Valmieras Ziņas

Juris Mūrnieks: No Svētā Jura līdz Georga lentītēm (1)

Jau labu laiku esam pieraduši, ka maija sākumā daļā sabiedrības populāras kļūst melni oranžas lentītes, tā sauktās Georga lentītes. Daļai tās izraisa asociācijas ar Krievijas impēriju un tās atjaunošanas centieniem, citiem – ar varonību un slavu.

Vajadzētu atcerēties, ka 9. maijs un uzvara pār Vāciju 2.Pasaules karā nu nekādi nesaistās ar minētajām lentītēm un arī krāsām.

Svētais Juris (arī Georgs, Džordžs) ir populārs kristiešu svētais, kuru par savu patronu uzskata Anglija, Portugāle, Gruzija, Vācija, kā arī daudzi citi reģioni un pilsētas. Interesanti, ka Sv. Juris ir populārs gan katoļiem, gan pareizticīgajiem. Krievijā bieži vien tiek dēvēts par Juri – uzvaras nesēju (Georgij Pobedonosec).

Pēc leģendas Svētais Juris esot bijis Romas imperatora Diokletiāna kareivis, kurš nogalināts kristiešu vajāšanās 303. gada 23. aprīlī. 13. gadsimtā populāra kļūst leģenda par svēto Juri, kurš nogalina pūķi un tādējādi atbrīvo princesi un arī veselu pilsētu no ļaunuma varas. Sv. Jura varoņdarbi iedvesmoja krusta karotājus, vēlāk vienkārši karavīrus. Parādās attiecīgs krāsu salikums, kur melnā simbolizē ļaunumu, oranžā – dižciltīgos.

14. gs. Sv. Juris parādās Maskavas ģerbonī, vēlāk arī cariskās Krievijas ģerbonī, divgalvainā ērgļa centrā.

Kā militārs apbalvojums Sv. Jura ordenis Krievijā tiek ieviests 18. gs. beigās.

Sākotnēji tas paredzēts tikai dižciltīgajiem, no 1807. gada par nopelniem kaujās to piešķir arī “zemākajām pakāpēm”, tātad vienkāršiem karavīriem. Tā lentā ir trīs melnas un divas oranžas svītras. Jāatzīmē, ka dažādu pakāpju Jura krustus savulaik saņēmuši daudzi latviešu strēlnieki, tostarp K. Gopers, O. Kalpaks, F. Briedis, R. Bangerskis. Leģendārais padomju Krievijas karavadonis un vēlāk arī anekdošu tēls Čapajevs šo apbalvojumu ieguvis pat trīs reizes.

Boļševiki Sv. Jura krustu 1917. gadā likvidē. Daudzi tā ieguvēji, īpaši virsnieki, automātiski iekļūst tautas ienaidnieku kategorijā ar visām no tā izrietošām sekām. 1942. – 1943.gadā patriotisma celšanai komunisti ir spiesti atjaunot formas tērpu uzplečus, tiek izveidoti vairāki jauni apbalvojumi, kas saistās ar “sliktajiem cara laikiem” – A. Suvorova, A. Ņevska, P.Nahimova ordeņi.

Taču Svētais Juris bija pārāk nepatīkams, par “krustu” nemaz nerunājot. Neviens no tā laika padomju apbalvojumiem nav krusta formā.

Slavas ordeņa lentā gan ir līdzīgs krāsu salikums – melns ar dzeltenu. Jura krustus 2.Pasaules kara laikā par varonību piešķīra, bet to darīja vācu pusē karojošajās krievu Vlasova armijas daļās.

Derētu atcerēties, ka Uzvaras dienu sākotnēji vispār nekādi īpaši neatzīmēja. 

Mūsdienu pompozitāti 9.maijs ieguva “dižākā karavadoņa un rakstnieka” Leonīda Brežņeva laikā, kura vājību uz ordeņiem un medaļām vecākās paaudzes cilvēki droši vien atceras.

Sabrūkot Padomju Savienībai, mūsdienu Krievijai vajadzēja jaunus simbolus, jo iepriekšējie vairs nederēja.

Izrādījās, ka komunistu neatzītais Sv. Juris ar savu simbolu – Georga lentu ir piemērots atdzimstošajai impērijai.

Nenoniecinot 2.Pasaules kara – padomju versijā – Lielā Tēvijas kara veterānus, ar Georga lentītēm vajadzētu rotāties, atceroties 1.Pasaules kara varoņus. Pasaule, starp citu, atzīmē šā kara sākšanās simto gadadienu. Bet uzvara pār nacismu kaut kā nesaistās kopā ar Svēto Juri. Veterāniem vajadzēt justies neomulīgi, redzot lentas, kas kara laikā bija varonības simbols pretējā pusē karojošajiem.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Daina Lepika - 09.05.2015 Atbildēt

    Paldies par skaidrojumu. Beidzot zināšu, kas tā Georga lentīte ir par zvēru.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "Lat Met" aicina darbā Biroja darbinieku metālapstrādes cehā SIA "Lat Met" pamatā ir metālapstrādes uzņēmums, kas specializējies praktisku dizaina metāla izstrādājumu ražošanas jomā - margas, kāpnes, mēbeles, nožogojumi, utt. Meklējam papildspēkus metāla apstrādes ceha ofisā. Amata pienākumi saistībā ar pasūtījumu apstrādi, tāmēšanu, komunikāciju ar klientu, komercpiedāvājumu sagatavošanu un nodošanu ražošanā, kvalitātes vadības sistēmas uzturēšanu, utt. Galvenie amata pienākumi:  Komercpiedāvājumu sagatavošana – tāmēšana;  Pasūtījuma specifikācijas saskaņošana ar klientu, komunikācija ar klientu;  Kalkulāciju un komercpiedāvājumu sagatavošana;  Rēķinu reģistrēšana un izrakstīšana;  Materiālu un transporta pakalpojumu pasūtīšana;  Kvalitātes vadības sistēmas uzturēšana. Amata pienākumi var manīties atkarībā no darba pretendentu kompetences un iemaņām. Prasības darba pretendentiem:  3 gadu darba pieredze ofisa darbā, tirdzniecībā, projektu vadībā vai ražošanas darba organizēšanā;  Loģiskā domāšana, apķērība un pozitīva attieksme;  Labas komunikācijas prasmes - spēja brīvi un pārliecinoši komunicēt ar klientiem tiekoties klātienē, sazinoties pa tālruni vai elektroniski;  Pozitīva attieksme pret darbu un kolēģiem, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus un rast risinājumu dažādās situācijās;  Vēlme strādāt metāla izstrādājumu ražošanas un tirdzniecības nozarē;  Prasmes darbam ar datoru. Par priekšrocību tiks uzskatīta:  Izpratne par tehniska darba organizēšanu, tāmēšanu;  Prasme strādāt ar kādu no projektēšanas datorprogrammām;  Spēja lasīt un saprast metāla izstrādājumu rasējumus un veikt vienkāršus labojumus vai papildinājumus. Atalgojums: uzsākot darbu 850EUR (bruto) = ~650EUR ( neto alga "uz rokas") Iespējams nepilnas slodzes darba laiks un/vai daļējs darbs no mājām. Darba vietas adrese: “Meistari”, Rubene, Kocēnu pag., Kocēnu nov., LV-4227 (300m no Rubenes baznīcas). Pieteikties iespējams: Sūtot motivācijas vēstuli un CV uz e-pastu aigars@latmet.com vai aizpildot kontaktu formu mūsu mājas lapā http://www.latmet.eu/vakances/ Papildus info: Mēs šobrīd meklējam ofisa darbinieku ar labām komunikācijas spējām, tāpēc no pretendentiem sagaidām arī motivācijas vēstuli un/vai mazliet plašāku aprakstu par sevi. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Meistari, Kocēnu pag., Kocēnu nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-06-07 Kontaktpersona: Pieteikties var, aizpildot kontaktu formu http://www.latmet.eu/vakances, t. 29429956.

VALSTS SOCIĀLĀS APRŪPES CENTRS "ZEMGALE" (40900035103)  aicina darbā  APKOPĒJU filiālē "RŪJA” 1 amata vieta uz nenoteiktu laiku Prasības pretendentam: • Pamatizglītība. • Pieredze nav nepieciešama. • Spēja būt klientorientētam, nosvērtam, vērīgam, lojālam. Galvenie pienākumi: • Tīrīt telpas – slaucīt, mazgāt grīdas, sienas. • Veikt sanitāro mezglu un citu telpu uzkopšanu saskaņā ar sanitāri tehniskajām prasībām. • Iztīrīt atkritumu tvertnes – iznest atkritumus, un ielikt tīru maisiņu. • Mazgāt logus un to rāmjus, palodzes. • Laistīt un kopt istabas augus. Piedāvājam: • Atalgojumu no EUR 500 bruto; • Sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam; • Darba pieredzi valsts pārvaldē; • Labus darba apstākļus; • Draudzīgus, atsaucīgus un profesionālus kolēģus; Darba vietas adrese: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Pansionāts "Rūja", Jeru pagasts, Rūjienas novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi "Apkopēja" sūtīt uz e-pastu: Nadezda.Graudina@vsaczemgale.gov.lv.  Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/privatuma-politika Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Pansionāts Rūja, Jeri, Jeru pag., Rūjienas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-14 Kontaktpersona: Jānis Flaksis Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri