Valmieras Ziņas

Labais un sliktais holesterīns – viss, kas par to jāzina

Lasīšanas laiks: 3 min

Nav pieaugušā, kas nebūtu dzirdējis vārdu holesterīns – arvien biežāk tas ir aktuāls jautājums cilvēku veselības jautājumos un ārsti norāda, ka holesterīna rādītājiem ir jābūt līmenī, citādi sekas būs graujošas. Izrādās, holesterīns var būt gan slikts, gan labs, turklāt daļu no tā saražo mūsu organisms pats! Kāda ir labā un sliktā holesterīna atšķirība, kā izprast holesterīna rādītājus analīzēs un kas ir nepieciešams, lai šie rādītāji turētos balansā – lasiet šī raksta turpinājumā!

Labais un sliktais holesterīns – kas ir kas

Lai izprastu, kā darbojas holesterīns ir jāsaprot, ka tas pieder lipīdu grupai, bet lipīdi – tie ir gluži vienkārši tauki. Mūsu organismā ir divi holesterīni:

  • zema blīvuma holesterīns – ZBL – sliktais holesterīns, kas veicina artēriju aizsērēšanu. Šis lipīds tauku plēksnīšu veidā nogulsnējas mūsu asinsvados, samazinot to caurlaidību;
  • augsta blīvuma holesterīnu – ABL – organismam ir vēlams un nepieciešams, tāpēc to sauc par labo holesterīnu. Šis lipīds neļauj tauku plāksnītēm nogulsnēties, un palīdz to aizvadīšanā tālākai pārstrādei.

Ko nozīmē holesterīna rādītāji

Parasti analīzēs var redzēt trīs dažādus holesterīna rādītājus: zemā, augstā un kopējā holesterīna līmeni. Vēlamais kopējā holesterīna rādītājs ir mazāks par 5 mmol/L, 5 – 6.2 mmol/ L tiek uzskatīts par robežlīniju, bet virs 6.2 mmol/ L ir augsts holesterīna rādītājs. Ja nošķiram ZBL un ABL, tur situācija nav tik vienkārša, jo rādītāju norma atšķiras atkarībā no kopējā veselības stāvokļa. Piemēram, ja cilvēkam ir sirds – asinsvadu saslimšanas, vēlamais ZBL līmenis ir zem 1.8 mmol/ L, ja rādītājs pārsniedz 2.6 – 3.3 mmol/ L ir jārod risinājums, kā samazināt holesterīnu, dodoties pie ārsta.

Paaugstināts holesterīns – simptomi un sekas

Maldīgs ir uzskats, ka slikti holesterīna rādītāji raksturīgi tikai cilvēkiem ar lieko svaru, turklāt dzīves norietā. Patiesībā nesabalansētas ZBL un ABL attiecības var būt jebkuram cilvēkam, jebkurā vecumā. Nav skaidri noteikti simptomu, kas norādītu uz palielinātu holesterīnu, taču, ja fiziskas aktivitātes laikā jūtamas sāpes krūtīs, ja bieži novēro galvassāpes un elpas trūkumu, ja paaugstinātas slodzes laikā pasliktinās pašsajūta, būtu jāpārbauda arī holesterīna rādītāji. Šīs pazīmes var būt holesterīna izraisītās sekas – ja asinsvadu un artēriju aizsērēšanas rezultātā ir apgrūtināta asinsrite, kritiskā situācijā var tikt bloķēta asins piegāde dzīvībai svarīgiem orgāniem. Lai no tā izvairītos, ZBL un ABL attiecība ir jākontrolē.

Holesterīna pazemināšana nav vienas dienas uzdevums

Nav ātra un viegla ceļa kā tikt vaļā no holesterīna, darbs pie tā samazināšanas saistīts gan ar dzīvesveida izmaiņām, gan, iespējams, ar medikamentu lietošanu, ja tos ir noteicis ārsts. Tas, ko paši varam darīt – piekopt veselīgu dzīvesveidu un uzturā lietot šķiedrvielām bagātus produktus, olīveļļu, avokado, zivis, riekstus un dārzeņus. Tomēr jāņem vērā, ka paša spēkiem holesterīna rādītājus var mainīt apmēram 5 – 10% robežās.

Izdevīgiem, ērtiem un drošiem pirkumiem – InternetAptieka.lv

Ja labais un sliktais holesterīns nav pareizā attiecībā, ja šis jautājums ir kļuvis par ikdienas dzīves sastāvdaļu, rūpes par veselību atlikt nedrīkst. Lai notiktu uzlabojums, ir nepieciešami sabiedrotie – uzticams ārsts un laba aptieka, tikai tad holesterīna samazināšana būs efektīva. InternetAptieka.lv nodrošina ērtu un drošu iepirkšanās pieredzi, labas cenas un bezmaksas piegādi visā Latvijā. Svarīgs bonuss ir iespēja konsultēties ar farmaceitiem ne tikai klātienē Rīgā Dzelzavas ielā 120M un Pulkveža Brieža ielā 8, bet arī attālināti – telefoniski, online čatā vai Whatsapp platformā. Ieskatieties InternetAptieka.lv, atrodiet visu nepieciešamo un esiet veseli!

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Kārliena” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā SOCIĀLO PEDAGOGU (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 10,53 stundu slodzi nedēļā (0,351 likmes). Ja Tev ir vēlme: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • veidot lietišķu sadarbību ar Iestādes darbiniekiem, izglītojamiem, viņu vecākiem un citu institūciju darbiniekiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī sniegt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un ja Tev ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 315,90 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumentu kopijas gaidīsim līdz 2022.gada 29.decembrim personīgi (adrese: Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā karliena@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 27856005. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-29 Kontaktpersona: CV, piet vēst.un izgl.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu karliena@valmiera.edu.lv

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada būvvaldes (turpmāk – Būvvalde) juriskonsultu/-i (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • izvērtēt būvniecības dokumentāciju atbilstoši Latvijas Republikā spēkā esošajiem lietu un saistību tiesību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem; • sagatavot atbilžu, administratīvo aktu un uzziņu projektus uz fizisko un juridisko personu iesniegumiem par Būvvaldes kompetencē esošajiem jautājumiem; • atbilstoši Būvvaldes pilnvarojumam pārstāvēt Būvvaldi tiesā; • piedalīties Pašvaldības lēmumu, saistošo noteikumu un Būvvaldes iekšējo normatīvo aktu izstrādāšanā un sniegt ieteikumus par citu iestāžu sagatavoto ārējo normatīvo aktu projektiem; • sniegt juridiskas konsultācijas Būvvaldes darbiniekiem par Būvvaldes kompetencē esošajiem jautājumiem; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība tiesību zinātnēs; • vismaz 2 (divu) gadu darba pieredze specialitātē; • būvniecības procesu regulējošo normatīvo aktu pārzināšana; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, BIS portālā vai BIS 2 profilā un biroja tehniku; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 970 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV) un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Juriskonsulta/-es amatam” līdz 2022.gada 15.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207124. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: JURISKONSULTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 25C, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-15 Kontaktpersona: CV, piet.vēst.,augst.izgl.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:personals@valmierasnovads.lv

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā BŪVINŽENIERI (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • organizēt un piedalīties būvniecības procesos Pašvaldības un tās iestāžu būvprojektu realizācijas laikā; • piedalīties būvprojektēšanas uzdevumu sagatavošanā, izvērtēt būvprojektus to izstrādes procesā; • veikt Pašvaldības būvju vizuālo/ tehnisko apsekošanu, atzinumu sagatavošanu, sniegt priekšlikumus un ieteikumus par prioritāri nepieciešamajiem Pašvaldības ēku un būvju remontdarbiem; • izstrādāt/ organizēt Pašvaldības vajadzībām nepieciešamās remontdarbu tāmes, veikt izmaksu aplēses investīciju projektiem; • piedalīties ES struktūrfondu līdzfinansēto būvobjektu projektu pieteikumiem un atskaitēm nepieciešamās būvprojektu un būvniecības dokumentācijas sagatavošanā; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība) būvniecības jomā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze būvniecības jomā; • sertifikāts ēku būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā tiks uzskatīts par priekšrocību; • normatīvo aktu pārzināšana būvniecības jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, “Būvniecības informācijas sistēma” (BIS) portālā, Būvju informācijas modelēšanas (BIM) sistēmā un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1535 EUR līdz 1645 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Būvinženiera/-es amatam” līdz 2022.gada 15.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BŪVINŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-15 Kontaktpersona: CV, piet.vēst. un izgl.dok.kopiju ar norādi sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv, 64207138.

Mūsu partneri