Valmieras Ziņas

Daba ienāk pilsētā – Dīvaliņa pļavās top vides mākslas darbs “Maģistrāle PĻAVA” (2)

Piektdien, 7.maijā, Dīvaliņa pļavās, spītējot lietum un vējam, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas (VDMV) audzēkņi un pedagogi sāka veidot vides mākslas darbu “Maģistrāle PĻAVA”. Šis ir skolas pieteikums dalībai “GreenFest’21 Mākslas festivālā” kā laikā no maija līdz oktobrim Valmierā, Cēsīs, Siguldā un Gaujas Nacionālā parka perifērijās tiks radīti vides mākslas objekti landart formā.

VDMV direktore Inese Mētriņa portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja: “Mūsu vides mākslas darba pamatā ir ideja par Valmieru kā zaļu pilsētu. Taču, lai dabiskā vide labi sadzīvotu ar cilvēkiem, pilsētā tai ir jābūt ienestai organiski un kulturāli. Tā nonācām pie domas par landart, ko vēlējāmies īstenot kādā no pilsētas nekoptajām teritorijām, izpļaujot zīmējumu zālē. Izpļautās vietas kalpos par ejām jeb maģistrālēm apmeklētājiem, bet neizpļautajās daļās mēs ļausim veidoties dabiskai pļavai. Tādējādi uzmanība tiks vērsta uz dabiskās pļavas daudzveidību, kas bagāta ar ārstnieciskām, kā arī šobrīd jau apdraudētām augu sugām, iepretī kultivētā zāliena vienveidībai. Kā cilvēki spēs to pieņemt un sadzīvot, to varēs vērot procesā viena vai vairāku gadu garumā. Mēs ceram, ka ideja tiks pieņemta un jau nākamajā gadā varēsim baudīt dabisko pļavu pilnā krāšņumā.”

Inese Mētriņa piebilst, ka pļava sāks ziedēt jau šajā vasarā, bet nākamajā gadā krāšņo ziedu būs vēl vairāk, jo augu atjaunošanai un augšanai nepieciešams ilgāks periods. Lai palīdzētu pļavai ātrāk uzziedēt, projekta dalībnieki tajā iestādīja 100 gaiļpiešu stādus un neaizmirstulītes, kā arī iesēja ap 30 dažādu veidu pļavas ziedu sēklas.

Dabiskā pļava kalpos kā mākslas, izglītības telpa un atpūtas telpa. Objektu laika gaitā līdz “GreenFest’21 Mākslas festivāla” beigām oktobrī paredzēts pakāpeniski papildināt ar vizuālā herbārija attēliem, nosaukumiem latviešu un latīņu valodās un aprakstiem – dabas studiju zīmējumiem, kurus mākslas skolas audzēkņi radīs plenēra laikā. Tāpat arī tiks piesaistīti nozaru speciālisti un organizēti izglītojoši pasākumi pļavā. Objektā paredzēta arī privātās pamatskolas ZAĻĀ SKOLA audzēkņu veidotas zemes bišu un kukaiņu mājiņas uzstādīšana, sadarbībā ar Vidzemes Augstskolu plānota objekta iemūžināšana ar dronu, dabas un tehnoloģiju parka “URDA” izglītojoši pasākumi un citu sadarbības partneru un iedzīvotāju iesaiste. 

“GreenFest’21 Mākslas festivālu” organizē biedrība “GreenFest”. Mākslas festivāls veidojies no “GreenFest”, kas pēdējo trīs gadu laikā kļuvis par gaidītu notikumu Siguldā, Zaļās Villas kvartālā, aicinot pievērsties tādām vērtībām kā “Dzīvo zaļi. Rīkojies viedi. Dzīvo veselīgi”. Šis ir pirmais gads, kad notiek GreenFest Mākslas festivāls, kas tiecas dabīgi plesties pa Gaujas Nacionālā parka teritoriju, lai kļūtu par pirmo bioloģisko reģionu Latvijā. Valmierā plānota divu Mākslas festivāla vides mākslas objektu izveide.

Mākslas festivāla šī brīža sadarbības partneri ir Siguldas novada pašvaldība, Valmieras pilsētas pašvaldība, Cēsu pilsētas Mākslas skola, Cēsu novada pašvaldība, VDMV, Siguldas Mākslu skola “Baltais flīģelis”, Latvijas Mākslas akadēmija, LKA Kultūras koledža, Vides Risinājumu institūts, sociālais uzņēmums “Visi var” un biedrība “Cerību Spārns”. Projekta kuratori ir Jānis Ķīnasts, Gints Sippo, Antra Priede, Karīna Vītiņa un Eva Vēvere. Projekts piesaista vides ekspertus un pētniekus, lai zinātniski iedziļinātos tēmas būtībā, – Janu Simanovsku, Dainu Bojāri, Edgaru Bojāru un  Rūtu Abaju no Vides Risinājumu institūta.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Ezis - 10.05.2021 Atbildēt

    Pajautājiet jau nu vispirms “mākslas un vides” speciāļistei Sandrai – vai būs gana smuki un vai viņai patīk.

    “Vides speciāliste” Sandra - 12.05.2021 Atbildēt

    Ideja ļoti jauka, par smukumu spriest vēl pāragri, bet vēl vairāk patiktu, ja lielāka uzmanība tiktu pievērsta “dabiskajai pļavai”, kas atrodas aiz Pārgaujas aptiekas līdz Vanšu tiltam. Par apdraudētām augu sugām un dabas daudzveidību gan laikam šajā vietā grūti runāt, pārsvarā aug kārkli, balandas, tīteņi, vībotnes… Varbūt tas ir domāts speciāli – kontrastam? Lai nonāktu sakoptajā Sajūtu parkā, pie Kazu krācēm, Dīvala kapos vai stadionā, pārgaujiešiem gadu gadiem jāiet cauri aizaugušai un nekoptai teritorijai, kura papaildināta ar šķembu un asfalta pārpalikumiem…

Mūsu partneri