Valmieras Ziņas

Kad Valmierā puteņo, kinoteātrī “Saule spīd 24 stundas”

Lasīšanas laiks: 7 min

Pirmdien, 6.martā, kinoteātrī “Gaisma” notika kārtējais jaunās latviešu filmas seanss un tikšanās ar filmas radošo komandu. Braucienam uz Valmieru laiku bija izbrīvējis Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktieris Kaspars Znotiņš un pats kino režisors Juris Poškus, kas arī bija galvenais stāstītājs, bet Kaspars viņu ik pa brīdim papildināja un uzdeva jautājumus, lai veidotos dialogs.

Kā tikšanās sākumā uzsver režisors, filma ir par vidējo latvieti, kurš sasniedzis savu sapni – materiālo komfortu. Kad tas ir noticis, rodas jautājums – ko tālāk? Jo sapnis jau ir sapnis tikai tik ilgi, kamēr tas nav īstenots. Mārtiņš (Andris Keišs) kādā brīdī saka: Es vairs netaisos strādāt, es gribu dzīvot! Un viņš dodas uz Ziemeļpolu, kur cer ieraudzīt kaut ko īpašu, kaut ko wooou, jo tur taču ir zemes ass, tur satiekas visi meridiāni! Bet ziemeļnieki Mārtiņu atsēdina, jo Ziemeļpolā nekā nav, un Olgas teiktais liek aizdomāties: Katrs pats ir sev ass

Sarunas turpinājumā Juris Poškus stāsta gan par aktieru meklējumiem un kastingiem, gan filmēšanas vietām.

Šai filmai lielu finansiālo ieguldījumu sniedza krāsu kompānija. Interesanti, ka arī šajā kompānijā ir trīs cilvēki un arī viņi apsvēruši domu pārdot savu biznesu – dzīve atkārto kino! Filmā ir arī citas sakritības.

Lielākā daļa filmas uzņemta Sahas republikā, kas mums vairāk pazīstama kā Jakutija (der ieskatīties kartē, cik tā ir milzīga teritorija!). Filmas skatītājos ziemeļu pilsētciemats Tiksi, uz kuru aizlido galvenais varonis, nekādas simpātijas un romantiku gan neizraisa… Ziemeļpola kadri uzņemti uz aizsalušās Laptevu jūras, kur ainava bijusi visai pietuvināta Ziemeļpola dabai. Režisors uzsver, ka arktiskais sniegs atšķiras no sniega mūsu platuma grādos, tās nav sniegpārslas, bet gandrīz vai putekļi, ko dzenā vējš. Savukārt aina, kur cilvēki iet riņķī ap Ziemeļpola zīmi, nav nejauša, tā ir ekspedīcijas dalībnieku tradīcija un rituāls, kas imitē zemes griešanos un meridiānu satikšanos vienā punktā.

Pēc režisora vērojumiem Jakutija ir valsts valstī. Tā ir ar savu kinostudiju un īpatnēju kultūru, uzraksti uz ēkām ir jakutu valodā un arī skolās mācās jakutu valodā. Vietējo iedzīvotāju mentalitāte vairāk līdzinās nevis krievu, bet skandināvu dzīves uztverei. Finansiālu apsvērumu dēļ arī lielākā daļa filmēšanas komandas nevis lidoja no Rīgas, bet tika komplektēta uz vietas Jakutijā. Savukārt visi Jakutijas iekšskati (viesnīca „ Моряк”, bārs „Север”) tika filmēti tepat Latvijā – kinopilsētiņā Cinevilla. Mākslinieku grupa divu mēnešu laikā visu uzbūvēja, un viņi ļoti centās, lai sienām būtu vecā padomju laika krāsa ar indīgi zaļo toni…

Filmā aktieru komanda ir visai starptautiska: latvieši, jakuti, krievi, norvēģi. Daudz laika paņēmis aktieru kastings. Galvenās lomas spēlētājs Andris Keišs no sākuma domājis, ka vajag pētīt biznesa vidi, visus uzņēmējus un atrast vidējo aritmētisko, taču beigās loma tika izveidota no sintēzes un improvizācijām, jo cik dažādi ir ārsti, tik dažādi ir arī biznesmeņi.

Mārtiņa nodevīgos draugus, kas neierodas lidostā, atveido Intars Rešetins un Kaspars Znotiņš, Olgas lomai meklētas aktrises gan Rīgas Krievu teātrī, gan Maskavā, Kurta un Svena lomā iejutušies Norvēģijas aktieri, bet vilku sugas suns Rodžers ikdienā veic uzdevumus policijas darbā. Režisoram izveidojies ļoti labs kontakts ar Svena atveidotāju Jeppi, kas  zināms kā vikingu lomu atveidotājs (britu seriāls „The Last Kingdom”/”Pēdējā karaliste”).

Kaspars Znotiņš atklāti raksturo savu varoni: Pauls ir vairāk provocētājs. Tipāžs, kuram patīk skatīties, kā viņa vārdi izraisa reakciju un kā viss turpinās. Arī firmā viņš bija tas, kurš meklēja un piesaistīja klientus, kurš mācēja viņus aizrunāt, pierunāt, apvārdot…

Kaspars atzīstas, ka ar helihopteri lidojis pirmo reizi mūžā. Skats, kad uz galvenā varoņa Mārtiņa dzimšanas dienu ar helihopteru ierodas viņa draugi Pauls un Aleksis, tika uzņemts 8.martā, kas laikapstākļu ziņā bijis līdzīgs pašreizējai situācijai – vējš un putenis! Šie kadri uzņemti pēc Andra Keiša ierosmes un līdzīga gadījuma, kad viņi kādam draugam sagādājuši pārsteigumu.

Cepure, kas filmā un afišās redzama galvā Andrim Keišam, īstenībā pieder pašam režisoram, ar to viņš ieradies arī uz tikšanos. Aina Jakutijas kafejnīcā (Cinevillā) gan tika filmēta vasaras karstumā, tāpēc Andrim Keišam bieži bija jāslauka sviedri un grims jāveido no jauna. Reizēm ar filmēšanu tā aizrāvušies, ka aktieri uz kājām bijuši 18 stundas no vietas, strādājuši visu nakti un darbu beiguši 9.00 no rīta.

Kopumā režisors filmu uztver kā divdaļīgu darbu, kur kā greizajā spogulī atkārtojas elementi: sieviete Rīgā un ziemeļos, helihopters Latvijā un Arktikā. Latvijas daļa ir vairāk kā realitāte, bet arktiskā daļa kā pasaka, kā aizspogulija.

Režisors ir priecīgs, ka filma ir diezgan labi apmeklēta. Viņš uzsver, ka latviešu kino ir ļoti svarīgi, ka skatītāji atkal ir atraduši ceļus uz kinoteātriem, kas kovida sērgas laikā bija mazliet aizauguši… Ja nebūs skatītāju, arī filmu nebūs daudz. Tas ir viens no priekšnoteikumiem, kāpēc filmas joprojām finansē, kāpēc filmas joprojām uzņem – viss ir skatītāju dēļ.

Runājot par nākošo darbu, režisors atklāj, ka ir saņemts finansējums filmai “Kalendārs mani sauc”. Andra Kalnozola grāmata ir fenomens latviešu literatūrā, tai ir jau astotais metiens. Sākušies mēģinājumi ar JRT aktieri Ivaru Krastu galvenajā lomā, bet intensīva filmēšana notiks Talsos šā gada jūlijā un augustā. Filmu uzņemšanā gan bieži tiek braukāts pa visu Latviju, lai atrastu piemērotu interjeru. Piemēram, filmā „Kolka Cool” filmas varonis ienāk pa durvīm mājā Bolderājā, nonāk telpā, kas atrodas Mazirbē, bet iziet ārā kādā Kolkas dārzā… Kino patiesībā ir liela mozaīka. Par “Kalendāru” režisors cer, ka tas būs vienkāršāk, jo viss notiek Latvijā, bet savā ziņā arī sarežģīti, jo piedalās liels aktieru ansamblis.

Kaspars uzskata, ka Juris Poškus ir no tiem režisoriem, kurš daudz eksperimentē un savu kino veido ļoti dziļā un ilgstošā sadarbībā ar aktieriem, viņš izmēģina daudzus aktierus uz vairākām lomām. Tas viss notiek lēnām.

Juris Poškus: Mēs nefilmējam gluži scenāriju, tas tiek uzskatīts tikai par filmēšanas plānu, tāpat kā arhitektūrā skice vēl nav gatava māja. Mēs vienmēr esam atvērti dažādiem piedāvājumiem. Ja kādam ir vēlēšanās un viņam ir ko teikt, tas vienmēr tiek uzklausīts. Mēs ļoti meklējam arī interjerus, vecas mājas, kurās remonts nav bijis gadus piecdesmit. Tādu paliek arvien mazāk, īpaši maz ir sabiedrisko telpu – kultūras namu, slimnīcu.

Kaspars stāsta, ka kopumā visā pasaulē esot aptuveni tikai 7-9 filmu sižeti. Vienkāršoti sakot, šis ir Sprīdīša sižets, kad 45-gadīgs Sprīdītis apmet to pašu loku, ko puika Brigaderes lugā. Pēc režisora domām arī filmas nosaukums un saules gaisma ir kā metafora laimei.  Sprīdītis dodas pasaulē laimi meklēt, jo atrast laimi tur, kur tu dzīvo, parasti liekas neticami, arī ķirši taču vienmēr ir saldāki kaimiņu dārzā…

Starp “Kolka Cool” (2011) un šo filmu pagājuši 10 gadi. Kas noticis šajā laika intervālā?

