Valmieras Ziņas

Francijas augstskolas students no Marokas – par dzīvi un studijām Valmierā

Lasīšanas laiks: 6 min

Pavasara semestrī Vidzemes Augstskolā (ViA) studijas apguva desmit studenti no ESME Sudria augstskolas (ESME Sudria Engineering School) Francijā, kuri studē  IT un inženierzinātņu studiju programmās. Viņu vidū bija arī marokānis Salahs Edīns Benzalims (Salah Eddine Bensalim), kurš tikās ar portālu “Valmieras Ziņas” un pastāstīja par sevi un iespaidiem par studijām Valmierā.

Tu pats esi no Marokas. Kāpēc studē Francijā?

Es sāku studēt Marokā. Sāku tur studēt pirmo gadu un saņēmu labas atzīmes. Izvēlējos tomēr izmantot iespēju studēt ārvalstīs un nolēmu, ka došos uz Franciju un studēšu tur četrus gadus.

Marokā franču valodu bija iespējams apgūt ļoti labā līmenī.

Nākotnē kādu laiku plānoju padzīvot arī Amerikā un citur pasaulē, lai uzlabotu savas valodu zināšanas un iegūtu pieredzi, ko pēc tam varu izmantot, atgriežoties atpakaļ Marokā.

Ko tieši Tu studē Francijā?

Francijā pirmie divi gadi studijās parasti aizrit vien mācoties teorētiskas un vispārējas zinības. Tā būtībā ir sagatavošanās ar matemātikas un fizikas ievirzi. Taču pēdējos divos studiju gados jau ir iespējams izvēlēties specifiskākus tematus un atkarībā no vērtējuma valsts pārbaudījumā, vari tikt uz kādu konkrētu skolu, apgūt mācības. Es izvēlējos apgūt inženiera mehāniķa un elektriķa prasmes, kur

studēju visu, kas saistīts ar inženierzinātnēm, tostarp tīkla un telekomunikācijas zinātni, IT informācijas sistēmu, elektrisko enerģiju un daudz ko citu.

Un nākamgad es varēšu izvēlēties konkrētu novirzienu jeb specialitāti.

Kuru specialitāti Tu izvēlēsies?

Es gribu izvēlēties elektroinženiera profesiju. Tā man ir interesanta. Un gribu arī domāt par nākotni, tā ir profesija, kas ir nepieciešama Marokā, Francijā un citur. Domāju, ka man izdosies, jo arī sekmes man ir atbilstošas.

 

Un kā tad Tu nonāci Latvijā?

Pirmajā semestrī mēs apguvām šos priekšmetus, bet otrajā mums visiem obligāti bija jādodas studēt ārvalstīs. Kā nosacījums ir studēt ārzemēs vismaz sešus mēnešus.

Bet kāpēc tieši Latvijā?

Es izvēlējos studēt Latvijā, jo Parīzē ir pārāk daudz stresa un skrējiena. Katru dienu es no rīta sākumā braucu ar autobusu, tad ar metro, visu laiku skrējienā. Turklāt Parīzē dzīvošana ir ārkārtīgi dārga. Semestra beigās es vienmēr esmu ļoti noguris un pārdzīvojumu un uztraukumu nomocīts.

Kad izvēlējos – kurp doties, bija daudz iespēju, daudz lielu, skaistu pilsētu, bet es izvēlējos Latviju, jo gribēju izmēģināt padzīvot un studēt mazpilsētā, mazā valstiņā, kur dzīvot varbūt varētu būt mierīgāk.

Man šķiet, tā bija ļoti laba izvēle, jo ikdienā es satieku te ļoti daudz interesantu cilvēku un šī noteikti ir viena no labākajām pieredzēm un piedzīvojumiem, kādi manā dzīvē bijuši. Te tiešam visu laiku kaut kas notiek! Un, kad sazinos ar saviem draugiem Francijā, man šķiet, ka man te iet labāk nekā viņiem tur [smejas].

Tātad – nekādas nožēlas par izvēli studēt Valmierā?

Pilnīgi noteikti – nekādas. Es esmu ieguvis tiešam daudz labu draugu, esmu iesaistījies AIESEC organizācijā. Iedomājieties,

ja Parīzē ļoti ilgā laikā es būtu ieguvis tikai dažus paziņas, tad Valmierā ļoti īsā laikā vari iegūt ļoti daudzus paziņas un visi Tevi sveicinās un izpalīdzēs.

Tu teici, ka esi iesaistījies AIESEC organizācijā. Vai tam pietiek laika?

Jā, mums šeit nav pārāk daudz lekciju. Divas līdz trīs stundas nedēļā, ko veltu AIESEC, man nekam citam īsti laiku neatņem. Bet es arī nevaru teikt, ka man būtu ļoti daudz brīva laika, jo visas nedēļas nogales ir ar saviem plāniem [smejas], piemēram,

mēs braucam uz Rīgu vai rīkojam kādu kopīgu starptautisko studentu ballīti vai ko citu.

Bet kopumā es neesmu pārāk aizņemts. Laiks izbaudīt dažādas iespējas ārpus studijām arī paliek pāri. Zinu, ka tas ir jāizmanto, jo, atgriežoties Francijā, tādas brīvības laika ziņā vairs man nebūs.

Kad Tu atgriezīsies Francijā? 

Es plānoju atpakaļ Francijā būt 1.jūlijā.

Un kas līdz tam ir Tavā “Darāmo lietu sarakstā”? 

Pirmkārt, gribu realizēt interesantu projektu kopā ar AIESEC, kurā

plānots iepazīstināt latviešus ar informāciju par Franciju un Maroku. Es domāju, ka tas būtu ļoti noderīgi, jo, cik esmu novērojis, latviešiem nav pārāk daudz zināšanu par šīm valstīm.

Vai Tu daudz zināji par Latviju, pirms devies šurp? 

Atklāti sakot, nē. Man nebija absolūti nekāda priekšstata – ko gaidīt.

Es varbūt kaut kādā mērā gaidīju kādas rasisma iezīmes, bet nē – tās absolūti nevar izjust. Varbūt citās valstīs, bet ne šeit.

Īpaši jaunā paaudze ir ļoti atvērti un brīvi komunicē ar mani, labprāt grib iepazīt manu kultūru.

Vai studiju metodes Latvijā un Francijā ir atšķirīgas?

Man šķiet, ka

Francijā studijas ir sarežģītākas, jo šeit – Latvijā ir vairāk prezentāciju darbi, pie kam, tiem gatavojoties, studijas mājās neprasa vairāk nekā stundu.

Francijā ir daudz grūtāk. Tev ir jāmācās, jāmācās un jāmācās, jāziedo miegs un daudz kā cita, lai veiksmīgi pabeigtu semestri.

Studiju process šeit notiek angliski? Vai izjūti valodas barjeru?

Daži kursi ir franču valodā, daži angliski. Bet, kā es sapratu, ar nākamo gadu visi priekšmeti tiks pasniegti angliski. Valodas atšķirības īsti neizjūtam ne sarunās ar studentiem, ne pasniedzējiem. Mūsu pašu – studentu no Francijas zināšanas angļu valodā nav izcilas, tāpēc nevaram kritizēt arī citus. Bet principā

gan pasniedzēji, gan arī vietējie studenti angļu valodā runā pat pārsteidzoši labi.

Varbūt vienīgi ar vecākas paaudzes cilvēkiem sazināties ir grūtāk. Veikalos un kafejnīcās, centrā dažkārt cilvēki angļu valodu nesaprot.

Vai jūti, ka latviešu, franču un marokāņu kultūras ir atšķirīgas? 

Ir ļoti daudzas lietas, kas ir atšķirīgas.

Marokā satiekoties vai atvadoties ir ierasts paklanīt galvu, Francijā – iedot skūpstu uz vaiga, bet Latvijā tikai pasaka “čau” un viss.

Latvijā cilvēki ir ļoti distancēti.

Vai uzskati, ka Valmierā ir pietiekami daudz izklaides un atpūtas iespēju ārvalstu studentiem?

Pilsēta ir tiešām maza, daudz iespēju, kā pavadīt laiku, īsti nav.

Varētu vēlēties, lai pilsēta būtu atvērtāka dažādām kultūrām.

Esmu ievērojis, ka cilvēki, ar kuriem satiekos, pēc tam ir visai priecīgi iepazīties un uzzināt ko interesantu par manis pārstāvētajām valstīm un kultūru, bet tajā pašā laikā tik daudziem nemaz nav iespējas to uzzināt un satikt ārzemju studentus Valmierā! Domāju, ka pilsēta varētu šādas iespējas attīstīt, pilnveidojot pilsētas iespējas “izmantot” ārzemju studentus. Tāpat pilsētā ir visai maz naktsdzīves iespēju, arī sporta veidu piedāvājums ārzemju studentiem nav tik plašs kā varētu vēlēties. Tajā pašā laikā – maza pilsēta ir maza pilsēta un Valmiera ir ļoti skaista pilsēta.

Tu dzīvo kopmītnēs?

Jā, kopmītnēs Zvejnieka ielā.

Un kā vērtē dzīves apstākļus tur?

Es daļēji izvēlējos studēt Latvijā arī tāpēc, lai varētu attīstīt savas angļu valodas zināšanas, bet mani salika vienā istabiņā ar franču studentu [smejas].

Apstākļi ir ļoti labi. Tas, ka ir jādala virtuve ar citiem, man īpaši netraucē.

Tāpat ir iespējamas arī labas ballītes – nav problēmu.

Kā visvairāk pietrūkst no Francijas un Marokas?

Pietrūkst daudz kā. Draugu Francijā, ģimenes Marokā, futbola, un skrējiena. Francijā ir tik daudz, ko darīt, kur iet, kur iesaistīties, – tā visa man pietrūkst, bet tas nav slikti.

Es zinu, ka, kad atgriezīšos, tas viss man atkal būs. Tāpat man ļoti pietrūkst saules Marokā.

Un kas ir galvenie izaicinājumi, studējot šeit?

Protams, liels izaicinājums ir laika apstākļi, tie ļoti atšķiras, bet visvairāk mani jau sākotnēji biedēja valodas barjera.

Vai es spēšu pateikt savu sakāmo tā, lai ziņojums tiktu uztverts un doma saprasta? Bet šķiet, ka tas ir izdevies. Vismaz, izdodas arvien labāk.

 

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā saimniecības vadītāju (20 stundas nedēļā (0.5 likmes)). Ja Tev ir vēlme: • vadīt, organizēt un pārraudzīt Iestādes tehniskā personāla darbu; • nodrošināt un organizēt Iestādes ēku inženiertīklu savlaicīgu tehnisko un profilaktisko apkalpošanu; • organizēt un uzraudzīt ugunsdrošības un darba drošības noteikumu ievērošanu; • piedalīties Iestādes budžeta plānošanā un iepirkuma procedūras izstrādē un organizēšanā; • iegādāties nepieciešamo inventāru, instrumentus un citas materiālās vērtības, nepieciešamības gadījumos sastādīt tehnisko specifikāciju un veikt tirgus izpēti; un ja Tev ir: • vispārējā vidējā vai profesionālā vidējā izglītība; • darba drošības un ugunsdrošības jautājumu pārzināšana tiks uzskatīta par priekšrocību; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office programmām, interneta pārlūkprogrammām un sociālajiem tīkliem); • kompetences: elastība, atbildība, iniciatīva; teicamas komunikācijas prasmes; mēs piedāvājam: • atbildīgu, interesantu un radošu darbu; • pamatalgu pārbaudes laikā 468 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 492,50 EUR pirms nodokļu nomaksas; • sociālās garantija, darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam. CV un motivācijas vēstuli, sūtīt Iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv, vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads līdz 2025.gada 23.maijam. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-23 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920

AS "Sadales tīkls" (reģistrācijas Nr.40003857687) nodrošina elektroenerģijas savienojumu vairāk nekā 790 000 klientu pieslēgumu visā Latvijā. Mēs ilgtermiņā rūpējamies par droša, vieda un efektīva elektrotīkla attīstību, lai nodrošinātu klientiem kvalitatīvu elektroapgādi un veicinātu sabiedrības labklājību, drošību un izaugsmi. Aicinām darbā specializētā automobiļa vadītājus-/as Darbs saistīts ar komandējumiem Latvijas teritorijā.  1 darba vieta Valmierā, Raiņa ielā 12B vai Siguldā, Augļu ielā 2 Mēs Tev uzticēsim veikt elektropārvades līniju trašu tīrīšanas darbus ar speciālo tehniku un instrumentiem veikt kravu pārvadājumus un strādāt ar specializēto tehniku elektropārvades līniju remonta darba izpildē veikt ikdienas tehnisko apkopi un piedalīties darba pienākumu veikšanai nodoto transportlīdzekļu uzturēšanas un remonta darbos Piesakies, ja Tev ir vēlme un interese strādāt ar dažāda veida specializēto tehniku vispārējā vidējā izglītība motorzāģa un krūmgrieža operatora apliecība pieredze mežistrādē B, BE, C un CE kategorijas autovadītāja apliecība un braukšanas pieredze vēlama profesionālā transportlīdzekļu vadītāju kategorija (95.kods) TR2 kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecība un braukšanas pieredze valsts valodas zināšanas pamata līmenī (A2) prasme darbā ar datoru (MS Office) Esot mūsu komandā, Tu iegūsi amata algu no 1465 EUR līdz 1640 EUR bruto mēnesī veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu piektdien īsāku darba laiku papildu 5 atvaļinājuma dienas gadā papildu finansiālu atbalstu ikgadējam atvaļinājumam papildu apmaksātas brīvdienas un atbalstu īpašos dzīves gadījumos profesionālus un atsaucīgus kolēģus apmācību darba vietā profesionālās izaugsmes iespējas uz tehnoloģijām balstītu darba vidi vienā no Latvijas vadošajiem uzņēmumiem mūsdienīgu un drošu darba apģērbu un individuālās aizsardzības līdzekļus darba specifikai atbilstošu aprīkojumu un instrumentus mūsdienīgu un jaunu autotransportu un specializēto tehniku apmaksātas apmācības, kas nepieciešamas darbam Pieteikumus gaidīsim līdz 13.05.2025. Piesakies mājaslapā, šeit: Specializētā automobiļa vadītāji/-as (specifika-trašu tīrīšana), neiekļaujot sensitīvu informāciju (piem. foto, tautību, vecumu utt.). Iesniegto informāciju uzglabāsim 6 mēnešus. Ar detalizētu informāciju par AS "Sadales tīkls" veikto personas datu apstrādi var iepazīties mājas lapas https://sadalestikls.lv/lv/noteikumi Iesniegtā informācija atlases caurspīdīguma nodrošināšanas un darbinieku interešu pārstāvības mērķa sasniegšanai var tikt nodota LAB "Enerģija", www.energija.lv. Iebildumu gadījumā informē mūs, e-pasts: darbs@sadalestikls.lv Profesija: SPECIALIZĒTĀ /AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 12B, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-13 Kontaktpersona: Personāla daļa Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA “Artifex plus” ir uzņēmums Valmiermuižā ar 23 gadu pieredzi nozarē, plašu piedāvājuma klāstu vizuālās reklāmas un drukas materiālu izgatavošanā.  Aicina savā komandā Digitālo iekārtu operatoru/-i   drukas un apstrādes iekārtām (printeri, digitālie griezēji, laminatori, iesiešanas u.c. iekārtas) Galvenās prasības: Teicamas datora lietošanas prasmes. Laba loģiskā un tehniskā domāšana, vizuālā uztvere. Radoša pieeja -spēja rast tehniskus risinājumus nestandarta situācijās. Augsta atbildības sajūta, disciplinētība, pedantisms un precizitāte. Pieredze darbā ar instrumentiem un dažādiem materiāliem, rokdarbiem. Spēja ātri apgūt jaunas iekārtas un tehnoloģijas. Lasīt un iedziļināties iekārtu tehniskajās instrukcijās angļu valodā. B kategorijas autovadītāja apliecība Galvenie pienākumi: Nodrošināt kvalitatīvu vizītkaršu, bukletu un citu informatīvo un reklāmas produktu izgatavošanu un apstrādi. Darbs ar printeriem, digitāliem griezējiem, pēcapstrādes iekārtām, laminēšanu, iesiešanu, locīšanu un tml. Analizēt saņemto vizuālo un digitālo materiālu un veikt korekcijas drukas procesā. Plānot un uzraudzīt procesus, veikt izejmateriālu pasūtījumus un uzskaiti. Veikt citus ar uzņēmuma darbību saistītus darbus (dokumentu apstrāde, uzskaite). Piedāvājam: Apmācību darbam ar drukas un pēcapstrādes iekārtām. Iespēju ikdienā strādāt ar jaunākām tehnoloģijām, iespēju profesionāli pilnveidoties. Atalgojumu no 1000-1500 bruto, (atkarīgs no padarītā apjoma, kvalitātes un ieinteresētības). Darba vietas adrese: Alejas iela 12, Valmiermuiža, Valmieras nov. CV ar pieredzes (veikto pienākumu) vai hobiju un interešu aprakstu lūdzam sūtīt uz e-pastu:lietvediba@artifex.lv Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: DIGITĀLĀS IESPIEŠANAS OPERATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-14 Kontaktpersona: ARTIFEX PLUS

Mūsu partneri