Valmieras Ziņas

Kinoteātrī „Gaisma” – filmas „Homo Novus” veidotāju tikšanās ar skatītājiem

Lai gan jaunā simtgades filma „Homo Novus” kinoteātrī „Gaisma” skatāma jau kopš 26.septembra, 8.oktobrī, kad norisinājās tikšanās ar filmas veidotājiem, zāle bija skatītāju pilna.

Valmierā bija ieradusies režisore Anna Viduleja, producenti Jānis Kalējs un Ivo Ceplevičs, galvenās lomas atveidotājs Igors Šelegovskis (jaunais mākslinieks Juris Upenājs), Valmieras Drāmas teātra aktieri Rūta Dišlere (Ciemaldas draudzene Pļavāre) un Imants Strads (Knabenava meiteņu ģimnāzijas direktors).

Jāteic, ka skatītāji zālē laikam bija tik kautrīgi vai arī pārņemti ar mākslu, ka saruna ar kino veidotājiem ne pirms, ne pēc filmas neveidojās, un nekādi jautājumi no skatītāju puses neatskanēja, vienīgi pateicības vārdi par skaisto spēlfilmu. Pēc filmas gan vairāki cilvēki devās pēc plakātiem un kartītēm, lai saņemtu autogrāfus.

Toties sirsnīga saruna ar filmas režisori Annu Viduleju raisījās pēc filmas nelielā interesentu lokā.

Cik ilgā laikā tapa filma? Vai ideja radās sakarā ar Latvijas simtgadi vai jau agrāk?

Doma par šīs filmas veidošanu bija jau labu laiku pirms tam, bet tad mākoņi pašķīrās, uzspīdēja saulīte un…

Kas bija grūtākais filmas tapšanā?

Grūtākais ir runāt pēc tam. Man patīk taisīt kino, nevis runāt. Bet vispār ir jārunā par veiksmēm. Fascinējoši bija tas, ka neviens uzrunātais cilvēks neatteica, visi bija ieinteresēti un labvēlīgi. Veidojot filmu, bija ārkārtīgi daudz konsultantu dažādās jomās, īpaši mākslā. Bijām sajūsmā par to, ka apstākļu sakritības dēļ tikām filmēt Rīgas pilī, tur uzņemtas arī Bicēna darbnīcas ainas.

Gandrīz asiņains bija scenārija graizīšanas process, saīsināšana, jo no 570 scenārija formāta lapaspusēm 500 bija jāaizmet prom.

Ļoti drakonisks bija sagatavošanās process, organizēšana, jo aktieriem paralēli bija mēģinājumi teātros. Es aktierus slavēju kā dievus! Paldies viņiem, ka piedāvāja savas idejas un risinājumus. Piemēram, Anšlava Eglīša romānā māksliniekam Salutauram ir glezna „Mēslu ārdītājs”, bet filmā atbilstoša glezna ir „Zivju tirgotāja”, ko Gundars Āboliņš komplimentārāk nosauc par Madonnu… Līdz ar šo gleznu filmā ienāk tirgus aina ar zivju sievu. Ja filma būtu pārāk ieprogrammēta un strikti ielikta rāmī, nekas nesanāktu, tāpēc Viduleja improvizēja… Mēs meklējām patiesību, bet ne vienmēr tā bija loģiska un vēsturiska, tā bija cita veida patiesība – vairāk intuitīva un asociatīva.

Šajā brīdī sarunā iesaistās arī VDT aktieris Imants Strads un izsaka komplimentu režisorei, kas tik brīnišķīgi un organiski filmā iekļāvusi Latvijas mākslinieku gleznas, līdz ar to arī skatītājiem tiek atsvaidzināti V.Tones, J.Tīdemaņa un citu mākslinieku darbi. Tāpat Imants uzslavē arī dramatisko Kurcuma līniju – teātra balkona ainā padsmit sekundēs Kurcuma (Kaspara Znotiņa) sejā nomainās apmēram 12 dažādas grimases.

Salīdzinājumā ar grāmatu filmā vairāk jūtama romantika, mīlestība.

Jā, tas ir apzināts lēmums. Filmas struktūra prasa centrālo mugurkaulu, kas sižeta nozīmē ved cauri filmai. Taču svarīgs ir arī Kurcuma stāsts.

Kā veidojās jūsu sadarbība ar Raimondu Paulu?

Tā ir dāvana! Vairāk grūti ko piebilst. Lielās līnijās man komponistam bija trīs lūgumi: talantu tēma, viltīgā Kurcuma tēma un džeza improvizācijas, kas ar savu rotaļīgumu palīdz veidot komēdiju, padara to dinamiskāku, darbību it kā dzen uz priekšu. Komponists labi piespēlēja padnoškām, ko Kurcums veikli izlika gan Eiženam Žibeikam, gan Jurim Upenājam.

Filmā redzamas arī dažas prominentas personas, kas nav aktieri – Kaspars Kambala, Māris Gailis, Dace Reizniece Ozola…

Strādājot pie filmas, man bija plašāks skatījums, nedomāju par mūsdienu aktualitātēm. Kafejnīcas ainā Kurcumam iederējās šaha spēle, un kāpēc gan lai viņa pretiniece nebūtu profesionāle un vislabākā valsts šahiste? Nebija divu domu arī par Kasparu Kambalu, viņš ir spēka un fiziskās attīstības etalons. Filmā aktrise Regīna Razuma bija Benjamiņa kundzes tēlā, un viņa par Benjamiņa kungu sev blakus vēlējās redzēt Māri Gaili, viņš piekrita.

Kādas ir turpmākās ieceres, nojausmas, plāni, kad simtgade beigsies?

Bez iecerēm jau nekur! Kā teicis ASV kinorežisors Vudijs Allens, ja iedosiet finanses, tad es nojausmas realizēšu par ideju, ja vēl iedosiet finanses, tad..

Paldies un lai veicas!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā vajag uzstādīt fotoradarus?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Kā pilsēta nevar pastāvēt bez iedzīvotājiem, tā pašvaldība - bez izglītotiem, lojāliem un atsaucīgiem darbiniekiem. Valmieras pilsētas pašvaldība aicina darbā uz nenoteiktu laiku (1,0 slodze, 40 stundas nedēļā) DIENESTA VIESNĪCAS SKOLOTĀJU (darba vietas adrese: Ausekļa iela 25C, Valmierā) Ja Tev ir vēlme: - nodrošināt Dienesta viesnīcā dzīvojošiem izglītojamajiem drošu un psiholoģiski labvēlīgu vidi; - sadarboties ar izglītojamajiem, izglītojamā vecākiem vai aizbildņiem, izglītības iestāžu sociāliem pedagogiem un Dienesta viesnīcas tehnisko personālu, lai sniegtu atbalstu izglītojamajiem izglītības procesa un socializācijas jautājumos; - strādāt individuālo darbu ar izglītojamajiem - iepazīt izglītojamo intereses un individuālās īpatnības, organizēt individuālās (arī grupveida) pārrunas; - sekot, lai izglītojamie ievēro telpu lietošanas un iekšējās kārtības noteikumus. Darbs ar vidusskolas vecuma izglītojamajiem; un ja Tev ir: - augstākā pedagoģiskā izglītība; - pedagoģiskā darba pieredze ne mazāk par 2 gadiem; - labas komunikācijas prasmes, spēja strādāt komandā un pieņemt lēmumus patstāvīgi; mēs piedāvājam: - darba samaksa par slodzi no 535 EUR līdz 620 EUR (atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); - darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas. Pieteikuma vēstuli, CV un augstākās izglītības dokumenta kopijas var iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmiera.lv, vai personīgi Valmieras pilsētas pašvaldības Apmeklētāju pieņemšanas centrā adrese: Lāčplēša ielā 2, Valmierā, ar norādi „Dienesta viesnīcas skolotāja/-as amatam” līdz 2019.gada 22.novembrim plkst.16:00. Tālrunis papildu informācijai: 64207148, 64207156 vai 29448574. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatumapolitika%281%29.pdf Profesija: INTERNĀTA, DIENESTA VIESNĪCAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Ausekļa iela 25C, Valmiera Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2019-11-22

1120 06 Ražošanas direktors kokapstrādē BEST WOOD EUROPE, SIA Darba apraksts - Ražošanas un tehnoloģisko procesu plānošana, vadīšana un kontrole; - Plānot, organizēt un vadīt pakļautībā esošos cilvēkresursus; - Nodrošināt un kontrolēt ražošanas iekārtu optimālu lietošanu un savlaicīgu tehnisko apkalpošanu; - Kontrolēt visus ražotnes procesus, nodrošināt to izpildes kvalitāti; - Sekot līdz ražošanas procesu normu un projektu izpildes termiņu ievērošanu; - Sniegt ierosinājumus ražošanas procesu attīstībai; - Ieviest ražošanas procesos jaunus tehnikas veidus, kā arī jaunākās tehnoloģijas; - Izstrādāt pasākumus, kuri veicinās efektivitātes paaugstināšanu un izmaksu samazināšanos; - Budžeta sastādīšana, tā izpildes kontrole. Prasības kandidātiem - Augstākā vidējā speciālā izglītība, vēlams kokapstrādes specialitātē vai citā tehniskā jomā; - Darba pieredze vadoša līmeņa amatā un cilvēku vadībā; - Izpratne par uzņēmuma vajadzībām un personāla attīstības iespējām; - Spēja ātri pieņemt efektīvus un kvalitatīvus lēmumus; - Spēja organizēt, koordinēt un kontrolēt padoto darbību; - Spēja ātri reaģēt uz izmaiņām un pielāgoties situācijai; - Aktīva, pašmotivēta un uz rezultātu orientēta personība ar augstu atbildības sajūtu un līderības dotībām; - Teicamas latviešu un krievu valodu zināšanas. Uzņēmums piedāvā Profesionālus izaicinājumus un stabilu darba vietu; Vērtīgu darba pieredzi; Konkurētspējīgu atalgojumu; Nepieciešamo nodrošinājumu darba veiksmīgai izpildei; Daļēji apmaksātas pusdienas; Kompensāciju ceļa izdevumiem. Informācija par darba sludinājumu: Uz darba vietu nogādā ar uzņēmēja transportu. Atrašanās vieta: “Zālītes”, Brenguļu pagasts, Beverīnas novads, LV-4245 Darba amata apraksts: pilna slodze, pastāvīgs darbinieks. Darba laiks: 8:00-17:00   Alga: No EUR 2500 – 3000 bruto un sociālās garantijas.  Sazināsimies ar kandidātiem, kuri būs tikuši 2.atlases kārtā. Epasts: bwe@bwe.lv Mob.tel.: 24966076 Profesija: RAŽOŠANAS DIREKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-11-30 Kontaktpersona: Struktūrvienība Brenguļu pagasta Zālītēs

Mūsu partneri