadības resursu sistēmā Horizon · Ceļazīmju pārbaude un kontrole · Pilnīgu un daļēju inventarizāciju veikšana · Pārskatu sagatavošana un iesniegšana EDS un Centrālās statistikas pārvaldē · Dalība mēneša, ceturkšņa un gada pārskata sastādīšanā Prasības pretendentam: · Izglītība ekonomikā vai grāmatvedībā · Praktiskā darba pieredze grāmatveža amatā vismaz 2 gadi · Iemaņas darbā ar finanšu vadības resursu sistēmu Horizon · Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar dokumentu vadības sistēmu “Namejs” · Labas zināšanas darbā ar datoru (Ms Office) un biroja tehniku · Spēja operatīvi apstrādāt liela apjoma informāciju · Labas komunikācijas prasmes Tālrunis informācijai: Galvenā grāmatvede Madara Vilne T:28678088 CV, pieteikumu un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Grāmatveža vakancei” līdz 2023.gada 12.jūnijam plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē.

Mūsu partneri