Valmieras Ziņas

KNAB izmeklē iespējamu nepamatotu priekšrocību piešķiršanu četros slimnīcu iepirkumos

Lasīšanas laiks: 4 min

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) 21. maijā veica kriminālprocesuālās darbības trijos kriminālprocesos, kas saistīti ar iespējamu SIA “Vidzemes slimnīca”, VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca” un VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” valsts amatpersonu īstenotu prettiesisku vienošanos ar konkrētiem medicīnas preču piegādātājiem par uzņēmumu uzvaru četros publiskajos iepirkumos, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Komunikācijas nodaļa.

KNAB rīcībā esošā informācija liecina, ka slimnīcu valsts amatpersonas, iespējams, prettiesiski vienojās ar medicīnas preču piegādātājiem par šo uzņēmumu uzvaru četros slimnīcu īstenotajos publiskajos iepirkumos. Lai nodrošinātu šo uzņēmumu uzvaru, iespējams, iepirkumu tehniskā specifikācija bija pielāgota konkrēto medicīnas preču piegādātāju prasībām. Noziedzīgo nodarījumu rezultātā ietekmētā līgumsumma ir vismaz 3 679 964,40 eiro, kas finansēti no Latvijas un Eiropas Savienības budžeta līdzekļiem.

Kriminālprocesos veiktas kratīšanas vairāk nekā 17 objektos dažādās Latvijas vietās, tostarp SIA “Vidzemes slimnīca” un VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca” un VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”. Pagaidām četrām kriminālprocesos iesaistītajām personām, tostarp divām valsts amatpersonām un diviem uzņēmumu pārstāvjiem, ir tiesības uz aizstāvību. Nevienai no kriminālprocesos iesaistītajām personām nav piemērots ar brīvības atņemšanu saistīts drošības līdzeklis.

Kriminālprocesus, kas saistīti ar SIA “Vidzemes slimnīca” un VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca” rīkotajiem iepirkumiem, uzsāka Eiropas Prokuratūra (EPPO) uzreiz pēc tam, kad KNAB iegūtos materiālus par iespējamām pretlikumībām atbilstoši Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām nosūtīja izvērtēšanai prokuratūrai. Pēc lietu uzsākšanas EPPO nodeva tās izmeklēšanai KNAB.

Kriminālprocesu, kurā iesaistīta SIA “Vidzemes slimnīca”, EPPO uzsāka 2026. gada 30. martā aizdomās par iespējamu krāpšanu lielā apmērā un dokumentu viltošanu. Atbildība par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem paredzēta Krimināllikuma 177. panta trešajā daļā un 275. panta pirmajā daļā. Savukārt kriminālprocesu, kurā iesaistīta VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca”, EPPO uzsāka 2026. gada 8. aprīlī par iespējamu krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā. Atbildība par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem paredzēta Krimināllikuma 177. panta trešajā daļā un 318. panta otrajā daļā.

Trešais no izmeklētajiem kriminālprocesiem ir saistīts ar iespējamu likumpārkāpumu VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”. Šo kriminālprocesu KNAB uzsāka 2026. gada 9. aprīlī aizdomās par iespējamu prettiesiska labuma – apmaksāta mācību brauciena – pieprasīšanu un pieņemšanu, ko izdarījis iestādes darbinieks, kas nav valsts amatpersona. Atbildība par šāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu paredzēta Krimināllikuma 326.2 panta pirmajā daļā. KNAB izmeklēšanu šajā lietā veic sadarbībā ar Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūru.

KNAB vērš uzmanību, ka kriminālprocesos iesaistītajām personām ir tiesības uz aizstāvību, un atgādina, ka nevainīguma prezumpciju piemēro visos kriminālprocesa posmos – sākot no brīža, kad persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta, līdz brīdim, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā tiek konstatēta likumā noteiktajā kārtībā.

EPPO un KNAB ir vienisprātis par eksistējošām sistemātiskām problēmām slimnīcu iepirkumos, jo iespējamā nogodprātīgā rīcība līdz šim konstatēta vairākās slimnīcās dažādos Latvijas reģionos. EPPO lietvedībā pašlaik ir vēl divi kriminālprocesi, savukārt KNAB lietvedībā – viens kriminālprocess, kas saistīti ar slimnīcu iepirkumiem. Starp šīm slimnīcām ir SIA “Liepājas Reģionālā slimnīca” un SIA “Ogres rajona slimnīca”. KNAB visos trīs kriminālprocesos turpina veikt pirmstiesas izmeklēšanu.

KNAB skaidro, ka veselības aprūpes jomā, īpaši slimnīcu iepirkumos, korupcijas risks tiek uzskatīts par paaugstinātu vairāku faktoru dēļ. Iepirkumi bieži ir finansiāli apjomīgi un tehniski sarežģīti, konkurence tajos var būt ierobežota, savukārt starp ārstniecības iestādēm un piegādātājiem nereti veidojas ilgstoša sadarbība. Tāpēc, KNAB ieskatā, būtu nepieciešams ne tikai standartizēt iepirkumu procedūras, bet arī nodrošināt iespējami lielāku iepirkumu procesu caurspīdīgumu, kā arī mazināt vienas personas ietekmi lēmumu pieņemšanā un ierobežot neformālu komunikāciju starp pasūtītājiem un piegādātājiem. Turklāt jāņem vērā, ka nepietiekama interešu konfliktu pārvaldība un vājas iekšējās kontroles sistēmas ir vieni no biežākajiem korupcijas riska cēloņiem, līdz ar to institūcijām jāstiprina gan risku pārvaldība, gan korupcijas risku mehānismi.

Papildus KNAB kā trauksmes cēlēju kontaktpunkts aicina gan ārstniecības iestāžu, gan citu valsts un pašvaldību institūciju darbiniekus ziņot par iespējamām pretlikumībām darba vidē, kas var kaitēt sabiedrības interesēm. To iespējams darīt vairākos veidos, t.sk. tiešsaistes ziņošanas platformā vai tās mobilajā lietotnē “Ziņo KNAB!”.

Aktuālais jautājums

Vai esi iepazinies ar jauno Valmieras novada teritoriālo plānojumu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

ŠĶIEDRAS CIRTĒJS / -A TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: Atbilstošā apjomā un kvalitātē ražot cirstās šķiedras produktu; Svērt, pakot un marķēt gatavo produkciju; Savlaicīgi iekārtot darba vietu ar izejmateriāliem un palīgmateriāliem; Rūpīgi ievērot ražojamā produkta tehnoloģiskos parametrus; Kontrolēt saražotās produkcijas kvalitāti; Savlaicīgi un kvalitatīvi veikt doto ražošanas uzdevumu; Savlaicīgi veikt ciršanas iekārtu un ventilācijas sistēmas apkopi, veikt iekārtu darba detaļu nomaiņu; Sadarbība ar kolēģiem ražošanas mērķu sasniegšanai. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: Vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; Ļoti labas komunikācijas prasmes; Augsta atbildības sajūta; Spēja strādāt fiziski aktīvu darbu; Apzinīgums; Spēja organizēt savu darbu; Noturīga uzmanība un precizitāte. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: Pieredzējušu kolēģu atbalstu; Paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06.00-18.00 un naktsmaiņas 18.00-06.00); Atalgojumu vidēji no 1300 līdz 1500 EUR pirms nodokļu nomaksas; Organizētu transports uz-no darba dažādos maršrutos; Līdzmaksājumu pusdienām uzņēmuma kafejnīcā; Veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 3 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi ŠĶIEDRAS CIRTĒJS / -A sūti uz e-pastu adresi darbs@valmiera-glass.com. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: ŠĶIEDRU CIRTĒJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-06-20 Darba sākšanas datums: 2026-05-21 Kontaktpersona: Sūtīt CV ar amata norādi uz e-pastu darbs@valmiera-glass.com

Valmieras tehnikums aicina darbā ĒKU UN APSAIMNIEKOJAMĀS TERITORIJAS PĀRZINI (profesiju klasifikatora koda Nr. 5153 02) uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā Stabilu atalgojumu (1010,00 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas) Apmaksātu veselības apdrošināšanas polisi (pēc pārbaudes laika) Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā Modernu darba vidi Galvenie darba pienākumi: Izglītības iestādes ēku un apsaimniekojamās teritorijas pārraudzīšana, iesaistīšanās tās labiekārtošanā Ēku un apsaimniekojamās teritorijas uzturēšana tehniskā kārtībā Teritorijā esošo kanalizācijas, siltā un aukstā ūdensvada, apkures sistēmas iekšējo tīklu, ventilācijas sistēmu un iekšējo elektrotīklu uzraudzība, savas kompetences ietvaros veikt remontu Veikt dažādus remonta un uzturēšanas darbus izglītības iestādē (durvju, slēdzeņu, logu, mēbeļu, sadzīves priekšmetu u.c.) Izglītības iestādes rīcībā esošo mazo mehānismu apkope un remonts Strādāt ar kravas pacelšanas un pārvietošanas mehānismiem un ierīcēm Prasības pretendentam: Vidējā vai profesionālā izglītība Vēlama pieredze līdzīgu pienākumu veikšanā Prasme veikt galdniecības, kokapstrādes, celtniecības, santehnikas darbus Autovadītāja apliecība B kategorija un pieredze auto vadīšanā Spēja operatīvi reaģēt un prioritēt darbus Labas komunikācijas un sadarbības prasmes CV, pieteikumu un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Pārziņa vakancei” līdz 2026.gada 27.maijam. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: ĒKU UN APSAIMNIEKOJAMĀS TERITORIJAS PĀRZINIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Cita Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-05-27 Kontaktpersona: Skaidrīte Čukule Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri