Valmieras Ziņas

Gatis Krūmiņš: Izglītība un valsts

Gandrīz pirms 400 gadiem Zviedrijas karalis Gustavs II Ādolfs pieņēma lēmumu, ka Zviedrijas austrumu provincē – Livonijā (jeb Vidzemē) ir jādibina augstskola. Lēmums nebija nejaušs, tas tika pieņemts pēc  Livonijas vietvalža Johana Skittes rekomendācijas. Skitte pirms tam bija Upsalas Universitātes kanclers un vēlējās augstskolu lietas iedibināt arī Livonijā. Tā sākās Tartu jeb Tērbatas Universitātes ceļš. Ne vienmēr rozēm kaisīts, ķeizariskās Krievijas vēlme visu pārkrievot augstskolu 19.gadsimta beigās gandrīz sagrāva, kad to masveidā pameta vācu tautības profesūra.

Interesanta un izpētes vērta ir nianse, kāpēc Gustavs II Ādolfs  toreiz kā augstskolas dibināšanas vietu neizvēlējās Valmieru, vietu, kur visbiežāk pulcējās Livonijas bruņniecības parlamenti – Landtāgi. Taču daudz lielāks ļaunums būtu bijis, ja augstskola Vidzemē toreiz netiktu dibināta vispār.

Ļoti iespējams, ka mēs mūsdienās neatpazītu tādus vārdus kā Krišjānis Valdemārs, Krišjānis Barons, Juris Alunāns vai Kronvaldu Atis, ka nelepotos ar Vilhelmu Ostvaldu – vienīgo Nobeļa prēmijas laureātu, kas ir dzimis un strādājis Latvijā. Visi šie kungi 19.gadsimtā studēja Tērbatas Universitātē, un kas zina, vai mēs 20.gadsimta sākumā būtu nonākuši pie atziņas, ka esam nācija un mums pienākas valsts, ja ne šie un daudzi citi Tērbatā studējošie latviešos šādas jūtas nebūtu atmodinājuši.

Vēsturiskā netaisnība, ja runājam par Valmieru, nu jau kādu laiku ir atjaunota. Jau 17 gadus Valmierā darbojas Vidzemes Augstskola. Lai gan tā vēl ir “tīņu” gados, tā ir sasniegusi vērā ņemamus rezultātus.

Augstskolas absolventi sekmīgi darbojas dažādās nozarēs, to studentu skaita ziņā, kas dodas ārvalstu apmaiņas programmās uz citām augstskolām vai prakses vietām, esam labākie Latvijā. Tāda ir mūsu pārliecība – uz ārzemēm ir jādodas kā studentam, jāiegūst citas valsts pieredze, un tad jāatgriežas Latvijā. Nevis jādodas uz ārvalstīm  kā darbaspēkam, bez izglītības un ļoti bieži bez izaugsmes iespējām.

Statistika ir skaudra – Latvijā darbu un labāku atalgojumu daudz vieglāk ir iegūt tad, ja ir augstākā izglītība. Tāpēc viens no pirmajiem valsts uzdevumiem būtu nodrošināt, lai visiem valsts iedzīvotājiem, kuri to vēlas, būtu pieejama bezmaksas augstākā izglītība.

Vidzemes Augstskola šogad veic plaša mēroga infrastruktūras modernizāciju, mums būs pasaules klases inženierzinātņu korpuss un iekārtas, mūsu pasniedzēji ir labā līmenī, daudzi no viņiem ir augsta līmeņa savu nozaru speciālisti – profesionāļi. Bet ar to ir par maz. Nevar pastāvēt augstskola bez studentiem. Tāpat, kā ilgtermiņā nevar pastāvēt valsts bez izglītotiem pilsoņiem.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

ReTV Ziņu dienests aicina darbā ŽURNĀLISTU/-I Ja esi gatavs mesties izaicinājumos un kļūt par žurnālistu vienā no straujāk augošajiem Ziņu dienestiem, pievienojies ReTV komandai! Darba pienākumi: • Raidījumu un sižetu veidošana – informācijas meklēšana un informācijas avotu pārbaude, dalība filmēšanas procesā, montāžas plāna veidošana un dalība montāžas procesā, sižeta/raidījuma iesniegšana vadītājiem; • Radošu ideju ģenerēšana un ieteikumu iesniegšana producentam; • Sekot aktualitātēm politikā, kultūrā, ekonomikā un sabiedrībā. Nepieciešams: • Izpratne par TV nozares specifiku; • Teicamas komunikācijas, analītikas un argumentācijas prasmes; • Teicamas laika plānošanas prasmes un atbildība par padarīto; • Labas latviešu valodas zināšanas. Piedāvājam: • Profesionālo un personīgo attīstību; • Iespēju patstāvīgi plānot savu darba laiku; • Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; • Algu EUR 600-1200 (bruto) – atkarībā no padarītā apjoma; • Darba vietu Valmierā. Ja vēlies pievienoties ReTV Ziņu dienestam, sūti savu CV un motivētu pieteikumu līdz 20.maijam uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv ar norādi "Žurnālista vakance". Profesija: ŽURNĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv

Mūsu partneri