Bija dažādi personiski notikumi – nomira māte, piedzima dēls… Bet kino jomā filmu kā mozaīku savākt – tas prasa laiku. Šajā posmā ir bijuši vairāki projekti un scenāriji, kas tā arī nedabūja finansējumu. Filma “Saule spīd 24 stundas” bija viens no ambiciozākajiem projektiem, finansēšanas ceļš ir dārgs, mēs meklējām arī dažādas kopprodukcijas. Arī scenārijs nav gatavs darbs, tas veidots ļoti ciešā sadarbībā ar aktieriem, daudziem mēģinājumiem, daži dialogi rakstīti filmēšanas gaitā, daudz kas palicis aiz kadra. Parasti safilmē vairāk, lai montāžā būtu iespēja izvēlēties.

Režisors bija sācis veidot dokumentālu filmu ”Tikai vīriešiem” – par vīriešu psiholoģiju, par izvēlēm, ko izdara tikai vīrieši. Savā ziņā spēlfilma izauga no šīs dokumentālās filmas, jo režisors saprata, ka ar dokumentāliem paņēmieniem to nebūs tik viegli parādīt. Kā atskaites punkts bijusi Ivara Selecka dokumentālā filma par pretējo dzimumu – “Sieviete, kuru gaida”. Bet varbūt režisorei ir jābūt sievietei, lai uzņemtu filmu par vīriešiem?…

Kaspars atgādina, ka Juris Poškus producējis arī Ievas Ozoliņas filmas,  “Mana māte – valsts” pat saņēma “Lielo Kristapu” kategorijā labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma. Tā ir filma par piecām adoptētām māsām, kas visā pasaulē meklē viena otru. Režisors cerīgi ieminas, ka vienu seansu varētu noorganizēt arī Valmierā.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandā! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Buratino” aicina darbā skolotāja palīgu (40 stundas nedēļā (viena likme)) uz nenoteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Beātes ielā 42, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veicināt un nostiprināt bērniem pašapkalpošanās prasmes un kultūrhigiēniskās iemaņas; • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • nodrošināt telpu uzkopšanu saskaņā ar higiēnas noteikumu prasībām; • sadarboties ar grupas pedagogiem; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība; • valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu 714 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • radošu un interesantu darbu atsaucīgā un draudzīgā kolektīvā; • profesionālās pilnveides iespējas un izaugsmes iespējas; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu buratino@valmiera.edu.lv, līdz 2024.gada 15.martam. Tālrunis papildu informācijai: 29151878. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-15

Ja Tev rūp vides aizsardzība, Tev ir drosme pārstāvēt valsti darbā par zaļāku un labvēlīgāku vidi un Tevi nebaida darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,  iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078) Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas Valmieras sektora inspektora amatā (divas ierēdņa amata vietas uz noteiktu un nenoteiktu laiku) Piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu valsts pārvaldē; daudzpusīgu darba pieredzi vides aizsardzības jomā un profesionālās attīstības iespējas; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; darbā ievadīšanas apmācību, kā arī kvalifikācijas paaugstināšanas iespējas; mēnešalgu no 932 līdz 1398 euro pirms nodokļu nomaksas; veselības apdrošināšanu, papildatvaļinājumu no astoņām līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu L.Paegles ielā 13, Valmierā. Uzticēsim Tev: kontrolēt vides aizsardzības normatīvo aktu ievērošanu un izskatīt sūdzības par piesārņojumu; kontrolēt A, B un C kategorijas piesārņojošo darbību uzņēmumu darbību atbilstību vides aizsardzības prasībām; veikt pārbaudes par labāko tehnisko paņēmienu piemērošanu; sagatavot dokumentus un administratīvos aktus par vides aizsardzības un dabas resursu izmantošanu. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; augstākā akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, vēlams vides zinātnē, dabas zinībās vai vides inženierzinātnēs, taču izskatīsim arī pieteikumus ar augstāko izglītību citās jomās; profesionālā darba pieredze vides aizsardzības nozarē pēdējo piecu gadu laikā tiks uzskatīta par priekšrocību, novērtēsim iepriekšēju pieredzi dokumentācijas sagatavošanā atbilstoši LR likumdošanai; labas analītiskās, komunikācijas un sadarbības prasmes; prasme un vēlēšanās strādāt komandā; prasme strādāt ar liela apjoma informāciju, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus savas kompetences robežās; augsta atbildības izjūta; labas datora lietošanas prasmes (Microsoft Office); B kategorijas vadīšanas apliecības; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Vidzemes_RVP_PKD_inspektors”) Tālrunis uzziņām: 67084310 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-18 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv

Mūsu partneri