Lasīšanas laiks: 2 min
Ņemot vērā Saeimā ievēlēto politisko spēku sastāvu un proporciju, administratīvi teritoriālā reforma noteikti tiks īstenota, uzskata Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks. Viņaprāt, nav produktīvi izšķiest laiku un pūles, mēģinot iesaistītajām pusēm pārliecināt vienai otru, ka reforma vispār ir nepieciešama. Būtiskākais ir vienoties par saprātīgu piedāvājumu valdībai, lai tā visu neizlemtu reģiona iedzīvotāju un to pārstāvošo pašvaldību vietā.
“Var jau teikt, ka reforma nekur neder un laiks ir par īsu, taču nākamā gada jūnijs ir lēmuma gala termiņš. Zinot cilvēku, kurš uzņēmies VARAM vadību, reforma būs. Ir tikai jautājums, vai mēs palīdzēsim un ievirzīsim pareizā gultnē, vai mēs viens uz otru bļausim, kamēr citi izlems mūsu vietā,”
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras diskusijā Valmierā par administratīvi teritoriālo reformu sacīja J.Baiks.
Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs atbalsta ekonomiski izvērtētu un pamatotu reģionālo reformu:
“Pašvaldību lielumam ir jābūt tādam, lai ar ierobežotiem resursiem efektīvāk nodrošinātu kvalitatīvus pakalpojumus iedzīvotājiem. Svarīgāka par republikas nozīmes pilsētas statusa zaudēšanu ir teritoriju efektīvāka apsaimniekošana un attīstība. Valmiera kā jebkura cita apdzīvota vieta savu identitāti saglabās.”
J.Baiks uzskata, ka svarīgi ir nodrošināt pakalpojumu pieejamību, vienlaikus attīstot uzņēmējdarbību un piesaistot investīcijas. Skolu tīklam jābūt tādam, lai sākumskolas un pamatskolas vecuma bērni mācītos tuvāk dzīvesvietai un spētu nodrošināt atbilstošu izglītības kvalitāti. “Divas trešdaļas apkārtējo novadu iedzīvotāju strādā Valmierā, 35% Valmieras skolu bērnu ir no citām pašvaldībām un izmanto Valmierā pieejamos pakalpojumus. Pieaug pieprasījums pēc bērnudārziem, jo vecāki vēlas, lai bērns apmeklētu izglītības iestādi, kas ir pēc iespējas tuvāk vecāku darbavietai. Tā ir dabīga cilvēku kustība, kas jāņem vērā,” tā J.Baiks.
“Šobrīd pašvaldību lielākā interese ir nevis teritoriju attīstība, bet deklarēto iedzīvotāju skaita noturēšana un palielināšana, jo iedzīvotāju ienākuma nodoklis veido lielāko daļu pašvaldības budžeta ieņēmumu.
Ko pašvaldībām ir vieglāk un lētāk izdarīt – piesaistīt iedzīvotājus ar dažādiem sociāliem pabalstiem un bonusiem vai attīstīt uzņēmējdarbību un pakalpojumu daudzveidību, kas ir laikietilpīgi un prasa finansiālus ieguldījumus? Mēs izvēlamies veicināt uzņēmējdarbību, jo saprotam savu lomu pilsētas ekonomiskajā izaugsmē, kas pozitīvi ietekmē arī reģiona un valsts attīstību. Līdz ar to iedzīvotāju piesaistē ar dažādiem bonusiem apkārtējiem novadiem zaudējam.”
J.Baiks uzskata, ka jāveido viena līmeņa pašvaldības, lai neradītu jaunu administratīvo slogu:
“Mums jāplāno, kā pašvaldību darbu uzlabot, nevis jāizdomā jaunas funkcijas, kas vēl vairāk sarežģī administrēšanu. Jau šobrīd ar novadiem sadarbojamies izglītībā, teritoriju attīstībā, veidojot tūrisma piedāvājumu.”
Konkrētas sarunas ar apkārtējo novadu vadītājiem J.Baikam nav bijušas, taču Valmiera ir ieinteresēta sākt diskusiju.