Valmieras Ziņas

Kad Valmierā puteņo, kinoteātrī “Saule spīd 24 stundas”

Lasīšanas laiks: 7 min

Pirmdien, 6.martā, kinoteātrī “Gaisma” notika kārtējais jaunās latviešu filmas seanss un tikšanās ar filmas radošo komandu. Braucienam uz Valmieru laiku bija izbrīvējis Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktieris Kaspars Znotiņš un pats kino režisors Juris Poškus, kas arī bija galvenais stāstītājs, bet Kaspars viņu ik pa brīdim papildināja un uzdeva jautājumus, lai veidotos dialogs.

Kā tikšanās sākumā uzsver režisors, filma ir par vidējo latvieti, kurš sasniedzis savu sapni – materiālo komfortu. Kad tas ir noticis, rodas jautājums – ko tālāk? Jo sapnis jau ir sapnis tikai tik ilgi, kamēr tas nav īstenots. Mārtiņš (Andris Keišs) kādā brīdī saka: Es vairs netaisos strādāt, es gribu dzīvot! Un viņš dodas uz Ziemeļpolu, kur cer ieraudzīt kaut ko īpašu, kaut ko wooou, jo tur taču ir zemes ass, tur satiekas visi meridiāni! Bet ziemeļnieki Mārtiņu atsēdina, jo Ziemeļpolā nekā nav, un Olgas teiktais liek aizdomāties: Katrs pats ir sev ass

Sarunas turpinājumā Juris Poškus stāsta gan par aktieru meklējumiem un kastingiem, gan filmēšanas vietām.

Šai filmai lielu finansiālo ieguldījumu sniedza krāsu kompānija. Interesanti, ka arī šajā kompānijā ir trīs cilvēki un arī viņi apsvēruši domu pārdot savu biznesu – dzīve atkārto kino! Filmā ir arī citas sakritības.

Lielākā daļa filmas uzņemta Sahas republikā, kas mums vairāk pazīstama kā Jakutija (der ieskatīties kartē, cik tā ir milzīga teritorija!). Filmas skatītājos ziemeļu pilsētciemats Tiksi, uz kuru aizlido galvenais varonis, nekādas simpātijas un romantiku gan neizraisa… Ziemeļpola kadri uzņemti uz aizsalušās Laptevu jūras, kur ainava bijusi visai pietuvināta Ziemeļpola dabai. Režisors uzsver, ka arktiskais sniegs atšķiras no sniega mūsu platuma grādos, tās nav sniegpārslas, bet gandrīz vai putekļi, ko dzenā vējš. Savukārt aina, kur cilvēki iet riņķī ap Ziemeļpola zīmi, nav nejauša, tā ir ekspedīcijas dalībnieku tradīcija un rituāls, kas imitē zemes griešanos un meridiānu satikšanos vienā punktā.

Pēc režisora vērojumiem Jakutija ir valsts valstī. Tā ir ar savu kinostudiju un īpatnēju kultūru, uzraksti uz ēkām ir jakutu valodā un arī skolās mācās jakutu valodā. Vietējo iedzīvotāju mentalitāte vairāk līdzinās nevis krievu, bet skandināvu dzīves uztverei. Finansiālu apsvērumu dēļ arī lielākā daļa filmēšanas komandas nevis lidoja no Rīgas, bet tika komplektēta uz vietas Jakutijā. Savukārt visi Jakutijas iekšskati (viesnīca „ Моряк”, bārs „Север”) tika filmēti tepat Latvijā – kinopilsētiņā Cinevilla. Mākslinieku grupa divu mēnešu laikā visu uzbūvēja, un viņi ļoti centās, lai sienām būtu vecā padomju laika krāsa ar indīgi zaļo toni…

Filmā aktieru komanda ir visai starptautiska: latvieši, jakuti, krievi, norvēģi. Daudz laika paņēmis aktieru kastings. Galvenās lomas spēlētājs Andris Keišs no sākuma domājis, ka vajag pētīt biznesa vidi, visus uzņēmējus un atrast vidējo aritmētisko, taču beigās loma tika izveidota no sintēzes un improvizācijām, jo cik dažādi ir ārsti, tik dažādi ir arī biznesmeņi.

Mārtiņa nodevīgos draugus, kas neierodas lidostā, atveido Intars Rešetins un Kaspars Znotiņš, Olgas lomai meklētas aktrises gan Rīgas Krievu teātrī, gan Maskavā, Kurta un Svena lomā iejutušies Norvēģijas aktieri, bet vilku sugas suns Rodžers ikdienā veic uzdevumus policijas darbā. Režisoram izveidojies ļoti labs kontakts ar Svena atveidotāju Jeppi, kas  zināms kā vikingu lomu atveidotājs (britu seriāls „The Last Kingdom”/”Pēdējā karaliste”).

Kaspars Znotiņš atklāti raksturo savu varoni: Pauls ir vairāk provocētājs. Tipāžs, kuram patīk skatīties, kā viņa vārdi izraisa reakciju un kā viss turpinās. Arī firmā viņš bija tas, kurš meklēja un piesaistīja klientus, kurš mācēja viņus aizrunāt, pierunāt, apvārdot…

Kaspars atzīstas, ka ar helihopteri lidojis pirmo reizi mūžā. Skats, kad uz galvenā varoņa Mārtiņa dzimšanas dienu ar helihopteru ierodas viņa draugi Pauls un Aleksis, tika uzņemts 8.martā, kas laikapstākļu ziņā bijis līdzīgs pašreizējai situācijai – vējš un putenis! Šie kadri uzņemti pēc Andra Keiša ierosmes un līdzīga gadījuma, kad viņi kādam draugam sagādājuši pārsteigumu.

Cepure, kas filmā un afišās redzama galvā Andrim Keišam, īstenībā pieder pašam režisoram, ar to viņš ieradies arī uz tikšanos. Aina Jakutijas kafejnīcā (Cinevillā) gan tika filmēta vasaras karstumā, tāpēc Andrim Keišam bieži bija jāslauka sviedri un grims jāveido no jauna. Reizēm ar filmēšanu tā aizrāvušies, ka aktieri uz kājām bijuši 18 stundas no vietas, strādājuši visu nakti un darbu beiguši 9.00 no rīta.

Kopumā režisors filmu uztver kā divdaļīgu darbu, kur kā greizajā spogulī atkārtojas elementi: sieviete Rīgā un ziemeļos, helihopters Latvijā un Arktikā. Latvijas daļa ir vairāk kā realitāte, bet arktiskā daļa kā pasaka, kā aizspogulija.

Režisors ir priecīgs, ka filma ir diezgan labi apmeklēta. Viņš uzsver, ka latviešu kino ir ļoti svarīgi, ka skatītāji atkal ir atraduši ceļus uz kinoteātriem, kas kovida sērgas laikā bija mazliet aizauguši… Ja nebūs skatītāju, arī filmu nebūs daudz. Tas ir viens no priekšnoteikumiem, kāpēc filmas joprojām finansē, kāpēc filmas joprojām uzņem – viss ir skatītāju dēļ.

Runājot par nākošo darbu, režisors atklāj, ka ir saņemts finansējums filmai “Kalendārs mani sauc”. Andra Kalnozola grāmata ir fenomens latviešu literatūrā, tai ir jau astotais metiens. Sākušies mēģinājumi ar JRT aktieri Ivaru Krastu galvenajā lomā, bet intensīva filmēšana notiks Talsos šā gada jūlijā un augustā. Filmu uzņemšanā gan bieži tiek braukāts pa visu Latviju, lai atrastu piemērotu interjeru. Piemēram, filmā „Kolka Cool” filmas varonis ienāk pa durvīm mājā Bolderājā, nonāk telpā, kas atrodas Mazirbē, bet iziet ārā kādā Kolkas dārzā… Kino patiesībā ir liela mozaīka. Par “Kalendāru” režisors cer, ka tas būs vienkāršāk, jo viss notiek Latvijā, bet savā ziņā arī sarežģīti, jo piedalās liels aktieru ansamblis.

Kaspars uzskata, ka Juris Poškus ir no tiem režisoriem, kurš daudz eksperimentē un savu kino veido ļoti dziļā un ilgstošā sadarbībā ar aktieriem, viņš izmēģina daudzus aktierus uz vairākām lomām. Tas viss notiek lēnām.

Juris Poškus: Mēs nefilmējam gluži scenāriju, tas tiek uzskatīts tikai par filmēšanas plānu, tāpat kā arhitektūrā skice vēl nav gatava māja. Mēs vienmēr esam atvērti dažādiem piedāvājumiem. Ja kādam ir vēlēšanās un viņam ir ko teikt, tas vienmēr tiek uzklausīts. Mēs ļoti meklējam arī interjerus, vecas mājas, kurās remonts nav bijis gadus piecdesmit. Tādu paliek arvien mazāk, īpaši maz ir sabiedrisko telpu – kultūras namu, slimnīcu.

Kaspars stāsta, ka kopumā visā pasaulē esot aptuveni tikai 7-9 filmu sižeti. Vienkāršoti sakot, šis ir Sprīdīša sižets, kad 45-gadīgs Sprīdītis apmet to pašu loku, ko puika Brigaderes lugā. Pēc režisora domām arī filmas nosaukums un saules gaisma ir kā metafora laimei.  Sprīdītis dodas pasaulē laimi meklēt, jo atrast laimi tur, kur tu dzīvo, parasti liekas neticami, arī ķirši taču vienmēr ir saldāki kaimiņu dārzā…

Starp “Kolka Cool” (2011) un šo filmu pagājuši 10 gadi. Kas noticis šajā laika intervālā?

Bija dažādi personiski notikumi – nomira māte, piedzima dēls… Bet kino jomā filmu kā mozaīku savākt – tas prasa laiku. Šajā posmā ir bijuši vairāki projekti un scenāriji, kas tā arī nedabūja finansējumu. Filma “Saule spīd 24 stundas” bija viens no ambiciozākajiem projektiem, finansēšanas ceļš ir dārgs, mēs meklējām arī dažādas kopprodukcijas. Arī scenārijs nav gatavs darbs, tas veidots ļoti ciešā sadarbībā ar aktieriem, daudziem mēģinājumiem, daži dialogi rakstīti filmēšanas gaitā, daudz kas palicis aiz kadra. Parasti safilmē vairāk, lai montāžā būtu iespēja izvēlēties.

Režisors bija sācis veidot dokumentālu filmu ”Tikai vīriešiem” – par vīriešu psiholoģiju, par izvēlēm, ko izdara tikai vīrieši. Savā ziņā spēlfilma izauga no šīs dokumentālās filmas, jo režisors saprata, ka ar dokumentāliem paņēmieniem to nebūs tik viegli parādīt. Kā atskaites punkts bijusi Ivara Selecka dokumentālā filma par pretējo dzimumu – “Sieviete, kuru gaida”. Bet varbūt režisorei ir jābūt sievietei, lai uzņemtu filmu par vīriešiem?…

Kaspars atgādina, ka Juris Poškus producējis arī Ievas Ozoliņas filmas,  “Mana māte – valsts” pat saņēma “Lielo Kristapu” kategorijā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma. Tā ir filma par piecām adoptētām māsām, kas visā pasaulē meklē viena otru. Režisors cerīgi ieminas, ka vienu seansu varētu noorganizēt arī Valmierā.

Aktuālais jautājums

Vai esi apmierināts ar ielu un ceļu stāvokli, kā arī uzturēšanu Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Iekšlietu ministrijas veselības un sporta centrs izsludina konkursu uz vakanto psihologa amata vietu (darbinieka amats) Prasības pretendentiem/-ēm: maģistra grāds psiholoģijā; ne mazāk kā 2 gadu darba pieredze psihologa amatā pēdējo 5 gadu laikā sertifikāts konsultatīvajā vai klīniskā un veselības psiholoģijas jomā vai reģistrācija šajā jomā ar turpmāko sertificēšanos praktiska pieredze strādāt ar pieaugušajiem, sniegt individuālās konsultācijas, vadīt grupas nodarbības – seminārus, atbalsta grupas u.c. pieredze veikt krīzes intervenci individuāli un grupā tiks uzskatīta par priekšrocību augsta saskarsmes kultūra un komunikācijas prasmes Tiek piedāvāts: 20 darba stundas nedēļā ar summēto darbalaika uzskaiti; labi darba apstākļi; mēnešalga 579.00 EUR (bruto alga); piemaksa līdz 30% apmērā no noteiktās mēnešalgas (ņemot vērā personisko darba ieguldījumu un darba kvalitāti); veselības apdrošināšana - pēc pārbaudes laika beigām; atbildīgs darbs atsaucīgā un profesionālā kolektīvā; iespēja paplašināt zināšanas un gūt praktisku pieredzi valsts pārvaldē darba vieta Valmierā, Tērbatas ielā 9 Iesniedzamie dokumenti: · pieteikuma vēstule; · Curriculum Vitae (CV); · izglītības dokumentu kopijas (pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, jāpievieno dokuments par izglītības akadēmisko atzīšanu Latvijā). Iesniedzamos dokumentus sūtīt līdz 2023.gada 14.aprīlim, Čiekurkalna 1.līnija 1, k-1, Rīga, LV‑1026 ar norādi „Pieteikums psihologa amatam” vai e‑pastu: vscpersonals@iem.gov.lv, vai iesniegt personīgi minētajā adresē 509.kabinetā. Tālrunis uzziņām: 67829858 Atlases konkurss notiks divās kārtās. Pirmā kārta - Pretendentu izglītības un pieredzes atbilstības izvērtēšana pēc iesniegtajiem dokumentiem. Otrā kārta - intervija, kuras laikā tiks novērtētas Pretendenta zināšanas un kompetences atbilstoši amatam noteiktajām prasībām. Lūdzam ievērot, ka sazināsimies un informēsim par konkursa rezultātiem tikai uz interviju uzaicinātos Pretendentus. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13. pantu, informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti ar mērķi nodrošināt personāla atlasi un ar to saistīto Iekšlietu ministrijas veselības un sporta centra tiesību un pienākumu izpildi. Personas datu apstrāde pamatā tiek veikta, ievērojot Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6.panta 1.punkta a) apakšpunktu (datu subjekts ir devis piekrišanu savu personas datu apstrādei). Iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat Jūsu personas datu apstrādei norādītajam mērķim. Informējam, ka pieteikuma dokumentos iekļautie dati var tikt izmantoti atsauksmju saņemšanai no pieteikuma dokumentos norādītājiem iepriekšējiem darba devējiem. Personas datu apstrādes pārzinis ir Iekšlietu ministrijas veselības un sporta centrs, Čiekurkalna 1.līnija 1, k-1, Rīga, LV – 1026, e-pasts: vsc@iem.gov.lv . Saziņai ar personas datu aizsardzības speciālistu: vscdas@iem.gov.lv . Vairāk informācijas tīmekļvietnē: http://vsc.iem.gov.lv/fizisko-personu-datu-apstrade/. Profesija: PSIHOLOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 9, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-04-14 Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (maģistra grāds)

TEHNISKAIS STRĀDNIEKS TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: · Pārvietot un novietot norādītajā vietā saražoto produkciju, palīgmateriālus u.c.; · Veikt primāro produkcijas kvalitātes novērtēšanu, šķirot neatbilstošas kvalitātes produkciju; · Sagatavot produkciju tālākai pārstrādei (šķirošana, svēršana, ievadīšana datu bāzē, pavadzīmes izdrukāšana, reģistrēšana žurnālā); · Racionāli organizēt savu darbu, iekļauties maiņas uzdevuma izpildei noteiktajā laikā. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: · Vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; · Augsta atbildības sajūta; · Spēja strādāt fizisku aktīvu darbu; · Noturīga uzmanība un precizitāte. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: Apmaksātu profesionālo apmācību darbavietā; Atalgojumu sākot no 1100 EUR – 1300 EUR pirms nodokļu nomaksas; Paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); Organizētu transports uz-no darba 8 maršrutos; Līdzmaksājums ēdināšanai, brīvā laika un sporta aktivitātēm; Attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; Veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam; Darbu stabilā ražošanas uzņēmumā ar teju 60 gadu pieredzi. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi TEHNISKAIS STRĀDNIEKS sūti uz e-pastu adresi darbs@valmiera-glass.com. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: TEHNISKAIS STRĀDNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-04-30

SIA „Firma Madara’89”- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “top!” Pauku ielā 1,Valmierā Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, atbildības sajūta. Piedāvājam: Mūsdienīgu darba vidi; Papildus sociālās garantijas pēc nostrādāta gada; Svētku dāvanas; Atmaksātus papildatvaļinājumus; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas; Darba alga no EUR 800 - 850 (bruto); Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs VALMIERĀ,Pauku ielā,vai pieteikties personīgi WhatsApp mob.tel.nr. +371 25614427, Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Pauku iela 1, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-04-14 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv Vai pieteikties WhatsApp:+371 25614427 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri