Valmieras Ziņas

Kāpēc ir svarīgi veidot ergonomisku darba vidi?

Lasīšanas laiks: 4 min

Pēdējās desmitgadēs darba vides koncepts ir būtiski mainījies, jo ir parādījušies atvērtā tipa biroji, kopstrādes telpas, attālinātais darbs un daudzi citi modeļi, pateicoties kuriem, ikviens var piemeklēt savām dzīves vērtībām un apstākļiem ērtāko risinājumu, kur un kā strādāt. Tomēr visā šajā lielajā brīvībā nevajadzētu aizmirst par tādu terminu kā “ergonomika”. Tā joprojām ir nozīmīga ikvienā birojā un jebkurā citā vietā, kuru izmantojat darbam. Kāpēc ir tik svarīgi veidot ergonomisku darba vidi?

Vairāk enerģijas un uzmanības darbam

Jo darba vidē mazāk dažādu traucēkļu, kas novērš uzmanību un rada diskomfortu, jo labāk iespējams koncentrēties darba procesam. Tāpēc ir tik būtiski, ka ir ērta un pielāgota darba zona, atbilstoši darba specifikai pielāgots aprīkojums un mēbeles, pareizi noregulēts apgaismojums, nav traucējošu skaņu. Liela nozīme ir arī telpas vai vietas kopējam mikroklimatam – kā ķermenis tajā jūtas, vai nav pārāk auksti vai karsti. Ja visas šīs lietas ir balansā un pārdomātas, tad darbinieks var savu enerģiju novirzīt pienākumu veikšanai, nevis risināt diskomforta jautājumus, kas atņem uzmanību un samazina koncentrēšanos.

Augstāka darba produktivitāte

Veltot vairāk uzmanības darba pienākumiem un jūtoties ērti savā darba vidē, cilvēks noteikti arī vairāk padara. Tāpēc ergonomiska darba vide ir viens no primārajiem faktoriem, kas nodrošina produktivitāti. Un produktivitāte attiecīgi ietekmē uzņēmuma panākumus, peļņu un citus attīstības faktorus. Ja uzņēmumā ir nepietiekama produktivitāte, noteikti ir jāanalizē situācija un jāmeklē tam cēloņi. Pilnīgi iespējams, ka cēlonis ir tik vienkāršs kā neērta, nepatīkama un nepiemērota darba vide, nevis darbinieku neatbilstība vai slinkums. Radot darbam patīkamu un ergonomisku vidi, produktivitātes rādītāji noteikti uzlabosies.

Mazāks nogurums un fiziskais diskomforts

Neērts krēsls, pārāk vēsas vai karstas telpas, slikta redzamība datora ekrānā saules dēļ, nefunkcionālas iekārtas un citas mēbeles – šie un vēl daudzi citi ar ergonomiku saistītie faktori, ja tie nav sakārtoti, var ietekmēt cilvēka fizisko pašsajūtu. Piemēram, var sāpēt mugura, galva, pasliktināties imunitāte, kas noved pie biežākas saslimšanas. Fiziskais diskomforts, kuru rada nesakārtota darba vide, samazina enerģiju, darbaspējas un produktivitāti. Neergonomiska darba vide uzņēmumam var radīt papildu izmaksas, jo rodas dīkstāve, mazāk tiek padarīts, darbinieki slimo, jāizmaksā slimības nauda utt. Tie ir izdevumi, no kuriem varētu izvairīties, ja tiktu piesaistīti speciālisti un ieguldīti līdzekļi, lai izvērtētu un sakārtotu darba telpas atbilstoši ergonomikas standartiem.

Veselības saudzēšana ilgtermiņā

Par neergonomiskas vides ietekmi uz veselību jādomā ne tikai šodienas kontekstā, kad darbinieki biežāk slimo, bet arī ilgtermiņā, jo, ja gadiem tiek strādāts vietā, kur ir nepareiza  un pārmērīga slodze mugurai, kur ir nelabvēlīgs mikroklimats un citas problēmas, tas var veicināt hronisku slimību attīstību un pat draudēt ar darbnespēju, iedragājot cilvēka atlikušās dzīves kvalitāti. Tāpēc darba devējam ir pienākums nodrošināt tādus darba apstākļus, kas nerada riskus veselībai ne īstermiņā, ne ilgtermiņā. Pielāgota vide, mēbeles, iekārtas, patīkamas un labi aprīkotas telpas – tā nav greznība, bet gan nepieciešamība. Arī tad, ja izvēlaties strādāt nevis konkrētā birojā vai darbavietā, bet strādāt attālināti, jāatceras, ka vienmēr jāpatur prātā ergonomiskas darba vides principi, jo no tiem lielā mērā atkarīgs, cik produktīvi spēsiet veikt darba pienākumus, kā arī tie var radīt ietekmi uz veselības stāvokli.

Iespēja piesaistīt labāku darbaspēku

Uzņēmums, kurš parūpējies par savu darbinieku komfortu, iekārtojot ergonomisku un mūsdienīgu vidi, ir pieprasītāks darba devējs. Protams, arī citi vakances faktori ir svarīgi, bet vieta un vide, kurā jāstrādā, arī ir ļoti būtiska. Pat tad, ja ir laba alga, bet darba vide nesakārtota un veselībai nedraudzīga, ir lielāka iespēja, ka cilvēks gribēs pārtraukt darba attiecības. Ja uzņēmums vēlas piesaistīt kvalificētus darbiniekus, kuri strādā ilgtermiņā un ir patiesi lojāli savai darbavietai, tad ergonomiska darba vide ir viens no svarīgiem priekšnosacījumiem.

Cik izmaksā ergonomiska darba vide?

Ergonomika darbā – tas ir ļoti plašs jēdziens, kas ietver dažādas ar drošību, veselību, efektivitāti un dizainu saistītus aspektus. Lai tos ieviestu, nepieciešams ieguldīt finanšu līdzekļus. Protams, izdevumu apjoms atkarīgs no uzņēmuma specifikas, telpu lieluma un citiem aspektiem, tāpēc konkrētas izmaksas nav iespējams noteikti, nevērtējot katru gadījumu atsevišķi. Neliela mājas biroja iekārtošana atbilstoši ergonomikas principiem var izmaksāt pāris simtus eiro, bet lielākam birojam telpu aprīkošanai var būt vajadzīgi vairāki tūkstoši eiro. Bet jāatceras, ka tas ir ieguldījums, kas atmaksājas – ar produktivitāti, darbinieku apmierinātību, labāku veselību, konkurētspējas pieaugumu un citiem ieguvumiem.

Ja jums aktuāla ergonomiskas darba vides ierīkošana uzņēmumā, mājas birojā vai citviet, kur strādājat, bet šobrīd nav pieejami nepieciešamie naudas līdzekļi, noderīgi būs Aizdevums.lv finanšu pakalpojumi – patēriņa kredīts un naudas kredīts, kas saimnieciskās darbības veicējiem piedāvā aizdevumu līdz pat 10 000 EUR, kurus var izmantot savu mērķu, ieceru un vajadzību īstenošanai.

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola aicina darbā SPECIĀLO PEDAGOGU (profesijas klasifikatora kods 2352 03), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku (0,405 likmes jeb 12,15 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: • veikt individuālo darbu ar izglītojamajiem un palīdzēt, konsultēt pirmsskolas izglītības skolotāju darbā ar izglītojamo, kuram nepieciešams atbalsts; • īstenot pirmsskolas izglītības programmu, nodrošinot kvalitatīvu pedagoģisko procesu, ņemot vērā katra bērna vecumu, veselības stāvokli, attīstību, individualitāti, sagatavojot izglītojamos sekmīgai pamatizglītības apguvei; • plānot un realizēt savu darbu sadarbībā ar kolēģiem, konsultēt vecākus; aktīvi iesaistīties Atbalsta komandas darbā; un ja Jums ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu; atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte; spēja analizēt un risināt konfiktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; spēja cieņpilni komunicēt ar bērniem un pieaugušajiem; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SPECIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30 Kontaktpersona: CV,piet.vēstuli,izglit.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola aicina darbā SKOLOTĀJU LOGOPĒDU (profesijas klasifikatora kods 2352 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku (0,535 likmes jeb 16,050 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: • veikt darbu saskaņā ar katra izglītojamā izglītības programmu, valodas attīstības traucējumiem un attīstības īpatnībām; • veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; • konsultēt grupas skolotājus, palīgus un vecākus; • kārtot dokumentāciju; un ja Jums ir: • iegūta augstākā pedagoģiskā izglītība un skolotāja logopēda kvalifikācija vai augstākā izglītība un logopēda vai audiologopēda kvalifikācija, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes spējas, prasme elastīgi reaģēt uz pārmaiņām, prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja plānot un organizēt savu darbu; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJS LOGOPĒDS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30 Kontaktpersona: CV,piet.vēstuli,izglit.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJU, darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads uz noteiktu laiku (1 likme jeb 40 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu, bērnu vecumam un individuālām spējām atbilstošu izglītības procesu grupā; • sadarboties ar kolēģiem un vecākiem, lai veicinātu katra bērna izaugsmi; • veikt bērnu attīstības dinamikas izpēti; • plānot savu darbību un sagatavot darbam nepieciešamo dokumentāciju, tostarp e-vidē; • piedalīties iestādes attīstības plānošanā un īstenošanā atbilstoši kompetencei. un ja Jums ir: • pieredze darbā ar bērniem; • izglītība un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (Ministru kabineta noteikumi Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”); • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30 Kontaktpersona: CV,piet.vēstuli,izglit.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv

Mūsu partneri