Valmieras Ziņas

Kokrūpniecības profesionāļi no Latvijas un Igaunijas pulcējas hakatonā Vidzemē

No 23. – 25. novembrim “Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskolā” norisinājās jau otrais Garage48 Wood 2 koksnes hakatons, kurā kopumā 12 starpdisciplināras komandas radīja jaunus risinājumus koka produktu izmantošanai publiskās vietās un nozarē kopumā. Šajā hakatonā uzvaras laurus plūca komanda, kas izstrādāja konteinerā pārvadājamas saliekamas koka mājas prototipu.

Pasākums atklāšanā pulcēja ap 70 dalībnieku no Latvijas un Igaunijas, kur sākotnēji tika prezentētas pieteiktās koka produktu idejas. 12 no visām prezentētajām guva atsaucību un to autori spēja ap sevi pulcēt dažādu jomu speciālistus, izveidojot komandas. Turpmākās 48 stundas galdnieki, dizaineri, arhitekti, biznesa attīstības un mārketinga speciālisti, kokrūpniecības jomas profesionāļi, kā arī saistīto jomu studenti strādāja pie reālu koka produktu prototipu izveides.

Hakatona noslēgumā dalībnieki prezentēja izstrādātos prototipus žūrijai, kas lēma par pirmo trīs vietu ieguvējiem. Pirmo vietu saņēma projekts ar nosaukumu “Dacha” – specializēta dizaina konteinerā pārvadājama saliekama koka māja. Otrajai vietai tika nominēta koka karkasa CNC iekārta, savukārt trešo vietu ieguva projekts “MLO” –  magnētiskā lauka ietekmē levitējoša koka bļoda, kas izmantojama kā interjera elements.

Skatītāju simpātijas nomināciju ieguva daudzfunkcionālas suņu mājas “LaikAhouse” prototips. Savukārt kā ideja ar izglītojošu potenciālu atzīta bērnu gultas prototips ar plašām dizaina pielāgošanas iespējām ikdienā. Dienasgaismu prototipu formā piedzīvoja arī tādi auditorijas novērtēti projekti kā modulāra plauktu sistēma, ko var savienot bez skrūvēm, sols ar grozāmu sēdvirsmu, lai lietus laikā pasargātu apģērbu no samirkšanas un citi.

Projekta “Koksne un mēbeles” vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā Laima Engere uzsver, ka Garage48 Wood hakatons bija piedzīvojums ne tikai dalībniekiem, bet arī tā organizatoriem. “Pirmais hakatons norisinājās pirms gada Igaunijā. Vairāki dalībnieki hakatonā piedalījās jau otro reizi un atzīst, ka šāds formāts ļauj ne tikai strādāt pie izaicinošām un inovatīvām produktu idejām, bet arī veicina kontaktu veidošanos un sadarbības partneru atrašanu. Hakatona formāts kokrūpniecības nozarē nav ierasts, bet tieši šādi pasākumi palīdz lauzt stereotipus un pierāda, ka koks ir materiāls ar vēl neizmantotu potenciālu inovāciju un augstas pievienotās vērtības produktu radīšanā.”

Mēbeļu ražošanas uzņēmuma SIA “Wega” pārstāvis Artūrs Vēveris ir viens no tiem, kas nu jau piedalījies abos koksnes hakatonos. Šogad viņš darbojās komandā, kas izstrādāja koka karkasa CNC iekārtu. Ideja sākotnēji bijusi viņa brāļa, arī komandas dalībnieka, diplomdarbs mehatronikā: “Zināju, ka tālāk par nepieciešamo sastāvdaļu iegādi un kontroles bloka izveidi šīs iekārtas projekts vēl nav virzīts, tāpēc piedāvāju brālim kopā ar kursabiedru izmantot hakatona iespējas to uzbūvēt. Uz pasākumu ieradāmies ar neatvērtām sastāvdaļu kastēm un apņēmību improvizēt. Īpašs prieks, ka mums izdevās apvienoties vienā komandā ar galdnieku no Smiltenes, jo pateicoties viņa ātrumam darbā ar koku, mums viss izdevās,” par hakatona sniegto iespēju veidot dažāda sastāva profesionāļu komandas, uzsver A. Vēveris.

Kopā ar dalībniekiem pie viņu ideju realizēšanas strādāja arī mentori, palīdzot ar padomu. Savas zināšanas un laiku nedēļas nogalē, palīdzot prototipu izstrādē, veltīja  – Jörgen Dobris (TSENTER), Martin Melioranski (Igaunijas Mākslas akadēmija, Meliorad), Renee Puusepp (Igaunijas Mākslas akadēmija, Creatomus), Aija Freimane (Latvijas Mākslas akadēmija), Jaan Kers (TalTech), Māris Simanovičs (kokrūpniecības nozares un biznesa attīstības speciālists), Nauris Grandāns (MeKA), Marek Mardisoo (EstHus), Andre Visnapuu (UUP), Triin Kõivupuu (UUP), Aivars Vaivods (Mass Portal), Krišs Bērzkalns (Mass Portal), Tanel Velga (TSENTER), Mārtiņš Jurcinš (Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskola), Lauris Puriņš (Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskola), Andrejs Koklis (Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskola).

Izsakām īpašu pateicību “Cēsu Dizaina un Tehnoloģiju vidusskolas” pārstāvjiem par līdzdalību un sniegto iespēju izmantot skolas telpas un iekārtas pasākuma īstenošanai. Tāpat pateicamies “Koka dienu” organizatoram Ervīnam Krauklim, kurš piecām komandām dāvāja ieejas kartes uz “Koka dienu” pasākumu un praktiskajām darbnīcām.

Garage48 Wood hakatons ir jau otrais Interreg Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Koksne un mēbeles” ietvaros organizētais šāda veida pasākums, ko īstenoja Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar projekta partneri Kokapstrādes un mēbeļu arodapmācības centru Igaunijā (TSENTER), kā arī pasākuma sadarbības partneriem – Garage48 komandu. Hakatona mērķis bija apvienot dažādu jomu speciālistus, kokrūpniecības nozares profesionāļus, lai radītu unikālu pieredzi prototipu izstrādes procesā limitētā laika periodā un starpdisciplinārās komandās.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā vērtējat VARAM piedāvāto pašvaldību reformas modeli?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Vaidava Ceramics ir ģimenes uzņēmums, kas kopš 1980.gada ražo skaistus un funkcionālus dizaina traukus no tīra Latvijas māla. Tie apvieno cieņu pret vēsturisko keramikas veidošanas gaitu un ilglaicīgu dizainu, kas turas pretī laikam un mainīgajām tendencēm. Aicinām darbā: FORMĒŠANAS MEISTARU / TRAUKU PODNIEKU (iepriekšēja pieredze nav nepieciešama) Piedāvājam: - Nepieciešamo amata apmācību - Darbu nelielā un saliedētā komandā - Iespēju profesionāli augt kopā ar uzņēmumu - Iespēju radīt skaistus traukus no Latvijas sarkanā māla - Dinamisku un interesantu darba ritmu - Transporta kompensāciju līdz darbavietai - Normālu darba laiku (08:00-17:00), kalendārās brīvdienas un regulārus atvaļinājumus - Atalgojumu no 4.00 – 5.00 EUR stundā, pirms nodokļu nomaksas Sagaidām: - Vidējo izglītību - Precizitāti un augstu atbildības sajūtu - Vēlmi apgūt jaunas prasmes un zināšanas - Spēju strādāt komandā un patstāvīgi pieņemt lēmumus Galvenie pienākumi: - Trauku izgatavošana uz formēšanas virpas - Trauku apstrāde pēc formēšanas procesa - Trauku kvalitātes kontrole Sūti CV ar norādi “FORMĒŠANAS MEISTARS” uz info@vaidava.lv līdz 31.05.2019. Vairāk par mums #vaidavaceramics Facebook, Instagram un vaidava.lv. SIA “Rebeka”, Reģ.Nr. 44103003533. Sīkāka informācija pa telefonu +371 26425050. Profesija: PODNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-05-31 Darba sākšanas datums: 2019-06-03 Kontaktpersona: Miks Balodis Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri