Valmieras Ziņas

Iedzīvotāji aicināti pieteikt zināmās stārķu ligzdas

Lasīšanas laiks: 2 min

Lai 7.Starptautiskā baltā stārķa ligzdu uzskaite sniegtu pilnīgāku informāciju par šo putnu populāciju Latvijā, ikviens iedzīvotājs, aizpildot datus interneta vietnē “Dabasdati.lv”, var sniegt informāciju par sev zināmajām stārķu ligzdām, portālu “Valmieras Ziņas” informēja AS “Latvenergo” preses sekretāre Sandra Vējiņa.

Pēc viņas teiktā, informācija par stārķu ligzdu vietām un ligzdošanas sekmēm ļaus pētniekiem iegūt noderīgu informāciju par pārmaiņām mūsu stārķu populācijā ilgākā laika periodā un izteikt prognozes par to turpmāko stāvokli.

Šī gada stārķu ligzdu uzskaites un monitoringa rezultātos plānots rast atbildi uz jautājumiem – cik ligzdas šogad ir apdzīvotas un no jauna uzbūvētas, kur šīs ligzdas tiek veidotas, kā arī cik stārķu mazuļu piedzimis?

7.Starptautisko baltā stārķa ligzdu uzskaiti organizē Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) sadarbībā ar AS “Latvenergo”, Latvijas vides aizsardzības fondu, portālu “Draugiem.lv”, Latvijas universitātes Bioloģijas institūtu,  kā arī Valsts Izglītības satura centru un portālu “Dabasdati.lv”.

Interneta vietnē “Dabasdati.lv” izveidota speciāla sadaļa, kurā pēc iereģistrēšanās var kartē un anketā pievienot informāciju par sev zināmo stārķa ligzdu un pēc tam vasaras vidū to papildināt ar datiem par izaugušo mazuļu skaitu.

Pēc S.Vējiņas teiktā, šogad paredzēts ne tikai ievākt informāciju par baltā stārķa ligzdām, bet arī iesaistīt šajā procesā pēc iespējas lielāku sabiedrības daļu. Kopš 20.gadsimta 90.gadiem savus mazuļus Latvijā ik gadu izaudzē ap 10 000 pāru balto stārķu.

Kā norādīja Latvijas universitātes Bioloģijas institūta pārstāve Māra Janaus, – uzskaites organizatori guvuši lielu atsaucību arī no Latvijas skolām un gatavību meklēt un reģistrēt stārķu ligzdas esot izteikušas 220 skolas.

Latvijā pēdējos gados baltie stārķi savas ligzdas visvairāk būvējuši uz elektrolīniju balstiem. 2013.gadā uz AS “Sadales tīkls” balstiem reģistrēta 7831 ligzda, tostarp Austrumu reģionā – 1285, Centrālajā – 598, Dienvidu – 1481, Rietumu – 1652, Ziemeļaustrumu – 1395 un Ziemeļu – 1420, informēja S.Vējiņa. Pēc viņas teiktā, vairāku gadu uzskaitē noskaidrots, ka uz elektropārvades līniju balstiem savas ligzdas vij 72 % no baltā stārķa populācijas Latvijā un ik gadu stārķu ligzdu skaits uz AS “Sadales tīkls” elektrolīniju balstiem pieaug.

Tas atstāj ietekmi uz elektroenerģijas piegādes kvalitāti. 2013.gadā tika reģistrēti vairāk nekā 2108 ar stārķu ligzdošanu izraisīti bojājumi.

Situāciju, kurā stārķi izvēlas savas mājvietas uz elektrolīniju balstiem, var skaidrot ar pielāgošanos apkārtējai videi un arī ar iedzīvotāju nevēlēšanos savās lauku sētās izveidot speciālas vietas stārķu ligzdošanai.

Vairāk informācijas par akciju iespējams uzzināt mājaslapā “dabasdati.lv“.

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri