Valmieras Ziņas

Kādēļ arī Tavai ģimenei jāveido uzkrājums nebaltām dienām?

Daudzi cilvēki nespēj sagatavoties nākotnei, taču finansiālā drošība ir svarīga ikvienam. Uzkrājums nebaltām dienām var palīdzēt drošāk raudzīties nākotnē, neuztraucoties par neparedzētiem izdevumiem.

Neplānotas situācijas ir daļa no dzīves, tādēļ tām vērtīgi sagatavoties. Ja persona dzīvo no algas līdz algai un netiek veidoti nekādi uzkrājumi, tad negaidīts dzīves pavērsiens, piemēram, darba zaudējums vai veselības sarežģījumi, var sagādāt ļoti daudz rūpju.

Kādēļ uzkrājums ir tik svarīgs?

Pat, ja šķiet, ka izveidot iekrājumu ir sarežģīti, tomēr tas ir veids, kā pasargāt sevi un savu ģimeni ārkārtas situācijās. Lūk, daži iemesli, kādēļ uzkrājuma veidošana ir tik svarīga:

 • Uzkrājums var palīdzēt mazināt kredītsaistības, jo neparedzētās situācijās vairs nevajadzēs aizņemties;
 • Uzkrājums palīdz saglabāt finansiālo stabilitāti. Lai arī cik efektīvs būtu budžeta plāns, visus izdevumus, kas rodas laika gaitā, paredzēt nevar. Uzkrājuma fondā esošos līdzekļus iespējams izmantot kādu neparedzētu tēriņu segšanai situācijās, kad esošo budžetu nav iespējams efektīvi pielāgot jaunajai situācijai. Neplānotos izdevumus varat piefiksēt, lai tad, kad tas būs iespējams, varat tos iekļaut savā budžeta plānā;
 • Uzkrājums nebaltām dienām ir īpaši svarīgs tad, ja ģimenei jāiztiek tikai no viena ienākumu avota. Tas var palīdzēt tad, ja vienīgais ģimenes apgādnieks zaudē darbu vai saslimst – tādā gadījumā iekrātā nauda nodrošinās, ka ģimene nepaliek vispār bez ienākumiem;
 • Uzkrājuma veidošana noderīga tad, ja ģimenei pieder pašai savs nekustamais īpašums. Tas nozīmē, ka pašiem jārūpējas par mājokļa uzturēšanu, remontu un ar to saistītajiem izdevumiem. Protams, daļu no uzturēšanas izmaksām (piemēram, nekustamā īpašuma nodokli) var paredzēt un ieplānot savlaicīgi, tomēr ir arī tādi izdevumi, kuri uzradīsies pēkšņi;
 • Uzkrātie naudas līdzekļi noderīgi arī veselības sarežģījumu gadījumā. Tie dos lielāku mieru un veicinās atlabšanas procesu, jo varēsiet atļauties, piemēram, labāku rehabilitāciju, efektīvākas ārstēšanās metodes;
 • Uzkrājums neparedzētām situācijām ir lielisks risinājums arī tad, ja Jums ir citi finansiālie mērķi, ko vēlaties sasniegt, piemēram, mājokļa iegāde vai uzņēmējdarbības uzsākšana. Ja būs izveidots uzkrājums tieši neplānotu situāciju risināšanai, vajadzīgos līdzekļus nevajadzēs ņemt no citiem svarīgajiem mērķiem paredzētajiem resursiem.

Svarīgi šo uzkrājumu veidot atsevišķi no cita veida uzkrājumiem. Vislabāk šim nolūkam atvērt atsevišķu krājkontu. Pirms tam iepazīstieties ar visiem līguma nosacījumiem, lai pārliecinātos, ka, vajadzības gadījumā, naudas līdzekļiem piekļūt varēsiet pietiekami ātri un vienkārši.

Kā sākt veidot uzkrājumu?

Apsverot domu par uzkrājuma veidošanu, sākotnēji var šķist, ka lieku naudas līdzekļu, ko tam novirzīt, nav. Tomēr padoties pirms laika arī nevajadzētu. Ir vērts pārlūkot savu budžetu un šī brīža naudas tērēšanas paradumus, lai saprastu, kam un cik daudz tiek tērēts. Šim nolūkam ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi vai divus, jāpieraksta visi izdevumi. Tas ļaus gūt  priekšstatu par reālo situāciju un vienkāršāk veikt nepieciešamās korekcijas.

Samazinot liekos tēriņus, ietaupīto naudu varēsiet novirzīt uzkrājuma veidošanai. Visvienkāršāk izdevumus samazināt, piemēram, retāk ēdot ārpus mājas vai pārstājot pirkt apģērbu, kas patiesībā nemaz nav vajadzīgs. Ietaupīto naudu ik nedēļu vai mēnesi iemaksājiet krājkontā. Kad uzkrājums sāks pieaugt, parādīsies vēl lielāka motivācija turpināt iesākto.

Ja Jums ir kredīts, arī tā apmaksa var būt lielisks veids, kā veidot uzkrājumu. Pēc kredītsaistību segšanas, naudas līdzekļi, ko izmantojāt kredīta apmaksai, var tikt novirzīti uzkrājumam.

Kā saglabāt motivāciju ilgtermiņā?

Lai uzkrājuma veidošanā būtu vērojams progress, svarīgi tajā veikt regulāras iemaksas. Ir skaidrs, ka kādu mēnesi to izdarīt būs vienkāršāk, savukārt citreiz tas līdzināsies īstam izaicinājumam. Lai nepazaudētu motivāciju, svarīgi izveidot savām vajadzībām un vēlmēm pielāgotu uzskaites sistēmu, kas palīdzēs nenovirzīties no kursa. Tā ietver:

 • Ikdienas tēriņu uzskaiti, lai saprastu, ka kaut kur netiek tērēts vairāk, kā paredzēts;
 • Uzkrājumam paredzēto un reāli atvēlēto summu uzskaiti

Iespējas, kā to praktiski ieviest ikdienā, ir dažādas – kāds dos priekšroku papīram un pildspalvai, cits izmantos Excel izklājlapu, vēl kādam tuvākas mobilo tehnoloģiju sniegtās iespējas.

Svarīgi, lai ikviens ģimenes loceklis ir iesaistīts šī mērķa sasniegšanā, tādēļ pārrunājiet aktuālos tēriņus, mērķus un iespējas tos sasniegt.

Labs variants, kā parūpēties, lai uzkrājuma fonds regulāri papildinās, ir ieradums maksāt sev pirmajam – tas nozīmē, ka šim nolūkam atvēlētā naudas summa uz krājkontu jāpārskaita uzreiz algas dienā, nevis mēneša beigās, kad lielākā daļa naudas iztērēta citām vajadzībām. Lai neaizmirstu veikt regulāras iemaksas, noderīgs var būt automātiskais maksājums internetbankā – norādot pārskaitījuma datumu un summu, varēsiet būt drošs, ka Jūsu uzkrājuma konts regulāri papildinās.

Cik lielam jābūt uzkrājuma fondam?

Saskaņā ar finanšu ekspertu domām ir prātīgi šajā ārkārtas situāciju fondā uzkrāt vismaz 6 mēnešu iztikas izdevumus. Sākotnēji tā var šķist liela summa, taču, ja uzkrājums tiks regulāri papildināts, mērķis noteikti tiks sasniegts.

Plānojot, kāda ik mēnesi būs šim mērķim atvēlētā summa, esiet reāli! Ir loģiski vēlēties uzkrājumu izveidot pēc iespējas ātrāk, taču pārāk nereāli mērķi var likt zaudēt motivāciju.

Kam un kad tērēt uzkrājumā esošos līdzekļus?

Plānojot un papildinot uzkrājuma kontu, vajadzētu arī definēt, kādās situācijās naudas līdzekļus no šī uzkrājuma drīkst tērēt. Katra ģimene šos nosacījumus var pielāgot savām vajadzībām, tomēr pamatā ārkārtas situāciju uzkrājums paredzēts nopietnu, neatliekamu tēriņu segšanai.

Lai būtu vienkāršāk saprast un vienoties par to, kādās situācijās ir pieļaujams izmantot ārkārtas fondā esošos līdzekļus, lūk, viens no iespējamiem konceptiem.

Kas ir ārkārtas situācijas ?

Ir virkne situāciju, kad uzkrājumā esošos līdzekļus tomēr tērēt nevajadzētu, lai arī cik vilinošs šis risinājumus šķistu:

 • Dažkārt izdevumus palielina tādas vajadzības kā dārgāka automašīnas apdrošināšana vai dāvanu iegāde. Tomēr tās nav ārkārtas situācijas. Tie ir izdevumi, kurus iepriekš var paredzēt;
 • Daļa cilvēku šo uzkrājumu izmanto, lai segtu neregulāros, tomēr paredzamos izdevumus. Piemēram, Jūs zināt, ka agri vai vēlu būs nepieciešams automašīnas remonts, taču nezināt, kad tieši. Iekļaujot tam paredzētos izdevumus budžetā, izvairīsieties no uzkrājuma tērēšanas

Kamēr ceram uz labāko, dažkārt tomēr pārsteidz nepatīkami noteikumi. Daži piemēri:

 • Darba zaudējums, kā rezultātā ievērojami samazinās ienākumi;
 • Veselības problēmas

Šāda tipa tēriņus var segt no uzkrājuma ārkārtas situācijām.

Tomēr, iespējams, izvēlēsieties cita veida konceptu, piemēram, no uzkrājuma fonda segt visus tos izdevumus, kas nav iekļauti budžeta plānā un to segšanai citkārt būtu jānoformē aizdevums. Taču, lai šāda sistēma darbotos, īpaši svarīgi ir regulāri pārskatīt savu budžetu, iekļaujot tajā visus paredzamos (arī neregulāros) izdevumus.

Ir daudz iemeslu, kādēļ uzkrājums nebaltām dienām var būt ļoti noderīgs – ārkārtas situācijas, steidzams mājokļa remonts, automašīnas remonts, darba zaudēšana ir tikai daļa no iemesliem.

Dzīvošana bailēs, ka naudas visam vajadzīgajam nepietiks, rada nevajadzīgu stresu. Uzkrājums novērš satraukumu un ļauj dzīvot mierīgāku dzīvi.

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību „VIDZEMES SLIMNĪCA” aicina savā komandā GINEKOLOGU, DZEMDĪBU SPECIĀLISTU dežūrās Galvenie amata pienākumi: veikt ginekologa dzemdību speciālista dežūrās amata pienākumus, nodrošinot diennakts neatliekamo palīdzību ginekoloģijā un dzemdniecībā; veikt pacienta izmeklēšanu un iegūto datu novērtēšanu; veikt ginekoloģijas un dzemdību specialitātē paredzētās manipulācijas un operācijas; novērtēt pacienta stāvokli dinamikā un pielietotās terapijas gaitā; precīzi un savlaicīgi atspoguļot par pacientu iegūto informāciju, veiktās manipulācijas un nozīmēto terapiju medicīniskajā dokumentācijā atbilstoši Slimnīcas iekšējiem un ārējiem normatīvajiem aktiem un lietvedības prasībām. Prasības kandidātiem:augstākā medicīniskā izglītība (ginekologa, dzemdību speciālista sertifikāts) vai ārsts-rezidents; reģistrācija ārstniecības personu reģistrā; spēja strādāt patstāvīgi un komandā; spēja ātri reaģēt un rīkoties neatliekamās situācijās; precizitāte un atbildība; zināšanas darbā ar datoru; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; veselīgas profesionālās ambīcijas. Jaunā kolēģa ieguvumi: darba līgums uz nenoteiktu laiku; summētais darba laiks; atbildīgs, dinamisks un interesants darbs profesionāļu komandā; stabils atalgojums vienmēr laikā un sociālās garantijas; atalgojums balstīts uz personīgā darba ieguldījumu, darba kvalitāti un efektivitāti (no 1800 EUR/ mēnesī uz 1 slodzi); papildus piemaksas un kompensācijas; darba devēja apmaksātas profesionālās izaugsmes iespējas; veselības apdrošināšanas polise (pēc viena nostrādāta gada); iespēja pretendēt uz kompensāciju atbilstoši Veselības Ministrijas Eiropas Savienības fonda projektam; stabila, droša un sakārtota darba vide; iespēja īrēt dzīvesvietu Valmieras pašvaldības īres namos; Darba vieta: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Ja Jūsu kompetence un pieredze atbilst mūsu prasībām, gaidīsim CV un motivācijas vēstuli līdz 2020.gada 1.martam uz e-pastu: darbs@vidzemesslimnica.lv vai uz adresi: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību „Vidzemes slimnīca”, Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Sīkāka informācija pie ārstnieciskās direktores I.Ozoliņas pa tālr. 29337763. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13.pantu, SIA“Vidzemes slimnīca” informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi; 2) Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir SIA“Vidzemes slimnīca”, kontaktinformācija: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201, tālrunis 29443898. Sīkāka informācija: https://vidzemesslimnica.lv/par-slimnicu/privatuma-politika/informacija-par-personala-atlases-funkcijas-nodrosinasanu/ Profesija: GINEKOLOGS, DZEMDĪBU SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jumaras iela 195, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-03-01 Kontaktpersona: CV un motivācijas vēstuli sūtīt uz uz darbs@vidzemesslimnica.lv, t. 29337763.

Mūsu partneri