Valmieras Ziņas

FOTO: Valmieras tehnikumā atklāta multifunkcionālā metālapstrādes laboratorija

Lasīšanas laiks: 3 min

Piektdien, 28.februārī, Valmieras tehnikumā tika atklāta jauna mācību laboratorija, kurā Valmieras tehnikuma studenti varēs iegūt zināšanas metālapstrādes, mehatronikas un loģistikas izglītības programmās.

Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša norādīja, ka laboratorijas atklāšana ir apliecinājums tam, ka Valmierā un Vidzemē ļoti svarīga ir profesionālā izglītība un tās pienesums uzņēmējdarbības vidē. 

Lai ļautu jauniešiem pilnvērtīgi apgūt izvēlēto profesiju, multifunkcionālās metālapstrādes laboratorija ierīkota, imitējot pilnu ražošanas ciklu, sākot ar materiālu piegādi laboratorijai. Tajā praktiskās zināšanas apgūs topošie loģistikas speciālisti, kuri varēs pieņemt, sistematizēt un izvietot preces noliktavā tā, lai tās būtu ērti pieejamas metālapstrādes un mehatronikas programmu studentiem. Metālapstrādes laboratorijā plānots īstenot praktiskās apmācības metāla griešanā, CNC locīšanā, frēzēšanā, virpošanā un citos apstrādes veidos. Laboratorijā atradīsies arī metinātava, kurā būs iespējams apgūt MIG/MAG un TIG metināšanas veidus. Ražošanas cikls noslēgsies gatavās produkcijas noliktavā un tas ļaus izglītojamajiem apgūt pilnu materiālu aprites ciklu, simulējot ražotnes darba organizāciju.

Lai efektīvi saimniekotu jaunajā mācību ēkā, tehnikuma administrācija, kā arī metālapstrādes, loģistikas un mehatronikas profesionālo priekšmetu skolotāji apguvuši 5S – darba organizācijas principus. Ražošanas uzņēmumi aizvien biežāk savā darbā ievieš šos 5S darbības principus, lai saīsinātu darbību izpildes laiku, mazinātu izmaksas, uzlabotu darba drošību un kvalitāti, kā arī lietderīgi izmantotu resursus. Iecerēts, ka, nonākot darba tirgū, jauniešiem šie darbības principi būs jau labi zināmi.

Valmieras tehnikums uzsācis darbu arī pie IT laboratorijas iekārtošanas, kurā jau šobrīd ir pieejamas darba vietas gan praktisko, gan teorētisko zināšanu apguvei. Šajā laboratorijā ir ierīkota VEX un Makeblock robotu arēna, kur jaunieši var mācīties robotikas pamatus. Pavisam drīz šajā laboratorijā tiks ierīkota inovatīva tehnoloģija – realitātes simulācijas ala. Tā ļaus jauniešiem radīt reāla izmēra vizualizācijas un simulēt darbu dažādās vidēs, piemēram, darba drošības, vides pieejamības un dizaina kontekstā.

Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks uzsvēra, ka šādas laboratorijas atvēršana ir ļoti svarīga Valmierai kā industriālai pilsētai un tās uzņēmumiem. “Šis ir nozīmīgs ieguldījums, lai palīdzētu nostiprināties šiem uzņēmumiem pasaules tirgos, nodrošinot tos ar labiem speciālistiem,” sacīja Valmieras mērs, veltot pateicības vārdus visiem projekta īstenotājiem.

Valsts izglītības attīstības aģentūras direktore Dita Traidās norādīja, ka pašlaik notiek otrais profesionālās izglītības jomas modernizācijas vilnis, kas to ir pacēlis vēl nebijušos augstumos. To apliecina arī šīs modernās laboratorijas atklāšana. “Pateicoties iepriekšējos gados ieguldītajam darbam, ir izdevies mainīt sabiedrības viedokli par profesionālo izglītību. Tagad tā tiek uzskatīta par mūsdienīgu un pieprasītu. Liela nozīme šajā procesā ir bijusi skolu sadarbībai ar nozares uzņēmumiem. Taču profesionālās izglītības jomā ir vēl daudz jaunu uzaicinājumu. Viens no galvenajiem ir koledžas programmu izveide visās modernizētajās izglītības iestādēs, jo industrijā ir liels pieprasījums pēc augsta līmeņa speciālistiem.”

Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas padomes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš apliecināja, ka industrijai ir ļoti nepieciešami augsta līmeņa speciālisti, tādēļ ir svarīgi, ka viņu sagatavošanai ir pieejama moderna infrastruktūra. Viņš pauda gandarījumu, ka Valmieras tehnikums varēs nodrošināt jauniešiem lieliskus apstākļus izglītības iegūšanai.

Viens no ciešākajiem Valmieras tehnikuma sadarbības partneriem no industrijas jomas ir SIA “Valpro”. Uzņēmuma vadītājs Aivars Flemings, sveicot tehnikuma kolektīvu ar jaunās laboratorijas atklāšanu, apliecināja, ka SIA “Valpro” vienu mācību gadu nodrošinās to ar vienu tonnu metāla sagatavju izejmateriāliem praktisko iemaņu apgūšanai. Paredzēts arī ka uzņēmuma speciālisti bieži viesosies jaunatklātajā laboratorijā, lai savas zināšanas un pieredzi nodotu audzēkņiem.

Būvniecība un aprīkojuma iegāde Valmieras tehnikumā tika īstenota sadarbībā ar Valsts izglītības attīstības aģentūru projekta Nr. 8.1.3.0/16/I/006 “Valmieras tehnikuma modernizēšana specifiskā atbalsta mērķa 8.1.3. “Palielināt modernizēto profesionālās izglītības iestāžu skaitu”” ietvaros. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu 85% apmērā un valsts budžeta līdzfinansējumu 15% apmērā.

IT laboratorijas iekārtošana īstenota Eiropas Reģionālās attīstības fonda iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” ietvaros.

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri