Valmieras Ziņas

Jānim Daliņam – 120, Valmierai – 741

Lasīšanas laiks: 4 min

Izcilajam soļotājam, Latvijai pirmās olimpiskās medaļas ieguvējam, patriotam, zemniekam, valmierietim Jānim Daliņam šogad – 120, Valmierai – 741. Jānim Daliņam piemita Valmieras gars, bet Valmierai – joprojām kaut kas īpašs no Jāņa Daliņa. Tāpat kā no Tevis. Viss ir mijiedarbībā un procesā, tāpēc Valmieras gars, kas ik pa laikam turpina soļot Daliņa pēdās, ir vienmēr klātesošs. Tikai daži piemēri, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

Jānis Daliņš spēja apvienot vairākus viņam vienlīdz svarīgus uzdevumus – lauku darbus un sportošanu. Viņam piemita neiedomājama fiziskā izturība un mērķtiecība – kamēr citi diendusā, Jānis Daliņš turpināja katru mirkli izmantot soļošanas treniņiem, sporta zāle viņam bija tīrumi un meži. Ar savu ideju, uzzinot, ka svarīgi ir daudz soļot, padalījās arī sportista tēvs Jānis – laikrakstam dēls turpmāk soļos pakaļ uz Strenčiem un pēc tam tādā pašā solī atpakaļ. Arī šodien resursus un laiku lieki netērējam, ja ir iespēja apvienot vienlīdz nozīmīgo, tas tiek arī darīts, piemēram, Kino Pedālis, – Valmierā nav jāizvēlas kino vai velobraukšana.

Jānis Daliņš izaicinājumos spēja ieraudzīt iespējas. Kad Limbažu ielas sporta dārzs (tagad futbola stadions Limbažu ielā) kļuva par mazu starptautisku sacensību rīkošanai un visu līdzjutēju, kuri vēlējās redzēt sportistu soļojam, uzņemšanai, Jānis Daliņš atbalstīja jauna stadiona tapšanu. Tas tika atklāts 1938. gadā, bet 2021. gadā piedzīvoja vērienīgu pārbūvi. Līdzīga aina vērojama šobrīd – kad kļuva skaidrs, ka Valmieras teātra ēkas pārbūve prasīs ilgāku laiku un vērienīgākus darbus, nekā tas sākotnēji bija plānots, dažu mēnešu laikā par teātra jaunajām mājām kļuva ēka, kas agrāk sildīja mājas, bet tagad sirdis – laikmetīgās mākslas telpa “Kurtuve”, kas salīdzinoši nesen bija katlumāja.

Jānis Daliņš mīlēja dabu un tās dotās veltes turēja godā, apzinoties, ka cilvēkam ir jārūpējas par tīru vidi, par to, lai būtu laba raža, par auglīgu zemi, kur saimniekot nākamajām paaudzēm. Mums tas joprojām ir svarīgi. Vasarā Valmiera ir tādā zaļumā, ka, skatoties no baznīcas torņa, tā pazudusi kokos. Pat pilsētas rosīgākās ielas malā ir Mežs. Ceļa došana pīlēm jau ir ierasta darbība pilsētā. Turklāt lielai daļai valmieriešu joprojām ir spilgtā atmiņā video, kur iemūžināts bebrs, kurš vēlējās iekļūt teātrī.

Jāni Daliņu raksturoja neiedomājamas darba spējas un mērķtiecība. Jau minētie treniņi, kas tika apvienoti ar lauku darbiem vai arī tika ieplānoti pirms un pēc tiem. Sasniegumi, kas pārsteidza ne tikai Latvijas iedzīvotājus, bet izskanēja tālu aiz valsts robežām – pirmā olimpiskā medaļa Latvijai, jauni rekordi, čempiona tituli. Taču, ja sacensības sakrita ar lauku darbiem, piemēram, kartupeļu rakšanu vai siena laiku, viņš izvēlējās tos. Arī mūsdienās valmieriešus viegli raksturot kā darītājus. Mazāk runāt, vairāk darīt. Protams, par sasniegumiem prieks, taču tos atzīmējam ar jaunu mērķu izvirzīšanu.

Jānis Daliņš veicināja vēl līdz šim Latvijā nepieredzētu līdzjutēju kustību. Sacensību skatītāji cēlušies kājās un skaļi dziedājuši Latvijas valsts himnu, pēc izcīnītās olimpiskās medaļas Jāni Daliņu Valmieras stacijā sagaidīja vairāki simti atbalstītāju, kuri sportistu līdz pilsētas centram aiznesa uz rokām. Viņi izpirka biļetes, kāpa pat kokos, sēdēja uz sētas vai metās garšļaukus, lai caur citu skatītāju kājām redzētu Jāni Daliņu soļojam. Līdzjutēji Valmierā joprojām ir spēcīgs atbalsts. Un runa nav tikai par pilnām tribīnēm. Mēs priecājamies par mūsējo sasniegumiem – gan tādiem, kas iekalti medaļās, gan tādiem, kam sirdssiltuma mēraukla.

Jānis Daliņš soļoja līdzi laikam. Viņš savā saimniecībā ieviesa jaunākās lauksaimniecības metodes, piemēram, vistiņas dzīvoja apsildītā un apgaismotā kūtī, kurā bija inkubators cāļu perināšanai, kāpostus skābēja zemē ieraktās prāvās mucās, tika uzbūvēta pat pirts, kas lieliski noderēja pēc smagajiem treniņiem un darbiem. Arī mūsdienās Valmierā ir svarīga izaugsme, nebaidoties izvēlēties risinājumus, kas pirmajā mirklī šķiet neparasti. Piemēram, daudzdzīvokļu īres namu būvniecība. Latvijā tāds projekts vēl nebija pieredzēts. Laikam ejot, redzam, cik svarīgs bijis šis lēmums.

Tā varētu vēl turpināt, taču svarīgi, ka, neskatoties uz talantu un sasniegto, Jānis Daliņš līdzcilvēkus apbūra ar savu vienkāršību, darbīgumu un gaišo skatu uz dzīvi. Tas raksturīgi Valmierai arī mūsdienās. Valmierai šogad 741. dzimšanas diena, Jānim Daliņam – 120. Tāpēc, sagaidot Valmieras dzimšanas dienu, aicinām paskatīties uz mūsdienu pasauli Jāņa Daliņa acīm. Kādu brīdi soļosim kopā, lai uzzinātu Jāņa Daliņa neparasto un iedvesmojošo stāstu un satiktos ar dzīvesprieku Valmieras 741. dzimšanas dienā!

Valmieras 741. dzimšanas dienas programma un visa aktuālā informācija ir tīmekļvietnē valmierasvin.lv. Tiekamies 26.–28.jūlijā!

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (profesijas klasifikatora kods 2359 01) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 8 stundas (0.271 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Sociālais pedagogs”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā pirmsskolas izglītības mūzikas skolotāju (profesijas klasifikatora kods 2342 03) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • īstenot pirmsskolas izglītības satura apguvi kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā; • plānot pedagoģisko darbu saskaņā ar Iestādes nolikumu un pirmsskolas audzināšanas galvenajiem darba virzieniem; • organizēt mācību darbu bērnu muzikālo, pašizpausmes, intelektuālo spēju attīstīšanai; • izvērtēt un analizēt savu pedagoģisko darbu ar bērniem un sniegt atskaiti par paveikto; un Jums ir: • augstākā izglītība pedagoģijā (atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”) ar kvalifikāciju – pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs vai students augstākās izglītības studiju programmā – mūzikas skolotājs; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 30 stundas (0,750 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs/-a”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SPORTA SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri